İthal Telefonlara Ek Vergi Geliyor

Reaksiyon puanı
16,118
olay vestel'den çıkmıyor yerli üreticilerin hepsi istiyordu bunu.

mustang435

Asistan
Reaksiyon puanı
0
çal çal çal sonra çari açık olsun
sonra vatandaş akıllı telefon alıyo hop vergi. Vergiyle ayakda duruyor ülke bişe yapılmazsa her gün bir zam veya vergi artışı duymamız kaçınılmaz

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
amma boş lakırdı edilmiş. herkes yalnız isyan içinde. bir tane çözüm, öneri, fikir yok. a pardon bizim milletin daimi bi çözümü ezelden beri var. "o party gitsin bu party gelsin, kesin kurtuluruz". hiç kusura bakmayın, halkına göre yönetim arkadaş.

önünüzde koca örnekler var, samsungların Lg'lerin nasıl, nerelerden buralara geldikleri. hem de o kadar şeffaf bir şekilde büyüdüler ki gözümüzün önünde. bi araştırın bakın bu markalar buralara nasıl geldi. samsungun adı bile yokken, arçelik ve vestel ta ezelden beri vardı. bu iki markanın arpa boyu yol kat edememesinin suçunun %50 si firmalara aitse kalan %50 de halka ait.

Korede herkes hyundai kia arabalara biner, lg samsung kullanır. bu markalar günümüzdeki kalitesindeyken değil sadece, vestelin şu anki ürünlerinden bile daha dandik ürünler ürettiği dönemlerden beri hep yerli mal kullandılar. Sinema sektörlerinde her arabalı sahnede dikkat edin araba ya hyundai ya kia, oradan da reklamlarını yaptılar bu çöplerin. ve geldiler bu günlere

öyle aldığı yerli malın ilk arızasında sadece küfür edip, türk malını ülkeyi anasını avradını sövüp ikincide yabancı ürüne kaçarsan nasıl bu markalar büyür? git dandik yerli ürün kullan da demiyorum, ama iki taraf biraz taviz biraz gayret gösterecek, adam akıllı yer markalar türeyecek. tek çözüm bu arkadaşlar. önerisi olan da bilgilendirsin bizi gözünü seveyim.

li10sKing

Profesör
Reaksiyon puanı
7
yeter be yeter.. bu nedir arkadaş .. fahiş fiyatlara teknolojik ürünleri alıyoruz zaten daha nerden vergisini alacaksınız... ürün alırsın vergi.. konuşmak için tl yüklersin vergi hemde iki kere ötv+kdv.. sitelerden satmaya çalışırsın satarsın vergi ödemedin diye maliye peşine düşersin ceza..

bir sözümde Vestel'e... Bundan sonra bu firmanın hiçbir ürününü almayacağım ve önermiyeceğim.. Pazarlama sektöründe çalışıyorum ve elime bu firmanın mallarıda geliyor.. müşterilere işe yaramayacağını daha iyilerinin olduğunu söyleyeceğim...

Ne zamandan beri başka ülkelerden alınan parçaların ülkede birleşmesi satılması Türk Malı oldu.. Sen çipi başka bir yerden kamerayı başka yerden al sonra birleştir .. iki mühendis tut tasarım yaptım de sonra yok ithal maldan etkileniyoruz de.. Utanmazlıktan başka bir şey değil..

Almıyorum be almıyorum..

- - - Mesaj Güncellendi - - -

ayrıca t50 vb. telefonların türk malı dediğine bakmayın içine bakarsanız zte olduğu görürsünüz.. bunların parçaları getirilip buradan montajlanıyor...

Jomolocco

Doçent
Reaksiyon puanı
5
amma boş lakırdı edilmiş. herkes yalnız isyan içinde. bir tane çözüm, öneri, fikir yok. a pardon bizim milletin daimi bi çözümü ezelden beri var. "o party gitsin bu party gelsin, kesin kurtuluruz". hiç kusura bakmayın, halkına göre yönetim arkadaş.

önünüzde koca örnekler var, samsungların Lg'lerin nasıl, nerelerden buralara geldikleri. hem de o kadar şeffaf bir şekilde büyüdüler ki gözümüzün önünde. bi araştırın bakın bu markalar buralara nasıl geldi. samsungun adı bile yokken, arçelik ve vestel ta ezelden beri vardı. bu iki markanın arpa boyu yol kat edememesinin suçunun %50 si firmalara aitse kalan %50 de halka ait.

Korede herkes hyundai kia arabalara biner, lg samsung kullanır. bu markalar günümüzdeki kalitesindeyken değil sadece, vestelin şu anki ürünlerinden bile daha dandik ürünler ürettiği dönemlerden beri hep yerli mal kullandılar. Sinema sektörlerinde her arabalı sahnede dikkat edin araba ya hyundai ya kia, oradan da reklamlarını yaptılar bu çöplerin. ve geldiler bu günlere

öyle aldığı yerli malın ilk arızasında sadece küfür edip, türk malını ülkeyi anasını avradını sövüp ikincide yabancı ürüne kaçarsan nasıl bu markalar büyür? git dandik yerli ürün kullan da demiyorum, ama iki taraf biraz taviz biraz gayret gösterecek, adam akıllı yer markalar türeyecek. tek çözüm bu arkadaşlar. önerisi olan da bilgilendirsin bizi gözünü seveyim.

Hayata at gözlükleriyle bakmanın örneğidir.

Reaksiyon puanı
16,118
kişiyi özel yapan düşüncelerdir beğenmek beğenmemek kişiyi bağlar ama her düşünceye saygı duymak en büyük erdemdir.

GhostX

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Şu zamana kadar yapılmadı yeni yapılması ne kadar normal geliyor? Bana hiç sıradan normal gelmiyor bu olay farklı boyutları vardır kesinlikle yukarıda arkadaş yazmış tek seferde yerli malı kullanıyoruz bozulunca sövuyoruz diye ama bu insanlar para verip alıyor kardeşim ben hatırlıyorum yerli malı kullandığımız zamanı sürekli sorun problem birde insanlarımızın yapısı gereği herşey pahalı olarak satmaları sen koreyi örnek gösteriyorsun da orada bintl olan ürünü 5bin tl halkına satmaya çalışanlar yok. 2015 yılına giriyoruz evimde bu bir senesi dolmamıs 5 tane vestel ürünü kullanıyorum şuan buzdolabı ile ilgili sorun yaşıyorum servis geldi ve parça siparişi verdi Manisa'dan 5 gün geçti 5.kez oldu bu arızalar.

bugrabugra001

Asistan
Reaksiyon puanı
1
belki saçma olabilir ama ben bunda vestelin parmağı olduğunu düşünüyorum.

bugrabugra001

Asistan
Reaksiyon puanı
1
biraz saçma olabilir ama ben bu işte vestelin parmağı olduğunu düşünüyorum

MaRZoCHi

Asistan
Reaksiyon puanı
4
“Türkiye çok başarılı bir şekilde mobil telefon üretebiliyor, tablet üretebiliyor, laptop üretebiliyor”
"Çünkü yerli telefonun bile çoğu esasında ithal"

Bu iki cümlenin aynı yazıda olması olayın özeti.

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
Vatandaşın türk malı kullanmasını böyle teşvik etmezsin,vergisini azaltırsın. Neyse üzüldüğüm sadece şu ülkede kurunun yanında yaşta yanıyor. Yoksa bu ülkenin halkı sonuna kadar soyulmayı hak ediyor.

Kurt Cobain

Profesör
Reaksiyon puanı
90
Adamlar boşuna reklam yapmıyor :D

'' Türkiye Vestelleniyor '' diye :devil2:

Jomolocco

Doçent
Reaksiyon puanı
5
anca laf sokma çabası zaten. yazdıklarımın neresinde yanlış söylemişim acaba, doğrusunu sen söyle de öğrenelim. kulağımız sende hadi?

Yav arkadas gulme geliyor artik sinirden. Birde diyorsun hala neyin yanlis soylemisim diye bana soruyorsun.

Afedersiniz donunuzu calsalar , dogru diyecekseniz.

Milyarlar goturuldu paralel dediniz , o kadar ac varken luks havuzunda yasamaya basladilar haklaridir dediniz , anasinin nikahi kadar vergi gelmis. Simdide yok efendim japonlar sunu kullanmis , iste bizimkide gelismeli diyorsun. Halen ve halen itiraz yok kabul var.

Diyecek soz bulamiyorum.

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114
Hayata at gözlükleriyle bakmanın örneğidir.

Vergi konusunda seninle aynı fikirde olsam da, [MENTION=101833]topalsolucan[/MENTION]'ın yanlış söylediğini düşünmüyorum. Okumadan mı alıntıladın acaba yoksa demek istediğini yanlış mı anladın?

Jomolocco

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Vergi konusunda seninle aynı fikirde olsam da, [MENTION=101833]topalsolucan[/MENTION]'ın yanlış söylediğini düşünmüyorum. Okumadan mı alıntıladın acaba yoksa demek istediğini yanlış mı anladın?

Uzun zamandir forumu takip ediyorum. Artik kim ne dusunuyor az cok oturdu dostum. Tek mesajla anlasilabilcek bir mesele degil. Adam inatla ufaktan ufaktan dogrulugunu kabul ediyor , ona yaniyorum

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33

İyi de gitsin kendi malına vergi indirimi istesin, vatandaşın cebine niye el uzatıyor.
Allah vere de bu ek vergilerle gelen gelirleri aralarında paylaşmasınlar, vallahi beklerim.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,712
Şahsen rekabetten yanayım.

Ama şunlarıda belirteyim. Vergide bizim durumumuz pek de kötü değil. Bizden daha iyi olanlarda var elbette. Meselâ İsveçte, bildiğim kadar gelir vergisi, yıllık geliri 1 milyon Kron'u aşanlar için 80% miş. Ve bu kademeli gelir vergisi artışında da bir sınırlma olmadığında, belirli bir gelir düzeyine gelenler 100% üstü vergi ödemek zorunda kalıyorlarmış. Ve onlar bu vergilerle yaşamayı, hem de refah içinde yaşamayı becerebiliyorlar.

İsviçre'de ise, bir ailenin ortak geliri baz alındığından, yine isveç'tekine benzer bir kademeli vergi oranı artışı nedeniyle, evli çiftlerin gelir vergileride, bekâr çiftlere oranla daha yüksekmiş.

Fransa'da da vergi oranları yükseltildi ve belirli ürünler için değil, tüm gelir için. Bu nedenle de şu adını şimdi hatırlayamadığım meşhur komedyen Rus vatandaşlığına geçmişti.

Bizdeki vergi tüm ithal electronik cihazlara gelecek olmasına rağmen, cep telefonu çoluk çocuğun midesine oturmuş. Konu para olunca, bir çoğumuzun imanı gevşer. O çalıyor, bu çalıyor denir.

Siyasete gelirsek ki, bu konulara hiç girmek istemem. Laf ile mide bulandırılabilir, ama ülke yönetilemez. Bir zamanlar, çok güzel konuştuğu için (ama kimsenin anlayamadığı halde) 5 kez ülkenin başına seçilen bir adam vardı. her seferinde şapkasını alıp gidermiş, ülkeyi batırıp bırakırmış.

Ülkede p a l a v r a c ı çok. Biri de geçenlerde Ankara'da milleti ayda 10% faiz verecem diye kandırıp, paraları toplayıp, kaçmış. Laf ile iş yapanlar böyle çalışıyorlar. Önce hoş laflar, sonra havagazı.

Milletimizin bir kısmının aklının kısa olmasının en büyük nedeni, 2000 yılına kadar zorunlu okul 5. sınıfa kadardı. Cahil kalan toplumun aklını çelmek kolay olur. Cahil'lerin ortak özelliliği ise, çok konuşurlar, az düşünürler.

Bir de herkesin bir cep telefonu olduğuna göre, bu kadar yaygaraya ne gerek var. Yenisini alacaksınızda, sizi gökleremi çıkaracak. Söyleyeceğiniz yine bir alo'dan ibaret olacak.

Biz tüketiciler, bir ürünü artık satın almayıpta boykot ettik mi, fiyatlar da indirilir, vergi de düşürülür, hatta ayaklarımız bile öpülür. Ama biz güzümü kullanmasını beceremiyoruz ve hep açgözlüğümüze yenik düşüyoruz.

Kapitalistlerin oyununa aldanan her zaman bunun bedelini cebinden öder. Meşhur shakespeer demişki, "Aldanmak, ya da aldanmamak, işte her şey bundan ibaret"
(Biz de sanırım biraz yanlış tercüme edilmiş)

Şimdi, haydi çocuklar boykota desem, burasıda bir ithal forum (shift delete net forum) ceza verirler. Bu nedenle hiç bir şey yazmıyorum ve sizleri gereksiz kavgalarınız ile baş başa bırakıyorum.

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Mesele yerli üretimin desteklenmesi olsa yerli üreticinin ürünlerine vergi indirimi gelsin. Yerli üretim kimsenin umurunda değil. Sen paradan haber ver. Gerçi Çin'den alınıp ülkemizde montajlanan rünlere yerli denmesi ne kadar doğru oda tartışılır.

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31
"Türkiye çok başarılı bir şekilde mobil telefon üretebiliyor" Sahiden mi? Güzel ürün var da biz mi almak istemedik. Sen şimdi buna ek vergi koyarsın iyi güzel, bizim yerli üretici de kalitesiz mala benzer oranda zam yapar. Sonra biz de deriz ki zaten bunun da fiyatı yükseldi, giredim kalitelisini alırım.
Tamam işlemciyi dışarıdan al da diğer malzemeleri niye dışardan alırsın? Adamlar ürünlerine ciddi katma değer koyuyor sonra da fiyatını yükseltiyor.

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31
Yerli kaç üretici var telefon/tablet sektöründe?

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Cep telefonu umrunda değil de tüm elektronik eşyalara zam gelmesi evlenecek olan yeni çiftlere baya etkisi olacak zorlanacaklar .Bir ikincisi kademeli vergi oranına gidilse Mesela:Bir telefon aldın toplam vergi oranı %18 diyelim 3 sene içersinde yine telefon alırsa vergi 2 katına aldıği telefon sayısi aartıkça vergi oranları katlansin .Bu sistemin de açığı var telefonu başkasına aldırtma arıza yaptığinda sadece ürün sahibi ürünü tamirata götürebilir olacak. Tabi bu sırf telefonda değil tüm elektronikte olacak yeni ürün alımı kısıtlanip ikinci el pazarına canlandiracak.Tabi sistemin uygulanması için sağlam alt yapı lazım o da ayrı bir konu.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Cep telefonu umrunda değil de tüm elektronik eşyalara zam gelmesi evlenecek olan yeni çiftlere baya etkisi olacak zorlanacaklar .Bir ikincisi kademeli vergi oranına gidilse Mesela:Bir telefon aldın toplam vergi oranı %18 diyelim 3 sene içersinde yine telefon alırsa vergi 2 katına aldıği telefon sayısi aartıkça vergi oranları katlansin .Bu sistemin de açığı var telefonu başkasına aldırtma arıza yaptığinda sadece ürün sahibi ürünü tamirata götürebilir olacak. Tabi bu sırf telefonda değil tüm elektronikte olacak yeni ürün alımı kısıtlanip ikinci el pazarına canlandiracak.Tabi sistemin uygulanması için sağlam alt yapı lazım o da ayrı bir konu.

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31
RAM, işlemci kalite isteyen ürünler hadi onları dışardan alırsın anlarım. Bizimkiler plastiğini bile dışardan alıyorken mantıklı değil. Ha, bizim Samsung ya da Apple a vergisiz ödediğimiz paranın çok az bir kısmı donanım maliyeti(1/3ü belki daha az) geriye kalan büyük miktarı donanım üzerine konulan yazılıma, katmadeğere gidiyor. Belki yerli üretim bu yönden avantaj ama gel gör ki bizimkiler o fiyatlara satarken resmen üzerine katma değer de konulmuyor, yazılımı falanı filanı boş.

Mükemmel fikir. Zaten bugün telefon alamıyorsam bu zırt bırt telefon değiştiren tipler yüzünden. Vergiler bu tipler(buralar normalde küfür) yüzünden yüksek. Alt tarafı facebook kullanıyor, twitter bile kullanamayacak kadar teknolojinin getirdiği nimetlerden bi haber cahiller.

li10sKing

Profesör
Reaksiyon puanı
7
ben samsung,sony,htc,asus vs. telefon şirketleri yerinde olsam Türkiye'ye küçük çapta fabrika kurar (atolye tarzı) burada parçaları birleştirir ismini de Türkçe olarak koyardım..

Sonra Vestel uğraşıp dursun..

FataL Rhyme

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Günün en çok küfür edilenler listesinin başını VESTEL çekiyor

ben samsung,sony,htc,asus vs. telefon şirketleri yerinde olsam Türkiye'ye küçük çapta fabrika kurar (atolye tarzı) burada parçaları birleştirir ismini de Türkçe olarak koyardım..

Sonra Vestel uğraşıp dursun..
Bkz.
Samsung= Samsun
Sony = Sonay
HTC = Hatice