İyi ki Doğdun Gmail!

Bu konuyu okuyanlar

Cem

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Zaman çabuk geçiyor. Başlangıçta sunduğu 1 gigabayt kapasiteyle web posta dünyasını sarsan Google'ın e-posta istemcisi Gmail 5 yaşına bastı.

5 yıl önce bir gigabayt kapasite sunarak sınırları zorlayan Google'ın halen beta aşamasında olan web e-posta istemcisi Gmail, bugün 7311 megabayt yani 7 GB e-posta kapasitesi sunuyor. Bu sadece e-postayla sınırlı olsa neyse. Gmail drive ile bu kapasiteyi farklı ihtiyaçlar için de kullanabiliyorsunuz. Sadece 5-10 megabayt kapasiteli eklentilerin anca saklanabildiği o yıllardan bugüne çok şey değişti. Gmail tek seferde 20 megabayt'lık dosya göndermemizi sağlıyor -ki bu 2004 yılında bir web posta hesabının sunduğu toplam saklama kapasitesi idi.
gmaille1238760468.jpg

5 yaşında 7 gigabayt kapasite kayda değer
Gmail'i geliştiren mühendisler, o günün sıkıcı web posta arayüzleri ve desteklerinden bayılmaları sonucu  bu kadar iyi bir servisi hayata geçirmeyi başardılar. HTML ve JavaScript'in (AJAX) kombinasyonunu kullanan Gmail arayüzü son derece hızlı ve verimli bir arayüz sunuyor.
Gmail bugün aynı pencereden sohbet, video sohbet ve çarpıcı yeniliklerin duyurulduğu Gmail Laboratuarları ile bugün gerçekten sıkı bir hizmet veriyor. 43 deneysel özelliğin bulunduğu laboratuar dışında Gmail hizmetinden milyonlarca şirket toplam 52 ayrı dilde yararlanabiliyor. Ve artık bir gigabayt artık büyük bir değer ifade etmiyor. 2004'te hayal bile edilemeyecek olan hızlardaki web tarayıcıları bugün web posta oyuncularını da etkiliyor. Gmail, önümüzdeki 5 yıl içinde geçtiğimiz 5 yıla göre çok daha radikal değişikliklerin gerçekleşeceğini öngörüyor. İyi ki doğdun Gmail!
:: Hangi web posta servisini kullanıyorsunuz? Neden?

Yazan: Cem Sünbül
SDN - http://shiftdelete.net

ozersworld

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Gmail süper bi web mail hizmeti veriyor fakat istedigim isimleri almakta zorluk çekiyorum..

emubaltaci

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
129
ilk gmail hesabımı Troy yollamıştı bana. ozamanlar davetiye ile dağıtılıyordu :D
tsk.ler Troy.

Tanshaydar

Doçent
Reaksiyon puanı
0
5 yıldır beta :D
Birincil e-posta servisimdir kendileri, çok severim :)

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Fazla kullanmasam da Gmail hesabım var.

ilkercelik1990

Profesör
Reaksiyon puanı
5
43 deneysel özelliğin bulunduğu laboratuar dışında Gmail hizmetinden milyonlarca şirket toplam 52 ayrı dilde yararlanabiliyor. Ve artık bir gigabayt artık büyük bir değer ifade etmiyor. 2004'te hayal bile edilemeyecek olan hızlardaki web tarayıcıları bugün web posta oyuncularını da etkiliyor. Gmail, önümüzdeki 5 yıl içinde geçtiğimiz 5 yıla göre çok daha radikal değişikliklerin gerçekleşeceğini öngörüyor. İyi ki doğdun Gmail!

43 deneysel değil. Bugün 44 deneysel oldu. :D

F-rekans

Profesör
Reaksiyon puanı
1
İlk Gmail hesabımı kısa mesajla almıştım, sonra outlook'a adepte etmeye çalışırken benden çalmışlardı bir dahada o hesabı kurtaramadım. İsim alma konusu gerçekten sıkıntı yaratıyor... :)

yuci308

Asistan
Reaksiyon puanı
2
4,5 senedir kullanırım kendisini. yahoo ve gmail iksinide kullanırım. sadelik ve hız bakımından gmail tercihim. kullanışlık ve görünüş olarak yahoo hoşuma gidiyo.

GAMEHUNTER

Asistan
Reaksiyon puanı
1
GMail benim için vazgeçilmez.

Hiç birinde POP3 desteği yokken GMail'de vardı. O yüzden kapasitesi 2 GB olduğu günlerden beri kullanıyorum.

Başka servisler 10 MB alan verirken GMail zamanında 2 GB alan veriyordu şimdi 7 GB veriyor.

Google her alanda işini iyi yapıyor, üstelik hizmetleri bedava sunuyor.

Birde işletim sistemi çıkarsalar. Bir ara öyle bir söylenti vardı galiba.

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Nasıl diyorlar "forever Gmail" Niye kısmına gelince

Hızlı... ama en önemlisi etiket