Bu konuyu okuyanlar

AbdulkadirGUNAY

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Selamlar forum üyeleri,
Bilgisayarıma dün itibariyle Ubuntu tabanlı bir Linux dağıtımı olan Elementary OS'i kurdum. Bilgisayarı kapat dediğimde bilgisayar kapanmıyor ve işletim sisteminin logosunda takılı kalıyor. Kasadan gelen sesten harddiskin filan durduğunu anlıyorum fakat bilgisayarın ışığı hala açık, fanlar dönüyor.

Elementary OS'ten önce saf Ubuntu kullanıyordum ve onda da aynı sorun vardı. Bu sorundan dolayı bende her defasında güç tuşuna uzun basarak kapatmak zorunda kalıyorum ve bu işlemde çok can sıkıcı cinsten. Yardımlarınıza açığım, şimdiden teşekkürler..

Ek Bilgiler: Dağıtımı ilk kurduğumda kurulum başarıyla tamamlandı ve kurulumun tamamlanması için bilgisayarın yeniden başlaması gerekiyor dedi. Bende yeniden başlat dedim. Siyah ekran ile birlikte bir kaç hata iletisi belirdi ve takılı kaldı. Bende yine her zamanki güç düğmesine basılı tutarak manuel kapattım ve açtım. Maalesef hata iletilerinin içeriğini hatırlamıyorum.

AbdulkadirGUNAY

Asistan
Reaksiyon puanı
54
shutdown komutunu yazınca ne oluyor peki?
Siz söyleyince denedim ve ilk denememde ekranda aşağıdaki gibi yazılar çıktı sonrasında işletim sistemi logosu göründü ve kapandı. Fakat yazıların ne olduğunu göremediğim için tekrar denedim (bu esnada videoya kayıt alıyorum) ve yine yazılar çıktı, işletim sistemi logosu göründü fakat kapanmadı. Bu yüzden manuel olarak güç düğmesine uzun süre basılı tutarak kapattım. Ayrıca açılırken ise 2. bloktaki gibi yazılar çıkıyor.

Kapanışta:
Broadcat messae from kad@GUNAY1 on pts/0 (Mon 2021-02-08 18:12:56 +03)
The system is going down for poweroff at Mon 2021-02-08 18:12:56 +03 !

Broadcat messae from kad@GUNAY1 on pts/0 (Mon 2021-02-08 18:13:56 +03)
The system is going down for poweroff NOW !

Açılışta:
Elementary OS Hera GUNAY1 tty1
GUNAY1 login: