Kalimba

Bu konuyu okuyanlar

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Hepimize bir yerlerden tanıdık geliyordur kalimba. Windows 7'de bir şarkının adında geçiyordu. Ama o şarkıyla alakasız bir müzik aleti olduğunu birkaç ay önce öğrendim. Bir YouTube kanalını da size önermek istedim. Yerli yabancı birçok şarkıyı kalimba ile çalıyorlar. Ve genelde çaldıkları ortam da şarkıyla uyumlu oluyor. Sanat işte. :)

Dinlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Kalimba (Mbira), Güney Afrika'da doğmuş bir müzik aletidir.
c7b6e43a-d27d-4561-b4fe-e8c90499380e.JPG

Kademeli olarak yerleştirilen metal parçaların oturduğu tahtadan bir taban şeklindedir. Kalimba, birden çok isimle tanınmakla birlikte, en yaygın olan iki adından biri de Mbira`dır. Ayrıca 1960'ların sonu ile 1970'lerin başında Likembe , mbila , mbira huru , mbira njari , mbira nyunga nyunga , nhare , matepe ve njari, sansu , zanzu , karimbao , marimba , karimba , kalimba , oko , ubo , sanza gibi isimler de kullanılmıştır. Anglo dünyasında "Başparmak piyanosu" olarak da bilinmektedir.

Kalimba'nın Doğu Afrika, ya da Güney Afrika'da birçok çeşidine rastlanmakla birlikte, 1900'lerin başında Nijerya'nın güneydoğu kesimindeki Nsukka bölgesindeki Okpuje'de kullanıldığı bilinmektedir. Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Zimbabwe'de genellikle dini törenlerde, düğünlerde ve diğer sosyal toplantılarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Etnomüzikolog Hugh Tracey tarafından 1950'lerden itibaren Güney Afrika'dan ihraç edildi ve bu enstrüman Afrika'nın dışında da yaygınlaştırıldı.

TheChild

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,569
Çok bilinen adıyla el piyanosu şu aralar baya popüler halde.
Türkiye fiyatlarımi 250 tl den başlamaktadır
Sanırım 7 ve 14 Telli olıyordu.
AliExpresste akort çekiciyle 140 tlye alınabiliyor taşıma kılıfı vs tabi gözü kesen alsın malum covid-19 ?.
Bu arada akortunun bozulması çok zor yapın 2 3 ay gider

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Bu konuyu görünce aklıma Windows 7'deki kalimba şarkısı geliyor.