Johan Elmander Galatasaray'da!

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
8932__elmander-wp.jpg

spacer.gif

Açıklama: Johan Elmander

Galatasaray Sportif AŞ, bu sabah Kamu Aydıntlatma Platformu gönderdiği açıklamada, Profesyonel futbolcu Johan Elmander ile prensipte anlaşıldığını duyurdu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi.

Profesyonel futbolcu Johan Elmander ile prensipte anlaşma sağlanmış olup nihai anlaşma imzalandığında kamuoyu bilgilendirilecektir.

GS

B_10169_b.jpg

spacer.gif

Johan Elmander Sözleşme İmzaladı

Profesyonel futbolcu Johan Elmander bugün kendisini Galatasaraylı yapan resmi sözleşmeye imza attı. Johan Elmander, attığı imzayla 2011 -2012 futbol sezonundan başlamak üzere 2013-2014 futbol sezonu sonuna kadar kendisini sarı kırmızılı renklere bağladı.

Johan Elmander'e Galatasaray kariyerinde üstün başarılar dileriz.

B_0cda30f0bb0695c3711801f13ec56237.jpg

B_c60c6ceebef547369f6209bfd23ed858.jpg

B_1ad6f7237b1129b9188d63232f0440e9.jpg

B_6e4ca9159f0949b9d61612453cd028d1.jpg

Galatasaray Sportif AŞ

2wgwxok.png
B_10099_elmander_b.jpg

spacer.gif

Bilgi: Johan Elmander

Johan Erik Calvin Elmander, 27 Mayıs 1981’de İsveç’in güneybatısındaki şehrinde Alingsås doğdu.

İsveç’in çeşitli kulüplerinde futbol oynadıktan sonra, profesyonel olduğu Holmalund FC takımında santrfor mevkiinden orta saha oyuncusuna evrilen Elmander, daha sonra transfer olduğu Örgryte takımında da bu mevkide oynamaya devam etti ve bir orta saha oyuncusu olarak sivrilerek Hollanda’nın önemli kulüplerinden Feyenoord’a transfer olmayı başardı.

2000-2004 yılları arasında oyuncusu olduğu Feyenoord’da çok fazla forma şansı bulamayan genç oyuncu, buna karşın ilk iki sezonunda 2002 UEFA Kupası Finali’nin de dahil olduğu pek çok maçta sonradan oyuna dahil oldu. 21 yaşındayken takımıyla birlikte kazandığı bu Avrupa Kupası’nın ve Yunanistan’a karşı oynadığı ilk milli maçın ardından 2002-03 sezonunda ülkesinin öne çıkan takımlarından Djurgården’e, 2003-04 sezonunda ise Hollanda’nın NAC Breda takımına kiralandı. Özellikle İsveç ekibinde oynadığı 19 maçta attığı 12 golle yeteneklerini gözler önüne seren Elmander, burada kazandığı çifte kupa ve akabindeki bir senelik Hollanda macerasının ardından 2004 yılında rotayı bir başka İskandinav ülkesi Danimarka’ya çevirdi ve Brondby takımına transfer oldu.

Danimarka ekibinin teknik patronu Michael Laudrup ile birlikte futbolunu olgunlaştırma fırsatı bulan Elmander, Laudrup’un 4-2-3-1 taktiğinde santrforun arkasındaki gezici forvet pozisyonunda oynarken, takımının hücum aksiyonlarında başrolü oynasa da bitirici vuruşu yapan isim çoğunlukla o değildi. Takımın en skorer iki ismi Thomas Kahlenberg (13) ve Morten Skoubo’ya (11) yaptığı servislerle ön plana çıkmıştı daha çok genç İsveçli. Attığı dokuz golle, skorer kimliğini de gerektiğinde sergilemişti tabii. Nitekim sezon sonunda takımında yılın oyuncusu seçilerek de performansının karşılığını aldı. Kazanılan şampiyonluk kupası da cabası. Elmander, 2005-06 sezonunda performansını daha da yükseltti. O sezon çoğunlukla orta sahada hücuma yönelik, ihtiyaç durumunda ise ileri uçta görevlendirilen genç oyuncu, ligdeki 33 maçın 31’inde toplam 2690 dakika (%90) forma giyerken 13 gol kaydetti ve sezon sonunda İsveç Milli Takımı’nın 2006 Dünya Kupası kadrosuna dahil edildi. Kupa’da iki maçta sonradan oyuna dahil edilen Elmander, organizasyonun ardından 4,5 milyon avro karşılığında Fransa’nın Toulouse takımı tarafından transfer edildi.

Fransız ekibinde santrfor pozisyonunda görev alan İsveçli oyuncu, 32 maçta (2591 dakika) 11 gol attı ve ilk sezonunda takımının ligi üçüncü bitirerek Şampiyonlar Ligi vizesi almasında başrolü oynadı. Elmander, Ligue 1’deki ikinci sezonunda da aynı istatistiği tekrarlayarak 32 maçta 11 gol attı. Takımının galibiyetten uzak geçirdiği 12 haftadaki suskunluğu olmasa, bu rakamı daha da yükseğe çekebilirdi.

2007-08 sezonu sonunda ismi Galatasaray ile de bolca anılan Johan Elmander, 11 milyon pound transfer ücreti ile Bolton Wanderers’a geçiş yaptı ve kulüp tarihinin en pahalı transferi oldu. İlk sezonunda ligde 30 maça çıkan ve attığı 5 gol ile skor üretme gücü beklentilerin altında kalan Elmander, ikinci sezonunda da yalnızca 3 gol kaydedebildi. O sezon yavaş yavaş takımdaki yerini de kaybeden İsveçli oyuncu, forma giydiği 25 maçın yalnızca 15’inde ilk 11’de yer aldı. Geride bıraktığımız 2010-11 sezonu ise golcü oyuncu için İngiltere kariyerinin zirvesiydi. Bu sezon takımının oynadığı 37 maçın yalnızca sonuncusunda oynamayan ve diğer karşılaşmaların tamamında ilk 11’de sahaya çıkan Elmander, attığı 10 gol ve yaptığı 5 asist ile takımının attığı gollerin yaklaşık üçte birinde doğrudan pay sahibi oldu. Yıldız oyuncunun, forma giydiği 36 maçın 11’inde orta alanda görev yaptığını da not düşmek gerek. Johan Elmander, 2002 yılından bu yana taşıdığı milli forma ile de 52 maçta 14 golle oynuyor.

2007 yılında, lise yıllarından bu yana beraber olduğu Amanda Calvin ile hayatını birleştiren Johan Elmander’in 2008’de doğan ilk çocukları Alice’in ardından geçtiğimiz Kasım ayında da Lily adında bir kız çocuğu daha dünyaya geldi.

1.88 metre boyundaki Johan Elmander, hava toplarındaki hakimiyetinin yanı sıra uzun boyuna rağmen sahip olduğu top tekniği, istikrarı ve takım oyununa yatkınlığı ile biliniyor.

GS

B_10156_b.jpg

spacer.gif

Elmander: Gollerimle Başarıda Pay Sahibi Olacağım

Galatasaray’ın Yeni Transferi Johan Elmander, Galatasaray Televizyonu’na Özel Açıklamalar Yaptı

Öncelikle futbola başlangıcından bahsedelim? Seni tanımamız için futbola başlangıç hikayeni anlatabilir misin?

Kariyerime Homalund takımına başladım, küçük bir 2. Lig takımı. Ama orada büyük ağabeyimle beraber oynadım. O da futbolcuydu, onun da mevkiisi forvetti. O yüzden çok güzeldi orada birlikte forma giymek. Ondan sonra 1. Lig’e transfer oldum. Orada birkaç sezon geçirdikten sonra Hollanda’ya transferim gerçekleşti.

Kariyerinin ilk dönemlerinde orta sahada görev aldığını görüyoruz. Çok yönlü bir hücum oyuncusunun günümüz futbolunda önemi büyük. Bu anlamda da öne çıktığını görüyoruz.

Sizin de belirttiğiniz gibi birden fazla pozisyonda oynayabiliyorum. Sadece forvet de değil, orta sahada da oynayan bir futbolcuyum. İsveç’te oynarken 21 Yaş Altı Milli Takımı’nda orta sahada görev aldım. İngiltere’deki bazı maçlarda orta sahada yer aldım. Sağ kanatta, sol kanatta, farklı mevkiilerde oynadım. Atak anlamında her yerde görev alabileceğimi düşünüyorum, ama tabi ki her zaman için tercih ettiğim pozisyon forvet pozisyonu.

"Tamamdır, ben futbolcu oluyorum" dediğin zaman oldu mu, hatırlıyor musun?

Kariyer anlamında futbolcu olacağımı Feyenoord’a gittiğim zaman anladığımı söyleyebilirim. Bu benim için çok önemli bir adımdı. Oraya gittiğim zaman çok genç bir futbolcuydum, genç bir oyuncu olarak maç yapmaya ihtiyacım vardı. Bu yüzden de kiralık oynamak, tecrübe kazanmak anlamında işime yaradı.

Brondby’deki yükselişin altında ne yatıyordu? Bu hikayeden belki Galatasaray’la bir paralellik söz konusu olabilir?

Bir futbolcu için büyük kulübe gitmek, iyi bir hocayla çalışmak çok önemli. Brondby’de de ben bunu yakaladım. İyi bir kulüptü, iyi taraftarlara sahipti, iyi bir teknik direktörü vardı, bana şans veriyordu. İyi de bir futbol oynadım. Bir şeyleri iyi yaptığınız zaman da otomatikman daha iyi işler yapmak için kendinizi motive ediyorsunuz. Burada da bu tip durumların olacağından eminim. Performansımı, tecrübemi, her şeyimi bu kulübe yansıtacağıma eminim.

Bolton’daki yüksek performansın ardından bu transferin hikayesini senin ağzından dinleyebilir miyiz?

Galatasaray’ın uzun zamandır benimle olan ilgisini, beni seyrettirdiğini biliyorum. Bunu ilk duyduğum zaman gerçekten çok mutlu oldum. Galatasaray’ı uzun zamandır tanıyordum, o yüzden bu durum beni çok mutlu etti. Transferin gelişme öyküsündeyse, menajerimle bağlantıya geçildi, pazarlıklar yapıldı. Şu anda burada sizin yanınızda olduğum için çok mutluyum.

Transfere ikna edilirken statla ilgili bilgi aldın mı, etkilendin mi?

Karar alma aşamasında yeni stadın çok önemli rolü oldu. Kişisel anlamda bir araştırmam da oldu. Stadın resimlerine baktım, videolarını izledim. İnanılmaz bir stat, tamamı dolu olduğu zaman bir futbolcu için çok önemli bir atmosfer oluşacak.

Bolton’da sezonun en golcü oyuncusuydun. Elmander, futbol otoritelerine göre tam bir sistem oyuncusu olarak tanınıyor. Sen buna katılıyor musun, tarzın, oyun yapın hakkında neler söylemek istersin?

İlk 6 ayda forvet pozisyonunda oynadım ve 10 gol attım. Ondan sonra pozisyonum biraz daha geri çekildi, orta sahada oynadım. Bolton’daki performansımdan anlayacağınız gibi sistem ve takım oyuncusuyum. Bir futbolcu gününde olmasa bile mutlaka en azından taraftarı ve kulübü için koşup, mücadele etmeli. Ben de böyleyim, oynadığım takım için elimden geleni yapan bir insanım. Günümde olmasam bile koşan, mücadele eden bir oyuncuyum. Zaten Premier Lig’e baktığınızda en fazla koşan forvetlerden biriyim. Buradan da anlayacağınız gibi kendimi sistem ve takım oyuncusu olarak nitelendirebilirim.

Bolton menajeri Owen Coyle’dan sonra Fatih Terim’le çalışacaksın. Neler söylemek istersin?

Owen Coyle’dan ayrılacağım için üzüntü duyuyorum. Kendisiyle yeniden doğdum diyebilirim. Bir hocanın futbolcuya güvenmesi çok önemlidir. Bana güveni tamdı, o yüzden kendisine sizin aracılığınızla teşekkür etmek istiyorum. Fatih Terim ismi hakkında bir araştırma yapmaya gerek yok. Bütün dünya çapında tanınan, Türk Milli Takımı’yla, Galatasaray’la yaptıkları ortada olan çok iyi bir teknik direktör. Bir an önce onunla buluşup, onun için elimden gelenin en iyisini yapmak istiyorum.

Çok sayıda serbest vuruş golün olduğunu biliyoruz, burada da serbest vuruş gollerini görecek miyiz?

Duran toplarda mutlaka bir etkinliğim var. Son zamanlarda fazla serbest vuruş kullanmıyordum ama umarım Galatasaray formasıyla bu şansı yeniden bulurum, gollerime burada devam ederiz.

Milan Baros’la bir uyum sağlayacağınız konusundaki yorumlar için neler söylemek istersin?

Kendisini futbolcu olarak da, ortak arkadaşımız vasıtasıyla da tanıyorum. Çok iyi bir futbolcu olduğunu biliyorum. Beraber oynarsak iyi bir ikili olacağımızı düşünüyorum.

Lakabın var mı, forma numarası olarak neyi tercih edeceksin?

Lakabım yok. Numara anlamında 9 benim favori numaram, burada da onu giyeceğim.

Gelecek sezonla ilgili kaç gol atacağını düşünüyorsun? Taraftarlardan bu yönde gelen sorular var.

Taraftarlara bir mesaj vermek istiyorum. Burada elimden gelenin en iyisini yaparak birçok gol atmak istiyorum. Ancak önemli olan takımın başarısı ve ben de takım için elimden gelenin en iyisini yapacağım. Attığım gollerle bu başarıda pay sahibi olursam çok mutlu olacağım. Önümüzdeki sene birçok maç kazanacağız. Bu maçlarda önemli rol almak istiyorum.

GS

İşte Elmander...

[SDNTV3]http://cdn.sporx.com/flv/2010/11/08/ff1364d7418453d04e8b7bf3f01d13f4.flv[/SDNTV3]

Johan Elmander hakkında bilmeniz gereken 10 şey

116141_news.jpg

Galatasaray Başkanı Ünal Aysal, Bolton'ın İsveçli golcüsü Johan Elmander transferini yarın SPK'ya bildireceklerini açıkladı. Tecrübeli golcü hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için sıraladık.

-İsveç’in Holmalunds IF ve Örgryte kulüplerinde başlayan futbol kariyerinin ilk dönemlerinden orta sahada görev aldı. 18 yaşında Hollanda devi Feyenoord’a transfer oldu ve 2002 UEFA Kupası’nı kazanan kadronun bir parçasıydı.

-2000-2004 yılları arasında Feyenoord bünyesindeydi. Bu dönemde tecrübe kazanması adına NAC Breda ve Djurgården gibi kulüplere kiralık olarak gönderildi. Ancak asıl patlamayı Brondby’de yaptı.

-Djurgården döneminde sezonu iki kupayla kapattı. NAC Breda döneminde daha fazla orta sahada oyun kurucu mevkiinde görev yaptı.

-Brondby döneminde 58 lig maçında attığı 22 golle önemli kulüplerin dikkatini çekti. 2004-05 sezonunda Danimarka’da çifte kupa sevinci yaşadı. Bu yıl sezonun en değerli oyuncusu seçildi.

-2006 Dünya Kupası’nda İsveç Milli Takım formasıyla 2 maça çıkan Elmander, Toulouse’nin yolunu tuttu. İlk sezonunda 11 gol kaydeden İsveçli yıldız, yılın en iyi oyuncusu ödülüne aday gösterildi. Ancak ödülü Lyon’un yıldızı Florent Malouda’ya kaptırdı. O dönem Toulouse’un üçüncü olarak Şampiyonlar Ligi’ne gitmesinde çok önemli pay sahibi oldu.

-27 Haziran 2008’de Bolton formasıyla Premier Lig macerasına başladı. Elmander için ödenen 8.2 milyon £ bonservis bedeli, Bolton içi kulüp rekoru olma unvanını taşıyor.

113905hp2.jpg

-Doncaster Rovers ile oynanan hazırlık maçında ilk kez Bolton formasını giyen Elmander, bu karşılaşmada 2 gol atma başarısı gösterdi. Kasım 2010’da Premier Lig’de ayın en değerli oyuncusu seçildi.

-Johan Elmander’in Patrik ve Peter isminde iki erkek kardeşi var. Peter ve Patrik de İsveç’te profesyonel futbol oynuyorlar.

-27 Aralık 2007’de lise aşkı Amanda Calvin ile evlendi. Doğum yerleri Hemsjö’de düzenlenen düğün töreninde İsveç’in önemli sanatçılarından Christoffer Hiding sahne aldı. Elmander’in iki çocuğu var.

-İsveçli golcü ara transfer döneminde Fenerbahçe’nin de transfer listesine girmişti.

Goal

B_197246a9a2e415ad2822b4b757f3c796.jpg

B_5c1e5a3dbee78a403e5e8ba57c5b198d.jpg

B_4e6769a9968c0c4c78c7ddc0623048ee.jpg

B_e54b533f04e4f385db36629f37153b7a.jpg

y_ates

Dekan
Reaksiyon puanı
65
Başkan şov yapıyor resmen :D Sonunda gerçek, o makama yaraşan bir başkana kavuştuk. Hayırlı olsun Elmander.

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Selçuk için de göz kırptı. :D

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
yayın biraz daha sürerse Messi'yi de açıklar. :mrgreen:

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
1 hafta içinde büyük bir kaleci geliyormuş.

Drogba'ya talip oluruz ne var diyor resmen. :D:D

y_ates

Dekan
Reaksiyon puanı
65
Tutmayın beni, gidip elini öpeceğim başkanımızın :D Kaleci, o Meksikalı adam olabilir mi acaba?

hsngrms

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Hayırlı uğurlu olsun Galatasaraylılara :)

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Manuel Neuer olsa keşke kaleci. :D

way_be

Dekan
Reaksiyon puanı
12
Tutmayın beni, gidip elini öpeceğim başkanımızın :D Kaleci, o Meksikalı adam olabilir mi acaba?

bende aynı şeyi söyledim ya çok güzel konuşuyor gerçekten cevapları çok net. transferler şimdiden çok sağlam gidiyor

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Bildiklerimiz tek tek sölüyor başkan. :D

Ersan İlyasova. :D

y_ates

Dekan
Reaksiyon puanı
65
Ersan İlyasova'yla ilgileniyoruz dedi :D Yok artık :D

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
Helal Ünal Başkan beni de Galatasaraylı yapacak :) (şaka ama tebrik ediyorum kararlı olunursa seneye değilde iki sene sonra şampiyonluğa oynar GS)

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Ahahahaha :D:D

Ens1252

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Morgan De Sanctis geri gelse keşke çok sevmiştim bu adamı formasının altından atleti çıkmış ayhan ayhan diye hep birşeyler anlatmaya çalışıyordu :D

onursevim

Profesör
Reaksiyon puanı
62
Başkan bomba ya o oturduğu koltuğu dolduruyo resmen konuşmasıyla hareketleriyle daha sezon bitmeden yaptığı transferlerle.
Söylediklerinden Selçuk'la Kimi bitirmiş gibi anladım ben.

Ama bu Elmander hiç olmadı ya . İçime sinmedi

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
İsveçli yıldız Elmander

Hayırlı Uğurlu Olsun!!!

30 Yaşında Adam

Arkadaş Forvet Mevkinde Oynuyor İlginç...

2006 dan 2011 e 5 yılda 155 maçta 40 Gol atmış...

Kariyerinde Oynadığı Takımlar da aşağıda...

Holmalund
Örgryte
Feyenoord
Djurgården
NAC Breda
Brøndby
Toulouse )
Bolton Wanderers F.C.

Hayırlı Olsun Yıldız Forvet... :)

y_ates

Dekan
Reaksiyon puanı
65
İsveçli yıldız Elmander

Hayırlı Uğurlu Olsun!!!

30 Yaşında Adam

Arkadaş Forvet Mevkinde Oynuyor İlginç...

2006 dan 2011 e 5 yılda 155 maçta 40 Gol atmış...

Kariyerinde Oynadığı Takımlar da aşağıda...

Holmalund
Örgryte
Feyenoord
Djurgården
NAC Breda
Brøndby
Toulouse )
Bolton Wanderers F.C.

Hayırlı Olsun Yıldız Forvet... :)
Elmander tam bir santrafor değil Baros gibi. Daha çok yardımcı golcü olarak, forvet kanatlarında falan oynuyor. Kötü oyuncu değil, hatta ligimiz için kalburüstü bir oyuncudur lakin çok abartılacak da bir oyuncu değil. Bu sene forvet bölgesinde çok sıkıntı yaşadık, rotasyonda bulunmasında fayda var. Hatta siz Bobo'yu da verin bize :D

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Elmander tam bir santrafor değil Baros gibi. Daha çok yardımcı golcü olarak, forvet kanatlarında falan oynuyor. Kötü oyuncu değil, hatta ligimiz için kalburüstü bir oyuncudur lakin çok abartılacak da bir oyuncu değil. Bu sene forvet bölgesinde çok sıkıntı yaşadık, rotasyonda bulunmasında fayda var. Hatta siz Bobo'yu da verin bize :D

Alın BOBO yu tepe tepe kullanın... Beleş Zaten Bonservisi Elinde :D Bizden Irak Olsun da kime yakın olursa olsun...

_Saytun_

Profesör
Reaksiyon puanı
9
elmander olmadı ama selçuk la kim gelirse birde golcü buldukmu tadından yinmez :D

souris

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Balık baştan kokmaya başladı. Nerede antin kuntin adam var alırız yine.Gol makinası alalım dedik çamaşır makinası geldi. Kaleyede Frey'i alırlar kılları beyazlamış adam. GS'nin geleceği kurtulur.

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
bazılar Elmander'e burun kıvırıyor. Neil gelmeden önce de benzer yorumlar vardı. geldikten sonra "ligimizdeki en iyi savunmacı" oldu. :)

sonuçta adam premier ligden geliyor. hani şu bizim yıldız oyuncularımızın bile transfer olamadığı, transfer olsa dahi forma şansı bulamadığı (bk. hakan şükür, tuncay şanlı) premier lig. :)

kalıdıki, elano, lincoln gibi bombaları da gördük. hepsi elimizde patladı. :D