Kasadan Gelen Tiz Sesi

Bu konuyu okuyanlar

ebubekir001

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhabalar. Elimdeki kasayı yaklaşık 3 4 ay önce aldım ve sorunla bugün karşılaştım. Kasayı açınca bir şey yok gibi duruyordu sonra oyunu açınca kasadan tiz diye bir ses geliyordu, açıp nereden geldiğine bakmak istedim ama bulamadım. Sadece bir şey fark ettim ekran kartından çıkan güç kablosunun diğer ucu boştaydı galiba güç kablosuna takılması gerekiyor aldığım yer ya takmadı yada gevşeyip çıktı bilgim yok bunun hakkında yardımcı olabilecek varsa sevinirim.

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,466
Coilwhine sorunu yaşıyorsunuz ekran kartından gelen genel bir sestir çok acayip yüksek sesde değilse hiç bir sorunu yoktur.

İsimyok08

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,103
Güç kablosunda bir sorun olsaydı PC'de anormallikler sezediniz zaten. Coil Whine (Bobin ağlaması.) olabilir. Sesi kaydedip atarsanız anlayabiliriz.

ebubekir001

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Coilwhine sorunu yaşıyorsunuz ekran kartından gelen genel bir sestir çok acayip yüksek sesde değilse hiç bir sorunu yoktur.
Konuyu açabilirmisiniz biraz pek bilgim yok. Ses fazla değil ama rahatsız eder diye düşünüyorum beni, aldığım yere götürsem ne gibi bişey yaparlar?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Güç kablosunda bir sorun olsaydı PC'de anormallikler sezrdiniz zaten. Coil Whine (Bobin ağlaması.) olabilir. Sesi kaydedip atarsanız anlayabiliriz.
Sadece gördüğümü söyledim, ekran kartından çıkan kablonun ucu biryere bağlanmıyordu sebebini bilmiyorum sesi kaydetmeyi deneyeceğim teşekkürler

benefe

8/6 Numara Oyuncusu
Discord Yetkilisi
Reaksiyon puanı
1,613
Merhabalar. Elimdeki kasayı yaklaşık 3 4 ay önce aldım ve sorunla bugün karşılaştım. Kasayı açınca bir şey yok gibi duruyordu sonra oyunu açınca kasadan tiz diye bir ses geliyordu, açıp nereden geldiğine bakmak istedim ama bulamadım. Sadece bir şey fark ettim ekran kartından çıkan güç kablosunun diğer ucu boştaydı galiba güç kablosuna takılması gerekiyor aldığım yer ya takmadı yada gevşeyip çıktı bilgim yok bunun hakkında yardımcı olabilecek varsa sevinirim.
Coilwhine olabilir veya hdd kullanıyorsunuz onun diski bozulmuş olabilir

ebubekir001

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
hdd de
Coilwhine olabilir veya hdd kullanıyorsunuz onun diski bozulmuş olabilir
hdd değil ssd kullanıyorum

bir de ses oyundan çıktığım an gidiyor bilginiz olsun istedim.

benefe

8/6 Numara Oyuncusu
Discord Yetkilisi
Reaksiyon puanı
1,613
hdd de

hdd değil ssd kullanıyorum

bir de ses oyundan çıktığım an gidiyor bilginiz olsun istedim.
tamam oyuna girdiğin için fanlar daha hızlı dönmeye başlar genellikle biraz daha performansını artırır ekran kartı

ebubekir001

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
tamam oyuna girdiğin için fanlar daha hızlı dönmeye başlar genellikle biraz daha performansını artırır ekran kartı
yukarıda bahsetmiştim, ekran kartından çıkan kablonun ucu biryere bağlanmıyor ondan kaynaklı olabilirmi? (Bilgisayar sorunsuz çalışıyor sadece rahatsız edici bir ses var)

benefe

8/6 Numara Oyuncusu
Discord Yetkilisi
Reaksiyon puanı
1,613
yukarıda bahsetmiştim, ekran kartından çıkan kablonun ucu biryere bağlanmıyor ondan kaynaklı olabilirmi? (Bilgisayar sorunsuz çalışıyor sadece rahatsız edici bir ses var)
resmini atma şansın var mı

benefe

8/6 Numara Oyuncusu
Discord Yetkilisi
Reaksiyon puanı
1,613
ekte resimler

ekran kartına takılı olan kablonun bi tarafı bağlı diğer tarafı boş
yani kablolar bir yere değmiyorsa neden sorun çıkartsın ki fana falan sürtmüyorsa

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
O kablo takili olmasa ekran karti calismaz.
O kablolar birbiriyle geliyor ama alakali degil. Kasa icinde kablo erisimi icin ve sli icin 2. Kablo o ?
Kabloyu duzenlerken ufak sokacak yermi bulamadi anlamadim ama digerini takip oncekini kasa arkasinda saklayabilirsinde
Aida64 veya benzeri programla kontrol et 55 60 dereceye gelince gpu fanlari devreye girer ordan gelir ses

ebubekir001

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
O kablo takili olmasa ekran karti calismaz.
O kablolar birbiriyle geliyor ama alakali degil. Kasa icinde kablo erisimi icin ve sli icin 2. Kablo o ?
Kabloyu duzenlerken ufak sokacak yermi bulamadi anlamadim ama digerini takip oncekini kasa arkasinda saklayabilirsinde
Aida64 veya benzeri programla kontrol et 55 60 dereceye gelince gpu fanlari devreye girer ordan gelir ses
aldığım yere götürecektimde sormak istedim sizce götüreyimmi, ciddi durum mu?

aldığım yere götürecektimde sormak istedim sizce götüreyimmi, ciddi durum mu?
?

Son düzenleme:

ebubekir001

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2

Ekli dosyalar

• resim_2020-11-16_162120.png
    resim_2020-11-16_162120.png
    2.2 KB · Görüntüleme: 140

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
neyin sıcaklığına bakmam gerekiyor
Gpu (ekran karti) 55 60 derece de fanlari calistiriyor. Oncesinde kapali durumdalar.
Oyuna girdiginizde sicakliga bakarak o sesin ciktigi sicaklik 55 60 araligindaysa fanlarin sesini duyuyorsun.
Dogrusu coil whine da guclu ekran kartlarina bagli olabilecek durum ama yukun daha fazla olmasi gerekli. Degisim isteyebilirsin. Ancak gelecek olanda da ayni sekil olmasi muhtemel

ebubekir001

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Oyunda sıcaklıklar bu şekilde bundan kaynaklı büyük ihtimalle ama daha önce böyle bi sorunla karşılaşmadım bugün ilk defa rastladım

Ekli dosyalar

• resim_2020-11-16_162438.png
    resim_2020-11-16_162438.png
    2.5 KB · Görüntüleme: 151

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Bu sıcaklıklar çok fazla. Programdan anlaşılan itx (tek fanlı model) kullanıyorsun belki o sebeple sıcaklıklar normal sayılabilir mi bilemiyorum. Rtx kartlarda tek fan çok mantıklı gelmiyorda

ebubekir001

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bu sıcaklıklar çok fazla. Programdan anlaşılan itx (tek fanlı model) kullanıyorsun belki o sebeple sıcaklıklar normal sayılabilir mi bilemiyorum. Rtx kartlarda tek fan çok mantıklı gelmiyorda
ekran kartında 2 fan kasada toplam 4 fan var(işlemci ve ekran kartı fanı hariç)

sistemim bu

götürmelimiyim aldığım yere bakmaları için?

Ekli dosyalar

• resim_2020-11-16_164444.png
    resim_2020-11-16_164444.png
    35.3 KB · Görüntüleme: 122

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
ekran kartında 2 fan kasada toplam 4 fan var(işlemci ve ekran kartı fanı hariç)

sistemim bu

götürmelimiyim aldığım yere bakmaları için?
Gpu diyotun bu derecede olması bana çok abes geldi. Cpu r5 3600 diyip eyvallah çekilirde gpu fazla.
Gel gelelim ne yapılması gerekli bilemiyorum. Bir kaç fikir daha gelsin bakalım.

Bu arada hangi oyun ? İndirip bende deniyim gerekirse. Merak ettim açılışta bu kadar yük bindiren oyunu ?

ebubekir001

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Gpu diyotun bu derecede olması bana çok abes geldi. Cpu r5 3600 diyip eyvallah çekilirde gpu fazla.
Gel gelelim ne yapılması gerekli bilemiyorum. Bir kaç fikir daha gelsin bakalım.

Bu arada hangi oyun ? İndirip bende deniyim gerekirse. Merak ettim açılışta bu kadar yük bindiren oyunu ?
bu değerleri valorantta alıyorum. Topladım kasayı götüreceğim sorunu öğrenip buraya yazarım teşekkürler?

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
bu değerleri valorantta alıyorum. Topladım kasayı götüreceğim sorunu öğrenip buraya yazarım teşekkürler?
Rica ederim keşke elden bişey gelseydi..
Birbirine yakın gpular kullanıyoruz ben o değerleri daha görmedim çok şükür. Dayanağım evdeki kart yani (asus dual rtx 2070 8gb oc) . Cs go, bdo, gta5, silkroad bir kaçı açık olduğu halde bu sıcaklıklara ulaşmadılar.

utku_atmaca

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
ekte resimler

ekran kartına takılı olan kablonun bi tarafı bağlı diğer tarafı boş
Merhaba,
Çift ekran kartı kullanabilmen için gelen ikinci bir besleme kablosudur açıkta olan. Yani Nvidia SLI ya da ATI Crossfire kullanacaksan eğer, ikinci besleme ihtiyacından dolayı konulur o boşta gördüğün kablo.
Ses konusunu kafana takmana gerek yok. Fanlar yük altında hızlanır. Sıcaklık değerlerin normalse ekran kartına göre, kafanı yorma boş yere.