Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Bu konuyu okuyanlar

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Bu Başlık Altında Kitap okumak isteyen, fakat okuma konusunda sıkıntı yaşan, yada arada sırada okuyan veya yarıda bırakan arkadaşlarımıza önerde bulunacaz.

Bulunacağınız öneriler tamamen kendi fikirlerimizden oluşsun. Eğer Kitap okuyan biriyseniz bu alışkanlığı nasıl kazandığınız konusunda mutlaka söyleyecek bir iki sözünüz vardır.
Buyurun ben başlıyorum. Siftah benden Bereketi Allah'tan:p

önce şuna karar vermiştim,”neyi okursam sıkılmam”.Bu sorunun cevabını bulduktan sonra “ne kadar okursam sıkılmam” sorusunun cevabı aramıştım. Bulduğum cevaplar şöyleydi: Roman okursam ve günde 10 sayfa okursam geçte olsa kitap bitecek ve hiç sıkılmayacaktım.
Kararım kesin ve netti:Her akşam 10 sayfa.Sonra kitap tat vermeye başlayınca 10 sayfanın az olduğunu fark ettim ve sayfa sayısı her geçen gün biraz daha arttı.

...derken bir gün yine kendimi kitap okumayı unutmuş biri olarak görüm. Peki ne olmuştu da kitaplardan kopmuştum? Bu kez sorduğum soru buydu Ama cevap bulmak zordu. Derken Arthur Schopenhauer'un "Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine" kitabından biri söz etmişti. Ve okumaktan ziyade konuşmanın insan “daha iyi” yaptığından söz ediyordu. Yani 10 kitap okumak yerine 1 kitap okumanın ve o kitap üzerinde konuşmanın insanı hem kitaptan soğutmadığını, hem de daha iyi yaptığından söz ediyordu.
Bende öyle yapmaya karar verdim. Ve bir “kitap okuma grubu” oluşturduk. Yaklaşık 7- 8 kişiyiz. hepimiz aynı kitabı aynı gün okumaya başlıyoruz. Önceden kararlaştırdığımız bir cafede oturup çaylarımızı yudumlarken, aynı zamanda kitap üzerinde bol bol konuşuyoruz. Farklı inanların farklı bakış açılarıyla kitabın ne kadar muhteşem olduğunu ve okumak dediğimiz şeyin ne kadar kıymetli olduğunu daha iyi anlıyoruz.

Sizin Tecrübeleriniz neler?

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
Kitap konusunda açılan her başlık değerlidir.Bu bölümü açana da bölüme içerik ekleyenlere de teşekkür ediyorum

SmiLey

Profesör
Reaksiyon puanı
55
Sabır ile, azim ile, sevgi ile ve istekli bir kalple.

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Güzel Konuşmanın Sırları Diye Bir Kitap Vardı Oda İlk Kitap Okuyanlar İçin Bir Başlangıç Olabilir

Bide Güzel Konuşma Sanatı Var

googlog

Profesör
Reaksiyon puanı
46
Sabır ile, azim ile, sevgi ile ve istekli bir kalple.

Çok politiksin Smiley kardeş :)

Dediğin doğru da o dediklerin insanda nasıl artar acaba.

Öncelikle kendisinin kitap okumaya ihtiyacı olduğunun farkında olması gerektiğini düşünüyorum.

Ben 20 yaşına kadar kitap okuyan biri değildim.

Başıma gelen ancak sadece başına gelen kişinin anlayabileceği bir olaydan sonra aşırı derecede okumaya başladım.Şimdi o zamn ki durumumu anlatırsam doğru olur.

Kitap okumaya başladığımda bende öncelikle büyük bir istek ve merak vardı.Çünkü öğrenmek istiyordum.

Merak en önemli nedenlerden biri.Öğrenmek istiyordum.

Neyi öğrenmek istiyordum peki? O zaman mutluydum.O mutluğu daha çok istiyordum.Nasıl elde edebilirim diye araştırıyordum.Bu da haliyle okumamı sağlıyordu.

Fazla uzatmıyayım sonraya kalsın biraz da.

Burada önemli olan okuduktan sonra sana vereceği ''hazzı'' öngörebilmek.

İnsanın içinde olan merak duygusunun açığa çıkması gerekir.

Alptekin46

Doçent
Reaksiyon puanı
14
ilk olarak küçük-kısa hikayelerden oluşan kitaplar tercih edilebilir, çünkü kalın kitaplar insanın elinde ne kadar kalırsa o kadar sıkıntı yaratır. İkinci olarak ilgi alanı iyi belirlenmeli bence ilgi çekmeyen şeyler bir süre sonra eski kitapsız günlere dönmenizin en büyük sesebidir. Bunlarda yol kattedildikten sonra klasikler mutlaka okunmalı, klasik olmuşlarsa bir sebebi vardır:)

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Kitap konusunda açılan her başlık değerlidir.Bu bölümü açana da bölüme içerik ekleyenlere de teşekkür ediyorum

Teşekkür ediyoruz ZorhaK, yanız seninde tecrübelerini bekliyoruz. Yoksa Kitap okumuyor musun?:laugh:

findukfaresi_

Profesör
Reaksiyon puanı
20
benim de kitap okuma alışkanlığım yok ama olmasını çok isterdim ama bunu hiç yapamıyorum.. bazen heves edip kitap satın alıyorum,kütüphaneden ya da arkadaşımdan ödünç kitap alıyorum ama imkanı yok okuyamıyorum. geçenlerde bir kitaba başladım. ayşe kulin umut kitabına. bayramda boştum o aralar 60 sayfa kadar okudum sonra okuyamadım.

bir üniversiteli olarak ünivesite öğrencisi gençlerin boş olmamaları gerektiğini düşünüyorum. yani bir üniversiteli sadece derslerine çalışıp ders geçmeyi hedeflememeli. gerek spor gerek siyaset gerek güncel konular gerek edebiyat her konuda fikir sahibi olmalı. bu da kitap okuyarak kazanılır diye düşünüyorum.

ben mesela sırf ekonomi konusunda edebilecek iki kelimem olsun diye para harekatı diye bir kitap okudum.

vel hasıl-ı kelam kitap okumak için önce ilgi ve merak olmalı.

googlog

Profesör
Reaksiyon puanı
46
Evet merak konusunda hem fikiriz.

Merak içinde insanların hayat yolculuğundaki amacı ne kadar merak edeceğini belirliyor?

Amaç değerli ve büyük olunca o amaç doğrultusunda okuma isteği de o oranda artıyor.

Yani okumayı o amaca ulaşmak için önemli bir araç olmasını sağlıyor.

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Kitap okuma alışkanlığı küçük yaşlarda kazanılır.Ama artık küçük yaşlarda kazanılan okuma alışkanlığı günümüş iş, okul vs.. şartlarıyla kaybediliyor.Birde kitap okumak istiyorsak evdeki televizyon, bilgisayar gibi aletleri aklımızdan çıkarmamız lazım.Yoksa zor.Teşekkürler.

findukfaresi_

Profesör
Reaksiyon puanı
20
evet yatmadan önce bir kaç sayfa kitap okumadan önce dur bir internete bakayım diyorum.... diğer faktörlerden mi uzaklaşmalı ne?

googlog

Profesör
Reaksiyon puanı
46
Birini yapman için birinden feragat etmek gerekiyor.İşte burda önemli nokta zevk.

Kitap okuduktan sonra alacağın tatmin duygusu onun yerine yapacağın -mesela internete girmek- işten daha fazla olursa o zaman kitaba yöneliyorsun.

Biraz da kendinle konuşmalı insan.Kendini bu konuda ikna etmeli.Mesela internete hep giriyorum kitapta okumalıyım çünkü şu ve şu yararları var bana.Okuduğumda şşimdi ve ileride alacağım fayda yüksek gibi.

Kendini ''olumlu yönde kandırmalı'' biraz.İkna etmeli insan. :)

ds mosx

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Sevdiğin , ilgi alanına giren kitaplarla başlanmalıdır bence sonrası gelir zaten...

ben@12

Asistan
Reaksiyon puanı
2
beyendigin kitabi alacaksin ve okumaya koyulacaksin cok kitap okuyan biri olarak
kitablarin ilk bölümleri genellikle sikici olurlar ama sonralicok zevkli ve heyacanli olur
su da bir gercek kitab okudukca farketeceksin daha anlamli kelimeler kullaniyorsun ve cumlelerin cok akici oluyor...

findukfaresi_

Profesör
Reaksiyon puanı
20
beyendigin kitabi alacaksin ve okumaya koyulacaksin cok kitap okuyan biri olarak
kitablarin ilk bölümleri genellikle sikici olurlar ama sonralicok zevkli ve heyacanli olur
su da bir gercek kitab okudukca farketeceksin daha anlamli kelimeler kullaniyorsun ve cumlelerin cok akici oluyor...

eleştirmek gibi olmasın da çok kitap birisi olarak sen nasıl oluyor da beğenmek kelimesini beyenmek olarak yazabiliyorsunuz

LaWa

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Kitap okuma alışkanlığından önce kitap okuma olanaklarınız kısmen de olsa iyi olması gerekir.Bu nokta önemli.Eğer kitap alacak kaynağınız yoksa ve kitap okumak için ulaşacağınız bir yer yoksa bu alışkanlık biraz zor gelişir.
Kendi deneyimlerime gelince ortaokul çok olmamakla birlikte liseden itibaren sürekli kitap okuyorum.O zamanlar hafta iki bitirirdim.Hatta işim olmazsa 2-3 celsede kitabı okur bitiririm.Hatta üniveristeye başladığım ilk yıl birinden bir kitap almıştım ertesi gün teslim ettiğimde niye okumadın demişti,okuduğumu söyleyince de şaşırmıştı.
Bazı kitapların okuması tabi çok zevklidir.O yüzden çabuk biter.
Ama ben yine de okuduğum kitabı bir an önce bitirmeye çalışırım,diğer birine sıra gelsin diye.
Bu alışkanlık için kesinlikle okumaya başlamanız ve inatla okumanız gerekir.
Şimdi daha çok bilgiye yönelik kitaplar okuyorum.
Tabi bunları bir roman gibi çok çabuk bitiremiyorsun.
Ama ne olursa olsun sürekli okumya çalışıyorum.
Aldığım fakat okumadığım bir sürü kitabım olmasına rağmen:)

ben@12

Asistan
Reaksiyon puanı
2
kardes bilgisaray kullanimda soyle bir terim vardir. Msn vb.programlari cok fazla kullaninca ozellikle pc yazismalarinda boyle harf degisiklikleri olabiliyor.Kisaca el aliskanligi diyelim.
Bilmem anlatin mi?

findukfaresi_

Profesör
Reaksiyon puanı
20
kardes bilgisaray kullanimda soyle bir terim vardir. Msn vb.programlari cok fazla kullaninca ozellikle pc yazismalarinda boyle harf degisiklikleri olabiliyor.Kisaca el aliskanligi diyelim.
Bilmem anlatin mi?

el alışkanlığı tamam ama ğ nerde y nerde klavyede aralarından tren geçer.

ben@12

Asistan
Reaksiyon puanı
2
ben türk klavyesi olsa canin sagolsun alman klavyesi var vede bazi harflerin yerleri degisik neyse burasi kendini aklamaya yeri degil...

SmiLey

Profesör
Reaksiyon puanı
55
el alışkanlığı tamam ama ğ nerde y nerde klavyede aralarından tren geçer.

Şimdi senin söylediğin apayrı bir şey.Günlük konuşma dili yazı dilinden farklıdır.Ve dikkat edersen ğ--->y dönüşümü vardır. Ahmet -->Ameet diye teleffuzda bulunulur.Bu da ağız faklılığıdır.(Şive)Beyenmek de bu anlamda kabul edilebilir.Sonuçta bunu yargılamamak gerekir:) Ama k yerine q kullanırsa yargılıyalım.

findukfaresi_

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Şimdi senin söylediğin apayrı bir şey.Günlük konuşma dili yazı dilinden farklıdır.Ve dikkat edersen ğ--->y dönüşümü vardır. Ahmet -->Ameet diye teleffuzda bulunulur.Bu da ağız faklılığıdır.(Şive)Beyenmek de bu anlamda kabul edilebilir.Sonuçta bunu yargılamamak gerekir:) Ama k yerine q kullanırsa yargılıyalım.

yargılıyalım mı yargılayalım mı? bunu da yargılayalım mı? yoksa bu da konuşma dili mi?

SmiLey

Profesör
Reaksiyon puanı
55
Beğenmek yerine beyenmek yazmak bence bir hata değil.Lakin hata olarak görülebilir de.Öznel bir şey.Aynen Attila İlhan'ın büyük harf kullanmaması gibi.Ayrıca bazı yazarlar zaten bu şekilde yazarlar:)

tetrapanazomi

Asistan
Reaksiyon puanı
26
Okumaya karar vermeden önce kitaplar arasında zaman geçirmeye çalışın. Tıpkı binlerce insanla muhatap oluruz ama aralarından bir kaç tanesini arkadaş seçeriz ya onun gibi. Adıyla, kapağıyla, konusuyla, yazım tarzıyla, yazarıyla ve hatta yayıneviyle bize sıcak gelen kitabı bulduğumuz zaman satın almalıyız.

Eğer daha önce aldığınız ve okunmayı bekleyen kitabınız varsa yeni kitap almak için kitapçılarda veya internet sitelerinde zaman harcamayın derim ben. Önce okumanızı bekleyen kitaba ilgi ve sevgi gösterin. Yoksa okunmayan kitabın laneti sizi bulur ve yeni aldığınız kitapları da okuyamazsınız. :)

Bekleyen kitabınız yok, ilginizi çeken, muhatab olmak istediğiniz kitapla karşılaştınız ve satın aldınız. İşte burası çok önemli: ilk fırsatta okumaya başlamalısınız. Öyle gözatmaktan filan bahsetmiyorum, hemen ilk sayfasından okumaya başlamalısınız. Otobüs olur, dolmuş olur, metro vs. hatta durakta araç bekliyor olabilirsiniz. Hemen başlayın. Ama dikkat edin kitaba fazla dalıp otobüsü filan kaçırmayın. :)

İnternet gibi bir nimet var ve fakat internette kitapların (hatta yazarların okurlar tarafından) ciddi anlamda tartışılabildiği bir ortam bilmiyorum. Aslında ortam var ama faaliyet pek yok. SDN Forumun Kitap bölümü altına mesela yeni çıkan kitaplar, klasikler vs gibi bölümlerin altına kitap adıyla açılacak konularda tartışmalar oluşturulabilir. SDN yapısına çok uygun değil ama aklıma geldi söyledim işte. :)

Bir de okumayı çok isteyen ama kitapların pahalı olmasından dolayı dilediği kadar kitabı okuyamayan arkadaşlar var. Artık eskisi gibi sinemaların yan duvarlarında veya lunaparkların bir köşesinde kitap takası yapılamıyor biliyorum ancak arkadaş çevrelerinde ödünç-takas yöntemiyle birçok kitaba ulaşmak mümkün. Olmadı yakınlardaki bir sahafa eski kitaplarınızı götürerek yerine başka kitaplar alabilirsiniz. Normal satış fiyatından daha ucuza gelecek şekilde cüzi bir fark ödersiniz sadece. Elinizdeki kitapları internetten satıp yine okunmuş, ikinci el kitapları satın alarak maliyeti düşürmeniz de mümkün.

utku-k

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Pek okumam ama Sabahattin Ali'nin Kürk Mantolu Madonna'sına başladıktan sonra geceleri elimden bırakamıyordum.

Kitap okumaya çalışanlara kendimce bir tavsiyem var. Klasik eserlerden değil, ilginizi çeken bir eserden başlayın. Önce bir alışkanlığı kazanın yani. Alışmamış birine klasikler sıkıcı gelir bence.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
:(:(evet aslında doğru söylüyorsunuz. ama benim sorunum bu değil ki... ben okuyorum fakat bir kitap okuyorum hep onu bitirmek anlamak için emek sarf ediyorum. ama o kitabı bitirdikten sonra hiç başka bir kitaba başlayasım gelmiyor . sizce bu sorunumu çözebilmek için ya da yok edebilmek için neler yapabilirim, yapmalıyım????

ScoutNews

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Özellikle küçük yaşta ki çocuklara , yaşlarına hitap eden eğlenceli , sürükleyici kitaplar ebeveynler tarafından ilgi çekici şekillerde sunularak okuma alışkanlığı kazandırılabilir . Ayrıca belli bir yaşın üzerinde olup okumaktan sıkılan bireyler için ise ; romanlardan ziyade merak uyandırıcı tarihi , mitolojik kitaplar okunmaya çalışılabilir .

Aretios

Profesör
Reaksiyon puanı
3
keşke tüm insanlar okusa da bişeyler öğrense kendisini geliştirse ....

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Merak ile başladı; orta okulda bazı öğrenciler tenefüslerde oturup kitap okurdu mantıksız gelirdi bana yav zaten bir sürü okul kitabı var çantada onlar yetmezmiş gibi bir tuğla gibi kitapları okumak neden. Birde insanlar ne buluyordu bu kitaplarda sayfalarca okuyup sıkılmıyorlar .Sonrasında bir akrabanın evimizde bıraktığı Yüreğinin Götürdüğü Yere Git Susanna Tamaro kitabını okumaya başlamıştım içinde bulunan ingilizce yer ve mekan isimlerinden dolayı ilk 50 sayfayı 3 defa baştan okumuştum. Sonra kitap bitince arkadaşlardan Simyacı kitabını almıştım. Kimde bir kitap görsem okumak için onlardan alıyordum öğrencilerde kitap bitince kütüphaneye kayıt yaptırdım derslerden kalan zamanda kütüphaneden kitap alıp okuyordum .Kütüphanenin bir dejavantajı vardı okumak istediğiniz roman popüler ise adınızı listeye yazdırıp belirtilen tarihte kütüphanede olmanız şartı vardı yoksa belirtilen saatte gitmezseniz üç dört hafta sonra kitap elinize geçiyordu.

Son mesajlar