Kasadan gelen çıt sesi.

Bu konuyu okuyanlar

Prego55

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Merhabalar, 1,5 ay önce bir pc satın aldım sistem özellikleri ise şöyle;

AMD Ryzen 3-3100
RX570 8GB OC
Corsair 8GB Ram
Asus B450M DRAGON
powerboost-vk-g3902s-600w-80-rgb-tempered-glass-usb30-mid-tower-kasa

Bu sistemde son bir iki haftadır dikkatimi çeken kasadan gelen bir çıt sesi var. Bu ses oyunlara girdiğim zaman geliyor ve belirli aralıklarla geliyor. Ufak bir çıt sesi ama kulaklık kullanmadığım için ve kasa elimle heryerine dokunabileceğim bir mesafede olduğu için bu ses beni strese sokuyor. Kasanın fanlarında bir sıkıntı yok kablo değmesi falanda yok. Ve tam emin olmamakla birlikte (ekran kartım belli bir ısıya geldikten sonra fanlarını döndürmeye başlıyor.) ekran kartı fanımın dönmeye başladığı an ve dönmesi durduğu anda bu sesin geldiğini duyuyorum. Sizce normalmi? Yoksa değilmi? Şunuda söylemek istiyorum ilk başlarda böyle bir ses yoktu yada ben duymuyordum. Ek olarak performansa hiçbir etkisi yok, gayet yüksek değerler alıyorum FPS ve akıcılık bakımından. Desteklerinizi bekliyorum.

csgbbb2

Asistan
Reaksiyon puanı
48
Muhtemelen sorun PSU'da ve kullandığınız PSU canlı bomba. PowerBoost, Rampage, Gamepower ve diğer tüm kalitesiz Çin malı marka PSU almayın, aldırmayın

Prego55

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Muhtemelen sorun PSU'da ve kullandığınız PSU canlı bomba. PowerBoost, Rampage, Gamepower ve diğer tüm kalitesiz Çin malı marka PSU almayın, aldırmayın
Kesin patlıyormu korktum şuanda bir.

MustiRG07

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,798
Knk bir pccye götür abi bunun sorunu ne diye o bulur ondan sonra sen sorunu neyse arkadaşında dediği gibi %90 psudadır çünkü çin psuları kalitesiz oluyor eğer psu derse yeni psu alıp takarsın

İsimyok08

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,103
Dostum oyunlara girdiğinde sistem yük altına girdiği için PSU'da daha çok kullanılmaya başlıyor. PSU'nun markası da malüm. Kasanın yan kapağını aç (Fazla yaklaşma.) Ordan anlarsın nereden geldiğini. Eğer PSU'dansa bırak , oynama. Sistem gitmesin 1-2 oyun için.

HalukSonmez

Müdavim
Reaksiyon puanı
747
Eğer çıtır çıtır benzeri bir ses geliyorsa, hdd'nin kafa vurması da muhtemeldir.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
PSU'dan değil de ekran kartı bobinlerinden gelen normal bir ses gibi geldi bana.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Zalman, FSP, Thermaltake, Corsair, CoolerMaster, Highpower, Seasonic marka psuları gönül rahatlığı ile alabilirsiniz.

Örneğin yukarıdaki psu iyidir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

PSU'dan değil de ekran kartı bobinlerinden gelen normal bir ses gibi geldi bana.

PSU'dan değilse bile o psu değiştirmesi arkadaşın hayrına olur.

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Ses %100 Psu dan geliyor ama bu Psu nun bozuk olduğu anlamına gelmez, Psu üzerindeki korumaların devreye girdiğine dair bir ses olabilir ya da o an ev elektriğinde yaşanan bir dalgalanmadan/bozukluktan ya da ısınma vs den dolayı Psu daki korumalar devreye giriyor da olabilir.
Kısacası Psu da birşeylerin devreye girdiğine dair bir ses, Psu kalitesiz bu arada onda şüphe yok ama sırf bu sese bakarak bozuk veya sağlam da diyemeyiz.

Prego55

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Dostlar %100 patlama diye bir olsalığı varmı? Bu arada sadece ekran kartımın fanları devreye girdiği ve durduğu zaman ses geliyor.

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Her zaman devreye girdiğinde mutlaka geliyor mu yoksa arada sırada mı?

Prego55

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Her zaman devreye girdiğinde mutlaka geliyor mu yoksa arada sırada mı?
Devreye giriyor RX570'in fanı dönmeye başlayınca ve dönmeye devam ettiği sırada çıt sesini duyuyorum ve fan durduğunda geliyor, ek olarak PC yük altında olduğunda geliyor yani.

ahmetysf099

Asistan
Reaksiyon puanı
222
Zalman, FSP, Thermaltake, Corsair, CoolerMaster, Highpower, Seasonic marka psuları gönül rahatlığı ile alabilirsiniz.

Örneğin yukarıdaki psu iyidir.

PSU'dan değilse bile o psu değiştirmesi arkadaşın hayrına olur.
arkadaşın dediği gibi o tür marka psular alın şu dönemde zalman bence f/p olarak iyi diğer markalar biraz daha pahalı oluyor
bunu alabilirsiniz mesela Zalman ZM600-TXII 600W Dual Forward 120mm 80+ Power Supply - incehesap.com

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Devreye giriyor RX570'in fanı dönmeye başlayınca ve dönmeye devam ettiği sırada çıt sesini duyuyorum ve fan durduğunda geliyor, ek olarak PC yük altında olduğunda geliyor yani.
Valla kardeşim Psu yük altındayken devreye birşey sokuyor, yük azalınca devreden çıkarıyor demek ki ama bu nedir o kadarını bilmiyorum :) Yani olması gereken birşey de olabilir, bir arızanın başlangıcı da olabilir. Teknik servisin numarası varsa ara konuş bir istersen. Garanti belgesinde yazar ya da aldığın yerle iletişime geçip ulaş telefonuna. Olmadı garantiye gönder baksınlar teyit etmiş olursun.

Mesela benim Psu da bilgiyarı kapatın geliyor çıt sesi onu anlayabiliyorum elektiriği kesiyor bilgiyar kapalıyken ama seninki biraz karışık.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Ses %100 Psu dan geliyor ama bu Psu nun bozuk olduğu anlamına gelmez, Psu üzerindeki korumaların devreye girdiğine dair bir ses olabilir ya da o an ev elektriğinde yaşanan bir dalgalanmadan/bozukluktan ya da ısınma vs den dolayı Psu daki korumalar devreye giriyor da olabilir.
Kısacası Psu da birşeylerin devreye girdiğine dair bir ses, Psu kalitesiz bu arada onda şüphe yok ama sırf bu sese bakarak bozuk veya sağlam da diyemeyiz.
PSU'su bozuk değilse bile kalitesiz bir psu. Her halükarda değişmesi yararına olur.

Prego55

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Konuyu kapatmıyacağım, belki başka düşüncelerini paylaşmak isteyenler olur. Ek olarak yorum atan herkese tşk.