Kubuntu için yazılım merkezi alternatifi

okanr

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Merhaba;
Bugün KDE-Plasma 5 için kubuntu kurdum. Görsellik açısından şahane ama yazılım merkezi MUON üzerinden hiçbir uygulama kuramıyorum. .deb olarak indirdiğim dosyalarda paket bağlantıları hatası alıyorum. En basitinden bir VLC bir Chromium u dahi kuramıyorum şöyle bir hata alıyorum .
snapshot1.png

Bunu göz önüne alarak şu sorularda yardımcı olabilir misiniz
1. KDE de linux mint in paket yöneicisi synaptic i kullanabilir miyim ve ya KDE için başka uygulama merkezi varmı dır.?
2. Gnome uygulamalarını KDE ye kurabilir miyim ?
3. Kubuntu kullanmak yerine Linux Mint e KDE Plasma 5 i kurarsam gnome deki uygulamaları kullanmaya devam edebilir miyim ?

Yardımcı olursanız sevinirim iyi günler dilerim.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,712
Sistemi önce güncelle ve sonra tekrar dene. Synaptic'i de yazılım merkezinden kuracağından, güncellemeden kuramazsın.

karcx

Profesör
Reaksiyon puanı
39
konsol diye bir şey varmış :( komut satırı galiba ;)
sudo apt-get updatesonra :
sudo apt-get install apper

ardından:
sudo apt-get install software-center

yazarsan olur galiba ...

iyi ki windows var ;) sorun yok :)

okanr

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Sistemi bu sabah kurdum şimdi söylediğiniz gibi güncelliyorum. Yazılım merkezi Muon da synaptic yoktu bende deb paketini internetten indirdim ama kurulum sırasında kütüphane bağlantıları bulunmadığı için hata verdi. KDE QT ile yazıldı ise Gonomenin yazıldığı kütüphaneyi sisteme kurarsam gnome uygulamaları çalışır mı?

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
Çalışır çalışmasına da gnome programları kde'de güzel gözükmez. Kütüphaneler farklı ne de olsa.

okanr

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Bir şeyden feragat etmeliyim demek ki ya güzellik ya işlevsellik peki hangi kütüphaneyi kurmam gerekir kubuntu ya Gnome uygulamaları için bir fikriniz var mı acaba?

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Sorularıma bir tane daha ekleyeyim KDE nin son sürümünü kullanan ve aynı zamanda adam akıllı bir paket yöneticisine sahip bir GNU/Linux önerebilir misiniz?

Yani Chrome, VLC, Filezilla, gibi gerekli uygulamaları rahatça kullandıran bir KDE

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,712
sudo apt-get install synaptic komutunu yaz ve komut ile kurmayı dene. Gerekli kütüphanelerde birlikte kurulurlar. Bir de sudo apt-get upgrade ve sudo apt-get update komutları ile depoları güncelleyebilirsin.

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
Bir şeyden feragat etmeliyim demek ki ya güzellik ya işlevsellik peki hangi kütüphaneyi kurmam gerekir kubuntu ya Gnome uygulamaları için bir fikriniz var mı acaba?

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Sorularıma bir tane daha ekleyeyim KDE nin son sürümünü kullanan ve aynı zamanda adam akıllı bir paket yöneticisine sahip bir GNU/Linux önerebilir misiniz?

Yani Chrome, VLC, Filezilla, gibi gerekli uygulamaları rahatça kullandıran bir KDE
Arch linux kullanabilirsin kurulumu zor değil hele gentoo'nun yanında çocuk oyuncağı yapman gereken herşey beginners' guide da yazıyor

okanr

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Şu an netrunner 17 horizon dan yazıyorum. Şu ana kadar bir problemim olmadı. VLC,Firefox,Dolphin,Wine ve en önemlisi Synaptic içinde geliyor. Chromium,Filezilla ve istediğim tüm uygulamaları synaptic ile indirebiliyorum. MUON yaratığıda beraber geliyor ama açmadım bile. Deb paketlerini indirip kurabiliyorum.su komutundan sonra parola girmeme rağmen root yetkisi vermemesini sudo su komutu ile geçince bir problemim kalmadı. Linux Mintin 17.2 KDE sürümüne KDE 5.4 kurulumu var internette ama şu an için netrunner ile mutluyum. Arayüz şahane ve tüm uygulamalar istediğim gibi çalışıyor.Denemek isteyen benim gibi acemi arkadaşlara tavsiye ederim.Cinnamon ve Gnome a göre biraz daha yavaş çalışıyor(Ya da ben 250 GB lik harici bir harddisk üzerine kurduğum için yavaş olabilir.) ama insani bezdirecek gibi değil. Hele Kubuntu da ki yavaşlığa göre çok daha hızlı.Yardımcı olan tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim. İyi günler dilerim.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,712
Bu günlerde Ubuntu'nun Türkiye sunucuları ile sorun varmış. Bir yerde gözüme öyle bir yazı takılmıştı.