laptop menteşe sorunu.

kosi

Doçent
Reaksiyon puanı
401
birkaç yıl önce kız kardeşim laptopumun üstüne kapı düşürdü.dik düşen kapı pc nin lcd panelini kırdı sol menteşeyi yamulttu ekranın arka kapağıyla ön çıtasını birleştiren tınaklarıda kırdı.ben o zaman tamir ettim bükülen menteşeyi düzleştirdim ve tırnakları kırılan ekran kapağı ve çıtasını mecburen belli noktalarda sıcak silikon ile yapıştırdım.geçenlerde farkettim sol menteşe kırılmış içten.yeni menteşeler 1-2 güne evime ulaşacak.asıl sorun şu.ekran kapağı ile çıtayı tutan silikon yapıştırıcıdan nasıl kurtulacağım.fotograf bıraktım bakın lütfen.

Ekli dosyalar

• x.jpg
    x.jpg
    47 KB · Görüntüleme: 292

vigilantemre

Super Moderator
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
1,763
Hiç anlamam ama tanıdık bir tamirciye götürmeniz daha hayırlı olur

kosi

Doçent
Reaksiyon puanı
401
Hiç anlamam ama tanıdık bir tamirciye götürmeniz daha hayırlı olur
tamircilerden daha yetenekli olduğumu biliyorum.ayrıca cihazın parçası çalınır diye yanaşmıyorum.öncelikle fön makinası ile bir miktar ısıtıp yumuşattıktan sonra ayırmayı planlıyorum.çerçevede plastik olduğu için o da eriyebilir.bazı sıvılar vardır yapıştırıcıyı çözer.japonu asetonun çözdüğü gibi.belki öyle bir şey ile çözebilirim.deneyen var mı acaba

vigilantemre

Super Moderator
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
1,763
Aslında fön makinesi işe yarar laptopu eriteceğini sanmıyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

ama yinede siz bilirsiniz. Şimdi sorumlu olmak istemem :tearsofjoy:

kosi

Doçent
Reaksiyon puanı
401
Aslında fön makinesi işe yarar laptopu eriteceğini sanmıyorum

ama yinede siz bilirsiniz. Şimdi sorumlu olmak istemem :tearsofjoy:
yok ne sorumlusu.bende öyle düşünüyorum azar azar ısıtıp açmak.çünkü bu modelin çıtasını almaya kalksam 300-350tl tutuyor ve ben bir lcd parasını beceriksizliğime vermek istemiyorum.tamirciye versem o kesin kıra kıra açar.slikon yapıştırıcının yapışma özelliğini kaldıran bir şeyler yok mu ben bulamadım

alkol ile bu yapıştırıcıdan kurtulanlar olmuş.menteşeler ile birlikte alkol alacağım ya da kolonya ile yapışkandan kurtulacağım.problemi yaşayan arkadaşların alkol kullanmaını tafsiye ederim iyi forumlar.

şırınga yardımı ile slikonun olduğu bölgelere alkol döktüm.birkaç dakika sonra yapıştırıcı kendiliğinden çözüldü.iyi forumlar

Ekli dosyalar

• 01546a60-475d-49e6-8fdd-646b5db84381.jpg
    01546a60-475d-49e6-8fdd-646b5db84381.jpg
    58.4 KB · Görüntüleme: 293
  • c25a50ad-8c59-47a9-9489-4f6bb331390d.jpg
    c25a50ad-8c59-47a9-9489-4f6bb331390d.jpg
    47.7 KB · Görüntüleme: 246
Son düzenleme:

vigilantemre

Super Moderator
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
1,763
yok ne sorumlusu.bende öyle düşünüyorum azar azar ısıtıp açmak.çünkü bu modelin çıtasını almaya kalksam 300-350tl tutuyor ve ben bir lcd parasını beceriksizliğime vermek istemiyorum.tamirciye versem o kesin kıra kıra açar.slikon yapıştırıcının yapışma özelliğini kaldıran bir şeyler yok mu ben bulamadım

alkol ile bu yapıştırıcıdan kurtulanlar olmuş.menteşeler ile birlikte alkol alacağım ya da kolonya ile yapışkandan kurtulacağım.problemi yaşayan arkadaşların alkol kullanmaını tafsiye ederim iyi forumlar.

şırınga yardımı ile slikonun olduğu bölgelere alkol döktüm.birkaç dakika sonra yapıştırıcı kendiliğinden çözüldü.iyi forumlar
Sorunu çözdüğüne sevindim, geçmiş olsun. İyi forumlar

Reaksiyon puanı
892

epoxy ile çözdük biz de.arka kapağın içi erimiş.menteşe çıkıyordu.çerçeve biraz açıldı ama çok ciddi değil.

kosi

Doçent
Reaksiyon puanı
401
epoxy ile çözdük biz de.arka kapağın içi erimiş.menteşe çıkıyordu.çerçeve biraz açıldı ama çok ciddi değil.
benim menteşe kırılmış.alkol işe yaradı.kapakta plastik olunca ağır kimyasallardan uzak durdum.elektrikte geçirmemesi gerek malum orada anten kabloları v.b var.ama iyi oldu not ettim ilerde mutlaka kullanırım sağ ol :)

kosi

Doçent
Reaksiyon puanı
401
oha ne marka,model? apple sanıyor kendini herhalde.
apple değil.internette bakıyorum fiyatlar bu.aliexspressede yanaşmıyorum çin plastiğinden(fazla dandik olur diye çünkü segment segment plastik var 50tl fiyatada olanda var)
lcd cover:Acer Aspire E1-572, E1-572G, E1-572P, E1-572PG Notebook Lcd Cover / Siyah - Dataservis.Net
çıta:Acer Aspire E1-572, E1-572G (V5WE2) Çerçeve Bezel Ön Çıta Fiyatı ve Özellikleri - GittiGidiyor
çıtayı buldum ama asıl lcd kapağı hiçbir sitede yok sadece tenha bir sitede var o da pek güven verici değil.değmez diye uğraşmadım

sadece 50 tl ye çıta masrafı edindim başka masrafı yok.yıllar önce 1800 verdiğim cihaz 5.5k fiyata bile çıkıyor dolardan ötürü.donanımıda bana yettiği için masraf etmek istemiyorum.(acer aspire e1 572g i5 olan model)

batuhanis1

Asistan
Reaksiyon puanı
26
birkaç yıl önce kız kardeşim laptopumun üstüne kapı düşürdü.dik düşen kapı pc nin lcd panelini kırdı sol menteşeyi yamulttu ekranın arka kapağıyla ön çıtasını birleştiren tınaklarıda kırdı.ben o zaman tamir ettim bükülen menteşeyi düzleştirdim ve tırnakları kırılan ekran kapağı ve çıtasını mecburen belli noktalarda sıcak silikon ile yapıştırdım.geçenlerde farkettim sol menteşe kırılmış içten.yeni menteşeler 1-2 güne evime ulaşacak.asıl sorun şu.ekran kapağı ile çıtayı tutan silikon yapıştırıcıdan nasıl kurtulacağım.fotograf bıraktım bakın lütfen.
Hocam bende hp marka laptop var laptopu 25cmlik bir yükseklikten düşürüdüm hp yetkili servisi laptopu geri alabileceklerini söyledi ve bana anlamsız bir şekilde 500 tl teklif ettiler daha sonrasında bildiğim bir tamirci vasıtası ile tamir ettirdim 500 tl para verdim ve 4 ay önce menteşesi yine kırıldı servisler bu işi çözüyor.

kosi

Doçent
Reaksiyon puanı
401
Hocam bende hp marka laptop var laptopu 25cmlik bir yükseklikten düşürüdüm hp yetkili servisi laptopu geri alabileceklerini söyledi ve bana anlamsız bir şekilde 500 tl teklif ettiler daha sonrasında bildiğim bir tamirci vasıtası ile tamir ettirdim 500 tl para verdim ve 4 ay önce menteşesi yine kırıldı servisler bu işi çözüyor.
çok pahalı bir arızasının olmadığını düşünüyorum(menteşe gibi basit fiziksel kırıksa).servisler maalesef çok fatura çıkarıyorlar.

benim bilgisayarın üstüne 5 yıl önce kapı düştü ve menteşesi yeni kırıldı.darbe işte iz bırakabiliyor.

Reaksiyon puanı
892
apple değil.internette bakıyorum fiyatlar bu.aliexspressede yanaşmıyorum çin plastiğinden(fazla dandik olur diye çünkü segment segment plastik var 50tl fiyatada olanda var)
lcd cover:Acer Aspire E1-572, E1-572G, E1-572P, E1-572PG Notebook Lcd Cover / Siyah - Dataservis.Net
çıta:Acer Aspire E1-572, E1-572G (V5WE2) Çerçeve Bezel Ön Çıta Fiyatı ve Özellikleri - GittiGidiyor
çıtayı buldum ama asıl lcd kapağı hiçbir sitede yok sadece tenha bir sitede var o da pek güven verici değil.değmez diye uğraşmadım

sadece 50 tl ye çıta masrafı edindim başka masrafı yok.yıllar önce 1800 verdiğim cihaz 5.5k fiyata bile çıkıyor dolardan ötürü.donanımıda bana yettiği için masraf etmek istemiyorum.(acer aspire e1 572g i5 olan model)
benim de acer.artık uzak duracağım,kasa kalitesi hiç iyi değil.

Reaksiyon puanı
16,118
döküm işi yapan tanıdığın varsa bezel ve arka kapağı yaparlar belki.

kosi

Doçent
Reaksiyon puanı
401
benim de acer.artık uzak duracağım,kasa kalitesi hiç iyi değil.
diğer markaları deneyimleme fırsatı bulamadım.bu konuda size katılıyorum.2 yıl sonra yeni bilgisayar alacağı(üni için) kaliteli ve uzun ömürlü olacağını düşündüğümden dell var aklımda

Reaksiyon puanı
16,118
Lenovo da ThinkPad serisi sağlam IdeaPad'de iyi MSI VR601 var 2008'de alındı sağ menteşe yeni kırılmış klavye tekliyor yeni yeni gece şarjı çekip askıya aldığı için ikinci bataryayı da öldürdü paşam...

kosi

Doçent
Reaksiyon puanı
401
döküm işi yapan tanıdığın varsa bezel ve arka kapağı yaparlar belki.
şuanki kasada bir sorun yok.sadece tırnağı kırılan bir kısmı sıcak slikon ile yapıştırdım.fotografta göze çarpıyo çünkü açmayı denediğim için yapıştırıcı azda olsa bıraktı kasayı.300tl olsa dahi harcamak mantıklı değil benim işim bu ben tamir ederim.hem o paraya güzel ssd alınır pc uçar.o döküm işinide sizden duydum metal vida yuvalarını nasıl yapacağız o da ayrı bir risk.ama mantılı bence denenebilir(bahsettiğim yuvalar.içinde metal somunlar var)
2019-02-03 01 20 55.png

Lenovo da ThinkPad serisi sağlam IdeaPad'de iyi MSI VR601 var 2008'de alındı sağ menteşe yeni kırılmış klavye tekliyor yeni yeni gece şarjı çekip askıya aldığı için ikinci bataryayı da öldürdü paşam...
2 yıl sonraki piyasaya ne olacak bilinmez.yazılım okuyacağım pc için biraz paraya kıyacağım.umarım teknoloji dahada uygun fiyata gelir gelecek yıllarda

Reaksiyon puanı
16,118
kuyumcu tanıdığı olan biri yaptırmıştı sarı somunları kullanmamış metrik klavuzla yapmış adam clevo'da çalışmış gibi yapmış...
tırnakların yerine silikonlu çift taraflı bant olur belki.
Macbook pro bak o zaman.

LalaPapa

Asistan
Reaksiyon puanı
117
Ya ben şeyden sonrasını okuyamadım hani aklım almadı laptopun üzerine nasıl kapı düşer fdsfdfds orda kaldım ben hani devamını okuyamıyorum xd millette ciddi ciddi yorum yapmış biraz kötü hissediyorum kendimi ama ne biliyim dfsdfs

kosi

Doçent
Reaksiyon puanı
401
kuyumcu tanıdığı olan biri yaptırmıştı sarı somunları kullanmamış metrik klavuzla yapmış adam clevo'da çalışmış gibi yapmış...
tırnakların yerine silikonlu çift taraflı bant olur belki.
Macbook pro bak o zaman.
garantiye almak lazım.çok uğraşmamak gerek.300 verirsin değiştirirsin o durumda.

kosi

Doçent
Reaksiyon puanı
401
Ya ben şeyden sonrasını okuyamadım hani aklım almadı laptopun üzerine nasıl kapı düşer fdsfdfds orda kaldım ben hani devamını okuyamıyorum xd millette ciddi ciddi yorum yapmış biraz kötü hissediyorum kendimi ama ne biliyim dfsdfs
yeni taşınmıştık babamda kapıyı menteşeden çıkarmış duvara yaslamış.tutturdular yılanların öcü dizisini izliyeceğiz diye.o esnada kardeşim kapatacağım diye kapıyı çekince olanlar oldu