Laptop'umu yeniden canlandırmak istiyorum...

yunosss

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba Arkadaşlar yaklaşık 5 senelik bir laptopum (Casper) 15,6" var elimde, şuan için hâlâ CS:GO'yu 80-90 fps'te çalıştırabilmekte(Tüm özellikler low'da iken) ancak bazı yenilemeler yapmak istiyorum ve bunlar mümkün mü bana kaça patlar bilmek istiyorum.

Mevcut Bilgisayar Özellikleri:
i7(2.nesil) 2630QM 2.00GHZ
Ram= 8GB(4+4) (ama ddr2 olması lazım o yıllarda ddr3 yoktu diye hatırlıyorum)
Ekran Kartı = Nvidia gt540M 128 bit 1 gb olması lazım, paylaşımla artıyordu diyede birşeyler hatırlıyorum sanki ancak şuanda code43'lü durumda, bios güncellemem bu sefer muhtemelen çözüm olacak eskiden regeditle hallediyordum.
Harddisk=540gb 5400rpm Sata
Pilim 30dakika falan gidiyor ölü durumda ama pile para yatırmayı düşünmüyorum.

Netice olarak yeni bir bilgisayar alacak bütcem şu 2 sene içerisinde yok, zaten bilgisayarda oyun oynamayı da bıraktım.
1-Ram'im şuan yetiyor, 30-40 sekmelerle chrome'da takılan biriyim ona dokunmayı düşünmüyorum.
2-Klavyeme meyve suyu döktüm yenisini aldım, eskisini çıkarırken oturduğu yerdeki dişlerden bazılarını kırdım, onları değiştirmek bana ne kadara mâl olacak , komple kasanın mı değişmesi lazım.
3-İşlemcim 2ghz, turbo boost yazmıyor denetim masasında ama sanki alırken vardı, işlemci zaten pahalı olduğu için anladığım kadarıyla ona dokunmayacağız ama BIOS güncellerken ne gibi sorunlarla karşılaşabilirim.
4-Ekran kartı ile ilgili olarak, world of warcraft'ta(bilmeyenler için openworld bir mmorpg) geniş görüş açısına sahip yerlerde orta ile bile oynamak zulüm, dar görüş açılı yerlerde high grafiklerde 30-35fps, alttaki koruyucu kapağı çıkarıp harici fan'a oturtunca 40-45. Bilgisayarımda ısınma sorunu var, fan'a ayda bir üflüyorum nerdeyse ama genede ısınma sorunu var. Bununla ilgili ne yapabilirim; ısınmayı halletsem 1.5 kat hızlanacak bilgisayar en az. Ekran kartını yenilmememin bana oyun dışında çok bir etkisi olacak mı ve oyunda aldığım fps değerleri kaç katına çıkar sadece ekran kartı değişse mesela.
5-Harddisk: arkadaşlar bu harddisk beni çok yordu bir SSD alıcam, hızlı olsun , 128gb harddisk bana yeter gibi duruyor .Şuan harddiskin 60gb'ını falan kullanıyorum, bilgisayar arayüzünde falan dolaşırken ki hız benim için çok önemli.

Arkadaşlar söyleyeceklerim bu kadar; bilgisayarda donanım manasında gerçekten cahil biriyim bana ne alırsam ne kadara patlar biraz kalem kalem yazarsanız ve ben bu iyileştirmeleri yapınca bilgisayarda sorunlarla karşılaşır mıyım konusunda bilgilendirirseniz sevinirim. Birde luzumsuz para harcamak istemiyorum örneğin ben ne kadar iyi ekran kartı alırsam alayım 2.00Ghz işlemci beni bir yerde kısıtlayacaksa o limitide söylerseniz sevinirim. Bbilgisayarın bu iyileştirmelerden sonra en az bir 3 sene daha beni götürmesi gibi bir beklentim var.Şimdiden cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim...

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Bu arada anakart Quanta TWH TBD