OpenMandriva LX Ve Nvidia

Bu konuyu okuyanlar

Hopeツ︎

Profesör
Emektar
Katılım
9 Mart 2016
Mesajlar
2,041
Çözümler
1
Reaksiyon puanı
1,967
Puanları
113
Yaş
25
Selamlar, yakın vakitte makinemde daha önce kurulu olan OpenMandriva Lx 3.0'e geçme kararı aldım bazı izlenimler ve testler adına. Openmandriva dağıtımı karşımıza Mandrake'nin bir çatallaması olarak getirilmiş. Paket hafızası olarak ise "urpmi" kullanıyor, yani yine Mageia'da da gördüğümüz paket sistemi burada da geçerli kılınmış. Fakat 4.0 Alpha sürümü için, Fedora'da kullanılmakta olan "dnf" tercih edileceği ve iyileştirmelerin yapılacağı söylenmekte. Açık kaynak donanımı adına fazlası var eksiği yok denebilir OMLX için. Linux kullanıcıları, İntel kartların sistemlerinde daha stabil çalışacağını ve pek sorun çıkarmayacağını bilirler. Fakat Nvidia donanıma sahip arkadaşlarımızı ilgilendirecek bir durum söz konusu...

Nvidia'nın grafik kartına sahipseniz ve OMLX 3.0+ dağıtımlarından biri sisteminizde yüklü ise sorun yaşamanız çok olası. Doğal olarak böyle bir sorunun oluşabileceğini düşünüyoruz Linux kullanırken, biliyoruz ki Windows'ta ki gibi tek tık kur kaldır mentalitesine sahip değil. Bazı bilindik dağıtımlar her ne kadar depolarında önceden bulundurdukları ekran sürücülerini kullanıcılarına sunsa da hatta sunması ile kalmayıp kullanıcıya sorunsuz bir şekilde dağıtımına grafik kartını kurdursa da, sonrasında grafik kartı sürücüsünü yükseltmek adına bin takla attığımızı Gnu/Linux kullanıcılarından reddeden tek kişi çıkmayacaktır ortaya. Gerçekçi olmak lazım, Windows kullanan arkadaşlarımız sıkça düşünür ve ifade ederler; İşin kolayı varken bu kadar uğraş neden diye? Aslında güzel bir soru, cevabı da öyle güzel olmalı o yüzden... Zoru seviyoruz. :)

OpenMandriva üzerinde açık kaynak sürücü kullanmak kadar (nouevau, fbdev, vesa, gallium vb.) eğlenceli bir durum yok. Eğer oyunlarla fazla aranız yoksa işiniz sadece multimedya ve internet odaklıysa bu demektir ki sizin zaten Nvidia, AMD bir sahipli sürücüyü (kapalı kaynak) makineye kurmanıza gerek yoktur. Açık kaynak sürücüleri rahatlıkla ve güvenle kullanabilirsiniz demektir. Belki tek eksiği sahipli sürücü kullanılamadığından 3b hızlandırma vb. gibi ekstra özellikleri desteklemeyişi oluyor. Fakat bahsettiğim gibi makineyi oyun amacıyla kullanmayacaksanız siz bu eksik betimlenen yönleri hissetmeyeceksiniz akıcı gelecek.

Konuya hayli kafayı taktığımdan neredeyse denemediğim yöntem kalmamıştır belki de. İnsan düşünüyor acaba sorun bende mi, atladığım bir nokta mı oluyor, neyi eksik yapıyorum acaba? diye. Aklıma OMLX topluluğu geldi ve başladım Nvidia sorunu yaşayan kullanıcılarının açtığı konuları okumaya... Konuları okuduktan sonra genel bir problemin nüksettiğini anlamak güç olmuyor. Yazılan şeyler; OMLX 3.0 güncel kerneli üzerinde Nvidia kartların sorun çıkarttığı, Paket yöneticisin de bulunan sürücülerin diğer bazı paketlerle yükleme esnasında uyumsuzluk yaşadıkları, Xorg sunucusu üzerine problemler, Nouveau açık kaynak sürücüsünün blacklist'e (kara listeye) alınmadan kurulumun gerçekleştirilmeye çalıştığı ve sonra problemin nüksettiği. Problemi de belirtmekte fayda var... Nvidia sahipli yazılımı yüklendikten sonra dağıtım karmaşa yaşıyor adeta, sistemi yeniden başlatmak için butona ilerlemek istediğimde tepki vermemesi gibi. Ya da yalnızca terminale "reboot" komutunu okutmanın işe yaradığı gibi.

Asıl sorun sistemi yeniden başlattıktan sonra meydana geliyor aslında, dağıtıma ulaşmanız için gereken yazılımların ve sürücülerin yüklendiği siyah başlangıç ekranında (OK. , Failed...) aşamasında "Switching Root..." kısmında kalıveriyorsunuz. Bu kısımdan sonra sistemde ki eski kernele geçiş yapmak geldi aklıma ve geçtim aslında bende bir faydası olmayacağını düşünüyordum ama denemekten ölmezdim ve denedim. Sonuç değişmedi... Daha sonra diğer adımları denedim, bunlar neydi peki? Paket yöneticisinden değilde "XFdrake" aracı ile grafik kartını tanıtmak, Nouvau'yu blackliste almak, Xorg server ayarları, bunlardan da sonuç alamayınca tamam dedim artık. Tek denemediğim yöntem Nvidia.run dosyasını terminal'de çalıştırmamak öyle ki işe yarayabilir. Topluluk'ta Nvidia kullanıcılarından sonuç alanlar var bu konuda yok değil. Ama nasıl? ya eski bir Mandriva sürümü kullanan ya da daha eski bir çekirdek kullanan. Bazı OMLX kullanıcıları ise tamamen deneme yanılmayı bırakıp şöyle söylüyorlar "OpenMandriva LX'te açık kaynak sürücüler son derece stabildir, kapalı kaynaklardan ve sahipli sürücülerden önce bunları kullanmaya önem vermeliyiz." Katılıyor muyum? evet katılıyorum. GNU/Linux kullanan biri farkındadır ki açık kaynak bir dünya'da yer alıyor ve bu açık kaynak dünyasının lisansları da yine açık kaynak üzerine alınmış. OMLX ileri sürümlerinde umarım bu sorunu aşacaktır, güzel bir dağıtım ve şansı hakediyor...
 
Son düzenleme:

Son mesajlar

Üst