Kurs için bölüm seçiminde karar veremiyorum

NikeFootball

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
merhabalar,
askerden yeni geldim ve karşıma meslek problemi çıktı, bir işe gireceğim ama mesleğim ne benim bunu net olarak söyleyemiyorum bu açıdan bir noktaya odaklanmak istiyorum. end. meslek elektrik mezunuyum okul bittikten sonra o bölümü sevmediğim için devam etmedim bilgisayar okumak istedim katsayı muhabbetine takıldık olmadı bende gittim bir bilgisayarcıya çalışmaya başladım daha sonra kocaelispor'da 5 yıl web tasarımcısı olarak çalıştım tabi o esnada biraz koptuk ve oradaki bilgisayar bakımı ağ kurulumu daha sonraları fotoğraf ve otel-uçak rez. gibi işleride hepsini tek başıma yaptım ve geçen sene Tunceli'ye gidip 15 aylık askerliği yaptım ve geldim. Şimdi kendimi geliştirmek istiyorum.

Özellikle büyük firmalara, cv ne bakıyorlar ne eğitim almış falan. üni'de okumadık en azından birşeyler yapayım istiyorum.. Sistem ve Ağ ilede uğraştım Yazılım-Grafik'le de uğraştım gerçi Yazılımda hazır kodlarla genelde haşır neşir oldum 0 dan yaz desen yazamam ama hep bir hevesim oldu her işe bulaşmadım aman ben tasarımcıyım yaparım diye insanları kandırmadım güvenemedim bu iştede ne kadar öğrenirsen öğren dipsiz bir kuyu çevrem ya çok iyisin diyor ama ben hiç birşey bilmediğimin farkındayım. yazılım konusunda hep hazır uğraştığımız için (tasarımları kendim yapıp hazır kodlarla bütünleştiriyordum) mackolik.com gibi bir sistem yapayım falan hep bunlar benim için güzel hayaller oluyordu.

Sistem ve Ağ uzmanlığı'nı da ağırlıklı olarak düşünüyorum karar veremedim aslında bir an diyorum şunu yapayım biraz sonra değişiyor.
Sistem ve Ağ uzmanlığı'ndaki düşüncem şöyle; Kocaeli'de yaklaşık 250 tane fabrika var ve bu firmalarda bilgi işlem sorumlusu olarak görev yapıp belli bir mesai saatlerim olur. Bana göre çok iyi uzman yazılımcı olmaya göre daha az çaba gerektirebilir diye düşünüyorum. İleri düzey yazılımcılığın ne kadar zor olduğunu biliyorum. Dezavantajı olarakta büyük firmalara girerken Üni mezunu ve bu sertifakaları alan birisinin iş bulması daha kolay olabilir ben sadece 1 sertifika alıp 3-4 bin maaş alınır diye düşünmüyorum zaten.. İleride telekominasyon anlamında altyapı daha da büyüyeceği için bu alana talep artabilir diye düşünüyorum..

Yazılım konusunda da Okul'un çok bir önemi yok gibi eğer işi iyi bilirse.. Çünkü Lise mezunu olupta çok iyi kod yazan ve Uçak firmalarının yazılımlarını yapan şirkette 10 bin tl maaşla çalışan arkadaşımın, arkadaşı var. Yani okul'u göz önüne alınca işi öğrenmek adına yazılım daha iyi gibi geliyor.. Ama okuduğum kadarıyla da yazılım alanında asgari ücretin az fazlasına saatlerce çalışıp didinen arkadaşlar var. Bunları görüncede Sistem ve Ağ uzmanı olup bir fabrikaya girip günlük rutin işleri yapıp bilgisayara tamiri ağ kurulumu v.s çok fazla kasmadan , evde de ek iş olarak yine tasarım-web programlama kendi çapımda birşyler yaparsam ek iş olarakta gelir kaynağı yaratırım zaten.. Bu anlamda sosyal hayatı da düşünürsek Sistem ve Ağ daha iyi gibi duruyor. Bilemiyorum belkide hiç bunlara bulaşmayıp kendime uygun başka bir dal'a gitmem lazım karar vermek gerçekten çok zor..

totoci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bence öncelikle ingilizceye odaklan.infoLANG dil okulları sayesinde bu hedefine ulaşabilirsin.ayrıca öğretme garantiside olması ayrı bir artısı bence :)

s3lim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bence öncelikle ingilizceye odaklan.infoLANG dil okulları sayesinde bu hedefine ulaşabilirsin.ayrıca öğretme garantiside olması ayrı bir artısı bence :)

herzaman demişimdir online eğitim asla bir eğitmenin gözünün içine bakınca aldığınız eğitimle eşdeğer olmaz.ben mesela ingilizceyi online olarak öğrenmeye çalıştım ama olmadı en sonunda infoLANG dil okullarının ingilizce kursuna başvurdum ve başardım.
totoci;
Forumda iki mesaj okudum ikisindede size denk geldim,soruyorum ne iş?
Tavsiyelerin güzel fakat mesajlara inceden reklam giydirilince güven sıfırlanıyor.
Şahsen tanımam etmem,dil kursu arayacak olsam son bakacağım yer olurdu.(otur sıfır)

NikeFootball ;
Fabrikalarda çalışma konusundaki düşüncen güzel.Burda iki seçeneğin var.
Ya hemen bir işyerine girip "Bilgi İşlemci" olarak çalışmaya başlayacaksın,
Yada paraya kıyarak bir kursa gidip 4-5 ay boyunca eğitim göreceksin işin teoriğini ve pratiğini öğreneceksin.
Kursun sonunda sistem-ağ düşünüyorsan sınavlara girip MCITP-CCNA sertifikalı VASIFLI biri olacaksın.
Fakat birde günümüz şartları mevsusu var,Kurslar çok pahalı en bilineni 6bin küsür para istiyor 3-2 ye veren yerlerde var,online da öğrenebilirsin net te çok güzel kaynaklar var.
Eğer durumun müsaitse kendine 6 ay zaman ayır,Karar ver (yazılım-tasarım-sistem)sonra istediğin alanda uzmanlaş, sertifikalarını al vasıflı,konusunda uzman- işini bilen birisi ol.

Diğer türlü şimdi bir fabrikaya girsen işverenin en sevdiği eleman tipi olursun
Yani Bilgisayarı bilen,ağdan anlayan.web sitesini tasarlayabilen vede en önemlisi az maaşa talim eden.