Rehber “ Kitap okumayı sevmiyorum” diyenlerden nefret ediyorum!

Bu konuyu okuyanlar

Buse Özübek

SDN
SDN
Reaksiyon puanı
260
Seni sinirlendirecek bir cümle söyle deseniz. Bu cümle; “Kitap okumayı sevmiyorum” cümlesi olurdu! Hangi yazar kitap okumaktan bir insanı soğutabilir ki? Sevmediğin bir kitap, bir yazar elbette olabilir. Ama bunların hiçbiri bir insanı kitap okumaktan alıkoymamalı. Bana birisi, kitap okumayı sevmiyorum diyorsa o kişi öğrenmeyi sevmiyordur. Ne demiş Socrates: Her şeyi bildiğini iddia eden bir kişi aslında hiçbir şey bilmiyordur. Bence de öyle.. İnsan okudukça, film izledikçe ne kadar cahil olduğunu ve bir şey bilmediğini anlıyor. İnsan okudukça öğrenmeyi seviyor. Öğrendikçe, yeni şeylere merakı artıyor. Yeni şeylere merakı arttıkça, denemek istiyor. Denedikçe de gelişiyor. Geliştikçe meyve veriyor... Bu döngü böyle devam eder.

Okumayı sevmeyen bir insanın hangi kafada olduğunu anlayamıyorum. Aslında çok da merak etmiyorum. Bir de onların görüşlerini değiştirmek imkansıza yakındır. Her gün aynı odanın penceresinden bakarsanız, her gün aynı manzarayı görürsünüz. Farklı bir pencereden bakmadan farklı bir manzara göremezsiniz. Farklı düşüncelere kapalı olan insan nasıl hayal kurabilir? Muhtemelen hayalleri, son model araba ya da cep telefonudur. Elbette burada kimsenin hayalini aşağılamıyorum. Sadece insan mutluluğunu bir maddeye bağladığını görünce üzülüyorum.

Kitap okumak, insana neler kazandırıyor kısaca bahsetmek istiyorum. Gündelik hayatında dert ettiğin şeylerden uzaklaşıp, bir anda bir öykünün içinde bulabiliyorsun kendini... Farklı diyarlara yolculuk yapabiliyorsun. Kimi zaman Rusya’da, kimi zaman Londra’da olabiliyorsun. Farklı kültürleri tanıyıp seviyorsun. Bazen bir roman karakterini benimseyip onu hiç görmeden aşık olabiliyorsun ya da en yakın arkadaşın olabiliyor. Orhan Pamuğun Sessiz Ev kitabında babanne karakteri ölünce çok ağlamıştım... Aynı zaman diliminde kendi babannemi de kaybettim. Böyle derin bağlar kurabiliyorsun yazarlarla. Ve kitabın yazıldığı dönemin ruhunu hissediyorsun içinde.. Hislerin gelişiyor. Bir insanı daha çabuk tanıyorsun. Düzenli kitap okuyunca bir roman karakteri gibi yaşıyorsun hayatı... O kadar çok şey yazarım ki bu konuyla alakalı...
İşte tüm bu harika şeyleri yaşayınca biri çıkıp, okumayı sevmiyorum, sıkılıyorum deyince çıldırıyorum. Şimdi okumayı sevmeyen biri bu yazıyı okuduktan sonra, tüm bunları okumadan da hissederim marifet mi? Diyebilir. Söylediklerimi anlamalarını beklemem benim ahmaklığım olur. ? Eğer anlamamışsa doğru şeyleri yazmışımdır. Çünkü fikir ve zihniyet farklılığından bahsediyorum burada.

Cem özgür

Asistan
Reaksiyon puanı
92
Ben okuduğum her kitabın sonunda eğer Roman ise kahramanlarıyla vedalaşır ve hatta onları özlerim. Yada bilimsel bir kitapsa ufkumun açıldığını hisseder eğer ben yazsaydım neleri ilave etmek isterdim diye düşünürüm. Hergün 45 dakikamı okumaya ayırıyorum. Hayattaki hiçbir şey bana daha anlamlı gelmiyor. Huzur buluyorum. Nefret etmiyorum ama neden kitap okumayı sevmemek olabilir anlayamıyorum. Bence çok şey kaçırıyorlar.

19atakan54

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
35
Seni sinirlendirecek bir cümle söyle deseniz. Bu cümle; “Kitap okumayı sevmiyorum” cümlesi olurdu! Hangi yazar kitap okumaktan bir insanı soğutabilir ki? Sevmediğin bir kitap, bir yazar elbette olabilir. Ama bunların hiçbiri bir insanı kitap okumaktan alıkoymamalı. Bana birisi, kitap okumayı sevmiyorum diyorsa o kişi öğrenmeyi sevmiyordur. Ne demiş Socrates: Her şeyi bildiğini iddia eden bir kişi aslında hiçbir şey bilmiyordur. Bence de öyle.. İnsan okudukça, film izledikçe ne kadar cahil olduğunu ve bir şey bilmediğini anlıyor. İnsan okudukça öğrenmeyi seviyor. Öğrendikçe, yeni şeylere merakı artıyor. Yeni şeylere merakı arttıkça, denemek istiyor. Denedikçe de gelişiyor. Geliştikçe meyve veriyor... Bu döngü böyle devam eder.

Okumayı sevmeyen bir insanın hangi kafada olduğunu anlayamıyorum. Aslında çok da merak etmiyorum. Bir de onların görüşlerini değiştirmek imkansıza yakındır. Her gün aynı odanın penceresinden bakarsanız, her gün aynı manzarayı görürsünüz. Farklı bir pencereden bakmadan farklı bir manzara göremezsiniz. Farklı düşüncelere kapalı olan insan nasıl hayal kurabilir? Muhtemelen hayalleri, son model araba ya da cep telefonudur. Elbette burada kimsenin hayalini aşağılamıyorum. Sadece insan mutluluğunu bir maddeye bağladığını görünce üzülüyorum.

Kitap okumak, insana neler kazandırıyor kısaca bahsetmek istiyorum. Gündelik hayatında dert ettiğin şeylerden uzaklaşıp, bir anda bir öykünün içinde bulabiliyorsun kendini... Farklı diyarlara yolculuk yapabiliyorsun. Kimi zaman Rusya’da, kimi zaman Londra’da olabiliyorsun. Farklı kültürleri tanıyıp seviyorsun. Bazen bir roman karakterini benimseyip onu hiç görmeden aşık olabiliyorsun ya da en yakın arkadaşın olabiliyor. Orhan Pamuğun Sessiz Ev kitabında babanne karakteri ölünce çok ağlamıştım... Aynı zaman diliminde kendi babannemi de kaybettim. Böyle derin bağlar kurabiliyorsun yazarlarla. Ve kitabın yazıldığı dönemin ruhunu hissediyorsun içinde.. Hislerin gelişiyor. Bir insanı daha çabuk tanıyorsun. Düzenli kitap okuyunca bir roman karakteri gibi yaşıyorsun hayatı... O kadar çok şey yazarım ki bu konuyla alakalı...
İşte tüm bu harika şeyleri yaşayınca biri çıkıp, okumayı sevmiyorum, sıkılıyorum deyince çıldırıyorum. Şimdi okumayı sevmeyen biri bu yazıyı okuduktan sonra, tüm bunları okumadan da hissederim marifet mi? Diyebilir. Söylediklerimi anlamalarını beklemem benim ahmaklığım olur. ? Eğer anlamamışsa doğru şeyleri yazmışımdır. Çünkü fikir ve zihniyet farklılığından bahsediyorum burada.
Bu herkesin kendi zevki sizi ilgilendirmez

Hesty

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8

Komik.

vigilantemre

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,547
Şu anda Murat Menteş'in "Korkma Ben Varım" kitabını okuyorum, Murat abinin hayal gücüne hayranım :D tavsiye ederim.

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177
Çok komik geldi??

Reaksiyon puanı
949
Evde bir konu açılıyor ve sen sistemi eleştiriyorsun baban da sana diyor ki sen kimsin de eleştirme hakkını kendinde buluyorsun hayatta ne oldun da ne yaptın da nerelere gelebildin de eleştirme hakkını kendinde bulabiliyorsun.
Bak mesela enişten aile hekimi o eleştirse oturup dinleyebilirim neden çünkü adam hayatta bir yerlere gelmiş.
Çalışmayan adama adam demem onu dinlemem bile diyor bana.
Yani diyorum ki 3 4 gün sonra bir iş bulsam çalışsam adam mı olacam evet diyor çünkü para kazanmaya başlayacaksın dedi.
Ben bir çöpçüye bile saygım var neden para kazanıyor.
Bunun üzerine çok sinirlenen ben dedim okuduğun kitapta inandığın kitapta İsrailoğulları na lanet edilir onlar lanetli bir kavimdir.Ancak sana göre lanetli değil en üstün kavimdir.Çünkü senin üstünlük ölçütün bu çalışıp para kazanma bak adamlar da çalışıyor durmadan ve kazanıyor.
O zaman ses seda çıkmadı.
Gördüğünüz üzere böyle bir babanız olduğu zaman çok rahat zıvanadan çıkabiliyorsunuz.Kitap gibi şeyler hafif kalıyor.

Penetrator God

Doçent
Reaksiyon puanı
527
O zaman ülkenin yarısından fazlasından nefret ediyorsun.

İyi niyetli bir konu olduğu belli. Okumaya falan teşvik etmek istiyorsunuz insanları ama başlık seçimi yaparken dikkat etmenizi öneririm. Bu sebeple zaten tepki almışsınız.

Cem özgür

Asistan
Reaksiyon puanı
92
Bazı şeyler vardır o konularda geleceği düşünerek hassas bir şekilde fikirlerimizi söylememiz gerekir. Burda çok genç arkadaşlar var.
Düşününki bunlardan bir tanesi günün birinde bir kitap okuyacak ve hayatı fikirleri değişecek. Belkide bir bilim insanı olup ülkeye yada insanlığa faydalı bir buluş yapacak. Ama burda yazılanları okuyup "Aman işte kitap okumakta neymiş ülkenin yarısı okumuyormuş bende okumasam ne olur" diye bir yanlış fikre kapılabilir. Bu söylediklerimizle bazı şeyleri baştan engelliyorsunuz. Bunu yapmayın. Okumazsanız okumayın. Ama fikrinizi böyle olumlu konularda kendinize saklayın.
Başlığı açan arkadaş "Nefret" kelimesini kullanmasa daha iyi olurmuş. Onun yerine benimde bir kaç üst girdide söylediğim gibi "Anlamıyorum" yada "Sevmiyorum" dese farklı olabilirdi. Ancak yazdıkları temelde doğru ve faydalı şeyler. Gençler lütfen okuyun. Faydasını göreceksiniz.

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,227
Ben bütün dünyadan nefret ediyorum Buse hanım ?

serj

chemicals
Reaksiyon puanı
2,839
Okumayı seviyorum, fakat kurgusal hikâyeler bulunan kitapları değil.

Ne zaman bilimsel olsun, dini olsun veya herhangi bir sebepten dolayı bir araştırma yapmam gerekir olsun hemen gider internetten sayfalarca yazı okurum. Herhangi bir bilgisayar sorunu bile olabilir bu. Kurgusal bir evrene atılacaksam kitap yerine film ve dizileri tercih ediyorum. Yine de çok meraklısı olduğum bir olayın gider kitabını okurum.