Kişisel Bilgisayarda Mining Yapmak

Bu konuyu okuyanlar

ChaosBoost

Profesör
Reaksiyon puanı
696
Böyle olmaz sürekli 98-100 arası çalışır ekran kartı.

Elhamdülillah vergimizi veriyoruz.

Odanın kombisini yakmayıp camını açıyorum yan kapağı çıkarıyorum fanları kendim ayarlayıroum voltajı düzenliyorum ve buz gibi çalışıyıor.
Sen bilirsin 1000tl bir yılda kazanacaksın ve 2.5k ekran kartın gg olacak.

atkaksoy501

Profesör
Reaksiyon puanı
4,070
Aslında düşününce saatte 70 kuruştan günde 10 saat çalıştırsak 7TL ediyor. bu da ayda "210TL" yılda "2520TL" Bu mevlaya yakın bir karı eğer 1660 super gibi bir kartla yapmak mümkünse mantıklı bence.
Alt coin'leri denediniz mi hocam?

Ayrıca oyun oynamakla neredeyse eşdeğer minig yapmak. bakınız Nejdet Delioğlu 2yıl mining yaptı üstüne bir de o kartları başkasına devam etmesi için sattı. Ayrıca hem oyun hem mining'de %100 yükte çalışıyor aradaki fark saat ve süreklilik. Bende kendim denemek istiyorum. Nasıl yaptığınıza dair bir rehber hazırlayabilir misiniz?
1660 super ile bu performansın yakalanabileceğini sanmıyorum hocam ben 3080 ile yakaladım bu performansı çünkü ve elde ettiğim tüm verileri yukarda belirttim. Kullandığım uygulama nicehash idi ve ethereum çıkarıyordu çünkü en karlısı o şuan gpu için. 3080e 10000tl verip 7/24 çalıştırsak bile elektrik giderlerini düşüp saatlik ortalama 70 75 kuruş kazanç getirdiğini varsayarsak, günde maksimum 18tl gibi bir kazanç gelecek. Bu da ayda 540, yılda 6480tl eder. yani kartın parasını çıkartabilmek için kartın hiç durmadan en az 1.5 yıl çalışması gerekiyor. 1.5yıldan sonra net kar elde ediyorsunuz. Para kazanma amaçlı yapılması için kişisel bir bilgisayar üstünden değil de çoklu ekran kartı kullanılarak sadece mining için olutşurulmuş bir sistem kullanmak gerek. Ben heves ve keyif amaçlı bir deneyeyim dedim. Kartın ömrünü gereğinden fazla kısaltacağını belirttikleri için tekrar vazgeçmek istedim. çünkü benim çalıştırdığım sürelerde çalıştırınca ayda 100tl ya gelir ya gelmezdi. Bu işten hatırı sayılır bir gelir elde edebilmek için önce belli bir sermaye koyup ardından en az 2 yıl bunu kesintisiz çalıştırmak gerekli. Ancak bu sayede parçaların parası çıkar ve elinize net bir kazanç geçer. Bunun yerine sanırım direkt olarak borsaya yatırım yapmak en karlısı olacaktır bireysel kullanıcılar için.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Eğer yine de siz de denemek isterseniz nasıl başladığımla ilgili süreci detaylı açıklayayım benim için sıkıntı yok sizin kararınız.

atkaksoy501

Profesör
Reaksiyon puanı
4,070
Gelecek için yatırım olur aslında. Şimdi azıcık yaptığınız mining ileride çok değerlenebilir. Kâr etmek kısa sürede imkansız zaten.
Aynen ben de ilk başta öyle düşünerek girmiştim yukarıda da belirtmiş olmam gerek. Parayı hemen tlye çevirmeyip bitcoin olarak tutup orada bekletmek olacaktı amacım ancak ekran kartıma da yazık etmek istemedim bu kadar küçük bir yatırım için. O yüzden klasik bir yatırım olarak param ile bitcoin alıp öyle değerlendireceğim.

Çay Perisi

Profesör
Reaksiyon puanı
938
Bilgisayarlar mining için üretilmemiştir, illa yapacağım diyorsan bunun aletleri var bilgisayardan çok daha güçlü. Tabi fiyatı da ucuz değil.

atkaksoy501

Profesör
Reaksiyon puanı
4,070
Bilgisayarlar mining için üretilmemiştir, illa yapacağım diyorsan bunun aletleri var bilgisayardan çok daha güçlü. Tabi fiyatı da ucuz değil.
Aynen işte öyle. Dişe dokunur bir kar elde edebilmek için ciddi bir sermayeyle böyle bir sistem kurmak gerekiyor bu iş için özel üretilen.

atkaksoy501

Profesör
Reaksiyon puanı
4,070
Güncelleme: Yine kaşıntı başladı ve mining yapmaya devam ediyorum :D İlginç bir şekilde kârım neredeyse 2 katına çıkarak saatte ortalama net 2TL oldu. Günde 4-5 saat kadar yani ekran kartını fazla yormadan çalıştırıyorum. 10 günde 80TL gibi bir para oldu. Ancak önceden de belirttiğim gibi bunu kâr elde etmek için değil, yatırım yapmak için yapıyorum. Bitcoin yatırımlarımı artırıyorum bu şekilde :) Lütfen ekran kartına zararlı falan demeyin biliyorum ekran kartını yoruyor ancak ben 7/24 çalıştırmıyorum bu kartı. O yüzden günde 4-5 saat oyun oynamaktan pek de bir farkı olmadığı düşüncesindeyim. Zaten kartın ömrü bitene kadar mining yapsam kartın parasını fazla fazla çıkartabiliyorum şuanki verilerle. E kartın ömrü yarın bitecek değil :D Maksat bana da uğraşacak vakit geçirecek bişey olsun. Üstüne bir de yatırımım oluyor. Tadından yenmez :) Oldukça kaba bir hesapla şuanki tempomla çalıştırmaya devam edersem ayda 250TL gibi bir kazanç oluyor net. Eh çok da dişe dokunur bir kazanç değil ancak yatırım amaçlı olduğu için bugünün 250tlsi kim bilir belki birkaç yıl sonra 2500tl olacak :) Gelişmelerden haberdar etmeye çalışacağım bu konuda.

atkaksoy501

Profesör
Reaksiyon puanı
4,070
Güncelleme:
Hala kartı zorlamadan, uzun süre çalıştırmadan, 1 saatlik kısa periyotlarla dinlendire dinlendire mining yapmaya devam ediyorum. Geçen günlerde bazı teknoloji sitelerinde 3080 ve 3090ın mining yaparken vram'lerinin olması gerektiğinden çok daha fazla ısındığını gördüm. Buna istinaden artık hwinfo64 yazılımıyla anlık olarak sıcaklıkları da takip ediyorum mining yaparken. GDDR6X belleklerin maksimum sıcaklığı olan 95 dereceyi aşmaması için fanları yüzde 80 ayarda (ort. 2000-2200 rpm civarı) çalıştırıyorum. Bu sayede vram sıcaklığı 90-94 arasında dolaşıyor. Gpu çekirdeği ise 43-44 derecelerde dolanıyor. Bu esnada ise güncel kur için saatte ortalama 2TL net kazanç getiriyor. ve 210W güç harcıyor.

bwr

Doçent
Reaksiyon puanı
758
Hocam Mining PC'nizi ısıtmasa bile yoracağını düşünüyorum zamanla. Örneğin 3080 ile Cyberpunk'u RTX son ayarlarda kullanırken fanlarınızı tam kapasitede çalıştırdığınızda kart ısınmaz. Ama kart zamanla yorulacaktır. Uzun vadede düşündüğünüzde iyi bir kazanç elde edilebilir. Yatırım tavsiyesi değildir.

atkaksoy501

Profesör
Reaksiyon puanı
4,070
Hocam Mining PC'nizi ısıtmasa bile yoracağını düşünüyorum zamanla. Örneğin 3080 ile Cyberpunk'u RTX son ayarlarda kullanırken fanlarınızı tam kapasitede çalıştırdığınızda kart ısınmaz. Ama kart zamanla yorulacaktır. Uzun vadede düşündüğünüzde iyi bir kazanç elde edilebilir.
Tabiki kart yorulacak doğal olarak ancak ben zaten normal bir kullanıcının gün içinde oyun oynadığı periyotlarda çalıştırdığımdan oyun oynamaktan farkı yok. Mesela kahvaltı ederken açıyorum bi yarım saat çalışıyor. Sonra kapatıyorum dinleniyor. Sonra pcde işim yokken açıyorum 1 saat kadar yine çalışıyor. Böyle böyle günde en fazla 5 saat kadar mining yapıyorum. Ha cyberpunk oynamışım 5 saat, ha mining yapmışım kafasıyla baktığımdan dolayı sıkıntı görmüyorum. Şuanki tempomda ve şuanki kur değerinde uzun vadede de olsa iyi bir kazanç getirmiyor. Yukarıda da dediğim gibi amacım kazanç değil yatırım. Bugün şu tempomla günde kazandığım 10tl belki seneye 100tl olacak kim bilir? Ha kartı 7/24 çalıştırsam fiyatını 6-7 ay gibi bir sürede amorti edebilecek kapasitede zaten :) Zaten maymun iştahlıyımdır bir süre sonra bıkıp bundan da vazgeçeceğim :D

bwr

Doçent
Reaksiyon puanı
758
Tabiki kart yorulacak doğal olarak ancak ben zaten normal bir kullanıcının gün içinde oyun oynadığı periyotlarda çalıştırdığımdan oyun oynamaktan farkı yok. Mesela kahvaltı ederken açıyorum bi yarım saat çalışıyor. Sonra kapatıyorum dinleniyor. Sonra pcde işim yokken açıyorum 1 saat kadar yine çalışıyor. Böyle böyle günde en fazla 5 saat kadar mining yapıyorum. Ha cyberpunk oynamışım 5 saat, ha mining yapmışım kafasıyla baktığımdan dolayı sıkıntı görmüyorum. Şuanki tempomda ve şuanki kur değerinde uzun vadede de olsa iyi bir kazanç getirmiyor. Yukarıda da dediğim gibi amacım kazanç değil yatırım. Bugün şu tempomla günde kazandığım 10tl belki seneye 100tl olacak kim bilir? Ha kartı 7/24 çalıştırsam fiyatını 6-7 ay gibi bir sürede amorti edebilecek kapasitede zaten :)
Haklısınız hocam. Aslında buradan sonrası biraz teknik bir konuya girdiği için bir Pc Müh. bu konuya açıklık getirebilir diye düşünüyorum.

atkaksoy501

Profesör
Reaksiyon puanı
4,070
Haklısınız hocam. Aslında buradan sonrası biraz teknik bir konuya girdiği için bir Pc Müh. bu konuya açıklık getirebilir diye düşünüyorum.
İnternette herkes bu konuda ikiye bölünmüş durumda. Yaptığım araştırmalar sonucunda bir sıkıntısı olacağını düşünmüyorum benimki gibi bir tempoda çalıştırmanın. Ben de bilgisayar mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim inşallah birkaç yıla ben de detaylı bilirim bu konuları :D

• Beğen
Reactions: bwr

nrtszr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
mining yaparken hiveos da çalıştırın windows a göre daha iyi

atkaksoy501

Profesör
Reaksiyon puanı
4,070
mining yaparken hiveos da çalıştırın windows a göre daha iyi
Teşekkür ederim tavsiyeniz için ancak profesyonel ve sadece mining için oluşturulmuş bir bilgisayar olmadığından dolayı ihtiyacım yok. Zaten dediğim gibi günde en fazla 4-5 saat çalıştırıyorum. 2TL olan kârımı 20TL yapmayacağı için gerek görmüyorum ama teşekkür ederim değerli yorumunuz için :)

atkaksoy501

Profesör
Reaksiyon puanı
4,070
Güncelleme:
Sebebini anlayamadığım bir şekilde hiçbir ayar ve kazım değerinin değişmemesine rağmen kazancım btc bazında arttı. Yani kurdan da etkilenmedi direkt btc bazında daha çok kazmaya başladı. Anlık kur değerine göre ekran görüntüsünde görebildiğiniz gibi yaklaşık 3.3tl kazanıyorum saatlik. Buna karşın giden elektrik faturası saatlik 15 kuruş kadar. Yani net kazancım şuan 3tl oldu diyebiliriz.
1612431834431.png

Desp0tizm

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
259
O sistemde mining yapmak :/ Gül gibi sisteme yazık olur. Zaten 1PC ile fazla bir kar etmezsin.
Aynen bencede pc ye yazik olur hemde paraya
Mesaj otomatik birleştirildi:

Teşekkür ederim tavsiyeniz için ancak profesyonel ve sadece mining için oluşturulmuş bir bilgisayar olmadığından dolayı ihtiyacım yok. Zaten dediğim gibi günde en fazla 4-5 saat çalıştırıyorum. 2TL olan kârımı 20TL yapmayacağı için gerek görmüyorum ama teşekkür ederim değerli yorumunuz için :)
Gucu en dusuge al yavas yavas yap