Linux kullananlar yardım ?

Bu konuyu okuyanlar

emresandikci

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Merhaba arkdaşlar netbook uma linux sürümlerinden birisini yüklemek istiyorum pardus düşündüm ilk olarak veya sizin önerebileceğiniz başka sürüm olabilir.Sorunum şu netbook um SAMSUNG NF210 bunun için driverları nereden bulabilirim?

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Oncelikle bi deneme yap, Pardus'u kur bilgisayarina. Sonrada bi bak bakalim eksik driver var mi diye. Linux genellikle driverleri otomatik olarak tanir. Ben bu gune kadar hic bir Linux yuklemesinden sonra driver sorunu ile karsilasmadim. Hadi kolay gele.

emresandikci

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Pardus kuruyorum indirdim hemen başkada kurarım :D

bLaCkSouL

Profesör
Reaksiyon puanı
8
ubuntu kurmanızı tavsiye ederim. ubuntuda driverları kurabilmeniz için:

sudo add-apt-repository ppa:voria
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

*bilgisayarı yeniden başlatın

sudo apt-get install samsung-tools

*wireless çalışmıyorsa
sudo apt-get install samsung-wireless

*ekran aydınlatması ayarını etkin kılmak için
sudo apt-get install samsung-backlight

emresandikci

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Hepnize teşekkür ediyorum öncelikle kurmaya çalışıyorum

Bilgili99

Profesör
Reaksiyon puanı
252
Ubuntu netbook remix adı ile bir türev çıkarmıyor artık , ubuntu tek sürüm oldu netbook olduğu için LİNUX MİNT LXDE öneririm hem mint kendisi sistem kaynaklarını az kullanmaya özen gösterir hemde LXDE masaüstü hafiftir ubuntu son sürümle birlikte daha yüksek donanım istemeye başladı Pardus zaten KDE kullanıyor Kde sistem biraz kuvvetli olsun istiyor performans için Mint LXDE öneririm ben hem yeni kullanıcının alışması daha kolay olur diye düşünüyorum çünkü kodekler ve birçok yan uygulamada kurulumdan sonra kullanmaya hazır oluyor Sürücü konusunda da Linux ta sürücü aramaya gerek yok sisteme uygun sürücüyü otomatik kurar eğer seçenek varsa seçenekleri sunup hangisini kurmak istersiniz diye sorar sizsadece onay verirsini Kolay gelsin.

emresandikci

Asistan
Reaksiyon puanı
2
kuruluma geçtim kuruyor şimdi bakalım özgürlüğe ilk adımı attım

---------- Post added at 23:59 ---------- Previous post was at 22:58 ----------

kablosuz ağ görmüyor ? ne yapabilriz

Bilgili99

Profesör
Reaksiyon puanı
252
Kurduğunuz sistem ubuntu ise ubuntuTürkiye forum'a üye olup site içi arama yapın kesin çözüm yolu vardır

Kurduğunuz sistem hangisi? Onuda yazarmısınız.:yes:

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Menu-Ayarlar- Sistem Ayarlarini ayarlarini sectikten sonra gelen ekrandaki Ag Ayarlarini kurcaladin mi? Belki bi seyler cikar. Olmazsa arastirmaya devam. Muhakkak ayni sorunla karsilasan baskalarida olmustur.

emresandikci

Asistan
Reaksiyon puanı
2
normal ağ var ama kablosuz ağ sekmesi tıklanmıyor

hsngrms

Profesör
Reaksiyon puanı
4
normal ağ var ama kablosuz ağ sekmesi tıklanmıyor
kullandığın donanımı tanımıyor olabilir, pardus konusunda en iyi bilgiyi özgürlükiçin ve pardus-linux.org forumlarından alırsın eğer orada da sonuç elde edemezsen bence kullandığın dağıtımı değiştir :)

bLaCkSouL

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Bu sorunu bildiğim için önceki mesajımı yazdım. Siz Ubuntu'nun 10.10 sürümünü indirin, kurun ve mesajımda yazdıklarıma bakarak hareket edin. Kablosuz ağı görmezse ilk olarak kabloyla bilgisayarı internete bağlayıp gereken sürücüyü kurmanız lazım. Nasıl yapacağınızı da önceki mesajımda yazdım. Oradaki komutları (her satır ayrı bir komuttur) tek tek kopyalayıp terminal programında yapıştırıp entera basacaksınız.

hayranim

Profesör
Reaksiyon puanı
32
Ubuntu kurulumdan sonra ağ kablosu yardımı ile güncellemerli kurun zaten kendi tanıyor.

zuugoor

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ubuntu'ya geçtiğiniz için tebrik ederim özgür gelecek için herkez kullanalı.