HP Pavilion G6 Ultrabook 1-2 saat çalışıp kendiliğinden kapanıyor

Bu konuyu okuyanlar

kejman290

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Öncelikle iyi günler arkadaşlar. Laptopumun modeli ve özelliklerine buradan bakabilirsiniz. Laptopum bu ısınıp kapanma sorunundan önce 1 gün boyunca açık kalıp fm 2017 oyununu oynayabiliyordum. Pes 2016'yı saatlerce oynasam da kapanmazdı laptopum kendi kendine. Fakat bir süre sonra kapanmaya başladı kendi kendine (pes 2016 oynarken) kasma falan yok oyun gayet akıcı fakat kapanıyor. Gpu-z isimli sıcaklık takip etme uygulamasından ekran kartı derecelerine bakıyorum önceden 86-90 lara çıkar yine de tık demezdi laptop şimdi 56-60 larda olduğu zaman bile kapanıyor. Pes 2018 indirdim 1 saati bulmuyor pesi oynarken laptopun kapanması, cpu direk %90-100 lere çıkıyor. Advanced systemcare ile elimden geleni yaptım fakat çare olmadı, sonra razer cortex indirdim ki en büyük pişmanlığım boost now yapınca fanlar hızlı hızlı çalışıp Cpu %100den aşağı inmiyor. Performans uygulamaları da çare etmedi sildim razeri. Ardından sistemin en düşük çalışma işlemci noktasını %85 e indirdim fakat çare olmadı. Laptopumu paraya kıyıp bilgisayarcıya götürdüm temizlik- termal macunları değişimi için eve geldim 1 saat fm17 oynarken tak laptop yine kapandı. Anlayamadım laptopumda ne sıkıntısı olduğunu. günlerce açık kalıp çalışan bir laptoptan bahsediyorum şimdi ise tak 1-2 saat içinde kapanıyor. şarj kablosunun adaptörden fişe giden tarafındaki kablolarda açılma oldu acaba kablodan mı diye düşünüyorum( şarj cihazı yan sanayi) , birde anakartımda mı sıkıntı var diyorum. Ben bilemedim. Yardımcı olacak birisi varsa çok sevinirim. Laptopu tamire verecem yine anlamayacaklar diye korkuyorum. Cihazıma en iyi doktorun kendim olacağını düşündüm. Bugun tekrar bi deneme yapacağım kapanacak mı kapanmayacak mı diye. Laptopun altında soğutucum da var bu arada. Bana fikir verirseniz sevinirim acaba sorun nerededir?

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,180
Şarj cihazı orjinal adaptörün verdiği amper ve Watt değerini veremiyor olabilir.

Reaksiyon puanı
16,118
tozunu al termal macunu yenile(t)...
şarjı orijinali ile değiştir...

KNMX

Dekan
Reaksiyon puanı
3,747
Termal macun değişimi ve temizlik. Öncelikle temizliği yapın. Sorunu ditekt çözebilir.

kejman290

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar temizlik termal macun değişimi yapıldı fakat yine de aynı. Orijinal şarj cihazı 100tl falandır diye tahmin ediyorum. En olmadı orjinal şarj cihazını alacağım, fakat kullandığım şarj cihazını yıllardır kullanıyorum (orijinal olmayanı) hiçbir sıkıntı yapmadı şu zamana kadar

Reaksiyon puanı
16,118
kalitesi düşük oluğu için voltajı ve akımı düşüyor olmalı ondan sorun oluyor orijinali ile dene.