Haber 77 bin TL'den satılan iPhone 15 Pro Max'in maliyeti bakın kaç lira

Bu konuyu okuyanlar

Lord Erenify

Imperial Lord
Reaksiyon puanı
563
Apple'ın Türkiye'de 77 bin TL'den satışa sürdüğü iPhone 15 Pro Max'in maliyeti ortaya çıktı. Cihazın üretim maliyetinin 15 bin 754 TL olduğu öğrenildi.

Apple, geçtiğimiz ay iPhone 15'leri piyasaya sürdü. Apple'ın piyasaya sürdüğü en pahalı telefon ise iPhone 15 Pro Max oldu. ABD'de 1.199 dolardan, Türkiye'de 77 bin liradan satılan iPhone 15 Pro Max'in maliyetinin 558 dolar (15 bin 752 TL) olduğu ortaya çıktı. Yeni iPhone modelinin geçtiğimiz yıla kıyasla üretim maliyetinde artış oldu.

PARÇALARA AYRILDI

Fomalhaut Techno Solutions'ın haberine göre, yeni iPhone'lar parçalarına ayrıldı ve bileşenleri maliyet açısından analiz edilerek Apple'ın iPhone'ları üretmek için gerçekte ne kadar harcadığı ortaya çıkarıldı. Apple'ın bu telefonları üretmek için geçen yıla göre oldukça fazla para ödediği ortaya çıktı.

MALİYET ARTTI

Bu analize göre iPhone 15 Pro Max'in malzeme faturası 558 dolar (15.752 TL) ve bu da iPhone 14 Pro Max'in üretim maliyetinden yüzde 12 daha fazla. Öte yandan yapılan araştırmalara göre iPhone 15 Pro iPhone 14 Pro'dan yüzde 8, iPhone 15 Plus iPhone 14 Plus'tan yüzde 10 ve iPhone 15 ise iPhone 14'ten yüzde 16 daha pahalı.

EN PAHALI PARÇASI KAMERA

iPhone 15 Pro Max'in en pahalı yeni parçası tetraprism telefoto kamera oldu. Yeni lens, en yeni Pro Max'in 5x telefoto zoom yapabilmesini sağladı, ancak üretim maliyeti önceki iPhone Pro'ların ve daha küçük iPhone 15 Pro'nun kullandığı 3x telefoto kameradan yaklaşık 4 katı fazla.

iPhone 15 Pro Max'te bulunan yeni titanyum kaplı çerçeve ve A17 Pro çipi, iPhone 14 Pro Max'in önceki paslanmaz çelik gövdesi ve A16 Bionic çipinden sırasıyla yüzde 43 ve yüzde 27 oranında daha pahalı. iPhone 15 Pro Max, iPhone 14 Pro Max'in lansman fiyatından 100 dolar (2823 Türk Lirası) daha yüksek bir başlangıç fiyatına sahip.

Kaynak: SonDakika 77 bin TL'den satılan iPhone 15 Pro Max'in maliyeti bakın kaç lira

drjacob

Profesör
Reaksiyon puanı
699
bizim ülkedeki fahiş fiyatlar sağolsun.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Nakliye maliyeti.
Distribitörlerin kazançları.
Son mağaza fiyatı + vergi + gümrük + harçlar.
Kâr marjı da diğer modellere göre daha yüksek.
Almayın sizde. Neden kendinizi keriz yerine koyuyorsunuz? Aynı kalitede başka markaların modelleri yarı fiyatna geliyor.

Kıvanç OCAK

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
2023 yılında IMEI kayıt ücreti 2 bin 732 TL'den 6 bin 91 TL'ye çıkarılmıştı. Bu ücret 7 Temmuz 2023 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla birlikte 20 bin TL'ye yükseltilmişti. 2024'te yolcu beraberinde yurt dışından getirilen telefon IMEI kayıt harcı 30 bin 692 liraya çıkacak.3 Kas 2023
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yurt dışından alınanlar Türkiye'de kullanılamıyor diye biliyorum. Emin Değilim.
2023 yılında IMEI kayıt ücreti 2 bin 732 TL'den 6 bin 91 TL'ye çıkarılmıştı. Bu ücret 7 Temmuz 2023 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla birlikte 20 bin TL'ye yükseltilmişti. 2024'te yolcu beraberinde yurt dışından getirilen telefon IMEI kayıt harcı 30 bin 692 liraya çıkacak.3 Kas 2023

Reaksiyon puanı
8,023
Adamlar fabrikadan çıkartıp kapının önünde satsa bile o fiyata veremez. Sadece maliyetine üretim yapmıyorlar ki bu tarz büyük firmalar. Özellikle Apple Ar-Ge'ye deli dehşet paralar yatıran bir şirket. Bu sayede yıllarca en ufak sorun çıkarmayan ürünleri piyasaya nam salıyor. Ayrıca daha dağıtımı, satış sonrası desteği o masrafı bu masrafı derken bir ton masraf çıkıyor.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Garanti için de önceden hesaplanmış cihaz başına maliyet ekleniyor. Hiç de düşük bir pay değil. Rahmetli eniştem, yurt dışında kullanacağı için garantisiz aldığı odun motorunu yarı fiyatına almıştı Avusturya'dan. Ama Apple cihazlar Fahiş pahalı. Diğer markalar ile kıyaslanınca, arada bir de Keriz farkı koyuyorlar çünkü.

AMC

Profesör
Reaksiyon puanı
772
Nakliye maliyeti.
Distribitörlerin kazançları.
Son mağaza fiyatı + vergi + gümrük + harçlar.
Kâr marjı da diğer modellere göre daha yüksek.
Almayın sizde. Neden kendinizi keriz yerine koyuyorsunuz? Aynı kalitede başka markaların modelleri yarı fiyatna geliyor.
ok by

xYavuz

Doçent
Reaksiyon puanı
1,229
Yurt dışından alınanlar Türkiye'de kullanılamıyor diye biliyorum. Emin Değilim.
Kayıt yaptırılabilir, fakat onada zam geldi yıl başında 30 küsür olacak, bu yüzden bazıları kayıt ettirmeden kullanıyorlar fakat bu yasal değil. Bunu göze alıp kullanıyorlar

Son mesajlar