İşsiz Kalmayacak Meslek Varmı?

Bu konuyu okuyanlar

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Sağlıkçılar ağlıyor diyosun da hastalandığın zaman gözün yaşlı hastanelere koşmayı biliyorsun ama ? Domuz gribi kuş gribinde de bu durum böyle idi şimdi mi corona virüs var diye ağlar oldu sağlıkçılar ? Senin gibi mantalite de insanlar olduğu sürece daha çok doktorlar sağlık personelleri kafalarına parke taşı vurularak öldürülürler. Sizin bu zihniyetinizden utanç duydum.Aşağılama yapan sizsiniz ben sizin verdiğiniz örnek üzerinden karşılama yapmıştım, ve aracımın kin ve nefret olmadığını özellikle belirttim fakat belli ki siz suçlama ve nefret söylemi içerisindesiniz. Laflarınıza ve sözlerinize dikkat edin had ve hudud denen şeyi aşmayın.
Madem bu kadar memnun değilsiniz sağlık sektörü ve çalışanından gidin ülke dışında tedavinizi olun efendim kimse kimseyi zorla tedavi etmiyor.
Şimdi diğer mevzuya gelecek olursak sağlık personellerinin bir çoğu 24 saat yani nöbet usulü ile çalışıyor.
Ortalama bir ilçe hastanesinde yaklaşık bir doktor 180 kişi muayene ediyor en az buda saatte 8 kişiye denk geliyor. Yani 7 dakika da bir hasta geliyor. Ve küçük hastanelerde tek doktor tek teknisyen çalışıyor (laboratuvar, röntgen vs..)
SANIRIM OKUMADINIZ RÖNTGEN TEKNİSYENLİĞİ HARİÇ YIPRANMA PAYI SAĞLIK ÇALIŞANLARINA VERİLMİYOR.
SAĞLIK SİSTEMİNİN ÇALIŞMA MANTIĞI TOPLAM İŞ GÜNÜ x8 SAATTİR YANİ AYDA 22 gün iş günü varsa 22x8=176 saat mesai doldurmak zorundalardır. VE SAĞLIK PERSONELİNİNDE RESMÎ TATİLLERDE İZNİ BULUNMAMAKTADIR.
Bu arada yiyorsa polis olun demişsiniz ya sizdede akıl varsa buyurun doktor olun görelim ?
BEN SİZİN KADAR SAĞLIKÇISINA DÜŞMAN OLAN BİR KİŞİ GÖRMEDİM KINIYORUM SİZİ
Ben sağlıkçılardan memnun değilim demedim. Askerden/polisten çok çalışıyormuş ya ona itiraz ettim.

Bu arada ben hastalanınca maaşsız bedava mı muayene ediyorsunuz sanki? Paşalar gibi SGK'mı ödüyorum. Bakmam diyorsanız istifa edersiniz. Hayrına tedavi etmiyor kimse. Başka ülkeye niye gidecekmişim?

Siz de yurtdışından tehdit olunca TSK'ya sığınırsınız. Evinize hırsız girince polisi ararsınız ama. Ben onu söylüyor muyum? Herkes görevini yapmak zorunda. Bunun karşılığında para alıyor çünkü.

Yaptığınız aylık çalışma saati hesabında sağlık personelinin aylık 176 saat çalıştığını söylediniz. Bir asker/polis ayda 224 saat çalışıyor. Aradaki farkı görebiliyor musunuz? Ölüm riskinden bahsetmiyorum bile, haberlerden duyuyorsunuzdur.

Ayrıca fiilli hizmet zammı/yıpranma payı ile ilgili aşağıdaki resmi gazete ilanının 11. maddesi ne oluyor o zaman:

Ben sağlıkçıların yaptığı işi küçümsemiyorum. Ama polis ve askerle kıyaslayınca daha rahat çalıştıkları aşikar. Çalışma sistemiyle bunu anlattım. Siz hala hemşirelik, doktorluk daha zor diye savunuyorsunuz.
Madem doktorluk, askerlik/polislikten zorsa ve polisten bile az maaş alıyorsa -ki bu yalan (döner sermaye vs. ek ücretleri eklemeden maaş hesabı yapıyorsunuz)- bu kadar kafası çalışan adam niye doktor oluyor? Madem siz haklısınız da o zaman kafaları mı çalışmıyor? Sizce hangisi?

Bence kafaları çalışıyor.
Mağdur edebiyatından başka bir şey değil. Bu ülkede en çok doktorlar çalışıyor (!) Yersen tabi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şunu da şimdi gördüm kimin aşağıladığı bilfiil ortada

Birşey yazmanıza da gerek yok, sonuç olarak siz haklı olduğunuzu kabul edin maalesef fikriniz/fikrim değişmeyecek. Tartışma ve muhattapa alma gereği duymuyorum sizi. Sizde almazsanız sevinirim

Sağlıkta Şiddet ile ilgili 17.04.2020 tarihi ve sayılı Resmi Gazete ilanının 28. maddesi:

MADDE 28 – 7/5/1987 tarihli ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanununun ek 12 nci maddesine birinci fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra ve maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
“Kamu veya özel sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan sağlık personeli ile yardımcı sağlık personeline karşı görevleri sebebiyle işlenen 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan kasten yaralama (madde 86), tehdit (madde 106), hakaret (madde 125) ve görevi yaptırmamak için direnme (madde 265) suçlarında;
a) İlgili maddelere göre tayin edilecek cezalar yarı oranında artırılır.
b) Türk Ceza Kanununun 51 inci maddesinde düzenlenen hapis cezasının ertelenmesi hükümleri uygulanmaz.”
“Şiddetin vuku bulduğu sağlık kurum ve kuruluşunda, faile veya yakınına mağdurun verdiği hizmeti verebilecek başka sağlık personeli ve yardımcı sağlık personeli bulunması halinde hizmet ilgili diğer personel tarafından verilir.”

Bu adaletsizliği tarif edecek söz bulamadım. Niye mi?

TCK'nın ilgili maddelerine özellikle sağlık personeline uygulanan şiddet için cezanın yarı oranda arttırılacağı ile ilgili madde eklendi. Hani siz diyorsunuz ya "İnsanlar sağlık personeline bağırıp hakaretler ediyor ama polise gık denemiyor. Buda ülkemizde ki sağlık personeline olan saygının apaçık delilidir." diye. Hasta mağdur olarak oraya gelmiş. Doktor hastayı tersliyor. Sonra hasta veya yakını sinirleniyor. Genç doktorlar değil ama yaşlı doktorlarda başıma geliyor bu durum. Adam doktora mukavemet gösterince diğer kamu görevlilerine oranla ekstra ceza alacak. Doktorun darp edilmesi savunulacak bir şey değil ama suçu tamamen hastaya da yıkmamak lazım.

Kanunun (TCK'nın yukarıdaki maddeleri) eski haline bak. Kanunun eski halinde yargı hariç tüm kamu personeline (sağlıkçı, polisi, vergi memuru vs.) hakaret ve mukavemet aynı cezayı öngörüyordu. Yani mukavemet polise de yapılsa PTT'ye de yapılsa doktora da yapılsa aynı ceza vardı. Şimdi ne oldu? Sağlıkçıya hakaret, mukavemet diğer memurlara yapılandan daha fazla ceza öngörüyor.
Polise sövsen doktora sövmekten az ceza alırsın, anlamına geliyor. Ya da polisi dövsen doktoru dövmekten az ceza alırsın, anlamına geliyor.

Anlatabildim mi? Polisten daha caydırıcı bir durum var.

Son düzenleme:

Furkang7

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
Yaptığın şeyi iş olarak görürsen maddi ve manevi olarak huzura eremezsin. Aşk ile, inanç ile, heyecan ile yapacaksın. Bak o zaman b*k temizlemek, doktorluk yapmak, top tepmek, siyasetçilik yapmak nasıl güzel gelecek.

Zlatanerra

Asistan
Reaksiyon puanı
217
En ölmeyecek meslek yazılımcı olmaktır. Kendini geliştirdikten sonra piyasada iş bulamasan bile evinde oturduğun yerden tecrübelerinle beraber start up bile başlatabilirsin.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Konu içerisindeki tartışma biraz daha uzarsa konuyu kilitleyeceğim. Sorulan soru alakasız yerlere gelmiş. Ana konudan sapmayın arkadaşlar.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,854
Git bir araba tamircisinin yanına meslek öğren.
İşini çok iyi bilen olursan eğer müşteri her zaman seni arayıp bulacak.

Bilgisayarda para varda ama araba tamiri kadar değil.

BayRamiz06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
hangi yerden site açarsam reklam verip para kazanabilirim? bildiğim kadarıyla her sitede reklam veremiyosun nerden kuracam siteyi
Hocam Wordpressle ilk önce denemek için kur eğer iş ciddiye binerse İşi Profesyenelleştirirsin.

Şuan toplumsal tartışma başladı Konu Kilitlenebilir herkese Teşekkürler.

dogukan_t15

Öğrenci
Reaksiyon puanı
32
Turizmi bırakıp 21 yaşında üniversiteye girdim .su anda yaşım 30a geldi .
Sosyal Bilgiler Ögretmeni ünvanım var .

Sonrasında Yüksek lisansa başladım kadro açılmadı ve hocalar ilgisizdi yarıda bıraktım .
Bir mağazaya girdim Bebek araç gereçleri uzmanı oldum ve devamında aynı mağazada bebek araç gereçleri kategori sorumlusu oldum . Ordan ayrıldım su anda görevim kasiyerlik ...

Gelirim iyi mi emin ol bir Kasiyer için fazlasıyla iyi bir gelirim var . Calıştığım mağaza kurumsal bir mağaza ve su anda kasa onu satışlarımdan gelen ticket ve primlerle aşağı yukarı 3200 civarı alıyorum .

Üstelik evliyim ve eşimde sağlıkçı atanamadı.

Türkiye'deki sistemde yer edinmek gerçekten zor .

Kendi mesleğimi yapamıyorum .
Üniversite okumayıp turizmde devam etseydim muhtemelen su anda Bar Kaptan yada Bar Supervisor olmuştum .

Profilime bak görürsün

"ESKİ SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENİ YENİ KASİYER " yazıyor .

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Turizmi bırakıp 21 yaşında üniversiteye girdim .su anda yaşım 30a geldi .
Sosyal Bilgiler Ögretmeni ünvanım var .

Sonrasında Yüksek lisansa başladım kadro açılmadı ve hocalar ilgisizdi yarıda bıraktım .
Bir mağazaya girdim Bebek araç gereçleri uzmanı oldum ve devamında aynı mağazada bebek araç gereçleri kategori sorumlusu oldum . Ordan ayrıldım su anda görevim kasiyerlik ...

Gelirim iyi mi emin ol bir Kasiyer için fazlasıyla iyi bir gelirim var . Calıştığım mağaza kurumsal bir mağaza ve su anda kasa onu satışlarımdan gelen ticket ve primlerle aşağı yukarı 3200 civarı alıyorum .

Üstelik evliyim ve eşimde sağlıkçı atanamadı.

Türkiye'deki sistemde yer edinmek gerçekten zor .

Kendi mesleğimi yapamıyorum .
Üniversite okumayıp turizmde devam etseydim muhtemelen su anda Bar Kaptan yada Bar Supervisor olmuştum .

Profilime bak görürsün

"ESKİ SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENİ YENİ KASİYER " yazıyor .
Öğretmenlik memurlar içinde daha rahat ama. Dediğiniz gibi atanma sıkıntısı var. Özellikle bazı bölümlerde çok az atama var. Puanlar yüksek oluyor.
Onu geçtim bir de her sene mezun olanlarla birlikte KPSS'de rakiplerin artıyor.

Ben 10 yıl önce sırf bu sebepten Hacettepe Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği'ni bıraktım.

dogukan_t15

Öğrenci
Reaksiyon puanı
32
Öğretmenlik memurlar içinde daha rahat ama. Dediğiniz gibi atanma sıkıntısı var. Özellikle bazı bölümlerde çok az atama var. Puanlar yüksek oluyor.
Onu geçtim bir de her sene mezun olanlarla birlikte KPSS'de rakiplerin artıyor.

Ben 10 yıl önce sırf bu sebepten Hacettepe Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği'ni bıraktım.
Şu anda ne iş yapıyorsun hocam

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Ekmek. Fırıncılık bitmez bu devlette. Başka yerde de. Fırınlar sürekli açık kalmak zorunda :)

BayRamiz06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Hocalarım Hayvancılık bitmeyecek mesleklerden ama işte zor işler.

[т]σятυє

Asistan
Reaksiyon puanı
278
  • Yazılım Mühendisi
  • Ağ ve Bilgisayar Sistemleri Yönetimi
  • Network Uzmanı

Rootsyl

Müdavim
Reaksiyon puanı
514
İstatistikçilerin ve veri bilimcilerin herhangi yakın bir zamanda işsiz kalacağını sanmıyorum.

İlprohan

Doçent
Reaksiyon puanı
301
Geleceğin mesleği yazılım ve bilgisayar mühendisliği bence, ben de o işi yapıyorum çünkü

drjacob

Müdavim
Reaksiyon puanı
687
bu sıralar yazılım diyorlar da türkiye de hiç bir mesleğin garantisi yok

panzr

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,487
Yazılım
Memurluk
Network uzmanı

karavanlagez.11

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Bu konuyu ben de çok araştırdım, hemen hemen her sitede aynı şeyler yazıyor. Özellikle yazılım için herkes geleceğin mesleği diyor. Sağlıkta da iş bulmanın kolay olduğunu gördüm baktığım sitelerde. Yani sayısalcıysan işin daha kolay. Ama yukarıda bir arkadaşın yorumu da ilgimi çekti. İşini seviyorsan zaten her türlü tutunursun, başarılı olursun gibi bir yorumu vardı. Bu söze katılıyorum. Önemli olan sevmek ve istekli olmak. Bu arada baktığım siteler de şunlardı:

Türkiye'de En Kolay İş Bulan Meslekler
Türkiye'de En Kolay İş Bulan Meslekler? En Çok İş Bulan Meslekler?
https://www.hangisieniyi.com/turkiyede-en-kolay-is-bulan-meslekler/

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Bu konuyu ben de çok araştırdım, hemen hemen her sitede aynı şeyler yazıyor. Özellikle yazılım için herkes geleceğin mesleği diyor. Sağlıkta da iş bulmanın kolay olduğunu gördüm baktığım sitelerde. Yani sayısalcıysan işin daha kolay. Ama yukarıda bir arkadaşın yorumu da ilgimi çekti. İşini seviyorsan zaten her türlü tutunursun, başarılı olursun gibi bir yorumu vardı. Bu söze katılıyorum. Önemli olan sevmek ve istekli olmak. Bu arada baktığım siteler de şunlardı:

Türkiye'de En Kolay İş Bulan Meslekler
Türkiye'de En Kolay İş Bulan Meslekler? En Çok İş Bulan Meslekler?
Türkiye’de En Kolay İş Bulan Meslekler Hangileri?
2 yıl geçmiş konudan. İyi hortlatılmış.

Reaksiyon puanı
8,008
Yazılımın Y'sini bilmeyen herkes Yazılım geleceğin mesleği yavvv diyor şaka gibi. Sanki yazılımcılar oturduğu yerden 2 satır şey yazıp para kazanıyor. İşin zorluğunu geçtim sektörde o kadar çok yazılımcı var ki. Ayrıca bunun için üniversite diplomasına ihtiyacınız yok. Lise mezunu bile olsanız ve yazılımda kendinizi çok iyi bir şekilde geliştirdiyseniz her yerde işe girebilirsiniz neredeyse. O yüzden daha Mühendislik fakültesine girmemiş özellikle Liseli arkadaşlar herkese inatla vovv yazılım vovv bilgisayar mühendisliği demese çok iyi olacak. Çünkü sektörü bilmeden 1 kişinin dediği şeyi tekrar ediyorlar papağan gibi.