Linux Ekran Görüntülerinizi Paylaşın

Bu konuyu okuyanlar

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
26t16k1.png

Eminkrkt

Jet Sesi, Özgürlüğün Sesidir!
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,802
Manjora'yı özlemişim
Elementry'dan sonra ilaç gibi geldi

Screenshot_2022-01-31_10-38-01.png

Eminkrkt

Moderatör
Reaksiyon puanı
1,802
Pardus 21.1 XFCE

Öncelikle herkese iyi akşamlar .Biliyorsunuz ki yakın zaman da Pardus Gönüllü Merkezi açıldı ve bende oraya iyi kötü elimden geldiğince destek olabilmek için başvuru yaptım.Başvuru onaylandı ve ben onaylandığında Manjora kullanıyordum hızlı bir şekilde Pardus'a geçtim.

Öncelikle neden böyle bir şey yaptım kısaca anlatayım.
(Siz benden daha iyi biliyorsunuzdur ben sadece araştırmalarım sonucu yorum yapıyorum)
Pardus debian paket yöneticilerini kullanmaya başlayınca bir çok insan tarafından kopya dağıtım olarak gözüküyordu (Bende böyle düşünüyordum).Ancak genel olarak Linux dağıtımlarının birbirine benzediği ve aralarında çok bir fark olmadığı aklıma geldi.
Sonuç olarak her linux birbirine benziyordu ve 'yabancıların' yapmış olduğu linux'lar yerine iyi kötü üzerinde Türklerin emeği geçen Pardus'a karşı tüm ön yargılarım değişti.
Ve ortada bir ürün var ve geliştirmeye açık Pardus'da bizim de bir tuzumuz olsun,insanları Pardus'a(linux'a) kazandıralım diye böyle bir adım attım.

Tabi ki bende kendi paket yöneticileri üzerinden gitmelerini isterdim ancak olmadı herhalde.
Bazı insanlar Pardus'u çok kötü diye yorumluyor ama nedenini anlamıyorum.

Siz dediğim gibi benden daha iyi bildiğiniz şeyler vardır beni aydınlatırsanız sevinirim.

Demem o ki elimizden geldiğince Türk dağıtımlarına destek verelim -> Pisi ve Pardus

Ekran görüntüsü_2022-02-02_22-51-13.png

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Pardus 21.1 XFCE

Öncelikle herkese iyi akşamlar .Biliyorsunuz ki yakın zaman da Pardus Gönüllü Merkezi açıldı ve bende oraya iyi kötü elimden geldiğince destek olabilmek için başvuru yaptım.Başvuru onaylandı ve ben onaylandığında Manjora kullanıyordum hızlı bir şekilde Pardus'a geçtim.

Öncelikle neden böyle bir şey yaptım kısaca anlatayım.
(Siz benden daha iyi biliyorsunuzdur ben sadece araştırmalarım sonucu yorum yapıyorum)
Pardus debian paket yöneticilerini kullanmaya başlayınca bir çok insan tarafından kopya dağıtım olarak gözüküyordu (Bende böyle düşünüyordum).Ancak genel olarak Linux dağıtımlarının birbirine benzediği ve aralarında çok bir fark olmadığı aklıma geldi.
Sonuç olarak her linux birbirine benziyordu ve 'yabancıların' yapmış olduğu linux'lar yerine iyi kötü üzerinde Türklerin emeği geçen Pardus'a karşı tüm ön yargılarım değişti.
Ve ortada bir ürün var ve geliştirmeye açık Pardus'da bizim de bir tuzumuz olsun,insanları Pardus'a(linux'a) kazandıralım diye böyle bir adım attım.

Tabi ki bende kendi paket yöneticileri üzerinden gitmelerini isterdim ancak olmadı herhalde.
Bazı insanlar Pardus'u çok kötü diye yorumluyor ama nedenini anlamıyorum.

Siz dediğim gibi benden daha iyi bildiğiniz şeyler vardır beni aydınlatırsanız sevinirim.

Demem o ki elimizden geldiğince Türk dağıtımlarına destek verelim -> Pisi ve Pardus
Öncelikle kardeşim aleykümselam. Bu konunun yeri aslında bura değil ama yazmak istedim. Pardus gönüllü merkezine onaylanmana sevindim gerçekten.

Dağıtımla ilgili düşüncelerini yada davranışlarını kimse yargılayamaz. Linux'ın olayı bu çünkü isteyen kendi dağıtımını yapar kendisi bile kullanır konu o değil zaten de Pardusa gelecek olursak şuradaki tüm linux kullanıcılarına sorsak 2013'te gidipte neden debian tabanına geçti keşke PiSi ile devam etseydi yani bağımsız kalsaydı dediğimde büyük bir çoğunluk bana hak verecektir neden çünkü asıl ulaşmamız gereken noktadaydık zaten. Paketleme konusunda başarılı olan bir teknolojiyi yani eopkg'yi gittik bıraktık ve hazıra konduk ve şu an Solus bunu bizden aldı ve adamlar ne kadar geliştirdiler üzüldüğümüz nokta burası.

Şu an Pardusla Debian kullanmak arasında bir fark göremiyorum ben. Sırf bu yüzden Pardustan bi ekip ayrılıp PiSi'yi oluşturmadı mı? Pardus tamamen hatalı demiyorum burada yeteri kadar o zamanlar devlet desteği de alamadı yada arkasında bir firma veya şirket yada sponsoru yoktu. Elimden geldiğince türk dağıtımlara destek verelim eyvallah ama daha ben PiSi'yi bilgisayarıma kuramadım bile nasıl destek verebilirim? Burada pisinin suçu falan yok adamlar küçük bir ekip ve ellerinden geleni yapıyorlar. Destek vereceksem sonuna kadar gerçek yerli ve milli olan PiSi Linux'a destek veririm. Bu Pardus yada Archmanı kötülemek anlamına gelmez. Debian kullanacağıma Pardus kullanırım yada Arch yükleyeceğime Archman kullanırım sonuçta içerisinde yerli yazılımlarda var ama tabanda bize ait olmalıydı burası kilit noktalardan 1 tanesi.

Herkesi bir dağıtım çeker. Benim sorunum Pardusla alakalı değil debianın paket yönetimini sevmiyorum rpm hoşuma gittiği için Fedoradayım. O zaman bende vatan hainiyim ABD'ye çalışıyorum. Tabi şu da var Fedora ilk çıktığında böyle değildi adamlar sahiplendiler Red Hat var arkasında ne oldu nerelere geldi biz de aynı şeyi yapmalıyız görevimiz ama bunu PiSi Linux ile yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu arada PiSi'ye yeni güncelleme gelmiş mutlaka denemem lazım ama kuracak PC yok. İşyerinde kullanıma daha hiç hazır değil ama evde kullanabilirim mesela ama PC yok kuracak:)

Son düzenleme:

Eminkrkt

Moderatör
Reaksiyon puanı
1,802
Öncelikle kardeşim aleykümselam. Bu konunun yeri aslında bura değil ama yazmak istedim. Pardus gönüllü merkezine onaylanmana sevindim gerçekten.

Dağıtımla ilgili düşüncelerini yada davranışlarını kimse yargılayamaz. Linux'ın olayı bu çünkü isteyen kendi dağıtımını yapar kendisi bile kullanır konu o değil zaten de Pardusa gelecek olursak şuradaki tüm linux kullanıcılarına sorsak 2013'te gidipte neden debian tabanına geçti keşke PiSi ile devam etseydi yani bağımsız kalsaydı dediğimde büyük bir çoğunluk bana hak verecektir neden çünkü asıl ulaşmamız gereken noktadaydık zaten. Paketleme konusunda başarılı olan bir teknolojiyi yani eopkg'yi gittik bıraktık ve hazıra konduk ve şu an Solus bunu bizden aldı ve adamlar ne kadar geliştirdiler üzüldüğümüz nokta burası.

Şu an Pardusla Debian kullanmak arasında bir fark göremiyorum ben. Sırf bu yüzden Pardustan bi ekip ayrılıp PiSi'yi oluşturmadı mı? Pardus tamamen hatalı demiyorum burada yeteri kadar o zamanlar devlet desteği de alamadı yada arkasında bir firma veya şirket yada sponsoru yoktu. Elimden geldiğince türk dağıtımlara destek verelim eyvallah ama daha ben PiSi'yi bilgisayarıma kuramadım bile nasıl destek verebilirim? Burada pisinin suçu falan yok adamlar küçük bir ekip ve ellerinden geleni yapıyorlar. Destek vereceksem sonuna kadar gerçek yerli ve milli olan PiSi Linux'a destek veririm. Bu Pardus yada Archmanı kötülemek anlamına gelmez. Debian kullanacağıma Pardus kullanırım yada Arch yükleyeceğime Archman kullanırım sonuçta içerisinde yerli yazılımlarda var ama tabanda bize ait olmalıydı burası kilit noktalardan 1 tanesi.

Herkesi bir dağıtım çeker. Benim sorunum Pardusla alakalı değil debianın paket yönetimini sevmiyorum rpm hoşuma gittiği için Fedoradayım. O zaman bende vatan hainiyim ABD'ye çalışıyorum. Tabi şu da var Fedora ilk çıktığında böyle değildi adamlar sahiplendiler Red Hat var arkasında ne oldu nerelere geldi biz de aynı şeyi yapmalıyız görevimiz ama bunu PiSi Linux ile yapmamız gerektiğini düşünüyorum.
Hocam dediğim gibi ben bu konuda fazla bilgili değilim. Yaklaşık 8 aydır linux dünyasındayım.Siz ve bir çok hocamız benden çok şey biliyorlar. Genel olarak Pardus hakkında biraz sizden bilgi almak istedim.
(Genel olarak belki bir konu açarım)
Dedikleriniz cidden benim için önemli ,Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Bu konuyu daha fazla kirletmeyelim.

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Fedora Kinoite tam gaz devam. Bu arada makalem yayınlandı Magazine sitesinde okuyan ve yorum yapan arkadaşlara teşekkür ederim :)

Screenshot_20220217_235011.png

mdkbet

Müdavim
Reaksiyon puanı
86

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
arkadaşlar kusura bakmayın bir türlü resim ekleyemiyorum 1 mb üstü olunca eklemiyo arkadaşlar bana bildirdi lakin 1 mb sınırını her zaman aşıyorum buna bir çözüm bulunmalı bence yada 1 mb indirmem için yardım edecek biri var mı

SarpTheBoiii

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
desktopfull-png.169160

Pencere Yöneticisi: AwesomeWM
Dağıtım: Ubuntu 22.04 Beta
Konu dışı olduğu için kusura bakmayın. Ben, başkalarının kullanabileceği kendi dağıtımımı yapmak istiyorum arkadaşlar.

Ekli dosyalar

• desktopFull.png
    desktopFull.png
    275.6 KB · Görüntüleme: 483

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
8 aydır dağıtım değiştirmediğim için paylaşacak bir şey kalmadı. Piyasadan örnek atalım bari :)

121.jpg

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Orchis Tema Paketi | 36 Beta çıktı ama henüz rebase yapmadım :)

Screenshot_20220331_111137.png

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Pop OS
Asus G513IH
Dün windows 11 deyken uzun süreler kullanmayı düşünüyordum. Ta ki mikrofon sıkıntısı çıkana kadar ne yaptıysam olmadı. Windows 10 da da farklı sorunlar çıkıyordu güncelleştirmeler zorla entegre grafiği kurmaya çalışıyordu kapatsamda açılıyordu. Kökten çözüm olarak popOS a geçtim. Çok oyun da oynamadığımı farkettim son zamanlarda. Sonrasında çok akıcı ve güzel bir sisteme geçmiş oldum. Hantal 11 i de silmiş oldum. Kolay kolay geçmemeye çalışacağım windows'a umarım geçmem. Çünkü her defasında mutlaka bir sorun çıkartıyor çöpdows.
Ekran görüntüsü 2022-04-04 16-39-22-min.png

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
36'ya rebase yaptım ama RPM Fusion henüz uyumlu olmadığı için çalışmadı. Kinoite yerine Silverblue'ya geçeyim dedim.

Screenshot.png