Yardım Laptobu Monitöre Bağlayınca Çözünürlük Düşüyor

Bu konuyu okuyanlar

Aren3249

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Herkese iyi günler.
Bende bir laptop ve harici bir monitör var. Bunları birbirine bağladığım zaman 'sadece 2.ekran' seçeneğini seçince çözünürlük düşüyor ve değiştiremiyorum. Bu monitörü ana ekran yap da diyemiyorum o seçenekler kilitli tıklanmıyor.
Ama 'ekranı yinele' veya 'ekranı uzat' dediğim zaman çözünürlük tam istediğim gibi oluyor ancak o zaman da laptopun ekranı açık kalıyor. Laptopun ekranını FN+F6 yaparak kapatabiliyorum ancak bu sefer de (laptopa harici klavye taktım) laptopun klavyesini kullanmam gerekiyor. (laptop ulaşılması zor bir yerde monitör standının altında duruyor)
FN+F6 yapmayı ekran klavyesinden denedim olmuyor maalesef.
Yani özetle bu çözünürlük sorununu çözebilmenin benim anladığım kadarıyla 2 yolu var.
1-)'sadece 2. ekran' dendiğinde çözünürlüğü değiştirmenin bir yolunu bulabilmek.
2-) FN+F6 tuş kombinasyonunu harici klavyeden bir şekilde ayarlayabilmek (sharp keys denedim olmadı ya da ben yapamadım galiba)

Laptopta RTX3060 ve AMD Ryzen 5 (5000 serisi) (tüm sürücüler günceldir) bulunmaktadır. Monitörde Samsung Odyssey G5 32inç 4K 165Hz.
Yardımcı olan herkese şimdiden teşekkürler

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
HDMI ile mi bağlıyorsunuz? Monitör 4K 165 Hz mi yoksa 2K 165 Hz mi?

Aren3249

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992

Aren3249

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Elinizde miniDP veya DP alt mode destekli type-C girişi varsa bir de DP ile görüntü almayı dener misiniz?
Tamamdır şuan elimde kablo yok yakın bir zamanda deneyeceğim teşekkürler
yalnız sadece 2.ekran dendiğinde çözünürlük düşmesiyle beraber tüm dosyalar ,alttaki windows barı falan tamamen büyüyor bu kablo onları da düzeltir mi yani 'ekranı yinele' dediğim zamanki gibi görüntü gelir mi? (ekranı yinele dediğim zaman her şey normal masaüstü boyutunda oluyor)
Kabloyu bulabilirsem 1-2 güne deneyeceğim denediğim zaman buraya yazarım tekrardan teşekkürler

Son mesajlar