Kola, hamburger tarih oluyor

Bu konuyu okuyanlar

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Sağlık ve Milli Eğitim bakanlıkları kantinlerde hamburger, kola gibi ürünlerin satılmasını yasakladı. Ayran ve meyve zorunlu oldu.

Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2011-2012 eğitim ve öğretim yılında, okul kantin işletmecileri ve 16 milyon öğrenciyi yakından ilgilendiren yeni bir uygulamayı devreye sokuyor.

Okullarda obeziteyi engellemek ve öğrencileri bilinçli beslenmeye teşvik etmek için, iki bakanlığın yapacağı ortak uygulama kapsamında, okul kantinlerindeki hamburger tipi fast food gıda, kolalı içecek, hazır meyve suları, enerji içecekleri, kızartma ve cips tipi ürünler öğrencilere satılmayacak. Bunun yerine ayran, ayran, yoğurt, meyve satışı zorunlu hale gelecek. Zararlı gıda satan kantinin sözleşmesi feshedilecek.

Radikal’in haberine göre, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr.Seraceddin Çom, uygulamayla ilgili şu bilgileri verdi:

“Sağlık Bakanlığı, öğrencilerin yaş ve aktivitelerine uygun mönü örneklerini hazırlayarak MEB’e iletti Önümüzdeki eğitim yılı boyunca çocuklar bu mönülere uygun şekilde beslenecek. 2012 ocak ayından itibaren, Türkiye’deki tüm kantinlerde süt, ayran, yoğurt, taze meyve suyu ve taneyle meyve satışı yapılması zorunlu hale getirilecek. Kantinlerde sıkı bir denetim başlatacağız. Ekipler şimdiden hazır. Uyarıları ve denetimleri dikkate almayan kantin işletmecilerinin anlaşmaları feshedilecek.”

Kampanya yapılacak

Sağlık Bakanlığı ve MEB işbirliğiyle 2010 yılı sonunda, ‘Beslenme Dostu Okul’ projesini başlattıklarını anımsatan Dr. Çom, “Bu projeyle çocukların sağlıklı beslenmesine yönelik, birtakım kriterler koyduk. Türkiye genelindeki 150 okula ‘Beslenme Dostu Okul’ sertifikası verdik. Yeni eğitim döneminde projeye hız vererek devam edeceğiz” dedi. Çom, sağlıklı beslenme konusunda bilinçlendirme çalışmalarının süreceğini, afiş, broşür, kitap, CD ve bilgilendirici çizgi filmler hazırlandığını söyledi. Öğrencilerin ilgisini çekmek ve sağlıklı beslenmeye teşvik etmek için, farklı yöntemleri de deneyeceklerini belirten Dr. Seracettin Çom, “Öğrenciler ders gördükleri sırada kapı açılacak ve çizgi film kahramanı kostümü giymiş görevliler, onlara sağlıklı beslenmeyi anlatacak” diye konuştu.

Kaynak

Alnair Alsad

Profesör
Reaksiyon puanı
29
Yerinde bir karar gerçekten. Kolası, hamburgeri var da şu enerji içekleri ile işi iyice abartmışlardı zaten. Gözümüzaydın!

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
İyi, çünkü bu hamburgerler sağlam bir firmadan (McDonals, Burger King vs...) değil. Ne olduğunu bilmiyoruz.

NeoCrys

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Güzel bir karar. Fakat bazı hamburger,kola vb ürünleri seven öğrenciler ve hamburger,kola vb ürünlerden para kazanan kantinciler için iyi olduğunu sanmıyorum.

Reaksiyon puanı
10,325
bunu düşünen ve uygulamaya sokulmasına vesile olan her kimse Allah ondan razı olsun.
inanın bu, bu memleket insanına yapılabilecek en güzel, en yerinde ve isabetli kararların başında geliyor benim için.
umarım ki, bu sektörden trilyonları götüren fast food lobisi yeni yeni hinlikler düşünmez, bunu uygulamaya sokan bürokratların başını yemeye tevessül etmez. paranın hükümferma olduğu bir ülkede başınıza nelerin gelebileceği pek belli olmaz çünki...

Jacoub

Doçent
Reaksiyon puanı
4
öğrencilik hayatım biteli bayağı oldu fakat yerinde bir karar olduğu konusunda şüpheliyim.

ben ne istersem değil, devlet ne isterse onu yiyeceğim!

meydanlarda avazımız çıktığı kadar bağırdığımız "özgürlük" nerede?

sağlıklı beslenmeyi devletten mi öğreneceğim ben?

öğrencilerin salak yerine konduğunun farkında değil misiniz?

- sen ne nasıl beslenmen gerektiğini bilmiyorsun. bu yüzden ne yemen gerektiğine ben karar vereceğim. böyle bir düşünce nasıl olabilir?

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18
öğrencilik hayatım biteli bayağı oldu fakat yerinde bir karar olduğu konusunda şüpheliyim.

O zaman devlet uyuşturucuya da karışmasın :) Zaten bu yasak zaten yasal özgürlüğüne ulaşmamış insanlar için olduğundan

- sen ne nasıl beslenmen gerektiğini bilmiyorsun. bu yüzden ne yemen gerektiğine ben karar vereceğim. böyle bir düşünce nasıl olabilir?

Salaklık değil biz buna cahillik diyelim :) Bu düzenleme küçücük çocuklar için. Herşeyi öğrendikleri okulda sağlıklı beslenmeyi öğrenseler ne olacak ?

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18

Zararlı olduğu için yasaklanıyor olmasın :D Zararlı maddelerin kullanımının kişilerin insiyatifine bırakılmasına oldum olası karşıyımdır. O zaman okul kantinlerinde sigara ve alkolde satalım çocuğun canı çektiyse kullansın diye :thumbdown: Herşeyi öğreten okul sağlıklı beslenmeyi öğretince neden zoruna gidiyor onu anlamadım

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
sonunda yapılacak böyle bişey :)

kuntakinte

Profesör
Reaksiyon puanı
8
çocuklar ayranı içsin içsin derslerdede uyusunlar :)

Jacoub

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Zararlı olduğu için yasaklanıyor olmasın :D Zararlı maddelerin kullanımının kişilerin insiyatifine bırakılmasına oldum olası karşıyımdır. O zaman okul kantinlerinde sigara ve alkolde satalım çocuğun canı çektiyse kullansın diye :thumbdown: Herşeyi öğreten okul sağlıklı beslenmeyi öğretince neden zoruna gidiyor onu anlamadım

okul insana her şeyi öğretmez, öğretemez. çevre ve aile dediğimiz kavram burada ortaya çıkıyor işte. ebeveyn olarak senin görevin çocuğuna neyin zararlı olup neyin zararlı olmadığını öğretmektir. bundan sonrası kişinin şahsi hürriyetine kalan bir durumdur.

"O zaman okul kantinlerinde sigara ve alkolde satalım çocuğun canı çektiyse kullansın diye" bu tarz bir zihniyet ile anca bu cevabı verebilirsin zaten. olayları hemen alkol ve sigaraya bağlamak.

okulun belirli bir kuralları vardır. bu kurallar tıpkı anayasanın ilk 3 maddesi gibi "değiştirilemez değiştirilmesi teklif dahi edilemez" bu kurallar içerisinde okul içerisinde alkol ve sigara kullanımı yasaktır ve yasak kalacak.

sen nasıl olur da yiyecek ve içecek kısmında yapılan değişikliği alkol ve sigarayla eş değer tutarsın bunu anlamak gerçekten güç.

fatihcamli

Doçent
Reaksiyon puanı
0
iyi cok yerinde bir karar almıs diger arkadasımız ne yiyecegini devlet söylüyecek tabiki yoksa sana Dana Eti diye ...... yedirirler

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18
okul insana her şeyi öğretmez, öğretemez. çevre ve aile dediğimiz kavram burada ortaya çıkıyor işte. ebeveyn olarak senin görevin çocuğuna neyin zararlı olup neyin zararlı olmadığını öğretmektir. bundan sonrası kişinin şahsi hürriyetine kalan bir durumdur.

"O zaman okul kantinlerinde sigara ve alkolde satalım çocuğun canı çektiyse kullansın diye" bu tarz bir zihniyet ile anca bu cevabı verebilirsin zaten. olayları hemen alkol ve sigaraya bağlamak.

okulun belirli bir kuralları vardır. bu kurallar tıpkı anayasanın ilk 3 maddesi gibi "değiştirilemez değiştirilmesi teklif dahi edilemez" bu kurallar içerisinde okul içerisinde alkol ve sigara kullanımı yasaktır ve yasak kalacak.

sen nasıl olur da yiyecek ve içecek kısmında yapılan değişikliği alkol ve sigarayla eş değer tutarsın bunu anlamak gerçekten güç.

Arkadaşım sen kolanın insan vücüduna verdiği zararı biliyormusun ? Obezitenin zararlarını biliyormusun ? Ha çocuklar obezite olup 10 yıl sonra ölmüş ha sigara içip ölmüş.
Biz satılsın demedik zaten anlayana. Neden sağlığa zararlı şeylerin satılmasını engellemek sana özgürlüğe müdahale gibi geldi bende onu anlayamadım.Yanlışı anlatmak anne babanın görevi demişin bunlar çocuk istiyorsan 40 kere söyle arkadaşı orda yerken o yemeyecek mi sanıyorsun?

byharby

Profesör
Reaksiyon puanı
21

Devlet karar verecek tabiki. Mille eğitim bakanlığına bağlı okulla diyor ; yani İlköğretim,lise ve dengi okullar. Burada okuyan vatandaşların yaşı maksimum kaç? 18 civarı. Yani yasal olarak 18 yaşın altı kararını veremeyecek insan demektir. Anlaşılmıştır umarım. Bunun özgürlükle alakası yok. Ayrıca kişisel olarak meydanlarda bağıranlardan da hoşlanmam çünkü bir adım ötesi yakmaya yıkmaya dayanıyor.Saygılar.

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92

Doğrusunu isterseniz biraz garip bir savunma olmuş. Devletin bazı karar alıp bunu uygulamaya sokmasını "özgür iradeye müdahale" sayarsak sosyal hayatta hemen hemen her şeyin benzer şekilde bu kapsama dâhil olduğu görülecektir. Geriye “devlet buna müdahale ederse özgürlüğe müdahale olmaz, buna ederse olur” şeklinde kısır bir döngü kalır. Sanırım finalde de artık devletin gereksizliğini savunan kişiler çıkacaktır!

Normal olan devletin henüz karar verme bilgi ve tecrübesine sahip olmayan bireyleri korumak için karar alması; anormal olan ise "bu çocuklar salak mı?" savını ortaya atarak bunun gereksizliğini söylemektir. Ebeveynler devlet destekli bir korumayla çocuklarını korumadığı sürece fazlaca yol alması zor bir olasılık. Zaten çözüm ebeveynlerin çocuklarını eğitimsi noktasında kesinlik kazansaydı devlet çocukları korumak için kanun çıkarmazdı. Ve ebeveynlerde bu konuda devletten yardım istemezdi. Bunu söylerken ebeveyn eğitimin o kadar da “edilgen” olduğunu söyleme niyetinde değilim. Aksine ebeveyn eğitimi eğitim sürecin ilk ve en önemli parçasıdır.

ReasTa

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Çok yerinde bir karar, ancak yavaş yavaş kaldırma ve kötüğünü anlatmak yerine bir anda kaldırmak çok yanlış bir davranış. Bunun dışında bu uygulama en doğru ve iyi şekilde ilköğretim kurumlarında çalışır, ortaöğretim (Lise) de tam anlamıyla çalışamaz. Çünkü; lise öğrencileri dilediğinde dışardan alıp okula getirebilir yada meslek liselerinde öğle arası (paydos veya 40 dk. lık tenefüs denilebilir) bu zaman diliminde okuldan çıkabilir ve dışarıda dilediğini tüketebilir. Benim düşüncem bir anda kaldırmak değil de yavaş yavaş beyinde kötü olduğunu empoze edip daha sonra kaldırmaktır hatta ortaöğretim kurumlarında isteyenin almasına izin bile verilebilir, sonuç olarak ortaöğretim kurumundaki öğrenciler ergen ve yarı yetişkin (genç) bireylerdir... :rolleyes:

execute

Asistan
Reaksiyon puanı
0

Allah akıl fikir versin. Çocuklarımızın faydasına olan böyle bir konuya bile nasıl yorum yapıyorlar. Ailede bitiyorsa iş çocuklar okulda yatmıyor. İsteyen aile çocuğu eve geldiğinde bol bol hamburger bol bol kola içirir. Zihniyetçilik bu olsa gerek.

Fantoma

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Çok akıllıca ve faydalı gibi görünse de, aslında boş işler.
Önce ülke çapında yiyecek kalitesi denetlenecek.
Kola zararlı, satılan ayranlar ne?
Pislik.
Önce yiyecek kalitesini bir denetle bakalım.
Bas fabrikaları, ne eti, ne sütü kullanılıyor bir bak.
Kararını sonra ver.
Yarım yamalak uydurma işleri yaşantım boyunca kaale bile almadım.
Bu da aynı.
İşin derinine inmeden, yüzeysel, göbekten atma kararlar.
Boş işler bunlar.

Son mesajlar