İşte Kürtçe ders müfredatı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Reaksiyon puanı
10,327
İşte Kürtçe ders müfradatı

5, 6, 7 ve 8’inci sınıflar, Kürtçe’nin Kırmançi ve Zazaca lehçelerini okuyacak. Öğrenciler derste Kürtçe olarak ailelerini tanıtacak, günlük sıkıntılarını anlatacak ve tartışacaklar...

Milli Eğitim Bakanlığı, ortaokullarda okutulacak Kürtçe ders müfredatını tamamladı. Müfredatın amacı, öğrencilerin “Kendi kültürel değerlerini fark ederek farklı olana hoşgörü ve saygı göstermelerini sağlamak” olarak ifade edildi. Derste öğrenciler, Kürtçe tartışma, ailelerini tanıtma, metin yazma gibi çok sayıda etkinlik yapacak. Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı, ortaokullar ve imam hatip ortaokullarında bu yıldan itibaren seçmeli olarak okutulacak Kürtçe dersinin müfredatını tamamladı. Ortaokul 1. sınıfta verilecek seçmeli ders, bugün seçilebilecek. Kürtçe alanındaki öğretmen eksikliği nedeniyle çok az yerde verilmesi beklenen derse ücretli öğretmenlerin girmesi planlanıyor.

Okuyup, dinleyip yazacaklar

Bakanlığın müfredat programına göre ders “okuma”, “dinleme” ve “yazma” temelinde öğretilecek ve öğretmenler DVD, CD, kitap gibi yardımcı kaynakları derste kullanabilecek. Öğrenciler Kırmançi ve Zazaca lehçelerini öğrenecek. Kürtçe dersinin amacının da anlatıldığı müfredat programında şu ifadelere yer verildi:

“Kürtçe Dersi Öğretim Programı’nın amacı, Türk MillÓ Eğitiminin Genel Amaçları ve Temel İlkelerine uygun olarak öğrencilerin; Kürtçe öğrenmeye karşı ilgisini artırmak, Kürtçenin yaşadığı kültürü tanımalarını sağlamak, Kürtçe (Kırmançi ve Zazaca) konuşulan yörelerin kültürel değerlerini ayırt etmelerine olanak tanımak, kendi kültürel değerlerini fark ederek farklı olana hoşgörü ve saygı göstermelerini sağlamak, kendini ifade etme, iletişim kurma, iş birliği yapma, eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerini geliştirmek, seviyelerine uygun görsel, işitsel ve yazılı kaynakları takip etmelerini sağlamak, kişisel, sosyal, kültürel bakımdan gelişmelerini sağlamak, Kürtçe’de dinleme, konuşma, okuma ve yazma dil becerilerini geliştirmek, Diller İçin Avrupa Ortak Başvuru Metni’nde belirlenen ölçütlere göre kendilerini değerlendirmelerini sağlamak, Kürtçe’de kelime hazinesini zenginleştirmek, bilgi teknolojilerinden yararlanarak öğrenme becerilerini geliştirmektir.”

Farklı sınıflara aynı ders

Kürtçe ders programının hazırlanmasında dil öğretiminde uluslararası standartları içeren “Diller İçin Avrupa Ortak Başvuru Metni”nde belirlenen düzeylerin esas alındığı da ifade edilen programda, düzey konusunda da şu bilgilere yer verildi:

“Öğretim ilkeleri dikkate alınarak kolaydan zora, basitten karmaşığa, yakından uzağa, somuttan soyuta, bilinenden bilinmeyene doğru bir gelişim göstermektedir. Örneğin, Kırmançi veya Zazaca’yı ilk defa seçecek bir ortaokul 5. ve 8. sınıf öğrencisi aynı grupta ilk düzeyi alabileceklerdir. Dolayısıyla, öğrenci, beşinci sınıftan itibaren Kırmançi veya Zazaca’yı seçerek her yıl alabileceği gibi ilk kez beşinci sınıfta da alabilecektir. Bu bakımdan program sınıf düzeylerinden ziyade hedef gruptaki öğrencilerin gelişim özellikleri ve dil düzeyleri esas alınarak ele alınmalıdır.”

Sınıfta Kürtçe beyin fırtınası

Müfredat programına göre öğrenciler derste şu etkinlikleri yapacak:

SESLER VURGULANACAK: Kürtçe alfabedeki tüm sesler okutulacak. Kürtçe alfabede olup Türkçe alfabede olmayan (X x, W w, Q q, ê, Û, z, Œ, Ó) seslerin içinde bulunduğu kelimeler okunacak ve okunurken bu harflerin seslendirilmesine vurgu yapılacak.

GÜNLÜK KONUŞMA: Günlük hayatta sıklıkla kullanılan “selamlaşma, vedalaşma, hâl hatır sorma, kendini tanıtma” gibi ifadeler kullanılacak.

AFİŞLİ DERS: Kartvizit, tanıtım kataloğu, konser ve gösteri afişleri, e-posta, gazete ve dergilerden basitleştirilmiş ilan vb. metinler ile çalışılacak

RESİMLİ SÖZCÜKLER: Günlük hayatla ilgili kelime ve sözcük grupları ve bunlarla ilgili resimler verilerek eşleştirmeleri istenecek. Günlük konularla ilgili basit metinler okutulacak ve metnin içeriğiyle ilgili sorular sorularak cevaplar vermesi sağlanacak.

KÜRTÇE YAZACAKLAR: Öğrencilerin hoşlandığı ve hoşlanmadığı durumlara ilişkin kısa bir paragraf yazması sağlanacak. Verilen bir konu üzerinde öğrenciler Kürtçe beyin fırtınası yapacak ve tartışacak.

KÜRTÇE SOYAĞACI: Ailesi hakkında tanıtıcı bir paragraf yazması sağlanacak. Paragrafta varsa yanlışlar ve eksikler üzerinde durulacak. Aile soyağacı oluşturmaları istenecek.

DUYGU YAZACAKLAR: Duygu ve düşüncelerini ifade eden bir paragraf yazması istenecek. O paragrafta duygu ve düşünceye ilişkin kavramlar (Mutluluk, sevinç, üzüntü) kullanması beklenecek.

RAKAM DA ÖĞRETİLECEK: Öğrendiği sayıların okunuşunu kullanacağı bir paragraf oluşturması sağlanacak. Paragrafta öğrenci no, tarih, saat, sokak ve ev numaralarını kullanması önerilecek.

kaynak

cincoz

Asistan
Reaksiyon puanı
0
hiç istemediğim gereksiz olan bir müfredat bana göre bu kadar saçmalığı başka bi yerde göremezsiniz

IuTKuI

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Olay nedir? Diyelim azınlıktır azınlığa belli haklar verirsiniz. Fakat kendi dillerinin eğitimi yoktur.

Şimdi bazı arkadaşlar gelip diyecekler ki İngilizce eğitim de verilmesin o zaman. İngilizce eğitiminin verilmesinin amacı artık Dünya'da ortak dil olarak benimsenmiş bir dil olduğundan ve ülkemizde çoğu iş yerinde önemli bir yer edindiğinden verilmektedir.

Kürtçe nedir arkadaş! Sen TBMM'ye izin ver gelsinler. Konuşmalarına izin ver, konuşsunlar tabi ki ama Cumhuriyet karşıtı eylem yaptıkları halde izin ver.
Bir yandan şehid verelim.

Sonra devamında öyle birşey ki bu arkadaşlar bu çok ciddi bir durum Kürtçe dil eğitim olarak verilemez. Bu saçmalıktır. Laz arkadaşlar kendi aralarında kendi lehçelerinde konuşurlar da bu arkadaşlar içinde Lazca eğitim mi olmalı? Bu ne ayrıcalıktır ya.

BOP görevine devam ediyor.

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Hayırdır ya azınlığı el üstünde tutmaya mı başlıyoruz???

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
eğitimden korktuğunuz nedir anlamış değilim. bölge halkını cehalete terk edilince neler olduğunu görmüyor musunuz?

oslun

Dekan
Reaksiyon puanı
33
lazca bi dil değildir, lehçedir.. bunun farkına varalım artık.. seçmeli ders olarak almanca, fransızca, ingilizce veriliyor, neden kürtçe verilmesin? adı üstüne seçmeli ders.. ilgi duyan o dersi alır.. duymayan tınlamaz.. neden sizi rahatsız ediyor anlamış değilim

IuTKuI

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Burası Türkiye canım kardeşim. Hem Türkiye'de yaşayıp hemde Kürtçe dil eğitim olarak verilmesi yanlıştır. Resmi dil Türkçe'dir.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Beyin Avcıları filmini izleyin..

Verdiğiniz tepkiler sizin o konuda ne düşündüğünüzü ve kim olduğunuzu ortaya çıkarır,bu konuya basit bir dil eğitimine bu kadar tepki vermeniz içinizdeki korkulardan dolayıdır..
3-4 resmi dili olan ülkeler var,onlar bölünüyor mu?
Bu ülke böyle bir şey yüzünden bölünecekse niye var ki o zaman?

Seçmeli derstir,isteyen alır isteyen almaz.
Kürtlerden bu kadar korkmanıza gerek yok,doğuda yaşayanlar,veya buralara gelenler aslında halkın durumunu-düşüncelerini görünce düşüncelerinin,kürt olayına bakış açılarının tamamı zaten değişiyor..

wolkhy1903

Profesör
Reaksiyon puanı
79
secmelı ders olarak okutulmasının bır zararı yok bence ...ısteyen ıstedıgı dılı ögrenebılır...

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
Seçmeli ders olarak verilmesinde bir sakınca ben de görmüyorum.

NEFER

Asistan
Reaksiyon puanı
3

Verdiğiniz tepkiler sizin o konuda ne düşündüğünüzü ve kim olduğunuzu ortaya çıkarır,bu konuya basit bir dil eğitimine bu kadar tepki vermeniz içinizdeki korkulardan dolayıdır..

Kürtlerden bu kadar korkmanıza gerek yok,doğuda yaşayanlar,veya buralara gelenler aslında halkın durumunu-düşüncelerini görünce düşüncelerinin,kürt olayına bakış açılarının tamamı zaten değişiyor..

Kürtten korkan kim hacı hayırdır sen kocaman TÜRKten bahsediyorsun
Ben Bir TÜRKÜM !...

Ben ; Orta Asyadan Türeyen, Anadoluda Büyüyen, Avrupa İçlerine Yürüyen TÜRKüm !

Ben ; Dağlarda Gemi Gezdiren, Taşlara Destanlar Kazdıran, Tarihi Baştan Yazdıran, TÜRKüm !

Ben ; Adalete, Mertliğe Örnekler Veren, Ölüm Kalım Savaşına Gülerek Giden, Yeryüzünde Her Murada Eren TÜRKüm !

Ben ; Sancaklara, Tuğlara Baş Eğdiren, Beylere, Paşalara Hilat Giydiren, Kılıcını Üç Kıtada Gezdiren TÜRKüm !

Ben; Atillayı, Yavuzu, Fatihi Var Eden, Kralları, İmparatorları Kendisine Yar Eden, Düşmanına Dünyasını Dar Eden TÜRKüm !

Ben; Şahları, Sultanları Kul Edinen, Altınları, Elmasları Pul Edinen, Kaftanları Çul Edinen TÜRKüm !

Ben; Zafer Rüyasını Görenlere Saç Yolduran, Hezimete uğratıp, Ümitleri Solduran , Müzelerde Baş Köşeleri Dolduran TÜRKüm !

Ben; Damarlarında Asil Kanın Aktığı Irkım, Benden Bahseder Destanım, Ağıtım, Ben TÜRKüm

LeAnDeK

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bunlar yakında anayasanın 4 maddesinide değiştirirler. Tek dili Türkçe olmaz artık. Gereksiz bir müfredat.

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Seçmeli olmasında bence bir sıkıntı yok.İsteyen gider isteyen gitmez.
Bunların Kursları açıldı birara.Ben dahil herkes ayağa kalktı.
Ama ne oldu ilğisizlikten çoğu kapandı gitti.

XuSeR

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Dağdaki Şerefsizlerin arasında üniversite mezunlarıda var. bende tunceli'li zazayım ama ben istemem okullarımızda böyle dersler verilmesini.

Ayrıca ingilizce yerine kürtçe öğrenmek istiyorlarsa gitsinler kürtçe kurslara yazılsınlar. İnsanların amacı kürtçe öğrenmek değil bölücülük yapmak. Neden İstanbul, Adana, Diyarbakır, Batman, Van ve Kızıltepe'de açılan kurslara gidip öğrenmediler kürtçeyi? Neden bu kurslar öğrenci ilgisinin az olmasından dolayı kapandı?

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
yok arkadaş, eğitime başlama yaşı 66 yerine 6 aya çekilmeli. millet kurtlar vadisi ağzıyla yorum yapıyor. "olmaz öyle şey, Türküz biz, yaşatmayız, keseriz". Kürtün cahili sokakta, Türkün ki ise klavyede taş atıyor. pek bir fark yok.

by10ur

Profesör
Reaksiyon puanı
7

"Milliyetin çok belirgin niteliklerinden biri de dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz. (1931)" Mustafa Kemal Atatürk

Basit bir dil eğimi demiş arkadaş, 3 4 ülkedeki özerkliklerden bahsetmiş merak ediyorum o 3,4 ülkede en az 2 3 yıl yaşamış mı o ülkeler bölünmüyor değil bölünüyorlar ayrımcılık yaşanmıyor sanmayın bugün bütün avrupa ülkeleri rahat laylaylom yaşamıyorlar Almanya olmasa çoğu kendi iç kargaşasından para durumundan isyan eder Dil bir kültürün kimliği ve benliği için kalıcı bir etkendir. Hollanda, İspanya gibi devletlerin kendi benliklerini daha yüz yıllarca koruya bileceğini düşüyor musunuz ?

IuTKuI

Profesör
Reaksiyon puanı
4
[MENTION=51495]trnc[/MENTION] Mesele nedir? Yaş ile ne alakası var şimdi.

21 yaşındayım. Bana göre uygunsuz bir durum.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Kürtten korkan kim hacı hayırdır sen kocaman TÜRKten bahsediyorsun
Ben Bir TÜRKÜM !...

Ben ; Orta Asyadan Türeyen, Anadoluda Büyüyen, Avrupa İçlerine Yürüyen TÜRKüm !

Ben ; Dağlarda Gemi Gezdiren, Taşlara Destanlar Kazdıran, Tarihi Baştan Yazdıran, TÜRKüm !

Ben ; Adalete, Mertliğe Örnekler Veren, Ölüm Kalım Savaşına Gülerek Giden, Yeryüzünde Her Murada Eren TÜRKüm !

Ben ; Sancaklara, Tuğlara Baş Eğdiren, Beylere, Paşalara Hilat Giydiren, Kılıcını Üç Kıtada Gezdiren TÜRKüm !

Ben; Atillayı, Yavuzu, Fatihi Var Eden, Kralları, İmparatorları Kendisine Yar Eden, Düşmanına Dünyasını Dar Eden TÜRKüm !

Ben; Şahları, Sultanları Kul Edinen, Altınları, Elmasları Pul Edinen, Kaftanları Çul Edinen TÜRKüm !

Ben; Zafer Rüyasını Görenlere Saç Yolduran, Hezimete uğratıp, Ümitleri Solduran , Müzelerde Baş Köşeleri Dolduran TÜRKüm !

Ben; Damarlarında Asil Kanın Aktığı Irkım, Benden Bahseder Destanım, Ağıtım, Ben TÜRKüm

Evet ; Sen bir Türk'sün !

Orta Asya'dan Gelip, varoluşundan beri mezopotamya bölgesinde yaşayan kürtlerin bölgesine yerleşip bir şeyler yapmaya çalışan !
Dağdan gelip bağdakini kovan :)

Ha bu arada,"apocu" değilim, o adam benim felsefeme uymuyor, ve şunu da biliyorum, Atatürk olsaydı şimdi kürt meselesini değil başka şeyleri konuşuyor olurduk, her şey çok ama çok daha iyi olurdu..

Bu forumu 24 saat takip ediyorum, konunun daha fazla siyasi tartışmaya dönmemesi için fazla uzatmayalım..
yıllardır büyüklerin bitiremediği bu kavgayı biz burada bitirebilecek değiliz, saygısızız çünkü..

Neanderthal

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Kürtçe dil öğretilmeyecekse ingilizcede öğretilmesin o zaman ?

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
eğitimden korktuğunuz nedir anlamış değilim. bölge halkını cehalete terk edilince neler olduğunu görmüyor musunuz?
Bölge halkının Türkçeye bakış açısını merak ediyorum açıkçası. Kürtlerin olduğu yerde de Türkçe seçmeli ders olursa şaşırmaz kimse.

Kürtleri sevmiyor değilim, ama niye onlar bizim toprağımızda bizim dilimizi doğru düzgün konuşup öğrenmek istemiyor?
Yaşadıkları yerin dili belli sonuçta.
Biz o zaman gittiğimiz, yabancı kaldığımız ülkelerin dilini öğrenmek yerine onların dilini hiçe sayarak kendi dilimiz konuşulsun diye zorlama yapalım.

Ingilizce de azınlıktan bu hale gelmiştir heralde.

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Irk'çılık yapıp ucuz şovlar peşinde koşmayalım arkadaşlar. Her millet kendi ırkıyla gurur duyar ve duymalıdır da zaten. Hiçbir ırk diğerinden üstün değildir. Sadece bazı milletler diğerlerinden tarih boyunca daha başarılı olmuştur. Her zaman ne oldum değil ne olacağım deyip tarihten ders çıkartıp geleceğe bakmak gerekli.

Bugun şu bir gerçekki ülkemizde milyonlarca kürt vatandaş var ve türkçe öğrenmek bu insanların en büyük hakkı. Nasıl almanyada yaşayan gurbetçilerimiz kendi dillerini öğrenmek istediklerinde konuya hassas yaklaşıyorsak ülkemizde de başkaları için aynı hassasiyeti paylaşmalıyız.

Kürtçe eğitim ile kürtçe seçmeli ders bambaşka kavramlar. Bu ülkenin resmi dili türkçedir ve okullarda türkçe eğitim verilir(ingilizce, fransızca, almanca eğitim veren özel de devlet okulları da var fakat ayrı bir konu) fakat bunun yanında yabancı dil seçmeli dersleri de bulunur.

Eğer diyorsanız ki hepimiz kardeşiz, bu milletin bu ülkenin çocuklarıyız, beraber savaştık beraber yaşayacağız; kürt kardeşlerimizin kendi dillerini öğrenme haklarını önce biz savunmalıyız. Onları kabul etmek için türklüğe asimile olmalarını beklemek insanlık suçudur, ırkçılıktır, faşistliktir, günahtır, ayıptır.

Ayrıca komşu ülkelerimizde kürtçe konuşan büyük bir nufus var, biz eğer o coğrafyalara açılmak istiyorsak, iletişim kurmak, ticaret yapmak istiyorsak onların dilini bilen insanlara ihtiyacımız olacaktır. Büyük devlet olmanın gerektirdiği budur. Onları anlamadan onlarla nasıl iyi ilişkiler kurabiliriz? Dış işleri bakanlığında MİT de yabancı dil bilen kaç kişi var? Ülkemizde ve bu coğrafyada böyle bir gerçek varken buna kabul edip gerçekçi davranıp bundan faydalanmanın yollarını aramalıyız.

Ayrıca sürekli burada ballandıra ballandıra anlattığınız, özlemini dile getirdiğiniz Osmanlı imparatorluğunun resmi dili tükçe olmasının yanında dönem dönem ek olarak farsça ve arapça da kullanılmıştır ve aynı zamanda Osmanlı imparatorluğu hiçbir zaman halkının diline karışmamıştır. Her milletin kendi dilini konuşma isteğine saygı duymuştur. Sadece resmi işlerde türkçe kullanılması şartını koşmuştur.

Osmanlı Imparatorluğundan, taptığınız padişahlardan eğer illa bir ders yada feyz alcaksanız bu konuda alınız.

Türkiyenin resmi dili türkçedir, resmi eğitim dili de türkçedir fakat seçmeli ders olarak eğer talep olursa hem kürt çoğrafyasında iş yapmak isteyen türkler, hemde kürt vatandaşlar kendi dillerini öğrenebilirler.

Tüm yazdıklarımı kürt-pkk ayrımını yaparaktan, o acınası ırkçılık duygularınızdan arınarak okuyunuz lütfen.

IuTKuI

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Bu arada [MENTION=51495]trnc[/MENTION] mesajım tam senin mesajın altına gelmiş ben sana yazmamıştım onu. Sanırım kardeşim dedim diye sende bana yaşı sordun. Moderatör onayı olduğundan tesadüf gelmiş.

Açıkçası benim için önemli bu konu ve ben gereksiz buluyorum. Mesajımda demiştim ki İngilizce'yi arkadaşlar sorun edecek diye.

Ama okuyan olmamış: " Şimdi bazı arkadaşlar gelip diyecekler ki İngilizce eğitim de verilmesin o zaman. İngilizce eğitiminin verilmesinin amacı artık Dünya'da ortak dil olarak benimsenmiş bir dil olduğundan ve ülkemizde çoğu iş yerinde önemli bir yer edindiğinden verilmektedir."

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bence bu tarz girişimler terörle mücadele kapsamında değerlendirilmeli . çünkü terör örgütü bunun gibi konuları bahane göstererek propaganda yapıyor. ayrıca devlet vatandaşlarının ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlüdür. Özal zamanında Kürtlere vatandaşlık hakkı verildiğinde bunun sadece bir kağıttan ibaret olmadığı bilinmeliydi. Bir insana vatandaşlık veriyorsanız ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlüdür.

TheTruth

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bu kadarda yüz verilmez böyle böyle yüz buluyorlar

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bence bu tarz girişimler terörle mücadele kapsamında değerlendirilmeli . çünkü terör örgütü bunun gibi konuları bahane göstererek propaganda yapıyor. ayrıca devlet vatandaşlarının ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlüdür. Özal zamanında Kürtlere vatandaşlık hakkı verildiğinde bunun sadece bir kağıttan ibaret olmadığı bilinmeliydi. Bir insana vatandaşlık veriyorsanız ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlüdür.

Irk'çılık yapıp ucuz şovlar peşinde koşmayalım arkadaşlar. Her millet kendi ırkıyla gurur duyar ve duymalıdır da zaten. Hiçbir ırk diğerinden üstün değildir. Sadece bazı milletler diğerlerinden tarih boyunca daha başarılı olmuştur. Her zaman ne oldum değil ne olacağım deyip tarihten ders çıkartıp geleceğe bakmak gerekli.

Bugun şu bir gerçekki ülkemizde milyonlarca kürt vatandaş var ve türkçe öğrenmek bu insanların en büyük hakkı. Nasıl almanyada yaşayan gurbetçilerimiz kendi dillerini öğrenmek istediklerinde konuya hassas yaklaşıyorsak ülkemizde de başkaları için aynı hassasiyeti paylaşmalıyız.

Kürtçe eğitim ile kürtçe seçmeli ders bambaşka kavramlar. Bu ülkenin resmi dili türkçedir ve okullarda türkçe eğitim verilir(ingilizce, fransızca, almanca eğitim veren özel de devlet okulları da var fakat ayrı bir konu) fakat bunun yanında yabancı dil seçmeli dersleri de bulunur.

Eğer diyorsanız ki hepimiz kardeşiz, bu milletin bu ülkenin çocuklarıyız, beraber savaştık beraber yaşayacağız; kürt kardeşlerimizin kendi dillerini öğrenme haklarını önce biz savunmalıyız. Onları kabul etmek için türklüğe asimile olmalarını beklemek insanlık suçudur, ırkçılıktır, faşistliktir, günahtır, ayıptır.

Ayrıca komşu ülkelerimizde kürtçe konuşan büyük bir nufus var, biz eğer o coğrafyalara açılmak istiyorsak, iletişim kurmak, ticaret yapmak istiyorsak onların dilini bilen insanlara ihtiyacımız olacaktır. Büyük devlet olmanın gerektirdiği budur. Onları anlamadan onlarla nasıl iyi ilişkiler kurabiliriz? Dış işleri bakanlığında MİT de yabancı dil bilen kaç kişi var? Ülkemizde ve bu coğrafyada böyle bir gerçek varken buna kabul edip gerçekçi davranıp bundan faydalanmanın yollarını aramalıyız.

Ayrıca sürekli burada ballandıra ballandıra anlattığınız, özlemini dile getirdiğiniz Osmanlı imparatorluğunun resmi dili tükçe olmasının yanında dönem dönem ek olarak farsça ve arapça da kullanılmıştır ve aynı zamanda Osmanlı imparatorluğu hiçbir zaman halkının diline karışmamıştır. Her milletin kendi dilini konuşma isteğine saygı duymuştur. Sadece resmi işlerde türkçe kullanılması şartını koşmuştur.

Osmanlı Imparatorluğundan, taptığınız padişahlardan eğer illa bir ders yada feyz alcaksanız bu konuda alınız.

Türkiyenin resmi dili türkçedir, resmi eğitim dili de türkçedir fakat seçmeli ders olarak eğer talep olursa hem kürt çoğrafyasında iş yapmak isteyen türkler, hemde kürt vatandaşlar kendi dillerini öğrenebilirler.

Tüm yazdıklarımı kürt-pkk ayrımını yaparaktan, o acınası ırkçılık duygularınızdan arınarak okuyunuz lütfen.

Hadi bunu da açıklayın bordo klavyeliler :)
Diyarbakırdan selamlar :)

daha önce banlanmıştım siyasi tartışma yüzünden, nickim ea-gtr.. :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...