KPSS'de Skandal!!!!

ahky

Profesör
Reaksiyon puanı
65
O kadar da iyimser olmaya gerek yok,ne olduğunu anlamak zor değil yani,özellikle bizim Ülkemizde..Bağıra bağıra torpil işte ne olacak..

eF.E

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
31
467.kişinin eğitimi fullemesi 467 kişinin de fullediği anlamına gelmez diğer kısımdan 107 gibi bir neti var yani o kısımda daha iyi yapıp eğitimi fulleyemeyenler de bu kişinin önünde olabilirler.

Sadece burdaki yorumlara bakararak değil genel olarak tüm kpss forumlarındaki yorumlara bakarak yazdım bunu. Böyle bir kanı oluşmuş 467.fullediyse hepsi fulledi diye.

Bana sorarsanız normal mi tabi ki değil. Ama imkansızda değil. Belki gerçekten yapmıştır ve binlerce kişi adamın hakkını alıyordur.

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Konuşmayayım diyorum ama yine de dayanamıyorum.

KPSS de çıkan sorular Lise 1-2 seviyesinde (Genel Kültür ve Genel Yetenek)

Eğer bu seviyedki soruları 4 yıl lisans eğitimi almış biri çözemiyorsa (ben de dahil) kusura bakmasın ama şaibeden şundan bundan söz etmeye hakkımız yok.

Sınava ilk defa bu yıl girdim.Ve 79 aldım.Dersaneye de gitmedim (ki teknik olarak mümkün değildi cezaevinde girdim sınava) ve sorular gerçekten çok kolaydı.Bir çok kişi gibi süre konusunda problem yaşadığım için 79' da kaldım.Gerçi bölümüm itibariyle (Ziraat Mühendisliği-Hayvansal üretim) benim için yeterli bir puan ama ne olursa olsun eğer bir eksiklik varsa benden kaynaklanıyor.

Yok o kopya çekmiş bu bilmem ne yapmış züğürt tesellisi.Eğer lisans mezunu bizler lise 1-2 sorularını çözemiyorsak suçluyu uzakta aramamamız gerekir.

Bir de puan hesaplamasında standart sapmanın ne olduğunu bir araştırın ondan sonra neden puanların daha önceki yıllara göre düşük geldiğini anlarsınız.Ki puan değil sıralama önemli o da ayrı bir konu...

sdnxx

Asistan
Reaksiyon puanı
10

Eğer bu seviyedki soruları 4 yıl lisans eğitimi almış biri çözemiyorsa (ben de dahil) kusura bakmasın ama şaibeden şundan bundan söz etmeye hakkımız yok.

Sınava ilk defa bu yıl girdim.Ve 79 aldım.Dersaneye de gitmedim (ki teknik olarak mümkün değildi cezaevinde girdim sınava) ve sorular gerçekten çok kolaydı.Bir çok kişi gibi süre konusunda problem yaşadığım için 79' da kaldım.Gerçi bölümüm itibariyle (Ziraat Mühendisliği-Hayvansal üretim) benim için yeterli bir puan ama ne olursa olsun eğer bir eksiklik varsa benden kaynaklanıyor.

Yok o kopya çekmiş bu bilmem ne yapmış züğürt tesellisi.Eğer lisans mezunu bizler lise 1-2 sorularını çözemiyorsak suçluyu uzakta aramamamız gerekir.

Bir de puan hesaplamasında standart sapmanın ne olduğunu bir araştırın ondan sonra neden puanların daha önceki yıllara göre düşük geldiğini anlarsınız.Ki puan değil sıralama önemli o da ayrı bir konu...

:thumbup1:

turgutreisfb

Profesör
Reaksiyon puanı
37
hayır sen kpss nin ne olduğunu bilmiyorsun heralde. öss (lys midir nedir..) den full yaparsında kpss den yapamassın. (tamamen imkansız bişi yoktur ama):dirol:. çok zor bi olay...
2008de girdim 79 yaptım ama okulum yüzünden tercih yapmadım bu senede yine giricem bu sefere okulumda bitti güzel bi puan yaparsam çok iyi olur benim için ayrıca öss bana daha çok zor gelmişti kpps de anayasa genel kültür vatandaşlık soruyorlar eğer gündemi ülkeyi takip ediyorsan hiç çalışmadan bu sorular cepte diğerlerinide otur çalış beyin bedava bedava ya:D

Tsunmys

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar KPSS tarihi boyunca Eğitim Bilimlerinden full yapan çıkmamıştır. Bu sene ne hikmetse 500 tane full yapan çıkmıştır. Belli bir gruba bağlı dershaneler kpssde derece yaptık açıklamaları yaparak hiç bir şeyden korkmadıklarını belirtmektedirler.

N3CAT1

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
144

Dostum zaten konu genel kültür-genel yetenek değil. Konu Eğitim Bilimleri sınavı. Eğitim Bilimleri öğretmenlikle ilgili olduğu için Üniversitelerde derslere bölünerek verilir.

4 yıl eğitim bilimleri dersleri almış biri olarak söyliyim. Üniversitede anlatılan dersler ile KPSS-Eğitim Bilimleri sınavında çıkan sorular arasındaki benzerlik çok az.

Aynı şekilde 2009 Kpss-Eğitim Bilimleri sınavında çıkan konular ile 2010 Kpss-Eğitim Bilimleri sınavında çıkan konular da çok az birbirine benziyor.

Yani sınav çok zor olmasına rağmen Eğitim Bilimlerinden çok fazla 120 full yapan var.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338

Allah aşkına bunları BİLEREK mi söylüyorsun?
Buarada kimse GK ve GY sorularını tartışmıyor...

EĞİTİM BİLİMLERİ...
Hadi Lise 1 Lise 2 Bilgisi ile 120 Sorudan 20 tanesini yap da görelim :thumbdown:

adamın FULL çektiği EĞİTİM BİLİMLERİ sınavı Türkiyede ki en zor sınavlardan biridir... ÖSS artık yeni adı ne ise EĞİTİM BİLİMLERİ sınavının yanında ÇEREZdir...

Buyur Link vereyim kendin Çöz...
Lise 1 lise 2 Bilginle şu kolay FULL çekilir EĞİTİM BİLİMLERİ sınavından FULL çek... :wink:

ftp://dokuman.osym.gov.tr/2010/2010KPSS/KPSSLISANSSORULAR/2010kpssegitimbilimleri.pdf

hayranim

Profesör
Reaksiyon puanı
32
Kendimizi kandırmayalım arkadaşlar. Bu sınavı kim yapıyor? Ösym. Peki soruları kim hazırlıyor. Profesörler Doçentler. Yani insanlar. Demek ki bazı şeyler dönüyor. Bu kadar iyimser olmayalım lütfen. Ben dersanelere soruların servis edildiğine katılıyorum. İnanılmaz bir rant var. Bu rantı biz yaratıyoruz. Sadece 1-2 bin tl maaş alabilmek için. Allah sonumuzu hayıra getirsin.

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201

Bu mantıkla bakarsak, üniversite mezunu birinin YGS ve LYS'den de tam not alması gerekir. Ne de olsa hepsi lise düzeyi sorular.

webken

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
KPSS sınavından haberi olmayan bazıları "olamaz mı?" demiş. Olamaz arkadaşım, O-L-A-M-A-Z-! Eğitim bilimleri sınavının içeriğini bilmeden yorum yazmayın. Eğitim bilimleri çalışılarak, ezber yapılarak fullenebilecek bir sınav değildir. Kaynaklar arasında bile çelişkilerin olduğu, her sene bu alanda uzmanların üzerinde tartıştığı, muğlak çok sayıda konu ve sorunun yer aldığı bir sınavdır bu! Bu nedenle bu zamana kadar bu sınavda fulleyene şahit olunmamıştır.

Bazıları da 467.'nin fullemesi, diğerlerinin fullediği anlamına gelmez demiş. Adamın GK-KY netleri de çok iyi, dikkatinizi çekerim: (107,25) Yani bu adamın üzerindeki 466 kişi ya fulledi, ya da fule yakın net yaptı ki, her sene birincilerin yaptığı en yüksek net 100-110 arasıdır. Bu sınavın şahibeli olması için 500 kişinin fullemesine gerek yok, böyle bir sınavda 110 net üstü şahibelidir, bundan emin olabilirsiniz.

Benim uzanamadığım ciğere mundar dediğimi düşüneceklere de ufak bir dip not: İngilizce öğretmeni adayıyım, ilk defa girdim ve 92 (GK-GY) / 98 (EB) net yaparak 82.5 küsür puan aldım. (Bilmeyenler için: aynı netlerle geçen sene 90'a yakın puan alınabilirdi). Bu puan için son 40 gün boyunca her gün bir kütüphanede sabah 10-akşam 8 ders çalıştım ki hiç tarzım değildir. Demek istediğim bu puanın bana fazlasıyla yeterli olması, bu şerefsizliğe göz yummamı gerektirmiyor!

Son olarak KPSS Eğitim Bilimleri sınavı hakkında bilgisi olmayanlar boş laflarla bu sayfaları doldurmasın lütfen, çünkü insanın gücüne gidiyor.

tahir2023

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bu durum her sene oluyordu ama hiçbir sene bu denli rezil kepaze olmamıştı.

ÖSYM nin yaptığı sınavlar güvenirliğini geçerliğini iyice yitirdi. (Eğitim bilimleri çalışan arkadaşlar bu kavramları iyi bilirler.)

Kopya çekenler ve göz yumanlar derhal tespit edilip cezalandırılmalıdır. Herkese hak ettiği puan verilsin.

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
Atanma umutlarımı azaltan, moralimi bozan OSYM'ye sevgiler...

N3CAT1

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
144
@webken sotum durumu gayet net açıklamışsın. Üstüne başka açıklama yapmaya gerek duymuyorum.

@POWER dostum aynı duyguları ve düşünceleri ben de ÖSYM 'ye yolluyorum.

hüseyin123

Profesör
Reaksiyon puanı
13
boşverr yaa eğitim sistemi dibe vurmuş 100 kişi hileyle girse ne değişir?
sistemde bukadar saçmalık varken gündemi bunlarla rayına oturtuyorlar. 100 kişi girsin nedir ki?
bunca saçmalığa ses çıkaramıyoruz

---------- saat 18:55 eklendi ---------- önceki mesaj saat 18:45 eklenmişti ----------

Arkadaşlar KPSS tarihi boyunca Eğitim Bilimlerinden full yapan çıkmamıştır. Bu sene ne hikmetse 500 tane full yapan çıkmıştır. Belli bir gruba bağlı dershaneler kpssde derece yaptık açıklamaları yaparak hiç bir şeyden korkmadıklarını belirtmektedirler.

yani.
ZATEN HARAM YOLDAN EŞİT OLMAYAN HAKSIZLIKLARLA DÖNEN ÖĞRENCİLERİ KÖRERTEN Bİ EĞİTİM SİSTEMİ..

LaWa

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Çoğu arkadaş açıklamış,sorun GK ve GY değil.
2009 bile Eğitim bİlimlerini full yapan çıkmazken,bu sene maşaallah 500 civarı kişi var.
Yüksek yaptıkları gibi bunlar çoğunlukla yapabilecek kapasite değiller.
İstisna dediğin bir kaç kişiyle sınırlıdır,yüzlercesiyle değil.
Ben de özellikle yakın bir tanığımın 1. 60 2.68 3. de 95 almasına hala anlam vermiş değilim.
İkinci b,ir beyin mi satın aldı acaba:)
Görünen köy kılavuz istemez.
Not:Ben 200'5te atandım,sınava girenlerden biri de değilim.

asi_ce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
:clap::clap:
KPSS sınavından haberi olmayan bazıları "olamaz mı?" demiş. Olamaz arkadaşım, O-L-A-M-A-Z-! Eğitim bilimleri sınavının içeriğini bilmeden yorum yazmayın. Eğitim bilimleri çalışılarak, ezber yapılarak fullenebilecek bir sınav değildir. Kaynaklar arasında bile çelişkilerin olduğu, her sene bu alanda uzmanların üzerinde tartıştığı, muğlak çok sayıda konu ve sorunun yer aldığı bir sınavdır bu! Bu nedenle bu zamana kadar bu sınavda fulleyene şahit olunmamıştır.

Bazıları da 467.'nin fullemesi, diğerlerinin fullediği anlamına gelmez demiş. Adamın GK-KY netleri de çok iyi, dikkatinizi çekerim: (107,25) Yani bu adamın üzerindeki 466 kişi ya fulledi, ya da fule yakın net yaptı ki, her sene birincilerin yaptığı en yüksek net 100-110 arasıdır. Bu sınavın şahibeli olması için 500 kişinin fullemesine gerek yok, böyle bir sınavda 110 net üstü şahibelidir, bundan emin olabilirsiniz.

Benim uzanamadığım ciğere mundar dediğimi düşüneceklere de ufak bir dip not: İngilizce öğretmeni adayıyım, ilk defa girdim ve 92 (GK-GY) / 98 (EB) net yaparak 82.5 küsür puan aldım. (Bilmeyenler için: aynı netlerle geçen sene 90'a yakın puan alınabilirdi). Bu puan için son 40 gün boyunca her gün bir kütüphanede sabah 10-akşam 8 ders çalıştım ki hiç tarzım değildir. Demek istediğim bu puanın bana fazlasıyla yeterli olması, bu şerefsizliğe göz yummamı gerektirmiyor!

Son olarak KPSS Eğitim Bilimleri sınavı hakkında bilgisi olmayanlar boş laflarla bu sayfaları doldurmasın lütfen, çünkü insanın gücüne gidiyor.

tarumoloji

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Fem dershanesi ve malum topluluğun ismi geçiyor sürekli, zaten polis sınavında yaptıklarıyla zihniyetlerini ortaya çıkardılar. Eğer olay gerçekten söylendiği kadar varsa hem bu dünyada hemde öbür dünyada fitil fitil burunlarından gelsin...

hanxhanx

Asistan
Reaksiyon puanı
4
össye 07 yılında ilk girdiğimde mat2 den 5 netm vardı 08'de 19 09'da 23 bu yılda 27 yaptım :) çalışınca deli gibi artıyor kasıt aramamak lazım ama yinede burası Türkiye demeden edemiyorum :)

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
össye 07 yılında ilk girdiğimde mat2 den 5 netm vardı 08'de 19 09'da 23 bu yılda 27 yaptım :) çalışınca deli gibi artıyor kasıt aramamak lazım ama yinede burası Türkiye demeden edemiyorum :)

Arkadaşım EĞİTİM BİLİMLERİ diyoruz...

Matematik de cevap 2 ise 2 dir
3 ise 3 tür...

Eğitim bilimlerinde 120 Sorudan 30 tanesinin cevabı muallaktadır...

A da olabilir B de olabilir C de olabilir...

atıyorum 23. soru için Doğru cevap B olsun
Ösym B değil de doğru cevap C dediğinde Kimse ses çıkarmaz...
Şıklar bir birine çok yakın ve yanıltıcı ve netlikten uzaktır...

İşi gücü Eğitim Bilimleri dersi vermek olan Dersane hocaları dahi bu sınavda Full Çekemiyorlar...

Yani bu işin ehli olan bir çok kavramı Türkiye de Türkçeleştiren işin uzamanlarının bile Full Çekemediği sınavda NASIL 500 KİŞİ FULL ÇEKER?

---------- saat 20:25 eklendi ---------- önceki mesaj saat 20:21 eklenmişti ----------

Fem dershanesi ve malum topluluğun ismi geçiyor sürekli, zaten polis sınavında yaptıklarıyla zihniyetlerini ortaya çıkardılar. Eğer olay gerçekten söylendiği kadar varsa hem bu dünyada hemde öbür dünyada fitil fitil burunlarından gelsin...

Arkadaşım haklısın...
Polislik Sınavında ne yaptıkları ortada...
KPSS de de şüpheleri üzerlerine çektiler...
Eğer iddialar doğru ise BU KUL HAKKI nı ödemelerinin imkanı yok...

KPSS sınavına girenler ZENGİN Çocukları değil...
1000 -1500 Lira maaş için yırtınan Fakir Fukara çocukları...

Bu Fakir Fukara çocuklarının HAKLARINI YEMEK hiç bir ahlaki değer ile, hiç bir din, hiç bir mezhep, hiç bir cemaat ile açıklanabilecek birşey değil!!!

Eğer iddialar doğru ise...
Böyle bir durum var ise ALLAH BELALARINI VERSİN diyorum :thumbdown:

eray045

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
250
eğitim bilimleriyle normal dersleri bir tutmayın.
sorular zaten epey çelişkili olduğundan full yapmak imkansıza yakın gibi birşey.
kesinlikle bu işte bir iş var
ve ortaya çıkarılmalı

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Eğitim bilimlerinde 120 Sorudan 30 tanesinin cevabı muallaktadır...

A da olabilir B de olabilir C de olabilir...

Eğitim bilimleri başka şeye benzemiyor. Hakikaten soruların tamamını yapmak imkansız.

Eğitim bilimlerinden ve sorularından habersiz olanlar ne demek istediğini anlayamaz.

hüseyin123

Profesör
Reaksiyon puanı
13
düşünün bukadar full yapan varsa;
önceden aldığı kpss sorularının cevaplarının tümünü sınavda hatırlayamayan, full yapıp dikkat çekmemek için bilerek yanlış yapan kişiler en az full çekenlerden 5 kat fazladır:D:D:D
eğitim sistemine bak bee heyyttt :D:D:D

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
Sınavda hile yapıp HAKKIMI çalan kişilere, bunlara göz yumanlara HAKKIMI helal ETMİYORUM. Öbürdünyada iki elim yakanızda olacak!

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Bazı arkadaşlarımız “bu güne kadar eğim bilimlerinden ful yapan olmadı” demiş. Bu ezbere dayalı bir konuşmadır. Memurlar.net bu gün yayınladığı bir makalede "ÖSYM, LYS'de olduğu gibi KPSS'de kaç adayın tüm soruları doğru cevapladığını yıllar itibariyle açıklamış değildir.” demekte.

Yani KPSS sınavında geçmiş yılarda ful yapan var mı yok mu? Varsa ne kadar? Sorusunun “resmi” cevabı bilinmiyor. Zira bu konuda şimdiye kadar istatistiksel bir bilgi kamuoyuna paylaşılmamıştır.

sdnxx

Asistan
Reaksiyon puanı
10
O halde yiyorsa açıklasın, ona göre irdeleyelim.

bu durumda söz ösym düşüyo, çünkü kimseye bişey diyemiyosun.

eleştiren de , yerden yere vuranda haklı,
eleştirmeyin , full yapmak isteyenlere ve çalışkanları töhmet altında bırakıyor, diyenlerde haklı

aynı nasreddin hoca misali gibi...

bu kadar çalkantıya ösym muhakkak cvp vermk zorunda, çünkü önceki yıllarda çıkan hiç bir iddiaya benzemiyor, resmen milletin tc no su ordan burdan fışkırıyo, tüm sonuçlar ortada

Lonesomecowboy

Doçent
Reaksiyon puanı
198
Ösym başkanının bir dakika daha o koltukta oturmaması gerekir.Össde yaptıkları hatalar yetmiyormuş gibi şimdi kpssde de hatalar var.Hemde iddialar yenilir yutulur cinsten değil.Bu zatı muhterem bu kurumun başında olduğu sürece daha çok bu şekilde hatalarla karşılaşacağız,hazır olun.
Bana da 500 kişinin ful çekmesi pek inandırıcı gelmedi.Ama inanmak istiyorum açıkçası.Umarım kendi alın terleriyle soruların hepsini doğru cevaplamışlardır.Bunun böyle olmasını çok isterim doğrusu.

tarumoloji

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Bazı arkadaşlarımız “bu güne kadar eğim bilimlerinden ful yapan olmadı” demiş. Bu ezbere dayalı bir konuşmadır. Memurlar.net bu gün yayınladığı bir makalede "ÖSYM, LYS'de olduğu gibi KPSS'de kaç adayın tüm soruları doğru cevapladığını yıllar itibariyle açıklamış değildir.” demekte.

Yani KPSS sınavında geçmiş yılarda ful yapan var mı yok mu? Varsa ne kadar? Sorusunun “resmi” cevabı bilinmiyor. Zira bu konuda şimdiye kadar istatistiksel bir bilgi kamuoyuna paylaşılmamıştır.

Hocam açıklama beklemeye gerek yok, bilinen şu güne kadar E.B. full çıkaran olmadığı sizce bu haberlerden sonra neredeyse Türkiye de duymayan kalmadı birileri çıkar yalan ben 2002 full çıkardım derdi mesela değil mi... Kimse çıkmadı bunu demedi...

Ki bir iki kişiden bahsetmiyoruz, bahsi geçen yüzlerce kişiden söz ediliyor. Öss gibi bir sınav 20 yıldır yapılıyormuş full çıkaran öğrenci sayısı bir elin 5 parmağını geçmez denildi bana, E.B sorularına biraz bakan herkes bu sınava evinde cevap anahtarını ezberleyip girse bile şaşırıp 1-2 yanlış yapabilir çünkü sorular aşırı muallaktır.

14 kişinin TC numaralarını elde etmiş araştırmacı öğretmen adayları....