Soru Lenovo Legion 5 notebook ilk alındığında ve sonrasında şarj nasıl olmalı?

Bu konuyu okuyanlar

meertkaaya26

Öğrenci
Katılım
15 Şubat 2021
Mesajlar
1
Reaksiyon puanı
0
Puanları
1
Yaş
23
İyi günler. Lenovo Legion 5 model oyun bilgisayarı aldım. Mimarım, mimari alanda kullanacağım. Fakat yanlış bir şey yapmak istemiyorum batarya için. İlk kullanım için şarjı nasıl yapmalıyım ? 10-12 saat şarj muhabbeti eskide kaldı onu biliyorum. Kullanım tavsiyelerini bekliyorum.
 

Fakehero

366. Gün
Yönetici
Moderatör
Katılım
5 Aralık 2019
Mesajlar
5,261
Reaksiyon puanı
5,310
Puanları
113
Yaş
34
Artık çoğu laptopta bataryanın sökülebilir olması eskide kaldı. Çoğu şarj olan elektronik ürünlerde bataryalar için şarj bittikten sonra güç almasını engelleyen devre kesiciler bulunuyor. Ama yine de batarya ömrünüzü uzatmak için bilgisayarı yormadığınız aşırı güç çekilmeyen durumlarda bataryanın gücünü kullanmanızı tavsiye ederim. Bunun haricindeki yüksek güç tüketimi sırasında da adaptör ile dc güç kullanmanızı öneririm.
 

Görkem Say

Guru
Emektar
Katılım
22 Nisan 2017
Mesajlar
24,931
Çözümler
7
Reaksiyon puanı
23,909
Puanları
113
Batarya için kullanım şartı yok artık. İstediğin zaman şarjdan çıkar istediğin zaman geri tak artık bataryalar hafızalı. Yani ne kadar dikkat edersen et batarya ömrüne yaratacağı fark maksimum yüzde 10. Laptoplarda özellikle ağır işler yapıyorken, mesela oyun oynamak ve ağır programlar kullanmak, bilgisayar muhakkak prize takılı olmalı. Bataryan yüzde 100 olsa bile. Aksi taktirde tam performans alamazsın. Onun haricinde şu kadar saat şarj etmen lazım gibi bir şart yok. Kafana göre takıl, ağır işler yaparken muhakkak prize tak ve şarjı yüzde 20'nin altına düşürme bu kadar.
 
Üst