Laptopum ısınıp kapanıyor !!

Bu konuyu okuyanlar

kaan718

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Hp Pavilion g6 win 7 işletim sistemli laptop kullanıyorum. Yaklaşık yarım saat Pes 2013 gibi oyunları oynadığım zaman veya bir saat kadar internette dolaştığım zaman sistem sıcaklığı 90 dereceye ulaşıyor ve bilgisayar kendini kapatıyor.Bu duruma nasıl bir çözüm uygulayabilirim ? Şimdiden teşekkürler..

WarriorEagle

Profesör
Reaksiyon puanı
22
Çözümü Teknik Servise Götürmen Anakart'ta Problem Olabilir.Aynısı Benimde Başıma Geldi HP G-62 Vardı Aynı Şekilde Kapanıyordu.AnaKartım Yanmış.

Ahbârî

Dekan
Reaksiyon puanı
345
Hp Pavilion g6 win 7 işletim sistemli laptop kullanıyorum. Yaklaşık yarım saat Pes 2013 gibi oyunları oynadığım zaman veya bir saat kadar internette dolaştığım zaman sistem sıcaklığı 90 dereceye ulaşıyor ve bilgisayar kendini kapatıyor.Bu duruma nasıl bir çözüm uygulayabilirim ? Şimdiden teşekkürler..
macun dedikleri şeyden kaynaklanıyor olabilir muhtemelen bitmiştir

T800

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Alt kapağını açıp fanını temizle belki tozdan hava kanalları tıkanmıştır :huh:

elyn_noyt

Asistan
Reaksiyon puanı
1
öncelikle termal macun artık kömür olmuş olabilir ardından fan tozlanmış yada fan milinin yaglanması gerekiyor olabilir anakart arızası olabilir

kaan718

Asistan
Reaksiyon puanı
3
50 lira sıkıştı herhalde :D Hepinize teşekkür ederim.

HRNKC

Profesör
Reaksiyon puanı
20
50 lira sıkıştı herhalde :D Hepinize teşekkür ederim.

Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri\Plan Ayarlarını Düzenle adresine gidin, Gelişmiş güç ayarlarını değiştir e tıklayın... İşlemci güç yönetimi nden En yüksek işlemci durumu ayarını bulun. İşlemcinin maksimum hangi yüzdelik dilime kadar çıkabileceğini kendiniz belirleyin, misal %100 orası şuan... Siz bunu %5 lik dilimler halinde düşüre düşüre test edin, hangi aralıkta notebook kapanma sorunu ortadan kalkıyorsa o ayarda bırakın.

Teknik servise de gitseniz fark yapmaz, HP cihazların genel sorunu ısıdır. Bunu kesin ve net bir şekilde bu yöntemle aşarsınız. Dell notebook kullanıyorum, ısınmadığı halde işlemcimi %43 e sabitledim. Oyundur, hd filmdir her işimi de cihaz daha soğuk haldeyken takılmadan yapıyorum. Diyeceğim o ki standart olarak maksimum performans seçili olarak gelir, ama çoğu zaman buna gerek yoktur.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

İşlemcinin % lik oranını düşürdüğünüz zaman ekran kartından alınan verimi de kısıtlamış olacağınız için çekeyim %10 a olsun bitsin gibi bir mantık yürütmeyin. Sistemin kapanmayacağı ve oyunların takılma yapmayacağı tatmin edici düzey için test ederek % lik dilim kısıtlamasına gidin. İşlemci 90 derecelik risk seviyesine gelmediği sürece sorun yok, olabildiği kadar yukarıda tutabilirsiniz maksimum % lik oranı...

Sonucu da buraya yazın, aynı sorunu yaşayan binlerce insan duruma vakıf olmuş olur.

anndriy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hp oldugu için çok normal öncelikle
2. olarak fanın tozlanmıştır termal macununun çüzümüştür herhangi bi serviste bakımını yaptırabilirsin ;)

kaan718

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri\Plan Ayarlarını Düzenle adresine gidin, Gelişmiş güç ayarlarını değiştir e tıklayın... İşlemci güç yönetimi nden En yüksek işlemci durumu ayarını bulun. İşlemcinin maksimum hangi yüzdelik dilime kadar çıkabileceğini kendiniz belirleyin, misal %100 orası şuan... Siz bunu %5 lik dilimler halinde düşüre düşüre test edin, hangi aralıkta notebook kapanma sorunu ortadan kalkıyorsa o ayarda bırakın.

Teknik servise de gitseniz fark yapmaz, HP cihazların genel sorunu ısıdır. Bunu kesin ve net bir şekilde bu yöntemle aşarsınız. Dell notebook kullanıyorum, ısınmadığı halde işlemcimi %43 e sabitledim. Oyundur, hd filmdir her işimi de cihaz daha soğuk haldeyken takılmadan yapıyorum. Diyeceğim o ki standart olarak maksimum performans seçili olarak gelir, ama çoğu zaman buna gerek yoktur.

İşlemcinin % lik oranını düşürdüğünüz zaman ekran kartından alınan verimi de kısıtlamış olacağınız için çekeyim %10 a olsun bitsin gibi bir mantık yürütmeyin. Sistemin kapanmayacağı ve oyunların takılma yapmayacağı tatmin edici düzey için test ederek % lik dilim kısıtlamasına gidin. İşlemci 90 derecelik risk seviyesine gelmediği sürece sorun yok, olabildiği kadar yukarıda tutabilirsiniz maksimum % lik oranı...

Sonucu da buraya yazın, aynı sorunu yaşayan binlerce insan duruma vakıf olmuş olur.

Çok teşekkür ederim dediğiniz gibi %100 den %85 e çektim.Bilgisayarın performansı biraz düştü fakat sistem sıcaklığı 79 dereceyi geçmiyor ve bilgisayarım kapanmıyor.

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160

Çok yararlı bir bilgi hem oyun oynarken çok işlemci gideceğini sanmıyorum ekran kartı önemli bende ayarı düşürdüm deniycem şimdi markası hp g62.

macun dedikleri şeyden kaynaklanıyor olabilir muhtemelen bitmiştir

Galiba hp biraz macundan çalışıyor dandik marka kullanıyor.Yabancı sitelerde gördüm adamlar laptopu satmadan açıp termal macun sürüyor.

brskyk

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Direk servise götür bence,anakartı uçurursun yazık olur.

promidal

Profesör
Reaksiyon puanı
11
bende Hp kullanıyorum ve aynı dertten muzdaribim.

ceska01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Harddisk veya ekran kartında problem vardır . Ya yeni bir pc alır yada 6-7 ay boyunca servise verirsin. Babamın pcsindede aynı sorun var :/

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160
Benim bilgisayarın içini açıp fanı temizleyip termal macunu değiştirdim şimdi buz gibi cod 6 multide bile oynarken kasma yok ısınma hiç yok.