Kendimizi Başkalarıyla Kıyaslamaktan Nasıl Vazgeçeriz?

Gökçe Asena

Profesör
Kendimizi Başkalarıyla Kıyaslamaktan Nasıl Vazgeçeriz?

“Kıyas, neşenin ölümüdür.” Mark Twain

“Kendin olmaya odaklanıp başkalarıyla yarışmadığında ve kendini kıyaslamadığında, herkes sana saygı duyacak.” Lao Tzu


En yaygın ve en yıkıcı günlük alışkanlıklardan biri, sürekli olarak kendini ve hayatını başkalarıyla ve onların hayatlarıyla kıyaslamaktır. Arabaları, evleri, işleri, ayakkabıları, parayı, ilişkileri, popülariteyi, kısacası her şeyi kıyaslarsınız.

Günün sonunda özgüveniniz dibe vurur ve olumsuz duygular sizi sarar.

Kendinizi başkalarıyla kıyaslarsanız kazanamayacağınızı anlayın

Bunu bilinçli olarak anlamak gerçekten çok faydalı. Ne yaparsanız yapın, muhtemelen yer yüzünde o işi sizden daha iyi yapan biri vardır. Komşunuzun arabasından daha güzel bir araba aldığınızda iyi hissedebilirsiniz tabi, ancak birkaç hafta sonra bir başka komşunuz sizinkinden daha güzel bir araba alabilir.

Kendinizi kendinizle kıyaslayın

Ne kadar geliştiğinizi, neleri başardığınızı ve hedeflerinize ne kadar yaklaştığınızı görün. Bu alışkanlığın olumlu etkileri şükran duygusu, takdir ve nezaket olacaktır. Ne kadar ilerlediğinizi gördüğünüzde diğerleriyle kıyaslama yapmadan da iyi hissedeceksiniz.

Bu alışkanlığı günde veya haftada birkaç dakikanızı ayırarak günlüğünüze neleri başardığınızı yazmak suretiyle yerleştirebilirsiniz. Böylece zamanla kendinizi başkalarıyla kıyaslamayı bırakacak ve kendinize odaklanacaksınız.

Diğer insanlara karşı nazik olun

Diğer insanlara karşı tavrımızın ve davranışlarımızın, kendimize karşı olan tavır ve davranışlarımıza tahmin edemeyeceğimiz kadar büyük bir etkisi var. Diğer insanları ne kadar çok yargılar ve eleştirirsek, kendimizi de o kadar yargılayıp eleştiriyoruz. Diğer insanlara karşı ne kadar nazik ve yardımsever olursak, kendimize karşı da o kadar nazik ve yardımsever oluyoruz.

Bu yüzden etrafınızdaki insanlara karşı nazik olun ve onların olumlu yönlerine odaklanın. Böylece kendinizle daha çok barışık olursunuz.
bunları gerçekleştirmek zaman aldığından kendinize biraz süre tanıyın ve sabırlı olun.
 

kmurat

Dekan
Kıyas olmadan ölçü olmaz. Ölçüyü kaçırmamak gerek. Orantısız kıyas huzur bozar. Kişiler arası rekabet olmadan bir başarı ölçeği de olmaz. Başarı baskısı olmadan hayat güzel olur ama sadece bir yere kadar. Belirli bir yaşa kadar çocukları rekabetten korumalı, ancak bir yerden sonra onlara rekabet etmeyi ve kaybetmekten de korkmamalarını öğretmeli. Kaybederken de kendilerini koruyabilmeyi öğrenmeleri gerekir. Aksi durumlarda her karşılaşmadan zararla çıkarlar ve hayattan korkar duruma gelirler. Zorluklarla başa çıkamazlar.
 
Üst