Soru Lenovo Legion 5 notebook ilk alındığında ve sonrasında şarj nasıl olmalı?

Bu konuyu okuyanlar

meertkaaya26

Öğrenci
Katılım
15 Şub 2021
Mesajlar
1
Reaksiyon puanı
0
Puanları
1
Yaş
22
İyi günler. Lenovo Legion 5 model oyun bilgisayarı aldım. Mimarım, mimari alanda kullanacağım. Fakat yanlış bir şey yapmak istemiyorum batarya için. İlk kullanım için şarjı nasıl yapmalıyım ? 10-12 saat şarj muhabbeti eskide kaldı onu biliyorum. Kullanım tavsiyelerini bekliyorum.
 

Fakehero

366. Gün
Yönetici
Moderatör
Katılım
5 Ara 2019
Mesajlar
5,186
Reaksiyon puanı
5,207
Puanları
113
Yaş
32
Artık çoğu laptopta bataryanın sökülebilir olması eskide kaldı. Çoğu şarj olan elektronik ürünlerde bataryalar için şarj bittikten sonra güç almasını engelleyen devre kesiciler bulunuyor. Ama yine de batarya ömrünüzü uzatmak için bilgisayarı yormadığınız aşırı güç çekilmeyen durumlarda bataryanın gücünü kullanmanızı tavsiye ederim. Bunun haricindeki yüksek güç tüketimi sırasında da adaptör ile dc güç kullanmanızı öneririm.
 

Görkem Say

Guru
Emektar
Katılım
22 Nis 2017
Mesajlar
23,240
Çözümler
6
Reaksiyon puanı
22,621
Puanları
113
Batarya için kullanım şartı yok artık. İstediğin zaman şarjdan çıkar istediğin zaman geri tak artık bataryalar hafızalı. Yani ne kadar dikkat edersen et batarya ömrüne yaratacağı fark maksimum yüzde 10. Laptoplarda özellikle ağır işler yapıyorken, mesela oyun oynamak ve ağır programlar kullanmak, bilgisayar muhakkak prize takılı olmalı. Bataryan yüzde 100 olsa bile. Aksi taktirde tam performans alamazsın. Onun haricinde şu kadar saat şarj etmen lazım gibi bir şart yok. Kafana göre takıl, ağır işler yaparken muhakkak prize tak ve şarjı yüzde 20'nin altına düşürme bu kadar.
 
Üst