Linux Geçmeli Miyim ?

Bu konuyu okuyanlar

Yeşil Okçu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,811
Merhaba Arkadaşlar , Windows'un amerikaya bilgiler gönderdiği kanıtlandı . Bu durum beni rahatsız ediyor ve bende Linux'un güvenli bir işletim sistemi olduğunu duydum .

1-Kod falan hiç bilmiyorum Öğrenimi Kolaysa olabilir ...

2- Sürekli Torrent , Crack vb. şeyler ile uğraşıyorum hiçbir şeyin orjinalii aldığım görülmemiştir :grimacing: Bu linuxta çalışıyor mu ?

Bir el atar mısınız ?

Speedster

Profesör
Reaksiyon puanı
319
Hackintosh ile Mac OS X kurmayı dene ama biraz zahmetli

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Hangi programları kullanıyorsunuz ?
Mesela Adobe Photoshop kullanıyorsanız Linux'te korsan çalıştırmanız mümkün değil.
Eğer iş için kullanmıyorsanız Linux'te ona benzer GIMP programı var.
Mac de Windows gibi kapalı kaynaktır ve güvenliği Linux kadar yüksek değildir.
Bence denemekten zarar gelmez. Zamanınız varsa deneyin, kurcalayın, uğraşın zaten sevmezseniz geri dönersiniz.
Linux kullanmak için kod bilmenize gerek yok ancak Linux kullanıcıları sağolsun her sorunu kodla çözme yoluna gidiyorlar, zamanında baya tartışmışlığım vardır, görsel olarak yapılabilecek birçok işi hatta çift tıklama işini bile kodla yaptırmaya çalışıyorlar, biraz garip uçuk kullanıcıları vardır Linux'un zamanla alışırsınız.

Yeşil Okçu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,811
Hangi programları kullanıyorsunuz ?
Mesela Adobe Photoshop kullanıyorsanız Linux'te korsan çalıştırmanız mümkün değil.
Eğer iş için kullanmıyorsanız Linux'te ona benzer GIMP programı var.
Mac de Windows gibi kapalı kaynaktır ve güvenliği Linux kadar yüksek değildir.
Bence denemekten zarar gelmez. Zamanınız varsa deneyin, kurcalayın, uğraşın zaten sevmezseniz geri dönersiniz.
Linux kullanmak için kod bilmenize gerek yok ancak Linux kullanıcıları sağolsun her sorunu kodla çözme yoluna gidiyorlar, zamanında baya tartışmışlığım vardır, görsel olarak yapılabilecek birçok işi hatta çift tıklama işini bile kodla yaptırmaya çalışıyorlar, biraz garip uçuk kullanıcıları vardır Linux'un zamanla alışırsınız.
Evet photoshop falan hep korsan . Ya Benim Sürekli işletim,sistemi değiştirme falan gibi durumum yok . Format falan hiç bilmiyorum . MAC OS un Windowsa göre + ları nelerdir .

waylandx

Doçent
Reaksiyon puanı
67
Merhaba Arkadaşlar , Windows'un amerikaya bilgiler gönderdiği kanıtlandı . Bu durum beni rahatsız ediyor ve bende Linux'un güvenli bir işletim sistemi olduğunu duydum .

2- Sürekli Torrent , Crack vb. şeyler ile uğraşıyorum hiçbir şeyin orjinalii aldığım görülmemiştir :grimacing: Bu linuxta çalışıyor mu ?

Bir el atar mısınız ?
Ubuntu veya Linux Mint ile başlayabilirsin,eğer görsellik istiyorum dersen manjaro kırmızı beyaz önerebilirim.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Linux kullanmak için kod bilmene gerek yok zaten. Öğrenimi kolay mı ? Baya kolay. 7 yaşında çocuğa öğrettiğim oldu.

Linux'ta Windows programlarını Wine ile çalıştırabilirsin ama tavsiye etmem. Wine ile belki oyun oynayabilirsin ama mümkünse programın bir linux alternatifini kullanman daha hayırlı olacaktır. Hem yasal hem de güvenlik nedenleri ile söylüyorum. Para vermek istemiyorsan ücretsiz, aynı işi gören bir program deneyebilirsin.

Winrar - 7/Zip Misal. VLC, Firefox gibi pek çok popüler uygulama zaten orjinalinde linux camiasının çıkardığı uygulamalardır. Çoğu hali hazırda kullandığın uygulamayı kullanmaya devam etmekle kalmayacaksın, herşey ücretsiz olduğu için crack'e kendini bağımlı hissetmeyeceksin kendini. Sadece buna bir şans ver. Windows ile ilgili bildiğin her şeyi unut ve Linux'u, Linux olarak kullan. Mac'i, Mac gibi kullandığın gibi.

Sana Ubuntu 16.04 tavsiye ederim. Oldukça hızlı ve kararlı. Görseller iyi :)

View media item 280
Oyun konusunda çok endişelenmene gerek yok, çoğu popüler oyun Steam sağolsun linux için de var. Yoksa bile çoğu oyun Wine ile sorunsuz çalışacaktır. Çalışmayanlar var uyarayım. Playonlinux aracılığı ile LoL, Hearthstone, World of Tanks, WoW, Star wars old republic gibi popüler isimleri oynayabilirsin. Programlara gelince neden crack'li idm'yi tarayıcının kendi indirme yöneticisi varken tercih et ki ? Hıza etkisi yok, ayriyeten bazı yerlerde indirme IDM yüzünden hata verebiliyor. Kısaca geçmen 1 saatini alır, alışman 1 haftanı alır, bırakman pek mümkün değil, belki Windows yada Mac ile yapabileceğin özel bir şey olduğu için erinerek de olsa Dual Boot yapabilirsin. Ama bunun bir kere tadını aldı mı kolay kolay bırakabileceğini sanmıyorum :)

Ekli dosyalar

• Screenshot from 2016-08-18 15-26-25.png
    Screenshot from 2016-08-18 15-26-25.png
    2.1 MB · Görüntüleme: 641
Son düzenleme:

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
Kesinlikle geçmelisiniz en azından denemelisiniz.

Windows programlarına da ihtiyacım var onları da çalıştırmam lazım diyorsanız öncelikle sistemi Debian - Mint - Ubuntu dan birini32 bit kurmanızı tavsiye ederim Crossoveroffice diye ticari bir yazılım var onunla da pek çok windows programını sorunsız çalıştırırsınız, wine ile uğraşmaya gerek yok. cxoffice in 15.10 sürümü var bende isterseniz yollayabilirim. Yıllar önce İnternet Explorerı kurmuştum cxoffice ile windowstan 2-3 kat daha hızlı çalıştığını görünce hayretler içinde kalmıştım :).

gokhan999

Doçent
Reaksiyon puanı
76
Csgo dota gibi oyunları oynayabilirim fakat lol gibi oyunları eğer oynayabiliyorsam geçebilirim Linuxe herhangi bir bilgisi olan var mı?

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Csgo dota gibi oyunları oynayabilirim fakat lol gibi oyunları eğer oynayabiliyorsam geçebilirim Linuxe herhangi bir bilgisi olan var mı?
Bu sorunun cevabını bu forumda dahil, internette defalarca yazdım, yazdık, hala aynı cevapları sabırla yazıyoruz. Ama linux'tan önce arama motoru kullanın, soru sormadan ödevinizi yapın. Sonra biz yardım etmeye çalışınca hiç ilerleme kaydedemiyoruz, çünkü bunun gibi bir google aramasına bakan sorulara tekrar tekrar cevap vermemiz bekleniyor. Bazen hiç bilgisi olmayan adam hiç araştırma yapmaran bana linux kullanmayı öğretin diyor, yardım etmeye çalışıyoruz, şunu yap diyoruz, o ne diyor. Şunun terminal çıktısını alabilir miyiz diyoruz, nereye yazacam bunu diyor.

league of legends ubuntu - Google'da Ara

Her sorduğunuz oyun için ayrı bizden google araması yapmamızı beklemek yerine siz ararsanız belki gerçekten yardıma ihtiyacı olan arkadaşları gözümüzden kaçırmayız ve onlara daha fazla zaman ayırabiliriz. Zaten tek bir oyunu bahane edip geçmem diyorsan geçme, linux sana uygun değil demek oluyor bu. Araştırmayı, öğrenmeyi, deneme/yanılmayı yapmaya üşeniyorsan teknik olarak bilgisayar kullanmak sana göre değil. Sen programlara, oyunlara çift tıklayım, onlar işlerini kendi görsün istiyorsun. Sadece 2 el oyunumu oynayım, işlerimi halledeyim yeter, gerisinden banane diye düşünen birisin ve bu normal. İnsanların %70-80'i böyle düşünüyordur muhtemelen. Bu durumda linux kullanmışın, mac kullanmışın, windows kullanmışın. Senin için fark eder mi ? Yoksa A oyunu Mac'te çalışmıyor diye mac almaktan vazgeçen görmedim ama linux için defalarca gördüm. Linux sen onu ne kadar iyi kullanıyorsan o kadar güvenlidir, o kadar hızlıdır, o kadar kararlıdır. Bugün Pentium 2 notebook ile Arch Linux kullanan var. Tabii bu ekstrem örnek, bu adamlar cidden işin kitabını yazmış. Kısaca linux'u evcilleştiren kullanıcıdır. Windows kur, bozulana kadar idare et, sonra format bas tarzı bir işletim sistemiyken yıllarca hiç format görmemiş, hatta yeniden başlatılmamış bir dünya linux makine var. Server'lar başta geliyor tabii.

Samet UCA

Profesör
Reaksiyon puanı
2,915
Linuxa neden popüler program ve oyun desteği gelmemekte ? Çünkü,
Büyük firmalar her zaman windows - mac üzerine çalışır.Benim görüşüm çekirdek tipi nedeni ile linux/unix çekirdeği çok daha fazla gelişemeyecektir ki popüler oyun ve uygulamaların derlenmesi - yorumlanması mümkün gibi görünmemekte.Her tür yapılandırmayı başarıyla tamamlasanızda windows ve mac üzerinde performansı iyi olan bir uygulama - oyunun linux sürümlerinde çok düşük kalite ve performans gösterdiğini görürsünüz.Çekirdek yapısı buna izin vermemekte aksi halde bugün linuxun yanına ne ms nede ap yaklaşabilirdi.Bazı büyük yazılımların linux desteğini görebiliyoruz ancak o uygulamalarda performans ve işlevsellik olarak çok eskik yönde elimize gelmekte.Stabil olarak kullandığınız bir uygulama varsa windowsda yapmak isteyip yapamadığınız bir işlem varsa linux ama aksi halde kesinlikle windows derim.

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
Büyük firmalar her zaman windows - mac üzerine çalışır.Benim görüşüm çekirdek tipi nedeni ile linux/unix çekirdeği çok daha fazla gelişemeyecektir ki popüler oyun ve uygulamaların derlenmesi - yorumlanması mümkün gibi görünmemekte.Her tür yapılandırmayı başarıyla tamamlasanızda windows ve mac üzerinde performansı iyi olan bir uygulama - oyunun linux sürümlerinde çok düşük kalite ve performans gösterdiğini görürsünüz.Çekirdek yapısı buna izin vermemekte aksi halde bugün linuxun yanına ne ms nede ap yaklaşabilirdi.Bazı büyük yazılımların linux desteğini görebiliyoruz ancak o uygulamalarda performans ve işlevsellik olarak çok eskik yönde elimize gelmekte.Stabil olarak kullandığınız bir uygulama varsa windowsda yapmak isteyip yapamadığınız bir işlem varsa linux ama aksi halde kesinlikle windows derim.

Linux'u Linux yapan Kernel'idir zaten. İşletim sistemleri içinde de en gelişmiş kerneldir. Popüler programların Linux versiyonlarının olmamasının linuxun kerneli ile uzaktan yakından bir alakası yoktur. Bahsettiğiniz programlar bildiğiniz gibi ticari yazılımlardır. Linux programlama ise Windowstan farklıdır (kütüphaneler, bağımlılıklar vs) dolayısı ile bu Programların Linux versiyonlarını 0 dan yazmaları gerekir. Ayrıca Linux denince bildiğiniz gibi akla gelen kavramlardan biri de ücretsiz olmasıdır. Kullanıcılarının büyük çoğunluğu herhangi bir linux programına ücret ödememektedir çünkü her programın ücretsiz alternatifi vardır.

Linux için esas sıkıntı Desktop Dağıtımlarından aldığı payın bugun hala % 3 mertebelerinde olmasıdır, hala Windows'un ezici bir üstünlüğü var.
Buna ücretsiz Linux alternatiflerinin varlığını da ekleyince Popüler yazılımlar için Linux versiyonları karlı olmayan projeler olarak kalmaktadır.
Ticari faaliyet yürüten firmalar da kar etmeyecekleri projelere girmezler, olay bu kadar basit.

Düşük performans konusuna da değinecek olursak bazı donanım üreticileri Linux sürücülerini çıkartma konusunda uzun yıllar isteksiz davrandılar. Ancak şu an performans kıyaslamasında doğru yapılandırılmış bir Linux'un Windows'un çok gerisinde performans göstermediğini görebilirsiniz.

Örnek isterseniz 4k 10 bit bir videoyu aynı programın hem windows hem linux versiyonu ile izleyip kaynak kullanımını görebilirsiniz.

Aşağıdaki videoda CS ın Windows - Linux karşılaştırmasına yer verilmiş. Frame Rate takılıp da Linuxun performansı kötü diye düşünebilirsiniz ancak bunun nedeninin oyunun grafik motoru da olabileceğini göz ardı etmemek gerekir. Bu örneği vermemin nedeni Linux altında da rahatlıkla oyun oynananbildiğini görmeniz içindir.

Son düzenleme:

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Büyük firmalar her zaman windows - mac üzerine çalışır.Benim görüşüm çekirdek tipi nedeni ile linux/unix çekirdeği çok daha fazla gelişemeyecektir ki popüler oyun ve uygulamaların derlenmesi - yorumlanması mümkün gibi görünmemekte.Her tür yapılandırmayı başarıyla tamamlasanızda windows ve mac üzerinde performansı iyi olan bir uygulama - oyunun linux sürümlerinde çok düşük kalite ve performans gösterdiğini görürsünüz. Çekirdek yapısı buna izin vermemekte aksi halde bugün linuxun yanına ne ms nede ap yaklaşabilirdi.Bazı büyük yazılımların linux desteğini görebiliyoruz ancak o uygulamalarda performans ve işlevsellik olarak çok eskik yönde elimize gelmekte.Stabil olarak kullandığınız bir uygulama varsa windowsda yapmak isteyip yapamadığınız bir işlem varsa linux ama aksi halde kesinlikle windows derim.
Linux'un çekirdeğinin gelişimine firmalar milyonlar yatırıyorlar, destek veriyorlar. Google sence mahalle bakkalı mı ? Yada Apple'ın bütün cihazlarındaki o yazılımların %80'inin Linux yazılımı olduğunu biliyor muydun ? İphone'da dahil. Sadece lisanslar kısmına bak "Free Software Foundation" ve "GNU GLP" lisanlarını göreceksin. Linux'un performansı ile geçmişte oracle'ın çıkardığı solaris'i tarihe gömdüler, BSD'nin karşısında şansı olmadı, Windows Server sadece Windows'a özel çıkarılan bir kaç oyun server'ı için kullanıldığını gördüm. Rappelz server'larında Windows Server lazım misal ama yine oyun server'ından örnek vereceksek Cent OS yada Debian Minecraft server'ı kurmak için daha performanslı ve akıllıca bir çözüm. Bunları tamamen güvenliğine ve performansına borçlu. Başka hiç bir çekirdek bizimki kadar verimli çalışmıyor ve dünya üzerinde milyonlarca geliştirici (Microsoft geliştiricileri dahil.)Oyunların azlığının sebebi ise Microsoft geçmişte Linux'u bu konuda kendine ciddi tehlike gördü ve Direct X'i çıkardı. Yazılımcıları kendi platformlarında openGL desteğini kesmekle tehdit ettiler. Bu yüzden kendi oyunlarını o zamanın en çok kullanılan platformuna çıkaramayacak ve büyük bir marketi kaçıracaklardı. FPS azlığının sebibi ise sürüciler.Bu durum kullanıcı sayısı arttıkça firmaların zoraki de olsa düzeltmek zorunda kalacağı bir durum, ayrıca bir AMD kullanıcısı olarak açık kaynak sürücülerden de memnunum. Kısaca oyunların linux'a çıkmaması, az performans vermesi kendi kendine düzelebilecek bir şey ki düzeliyor farkındaysan.

Ayrıca;

Linux, Windows 10'a mı geliyor?

gokhan999

Doçent
Reaksiyon puanı
76
Bu sorunun cevabını bu forumda dahil, internette defalarca yazdım, yazdık, hala aynı cevapları sabırla yazıyoruz. Ama linux'tan önce arama motoru kullanın, soru sormadan ödevinizi yapın. Sonra biz yardım etmeye çalışınca hiç ilerleme kaydedemiyoruz, çünkü bunun gibi bir google aramasına bakan sorulara tekrar tekrar cevap vermemiz bekleniyor. Bazen hiç bilgisi olmayan adam hiç araştırma yapmaran bana linux kullanmayı öğretin diyor, yardım etmeye çalışıyoruz, şunu yap diyoruz, o ne diyor. Şunun terminal çıktısını alabilir miyiz diyoruz, nereye yazacam bunu diyor.

league of legends ubuntu - Google'da Ara

Her sorduğunuz oyun için ayrı bizden google araması yapmamızı beklemek yerine siz ararsanız belki gerçekten yardıma ihtiyacı olan arkadaşları gözümüzden kaçırmayız ve onlara daha fazla zaman ayırabiliriz. Zaten tek bir oyunu bahane edip geçmem diyorsan geçme, linux sana uygun değil demek oluyor bu. Araştırmayı, öğrenmeyi, deneme/yanılmayı yapmaya üşeniyorsan teknik olarak bilgisayar kullanmak sana göre değil. Sen programlara, oyunlara çift tıklayım, onlar işlerini kendi görsün istiyorsun. Sadece 2 el oyunumu oynayım, işlerimi halledeyim yeter, gerisinden banane diye düşünen birisin ve bu normal. İnsanların %70-80'i böyle düşünüyordur muhtemelen. Bu durumda linux kullanmışın, mac kullanmışın, windows kullanmışın. Senin için fark eder mi ? Yoksa A oyunu Mac'te çalışmıyor diye mac almaktan vazgeçen görmedim ama linux için defalarca gördüm. Linux sen onu ne kadar iyi kullanıyorsan o kadar güvenlidir, o kadar hızlıdır, o kadar kararlıdır. Bugün Pentium 2 notebook ile Arch Linux kullanan var. Tabii bu ekstrem örnek, bu adamlar cidden işin kitabını yazmış. Kısaca linux'u evcilleştiren kullanıcıdır. Windows kur, bozulana kadar idare et, sonra format bas tarzı bir işletim sistemiyken yıllarca hiç format görmemiş, hatta yeniden başlatılmamış bir dünya linux makine var. Server'lar başta geliyor tabii.
2 tıkla oyunumu başlatamayacağım 10 saat uğraşla 50 satır kod 100 tane tweak ile oynayacaksam oynamayayım daha iyi. Oyunumu oynadım gerisinden bana ne derken? Oyunla bitmiyor şefkat mı istiyor bu Linux ne? Ayrıca ben 64 mb ramle de oyun oynamak istemiyorum. Normal bir şekilde çalışan stabil olan *her işimi* görecek bir işletim sistemi. Ayrıca dediğin serverların başındaki adamlar bu işin uzmanı herhangi bir kullanıcı değil. Ayrıca çoğunlukla 1 Server sadece tek bir işlev için çalışıyor. Herkesin ihtiyaçları ve istekleri farklı. Herkesi aynı kefeye koyarsanız olaylara objektif bakamazsınız.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Linux henüz oyun platformu için uygun değil.
Bu yönde çalısmalar yapılıyor, OpenGL DirectX12'den iyi performans veriyor ve ileride çıkacak diğer DirectX'lerden yine daha iyi performans verecektir.
Çünkü altyapısı çok daha kuvvetli ve performans için özellestirilmis.
DirectX ise farklı önceliklere sahip olarak gelistirildi, ilk gelistirildiğinde adı Direct3D idi, DirectSound gibi elementleri vardı sonra bunların hepsi DirectX oldu ama aslında hiçbiri Direct bile değildi, virtual idi. sonradan grafik kütüphanesi zorlanarak native oldu diğerleri olduğu gibi kaldı. Gelistiriciler Microsoft'un zorlamasıyla ve OpenGL'ye desteği kesmekle tehdit etmesiyle, ayrıca DirectX'in daha kolay olmasıyla bu yöne kaydılar.
Günümüzde ise durum değisti. OpenGL özellikle Playstation 4 platformuyla birlikte kolaylık farkını giderdi, olası OpenGL desteği kesme tehditlerine önlemler alındı. Su an çalısmalar devam ediyor ancak Linux'te rahatlıkla oyun oynanabilir demek için erken.

Son olarak rica ediyorum en azından Windows 10 kullanıcıları Linux'e laf atmasın. Windows 10'da eskiden çalısan birçok komponent artık stabil çalısmıyor ve forumlar regedit ayarlarından, batch scriptlerinden, vb scriptlerinden, cmd komutlarından geçilmiyor. Linux'te komiteler alıskanlık olarak arayüzle olacak islemlerin de komutunu veriyor, bu da insanlarda algı yanılmasına yol açıyor. Temin ederim ki en azından Windows 10'dan daha az komut, regedit ayarı, batch, basic script vs girmeniz gerekir günlük kullanımda.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
2 tıkla oyunumu başlatamayacağım 10 saat uğraşla 50 satır kod 100 tane tweak ile oynayacaksam oynamayayım daha iyi. Oyunumu oynadım gerisinden bana ne derken? Oyunla bitmiyor şefkat mı istiyor bu Linux ne?

Record 2016 09 02 16 54 01

Video'ya bak. Çift tıksa, çift tık. Tweak yapmadım. Next, next, next dedim kuruldu. "Wine üzerinden oynadığın" bazı oyunlar çalışmayabilir veya özel ayar isteyebilir, bu normal. Linux, Linux'tur, Windows ise Windows. Wine sadece Windows'u taklit eder ama wine Windows değildir. Şu zamana kadar Linux oyunlarında sıkıntı yaşamadım.

Ayrıca ben 64 mb ramle de oyun oynamak istemiyorum.

64MB Ram derken ? Bende 1GB ekran kartı ve 4GB DDR3 ram var, eski bir bilgisayara kurma olsun bitsin. Bunda suçlu Linux mu sence ?

Normal bir şekilde çalışan stabil olan *her işimi* görecek bir işletim sistemi.

3 yıldır Linux kullanmaktayım, görmediği "işim" olmadı.

Ayrıca dediğin serverların başındaki adamlar bu işin uzmanı herhangi bir kullanıcı değil.

Soyut bir şahıs hakkında konuşurken bilgi seviyesini neye göre yargılıyorsun sorabilir miyim ? Server'ların kapalı olması bir seçenek değil. Server'ların 7/24 ayakta durması lazım. Sabah bilgisayarından google.com'a girdiğinde google.com'un kapalı olması bir seçenek mi ? Piyasada ihtiyaç olan adam server'ı hiç kapatmadan işini halledebilen sistem adminidir.

Herkesin ihtiyaçları ve istekleri farklı. Herkesi aynı kefeye koyarsanız olaylara objektif bakamazsınız.

Onun için diyorum ya, ne isterseniz onu kullanın. ben orada Linux'un esnekliğinden bahsettim. Pentium 2 cihaz örneğini sanırım anlatamadım;

Linux sen onu ne kadar iyi kullanıyorsan o kadar güvenlidir, o kadar hızlıdır, o kadar kararlıdır.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Son olarak rica ediyorum en azından Windows 10 kullanıcıları Linux'e laf atmasın. Windows 10'da eskiden çalısan birçok komponent artık stabil çalısmıyor ve forumlar regedit ayarlarından, batch scriptlerinden, vb scriptlerinden, cmd komutlarından geçilmiyor. Linux'te komiteler alıskanlık olarak arayüzle olacak islemlerin de komutunu veriyor, bu da insanlarda algı yanılmasına yol açıyor. Temin ederim ki en azından Windows 10'dan daha az komut, regedit ayarı, batch, basic script vs girmeniz gerekir günlük kullanımda.
Spatry'i bilirsin sanırım, onunda eski bir video yazılımı vardı ve şu anki video'larını hala ondan yapıyor. Bu yazılım Windows 10'da çalışmayınca Manjaro'da PlayonLinux yardımıyla çalıştırıyor. Dediğine katılıyorum. Bir sorun çıktımı yok regedit, yok localkey machine, Windows NT falan olmadı git, powershell, hayatımda görmediğim komutlar. Linux bash'in gözünü seveyim. O esneklik ve basitlik yok Windows'ta.

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
2 tıkla oyunumu başlatamayacağım 10 saat uğraşla 50 satır kod 100 tane tweak ile oynayacaksam oynamayayım daha iyi. Oyunumu oynadım gerisinden bana ne derken? Oyunla bitmiyor şefkat mı istiyor bu Linux ne? Ayrıca ben 64 mb ramle de oyun oynamak istemiyorum. Normal bir şekilde çalışan stabil olan *her işimi* görecek bir işletim sistemi. Ayrıca dediğin serverların başındaki adamlar bu işin uzmanı herhangi bir kullanıcı değil. Ayrıca çoğunlukla 1 Server sadece tek bir işlev için çalışıyor. Herkesin ihtiyaçları ve istekleri farklı. Herkesi aynı kefeye koyarsanız olaylara objektif bakamazsınız.

Ben 20 yıldır linux kullanıyorum, 2003 de Linux altında Quake 3 Arena, Age of Empires gibi oyunları oynuyordum.
Kurulumdan sonra özel bir işlem yapmana gerek yok 2 değil tek tıkla da oyunu başlatabilirsin. Kurulum-Crack işleri Windwsta da var.
Windows altında öyle kurulumlar gördüm ki aklın hayalin durur makineye lisans server yüklemeler lisans dosyası üretip tanıtmalar vs vs.

Şunu rahatlıkla söyleyebilirim, her işini görme konusunda Linux Windowstan çok çok önde emin olun.
Örnek vermek gerekirse Unix, Linux, MacOSX de biçimlendirilmiş hiçbir diski windows direk görmez ancak Linuxta herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok, taktığınızda tanınır.

Sizin takıldığınız nokta sanırım kurulum-ayarlamalar kısmı. Kurulumu ve ayarlamaları doğru yapılmış sorunsuz bir Linux Desktopi yıllarca çökmeden sorunsuz kullanırsınız oysaki windowsu 3 gün kapatmasan çok çalıştım şiştim deyip makineye reset atar. 3-5 ay sonra system dosyaları registry şişer yeniden kurmanız gerekir. Olmadık zamanlarda ölümcül bir hata giderildi gibi abuk sabuk mesajlar alırsınız veya bazen ne yazdığını microsoft çalışanlarının dahi anlayamadığı mavi ekran size el sallar.
Hepsinden önemlisi sisteminizde virus olup olmadığından hiçbir zaman emin olamazsınız sürekli banka kartlarınızın şifresi çalındı çalınacak korkusu ile yaşarsınız.

Bu korkularla yaşamak istemiyorsanız en azından bir süre Linux ve Windowsu Dual boot olarak kullanmanızı tavsiye ederim. Bu sayede oyunlarınızı Windowsta oynayabilir, İnternet vs işlerinizi de Linux altında halledebilirsiniz, bir süre sonra Linuxa alıştığınızda çok daha sağlıklı karşılaştırma yapabilirsiniz.

Samet UCA

Profesör
Reaksiyon puanı
2,915
Linux'un çekirdeğinin gelişimine firmalar milyonlar yatırıyorlar, destek veriyorlar. Google sence mahalle bakkalı mı ? Yada Apple'ın bütün cihazlarındaki o yazılımların %80'inin Linux yazılımı olduğunu biliyor muydun ? İphone'da dahil. Sadece lisanslar kısmına bak "Free Software Foundation" ve "GNU GLP" lisanlarını göreceksin. Linux'un performansı ile geçmişte oracle'ın çıkardığı solaris'i tarihe gömdüler, BSD'nin karşısında şansı olmadı, Windows Server sadece Windows'a özel çıkarılan bir kaç oyun server'ı için kullanıldığını gördüm. Rappelz server'larında Windows Server lazım misal ama yine oyun server'ından örnek vereceksek Cent OS yada Debian Minecraft server'ı kurmak için daha performanslı ve akıllıca bir çözüm. Bunları tamamen güvenliğine ve performansına borçlu. Başka hiç bir çekirdek bizimki kadar verimli çalışmıyor ve dünya üzerinde milyonlarca geliştirici (Microsoft geliştiricileri dahil.)Oyunların azlığının sebebi ise Microsoft geçmişte Linux'u bu konuda kendine ciddi tehlike gördü ve Direct X'i çıkardı. Yazılımcıları kendi platformlarında openGL desteğini kesmekle tehdit ettiler. Bu yüzden kendi oyunlarını o zamanın en çok kullanılan platformuna çıkaramayacak ve büyük bir marketi kaçıracaklardı. FPS azlığının sebibi ise sürüciler.Bu durum kullanıcı sayısı arttıkça firmaların zoraki de olsa düzeltmek zorunda kalacağı bir durum, ayrıca bir AMD kullanıcısı olarak açık kaynak sürücülerden de memnunum. Kısaca oyunların linux'a çıkmaması, az performans vermesi kendi kendine düzelebilecek bir şey ki düzeliyor farkındaysan.

Ayrıca;

Apple in linux kullandığını söylediğini farzediyorum ki öyle ise çok yanlış OSX sistemleri Unix ağacından çıksada bilinen linuxdan çok daha farklıdır.Üstelik kendi çekirdeği ve üzerinde bulunan bir işletim sistemi olan hatta kendi programlama dili swifti olan bir firmanın linux üzerinden geliştirme yapmasınada inanmam.
İkincisi GNU lisansının linux ile hiç bir şekilde alakası yoktur.Kullanıma gelecek olursak ben visual studio kullanıyorum hadi bana visual studioyu linuxa uyarla ? yapabilirmisin hayır ? yaparlarmı ? bence hayır çünkü işin içinde ticaret var.Aynı örneği bir kaç popüler uygulama içinde verebiliriz.Bu gibi durumda bu durum değişmediği sürece linux her zaman windows ve mac e göre 2.planda kalıcaktır.Linux sevebilirsiniz ve hayatında 2 satır kod yazmamış herifin gelip eleştiri yapmasınada kızabilirsiniz ama ben eski bir linux kullanıcısı olarak windowsu daha işlevsel ve kolay buluyorum bu kişiden kişiye değişebilir. Burada eleştirilerin tamamen kişisel oldugunu ve bilgi vermek amaçlı olmadığını anlamamız gerekir.Ben sizden daha iyi linux biliyorum demiyorum ama benim işimi hangi sistem görüyorsa istemesemde onu kullanmam gerekir değil mi ? Bende size nazaran bir windows aşığıyım.

Samet UCA

Profesör
Reaksiyon puanı
2,915

Ayrıca;

Ayrıca dedikleriniz doğru ise yeni birşey öğrenmiş olurum ne güzel.

Reaksiyon puanı
2,146
Windows 7'yi 4 yıl kullandım 2012'de kurdum daha format atmadım, Windows 10'a geçmesem hala kullanıyor olurdum, Linux övmek için Windows'u yanlış bir şekilde yermeye gerek yok. Windows'un şiştiği çöktüğü yok, kullanana bağlı.

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
Apple in linux kullandığını söylediğini farzediyorum ki öyle ise çok yanlış OSX sistemleri Unix ağacından çıksada bilinen linuxdan çok daha farklıdır.Üstelik kendi çekirdeği ve üzerinde bulunan bir işletim sistemi olan hatta kendi programlama dili swifti olan bir firmanın linux üzerinden geliştirme yapmasınada inanmam.
İkincisi GNU lisansının linux ile hiç bir şekilde alakası yoktur.Kullanıma gelecek olursak ben visual studio kullanıyorum hadi bana visual studioyu linuxa uyarla ? yapabilirmisin hayır ? yaparlarmı ? bence hayır çünkü işin içinde ticaret var.Aynı örneği bir kaç popüler uygulama içinde verebiliriz.Bu gibi durumda bu durum değişmediği sürece linux her zaman windows ve mac e göre 2.planda kalıcaktır.Linux sevebilirsiniz ve hayatında 2 satır kod yazmamış herifin gelip eleştiri yapmasınada kızabilirsiniz ama ben eski bir linux kullanıcısı olarak windowsu daha işlevsel ve kolay buluyorum bu kişiden kişiye değişebilir. Burada eleştirilerin tamamen kişisel oldugunu ve bilgi vermek amaçlı olmadığını anlamamız gerekir.Ben sizden daha iyi linux biliyorum demiyorum ama benim işimi hangi sistem görüyorsa istemesemde onu kullanmam gerekir değil mi ? Bende size nazaran bir windows aşığıyım.

Üstadım siz ekmeğinizi Visual studio ile yani başka bir deyişle microsoft sayesinde kazanıyorsunuz.
Bu durumda Microsoftun ürünlerini savunmanız çok doğal, çünkü sizin işinizi sadece Windows görebilir. :)

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
Windows 7'yi 4 yıl kullandım 2012'de kurdum daha format atmadım, Windows 10'a geçmesem hala kullanıyor olurdum, Linux övmek için Windows'u yanlış bir şekilde yermeye gerek yok. Windows'un şiştiği çöktüğü yok, kullanana bağlı.

Muhtemelen hayatınızda duymadığınız Windows 1.0 sürümünü kurmuş, NT ve Windows 2000 Terminal Server kurmuş yönetmiş biri olarak yazdım o yorumu.
Windowsu nasıl kullandığınız tabii ki önemli ayda yılda 1 açıp 2-3 saat kullanırsanız haliyle çökmez benim kastettiği 7/24 aktif kullanım, son çalıştığım şirkette IT ciler 5 günden fazla tatil olmasın diye dua ederdi çünkü tatil dönüşü kullanıcılar domainden düşerdi 1-2 gun toparlamakla uğraşırlardı.

Siz modifiye edilmemiş bir DVD den yeni kurulmuş bir windows ile 4 yıldır kullandığınız windowsun aynı performansta çalıştığını düşünüyorsanız muhtemelen yanılıyorsunuz...

Reaksiyon puanı
2,146
Ev kullanıcısıyım, 7/24 açık tutma gibi bi derdim yok. Ayrıca bi iki saat de kullanmam, hiç sorunum olmadı, Windows 10'a geçtim bi senedir de bunda sorunum yok.

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
Ev kullanıcısıyım, 7/24 açık tutma gibi bi derdim yok. Ayrıca bi iki saat de kullanmam, hiç sorunum olmadı, Windows 10'a geçtim bi senedir de bunda sorunum yok.

Hocam Linux, Unix bilgi seviyenizi bilmiyorum ancak Linux kullanan hemen herkez Windows'u bilir.
Dünyada çok iyi seviyede Linux'a hakimim ancak Windows Linux'tan çok daha iyi diyen 1 tane adam bulamazsınız.

Standart kurulum Windowsu da yardımcı programlarla temizlemez optimize etmezseniz 5-6 ay içinde windows şişer ve "Benim bilgisayar yavaşladı" cümlesinin muhattabı olursunuz.

Reaksiyon puanı
2,146
Hocam Linux, Unix bilgi seviyenizi bilmiyorum ancak Linux kullanan hemen herkez Windows'u bilir.
Dünyada çok iyi seviyede Linux'a hakimim ancak Windows Linux'tan çok daha iyi diyen 1 tane adam bulamazsınız.

Standart kurulum Windowsu da yardımcı programlarla temizlemez optimize etmezseniz 5-6 ay içinde windows şişer ve "Benim bilgisayar yavaşladı" cümlesinin muhattabı olursunuz.
Kullandım ve kullanıyorum diyorum, günüm bu aletle geçiyor, şişmedi de çökmedi de performansı da düşmedi, neden ısrarla yavaşlaması lazım tarzında konuşuyorsunuz anlamıyorum kullanan benim.

Black15

Asistan
Reaksiyon puanı
151
Kullandım ve kullanıyorum diyorum, günüm bu aletle geçiyor, şişmedi de çökmedi de performansı da düşmedi, neden ısrarla yavaşlaması lazım tarzında konuşuyorsunuz anlamıyorum kullanan benim.
Ben de Windows 7 kullandım şimdi de 8.1 kullanıyorum şimdiye kadar hiç sıkıntı çekmedim.

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481

Windows 1.0 dan beri biz de Windows kullanıyoruz ne mutlu size microsoft özel sürüm hazırlamış sanırım, gule gule kullanın.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Linux'un iyi olan kısmı altyapısı.
Bu kısım sağlamdır.
Boyası, laminant parkesi, cilası henüz iyi değil.
Zor bazı islerin Linux'te çok kolay yapıldığını görünce sasırırsınız ama çok kolay bir isin Linux'te zor yapıldığını görünce hiç programlama bilmeyen halinizle bile bari öğrenip hayrına bunun programını ben yazayım da katkım olsun diyebilirsiniz.

Misal mouse'u yavaslatma ayarı daha bir iki yıl önceye kadar Gnome'da yoktu.
KDE'de hala yok.
32zOI.png

/etc/X11/xorg.conf.d/50-mouse-deceleration.conf dosyası olusturup 8 satırlık bir config ayarı girmek gerekiyor.
Surada anlatılmıs. Mouse acceleration - ArchWiki
O kadar basit bir islemin ayarı yok ama kernel değistirmek ve değistirilen kernel'i sürücüler için yenidşen compile etmek gibi Windows'ta hayal bile edilemeyecek karmasıklıkta islemler iki tıklamayla halledilebiliyor. Ya da Bios'un UEFI kısmına erisip oradan düzenleme yapmak, ya da ne bileyim hiç format atmadan tüm dahili ve harici programların, herseyin ayarını sıfırlamak çok kolay.
Misal Windows'ta tüm programları sıfırlamak için tüm programları silip, sonra kalıntılarını silip sonra bastan yüklemek gerekir, ki bu islem bile yetersiz gelir bazen çünkü silinen programlar bazen takip edilemeyecek kadar çok kalıntı bırakırlar.

Son mesajlar