İşte Yeni iPhone 3G S

Cem

Profesör
Reaksiyon puanı
0
WWDC 2009 açılış konuşmasının ardından 'iPhone öldü, yaşasın yeni iPhone' nidaları atılmaya başlandı. Görünümü değişmeyen ama aklını başına alan yeni iPhone 3G S hangi özelliklere sahip?

Beklendiği üzere WWDC 09 açılış konuşmasında yeni iPhone - iPhone 3G S tanıtıldı. Yeni iPhone 3G'nin sonuna eklenen 'S' harfi Speed yani hızı temsil ediyor. Böylece daha hızlı işlemci tahminleri doğru çıktığını görüyoruz. Yeni iPhone 3G S'in adına da yansıyan hız özelliklerinin vaat ettikleri ciddi hız artışlarına tekabül ediyor.
iphone3gs1244547799.jpg
Mesajlaşma menüsünün 2 kat daha hızlı açılması, Excel eklentilerinin 3,6 kat daha hızlı açılması yeni işlemcinin sisteme kazandırdıkları arasında yer alıyor. Daha gelişmiş 3 boyutlu oyunlar için OpenGL|ES desteğine de kavuşan iPhone 3G S, HSDPA 7.2Mbps destekleyerek bağlantı hızında da geleceğe daha uyumlu hale geldi.

Apple iPhone 3G S aynı zamanda daha iyi bir kameraya da sahip. Apple iPhone 3G S 3-megapiksel otomatik odaklamalı kameraya sahip olmasının yanı sıra tıpkı HTC Touch Pro 2'de olduğu gibi ekranda dokunduğunuz noktaya odaklanabiliyor. Ayrıca makro modu, 10 santimetreye kadar yaklaşarak görüntü alabiliyor. Düşük ışık kaynağına sahip ortamlarda çekilen fotoğraflarda da belirgin bir iyileşme görüntüleniyor.
iphone3gs21244547813.jpg
Ve artık iPhone da üçüncü şahıs uygulamasına gerek kalmadan VGA çözünürlüğü ile saniyede 30 kare video çekme yeteneğine de kavuşmuş. Bir diğer yenilik ise videoların telefon üzerinden düzenlenebilmesine olanak tanıyor ve MMS olarak kolaylıkla paylaştırılıyor.

Yeni iPhone 3G S parlak plastik arka kapağıyla standart 3G ile tamamen aynı görünüyor. Cihazda dijital pusula ve uygulaması da yer alıyor. Yeni özelliklerden diğer bazıları ise Ses Kontrolü (Menü düğmesini basılı tuttuğunuzda ses kontrol menüsü karşınıza çıkacak). Böylece telefona sesle hitap edip, hangi şarkının çaldığını sorabilecek, benzer müzikleri çalmasını veya spesifik bir parçayı çalmasını isteyebilecek, istediğiniz kişiyi aramasını sağlayabileceksiniz.
iphone3gs41244547832.jpg
iPhone 3G S aynı zamanda donanım şifrelemesiyle geliyor. Geliştirilmiş pil ömrü sayesinde iPhone 3G s, 5 saatlik 3G konuşma süresi, 9 saatlik kablosuz internet ömrü sunabilecek. Doğa dostu olmak adına ürün yüzde 23 daha küçük bir kutulamaya da sahip.

Apple iPhone 3G S bu ayın (Haziran) 19'unda satışa çıkacak ve 16 GB kapasiteli modelin fiyatı 199 dolar, 32GB kapasiteli modelin fiyatı ise 299 dolar olmak üzere siyah ve beyaz renklerde satışasunulacak. Şimdiki iPhone 3G ise 99 dolar olarak satışta kalacak. (Bu fiyatların kontratlı satış fiyatlarındaki ilk ödeme tutarı olduğunu unutmayınız.)
iphone3gs71244547856.jpg

Elbette hiç şüphesiz cihaz iPhone 3.0 işletim sistemine sahip olacak. Yeni işletim sistemi cihaza kes, kopyala, yapıştır gibi çok basit bir işlemi geç de olsa iPhone'a kazandırdığı gibi, artık mesajları forward etmeyi de mümkün hale getiriyor.
iphone3gs61244547879.jpg
Bu özelliklerin yeni olarak sunulması iPhone için utanç verici olması gerekir ama neyse ki stereo Bluetooth, MMS, navigasyon ve akıllı aksesuarlar sayesinde iPhone 3.0 ve iPhone 3G S gerçekten akıllı telefon deneyimine yaklaşmış.

Bu arada Apple'ın resmi Türkiye sitesinde henüz yeni iPhone ile ilgili herhangi bir bilgi veya güncelleme yer almıyor. Bakalım yeni iPhone'u Türkiye'ye ilk kim getirecek? Ürün sunma konusunda operatörleri çok uğraştırdığını, kendilerine özel tarifeleri kabul ettirdiğini, veri tarifelerinde ellerini çok bol tutturduğunu bildiğimiz Apple'ın, yeni ürünü konusundaki tavrı bakalım ne olacak?

::
Yeni iPhone 3G S beklentilerinizi karşıladı mı?

Yazan: Cem Sünbül
SDN - http://shiftdelete.net

enternasyonal

Asistan
Reaksiyon puanı
1
önde kamerası var mı ya anlamadığım 3 g telefonun nasıl önde kamerası olmaz.

Rapchy

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
119
Türkiye'deki fiyatı ne olacak önemli olan nokta bu :)

HRNKC

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Şu alete bir türlü ısınamadım... HTC HD bunu katlar , neden bu kadar abartılıyor bu cihaz :glare:

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Bence çok güzel. Ama çok pahalı ucuz olsaydı alırdım ben de.

mrt181907

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
önde kamerası var mı ya anlamadığım 3 g telefonun nasıl önde kamerası olmaz.

sana katılıyorum 3G li telefonun önünde kamere olması lazım saçma yada fotolarda öle gözüküyo valla yeni samsung cep telefonu aldım 10 numara iphoneyu 1000 katlayıp 10 la çarpar :mrgreen:

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
3g den anladığınız öndeki kamera mı?
Türkiye de bir çok kişi bu 3g yi görüntülü konuşma ve öndeki kameradan ibaret sanıyorlar...

Abdurahman

Profesör
Reaksiyon puanı
8
bluetooth varmı bluetooth her yöne :D okula iphone götürdüm :D hava atarıs diye rezil olduk :D bluetooth yok :D dalga geçiyolar :D ahahahha

Antediluvian

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar WDDC "09 u Bugün izledim
İphone 3Gs İn önünde camera yok iphone 3G"den farkı 3 megapixel autofocus özellikli ve video oynatıcılı camera,2 katı hafıza arttırımı,Sesli kontrol dediğimiz Voice control Özelliği,Sesli Navigasyon,Stereo Bluetooth,Mms ve Video alıp göndermek,Dijital pusula gibi Özellikler Mevcut..
Tasarım olarak İphone 3Gden farkı yok İphone 3GS 2 Gr. daha ağır..
Fiyatlara gelirsek İphone 3G"nin ABDdeki fiyatı 99 dolara cekildi İphone 3Gs ise 16Gblık 199dolar 32 Gbliği ise 299 dolar olarak belirlendi
Not: Satış rakamları AT&TT Firmasıyla yapılacak Kontrat karşılığı yapılır

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
"Şimdiki iPhone 3G ise 99 dolar olarak satışta kalacak"
yuh diyorum... 99 $ lık telefon burda hala 1000 tl düzeyinde satılıyor. bunu kim bilir kaçtan kakalarlar??
işin acı tarafı bu fiyata bile alan enayiler var.

ganayem

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
iphone'u alan almış. yeni modelle değiştirmeye değecek özelliği yok. bence Apple bu aletle fazla satış yapacağını düşünüyorsa yanılıyor.
görüntülü konuşma bile koymamışlar helal olsun.
artık diğer markalar 1 sene içinde bu aleti özellik bakımından 10'a katlarlar.

enternasyonal

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Şu telefon sırf görüntüden ibaret özellik olarak sıfır mp3 bile dinleyemiyorsun telefonda bluetoothla dosya gönderemiyorsun

efe24

Asistan
Reaksiyon puanı
0
iphone neden Türkiyede bu kadar pahalı satılıyor bilen varmı?

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
arkadaşlar telefonların fiyatı 99 dolar değil 199 ve 299 değil... onlar telefonun taksit fiyatları...
yani operatöre taksit taksit ödeyeceksin bu şekilde tabi bu fiyatın içine konuşma süreleri sms paketleri giib şeyler de dahildir...

yani 99 dolarlık telefon Türkiyede 1000 tl nin üzerinde satılıyor gibi yanılgıya düşmeyin...

onaryo

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Iphone'a para vermek saçmalık. Hem çok pahalı hemde piyasadaki yarı fiyat olan telefonlardan daha düşük özlliği var. Bence piyasada alınacak b1r telefon var oda SE SATIO ıphone 3gs!in yarı fiyatı olacağından eminim telefon gümbür gümbür geliyor. S602 ve 12 MP kamera ile.......

cakabuba

Asistan
Reaksiyon puanı
0
kamerası bi parça düzelmiş... uyuz itunes işi olmasa, usbsi standart olsa, 3.5luk kulaklıklara müsade etse, adam gibi bluetooth olsa, pilini kendimiz değişebilsek... Ben alırdım. En önemlisi internet tarayıcısı da hala tırt, video izleyemedikten, mmo flashlara takılamadıktan sonra... Bu şekilde o kadar paraya yazık. Alan hayrını görsün...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ipad özelliyine sabit ve itunes,jailbreak proqramlarına sahib