Kemal Kılıçdaroğlu: Tezkereye evet demek Cumhuriyet'e ihanettir

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan OzkanK.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

OzkanK.

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
13,063
TBMM'ye sunulan, Suriye ve Irak'a Türkiye'nin asker gönderme süresini 2 yıl daha uzatılmasına ilişkin tezkere, tartışmalara neden olmuştu. Söz konusu tezkere; AK Parti, MHP ve İyi Parti oylarıyla kabul edilirken, CHP ve HDP tezkereye hayır oyu vermişti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Muğla'daki toplu açılış töreninde konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

"EVET DERSEK CUMHURİYET'E İHANET ETMİŞ OLURUZ"​

Hayır oyunun arkasında olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, evet demenin Cumhuriyet'e ihanet anlamına geleceğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, "Terörle mücadele edilecekse, bu ülkenin saygıdeğer polisleri, şanlı şerefli askerleri yapar. Yabancı askerler gelecek Türkiye'de terörle mücadele edecek bana da 'Buna evet de' diyorlar. 'Evet' dersek Cumhuriyet'e ihanet etmiş oluruz. Bu ülkenin topraklarına yabancı postallar bassın istemem." diye konuştu.

Not: Daha önce birebir aynı maddeler ile Suriye ve Irak'a teskere kararı en az 8 kere alınmış ve bunun 7 sine CHP'de evet oy vermiş !
Birebir aynı maddeler varken ve daha önce 7 kere kendileride EVET demiş iken Kemal Kılıçdaroğlunun çıkıp şimdi buna evet demek Cumhuriyete ihanettir lafı hakkında ne düşünüyorsunuz ? Ve bu söyleme zorlama bahanelere sunuyor.

Not2: HDP'nin muhalefete teskereye hayır verelim çağrısı vardı. Yoksa sizce CHP bu çağrıya uyup HDP'ye şirin görünmek için mi terör ile mücadele teskeresine hayır demiştir ? Sonuçta orada YPG-PYD-PKK ile mücadele edilecek...

Mr.Pavarotti

Doçent
Reaksiyon puanı
587
Benim anlamadığım tezkere demek askeri işte resmi yetkili mercilerce izin demek. Iktidar askerimizi göndereceğiz diyor. Muhalefet yabancı asker turkiyeye ayak basacak. Burası bir tutarsızlık içermiyor mu? Nedir yani tezkere Türk askerini yabancı toprağa gönderme yetkisi verirken yabancı askerinde Turkiyeye gelmesine mi imkan verir..? Düzgün bilgilendirilmiyor insanımız bence..

OzkanK.

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
13,063
Benim anlamadığım tezkere demek askeri işte resmi yetkili mercilerce izin demek. Iktidar askerimizi göndereceğiz diyor. Muhalefet yabancı asker turkiyeye ayak basacak. Burası bir tutarsızlık içermiyor mu? Nedir yani tezkere Türk askerini yabancı toprağa gönderme yetkisi verirken yabancı askerinde Turkiyeye gelmesine mi imkan verir..? Düzgün bilgilendirilmiyor insanımız bence..

CHP her zaman ki gibi SIĞ siyaset yapıyor :( Onlarda bal gibi biliyor orda yazanın ne demek istediğini ne anlama geldiği...

Orada kapı gibi bir Cümle geçiyor. Türkiye ile ortak operasyon olması ve Cumhurbaşkanının onayı ile olabilir o yabancı asker gelmesi muhabbeti.

YPG'yi vuracak olduktan sonra atıyorum NATO askeri gelse ne zararı olur size ! Veya atıyorum orada NATO çerçevesinde bize patriot verdiler diyelim onu kuracak ekip geldi sınıra yerleşti diyelim koşun yabancı askerler ülkemizi işgal ettimi olacak ? Veya Rusya deseki bizde sizinle birlikte YPG-PYD-PKK'yı vuracaz gelebilirmiyiz dese karşımı çıkacak muhalefet ! Hayır kesinlikle olmaz mı diyecek ...

Türkiye'de ilk sınır dışı tezkere kararı 1950 yılında Kore'ye alınmış. 2021 yılına kadar yaklaşıl 78 tane tezkere geçmiş. Ve çoğunda bu madde oluyormuş zaten... Daha önceki CHP'nin de evet verdiği 7 tezkerede bu madde varmış ! O zaman neden sorun olmadı bu olay :D Veya o zaman neden gündeme getirmediler.

Muhalefet HDP'ye şirin görünecem bazılarına bak YPG-PYD yi vurmayacam diye mesaj gönderme derdinde gibi geldi bana açıkçası yoksa başka hiçbir açıklaması yok bu işin.

Mesaj otomatik birleştirildi:

NOT: Şu bilgiyide düşeyim son güne kadar CHP'de Evet oyu verecek gibi davranıyordu. Hatta çoğu CHP'li vekilde evet oyu vereceğini söylüyormuş. Ama son gün gurup toplantısı sonrası yönetim karar aldırıp hayır oyu verdirilmiş. ( Çoğu vekil sırf hayır vermemek için oylamaya bile katılmamış zaten. ) Vekillere emir verilmese ve serbest bırakılsa siz ne isterseniz yapın dense büyük ihtimal çoğu evet derdi.

Not2: Tezkere öncesi HDP Eş başkanı Mithat Sancar'ın yaptığı açıklama

Sancar, şunları söyledi:

“Muhalefet partileri, tezkere konusunda geçmiş tavırlarından farklı bir tutum almalıdır. Tezkerelerin bugüne kadar muhalefet partilerinin desteğiyle geçmiş olması elbette bizim hep eleştirdiğimiz bir konudur. Ben inanıyorum ki muhalefet partileri, özellikle ana muhalefet partisi bu tezkere konusunda geçmiş tavrından farklı bir tutumu gündemine alacaktır, almalıdır. Aksi takdirde bu iktidarın savaş politikalarının Türkiye’de demokratik yeni başlangıç arayışlarını boğmaya yönelik olduğu gerçeğini ıskalamış oluruz.”

( Resmen CHP'yi Tehtit etmiş. ) Yiyorsa evet verin der gibi... ( Atatürk'ün partisi bu hallere düşmemeli.)

Birde HDP'li bir vekil şöyle bir tweet atınca birden bire CHP terör ile mücadele teskeresine hayır oyu veri veriyor...

1635512172241.png

Son düzenleme: