Linux ekran görüntülerinizi paylaşın

sezmen

Asistan
Reaksiyon puanı
200
Fotoğraf yine benden...
Ekran_G_r_nt_s_2017_02_25_21_01_38.png

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Screenshot at 2017-02-25 21:56:07.png

Resident Evil'ın son bölümünü henüz izlememişlerinize emrediyorum ! O filme gideceksin ! :D

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
Hangi açıdan daha iyidir kardes
KaOS sadece x64 olarak çıkartılıyor ve 32 bit uyumluluk amaçları yok dolayısı ile de gayet hızlı, performanslı çalışıyor.
KDE yapılandırması da düzgün ayrıca kdenin de herzaman en son sürümünü kullanıyorlar.
Kendi sitesinden örnek bir ekran görüntüsünü alta ekliyorum.

screen_april13.png

isyankar42

Profesör
Reaksiyon puanı
806
KaOS sadece x64 olarak çıkartılıyor ve 32 bit uyumluluk amaçları yok dolayısı ile de gayet hızlı, performanslı çalışıyor.
KDE yapılandırması da düzgün ayrıca kdenin de herzaman en son sürümünü kullanıyorlar.
Kendi sitesinden örnek bir ekran görüntüsünü alta ekliyorum.

screen_april13.png
Yanlız bu ortamlar çok boş geliyor acaba toptan tüm kde uygulamalarını kurmanın bir yolu var mı

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
Yanlız bu ortamlar çok boş geliyor acaba toptan tüm kde uygulamalarını kurmanın bir yolu var mı

Maalesef yok 1000'lerce programı aynı anda kuramıyorsunuz.
KDE sürümü 4.X.X ten 5.X.X e geçerken tüm uygulamalar KDE ile aynı anda güncellenemiyor malum.
Dolayısı ile uyumsuz veya yeterince stabil olmayan uygulamalar da standart olarak kurulu gelmiyor.
Biraz da iso boyutunu düşük tutmak için sanırım 3. parti veya extra programlara da yer verilmiyor.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
İhtiyaçın olduğunda yeni programı indirmek. Toplu hem indiremezsin hem de tüm kde programlarına şu an ihtiyacın var mı ? İhtiyacın olduğunda google'dan ara linux video editörleri gibi...

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Linux'un artık paylaşılan kütüphane sistemini bırakıp ayrık kütüphane sistemine geçmesi lazım.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Biraz uzun konu.
Açmaya niyetim yoktu.
Ama madem sordunuz, açayım.

Bir program yazarken herşeyi kendiniz sıfırdan yazmanız pek olası değildir.
Genelde grafiksel arayüz başta olmak üzere bazı şeyler kütüphaneler yardımıyla yapılır.
Misal KDE bu konuda Qt kütüphanesini kullanır, GIMP, GTK+ kütüphanesini kullanır.
Misal yine bazı C++ ile yazılan programlar Boost kütüphanesini kullanır.
Bir program içerisinde onlarca kütüphane kullanabilir.
Bu kütüphaneler genelde Windows için dll veya lib uzantılıdır, linux için so uzantılıdır.

Linuxteki mevcut sistem kütüphanelerin ortak olmasıdır.
Yani Boost kütüphanesine ait bir dosya ortada bir yerde olur, ihtiyacı olan program işletim sistemine sorup(Environment Paths) oradan kullanır.
Ne güzel değil mi ?
Amma ve lakin ki öyle değildir.

Bazı programlar aynı kütüphanenin eski versiyonuyla yazılır, bazıları yeni versiyonuyla.
Kütüphane güncellenince, eski versiyon ile yazılmış bir programda hata oluşabilir.
Hata oluşmasa dahi, kullanım esnasında garipliklere yol açabilir.
Linux'te programların hatalı olmasa bile, zaman zaman çalışma esnasında gariplikler göstermesinin yarısından fazlasının sebebi budur.
Çünkü programı yazan biri, iyi ya da kötü, az ya da çok programı test eder ve dener.
Ama bazen öyle durumlar oluyor ki, yahu bunu yazan adam hiç mi bakmamış diyoruz.
İşte bunun nedeni onu yazanın aslında o kütüphanenin eski bir versiyonunu kullanarak yazması.

Bu hatalar genelde programa ait güncellemeler ile gider.
Ama kütüphaneler güncellenmeye devam ettikçe yeni hatalar ve sorunlar gelebilir.
Buna önlem için bazı Linux dağıtımları (Debiana ait stabil depolar gibi) kütüphane ve program akışını kısıtlar.
Bu sefer de güncellemeler çok geç gelir.
Halbuki bu kütüphaneler ortak olmasa, herkesin kütüphanesi kendine olsa, bazı dezavantajları olsa da bu tür sorunlar bıçak gibi kesilir.
Programlar güncellendikçe her program kendine ait kütüphaneyi günceller zaten.
Her programın güncelleme hızı farklı olduğundan birbirine uyum sağlama zorunluluğu kalmaz.
Bu sayede Linux'a ait bir paket sistemi kullanmaya gerek kalmadan(deb, rpm gibi) Windows'taki gibi next next diyerek kurulum yapabilme imkanı olur.

Gerçi şu an yine mümkün statik kütüphane üretmek.
Ben mesela kendi oluşturduğum programı o şekilde yaptım, Linux'te herhangi bir kütüphaneye ihtiyaç duymuyor, tüm kütüphaneleri kendi içinde.
Bu sayede dağıtım ve versiyon bağımsız olarak birçok Linux'e yüklenebilir.
Color Picker UD+
Ama bunu yapabilmek için takla atmak gerekiyor, Qt'ye ait adamın birinin yazdığı resmi olmayan bir program sayesinde yapabildim.
Halbuki resmi bir yolu olsa ve bu tür sistemlerin önü açılsa, bağımsız geliştiricilerin Linux'e program yazma sayısı da artar.

Birkaç dezavantajdan bahsedeyim.
Linux'un genel boyutu Windows boyutuna çıkar. (Zaten ortak kütüphane sistemi sayesinde bugün ortalama Linux dağıtımları 1gb seviyesinde)
Aynı dosyadan birçok farklı yerde olur.
Programların paket yöneticisi harici kendi uninstall yazılımlarını yazması gerekir.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
Biraz uzun konu.
Açmaya niyetim yoktu.

Genelde grafiksel arayüz başta olmak üzere bazı şeyler kütüphaneler yardımıyla yapılır.
Misal KDE bu konuda Qt kütüphanesini kullanır, GIMP, GTK+ kütüphanesini kullanır.
Bu kütüphaneler genelde Windows için dll veya lib uzantılıdır, linux için so uzantılıdır.

Yani Boost kütüphanesine ait bir dosya ortada bir yerde olur, ihtiyacı olan program işletim sistemine sorup(Environment Paths) oradan kullanır.
Ne güzel değil mi ?

Bazı programlar aynı kütüphanenin eski versiyonuyla yazılır, bazıları yeni versiyonuyla.
Kütüphane güncellenince, eski versiyon ile yazılmış bir programda hata oluşabilir.
Linux'te programların hatalı olmasa bile, zaman zaman çalışma esnasında gariplikler göstermesinin yarısından fazlasının sebebi budur.
Çünkü programı yazan biri, iyi ya da kötü, az ya da çok programı test eder ve dener.
Ama bazen öyle durumlar oluyor ki, yahu bunu yazan adam hiç mi bakmamış diyoruz.
İşte bunun nedeni onu yazanın aslında o kütüphanenin eski bir versiyonunu kullanarak yazması.

Ama kütüphaneler güncellenmeye devam ettikçe yeni hatalar ve sorunlar gelebilir.
Buna önlem için bazı Linux dağıtımları (Debiana ait stabil depolar gibi) kütüphane ve program akışını kısıtlar.
Halbuki bu kütüphaneler ortak olmasa, herkesin kütüphanesi kendine olsa, bazı dezavantajları olsa da bu tür sorunlar bıçak gibi kesilir.
Her programın güncelleme hızı farklı olduğundan birbirine uyum sağlama zorunluluğu kalmaz.
Bu sayede Linux'a ait bir paket sistemi kullanmaya gerek kalmadan(deb, rpm gibi) Windows'taki gibi next next diyerek kurulum yapabilme imkanı olur.

Ben mesela kendi oluşturduğum programı o şekilde yaptım, Linux'te herhangi bir kütüphaneye ihtiyaç duymuyor, tüm kütüphaneleri kendi içinde.
Color Picker UD+
Ama bunu yapabilmek için takla atmak gerekiyor, Qt'ye ait adamın birinin yazdığı resmi olmayan bir program sayesinde yapabildim.
Halbuki resmi bir yolu olsa ve bu tür sistemlerin önü açılsa, bağımsız geliştiricilerin Linux'e program yazma sayısı da artar.

Linux'un genel boyutu Windows boyutuna çıkar. (Zaten ortak kütüphane sistemi sayesinde bugün ortalama Linux dağıtımları 1gb seviyesinde)
Programların paket yöneticisi harici kendi uninstall yazılımlarını yazması gerekir.

Bayağı uzun konuymuş. :)

isyankar42

Profesör
Reaksiyon puanı
806
Biraz uzun konu.
Açmaya niyetim yoktu.

Ne güzel değil mi ?

Color Picker UD+

O zaman debianin cok daha kusursuz olma sebebi kutuphane guncellemelerini kisitlamasi mi

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
The Debian GNU/Linux FAQ - Choosing a Debian distribution
If you are a new user installing to a desktop machine, start with stable. Some of the software is quite old, but it's the least buggy environment to work in. You can easily switch to the more modern unstable (or testing) once you are a little more confident.

The stable distributions really contains outdated packages. Just look at Kde, Gnome, Xorg or even the kernel. They are very old. Why is it so
Stabil versiyonlarındaki bazı uygulamalar oldukça eski.
Ama testing ve unstabil depolarında böyle bir kısıtlama yok.

sezmen

Asistan
Reaksiyon puanı
200
Yine kendi fotoğrafım yine ubuntu ama bu sefer "mate" 16.04.2
Mate deneme aşamasındayız, iyi gidiyor, daha hızlı ve kullanışlı gibi.
Screenshot_at_2017_03_03_19_13_43.png

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Screenshot from 2017-03-06 18-07-47.png

Steam kütüphanemde bu oyun uzun zamandır vardı, oynamak bugüne kısmetmiş. Beklediğimden güzel çıktı, bunu da ekleyeyim :D

sezmen

Asistan
Reaksiyon puanı
200
Mate kendine fena alıştırdı gibi...
Kendi fotoğrafım ile ubuntu mate 16.04.2
Screenshot_at_2017_03_11_00_23_11.png

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
Ne zamandır bu konuda ekran görüntüsü paylaşmıyordum.
Linux Mint Xfce 18.1
2.png

1.png

@eronis

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Screenshot_2017-03-12_23-39-29.png

RX 460 ve PS3 almanın arasındayım ve eğer RX 460 alırsan ARK'ı yeniden indireceğim. Şimdilik arkadaşımla Don't Starve ve CS:GO oynuyoruz online'dan ve Faeria isimli Heartstone tarzı ve değişik bir oyuna başladım, herkese bakmasını tavsiye edebirim. Yeni bir oyun ama çok kaliteli.

@Halktan Biri PS emulatörü ve belli başlı oyunlarla özellikle wine için de şunu almayı düşünüyorum;

SNOPY SG-301 USB 1.8M JOYPAD- (MAVİ)

Malum, F klavye kullanıcısıyım ve gamepad bazı oyunlarda daha rahat geliyor.

Son düzenleme: