İşsiz Kalmayacak Meslek Varmı?

Bu konuyu okuyanlar

BayRamiz06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Dostlar 2021'de Üniversite sınavına gireceğim.Acaba Meslek öneriniz varmı?

grbzz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,768
Bölümümüz nedir ?

Reaksiyon puanı
3,027
Teknoloji sektörüdür, yazılım geliştiriciliği olabilir. Bölüm olarak soruyorsanız elektrik-elektronik mühendisliği, yazılım mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği gibi. Son yıllarda yazılım ve elektronik mekatronik adı altında bulunuyor.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,954
Gelecekte beynimize zorla çip takacaklar, ülkelerini birleştirerek yeni bir koloni kuracaklar. Kısaca hiçbir insanın geleceği yok şu anlık. Virüsler artık sıradanlaşacak. Bizler yanlış zamanda yaşıyoruz maalesef. :(

Son düzenleme:

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
İşsiz kalmayak alan ne olursa olsun bu günlerdede gördüğümüz gibi Sağlık sektörü bence. Doktorundan hademesine orada çalışan hemşireden laborantına sağlık sektörü aç kalmaz ve yüzde 99 kadrolu olrak devlet memuru olur artık. Diğer alanda Eczacılık ve Temel gıda alanı.

Bu korona muhabbeti bitince yapılacak işlerin başında bence Şehir Hastanelerinin devamı gelir ve şehir hastanesi binlerce sağlık çalışanı alımı demek. Bu saatten sonra kimsede yapmayın ne gerek var hastaneye flan demez diyemez zaten.

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
İşsiz kalmayak alan ne olursa olsun bu günlerdede gördüğümüz gibi Sağlık sektörü bence. Doktorundan hademesine orada çalışan hemşireden laborantına sağlık sektörü aç kalmaz ve yüzde 99 kadrolu olrak devlet memuru olur artık. Diğer alanda Eczacılık ve Temel gıda alanı.

Bu korona muhabbeti bitince yapılacak işlerin başında bence Şehir Hastanelerinin devamı gelir ve şehir hastanesi binlerce sağlık çalışanı alımı demek. Bu saatten sonra kimsede yapmayın ne gerek var hastaneye flan demez diyemez zaten.
Katılıyorum bu yoruma.

BayRamiz06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Hocam şuan bölümüm Web Tasarım,Veri Tabanı programcılığı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Haklısınız Sağlık sektörü ön planda fakat Bir programcının üniversitede Tıp okuması biraz garip olacaktır.

TrendBey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
54

Haklısınız Sağlık sektörü ön planda fakat Bir programcının üniversitede Tıp okuması biraz garip olacaktır.

Bence yazılımı seviyorsan yazılım oku.Ben bilişim öğrencisiydim senin gibi.Yazılımım iyiydi hatta hocam mercedese staja verecekti ama hayatım boyunca kod ile uğraşmak istemediğim için web tasarım seçtim.Daha sonra web tasarımı da bıraktım sevdiğim bir işi yapmak için.Tabii lise mezunu oldum çoktan.

Bence yazılımı seviyorsan yazılım oku.Ben bilişim öğrencisiydim senin gibi.Yazılımım iyiydi hatta hocam mercedese staja verecekti ama hayatım boyunca kod ile uğraşmak istemediğim için web tasarım seçtim.Daha sonra web tasarımı da bıraktım sevdiğim bir işi yapmak için.Tabii lise mezunu oldum çoktan.
Bu arada yazılım okursan aç kalmazsın tanıdığın birileri varsa ya da çok çabalayıp bir yerlere gelmeye çalışırsan

BayRamiz06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Hocam hedef 2 side olsun o halde :D

TheChild

Profesör
Reaksiyon puanı
1,569

Yanlız yanlış bir bilgi veriyorsunuz. Bunun kpss i var. Diş hekimliği şişmiş durumda atamaları düşündüğünüz kadar kolay değil ve eczacılıkta atamaları kura ile oluyor yada eczane açmanız veya ilaç arge vb girmeniz gerekli. Hademelik şuan özelleştirilmiş durumda devlete bağlı olanlar hep eski kadro. Hemşirelik deseniz yardımcılığı var. Teknisyenlik deseniz belki de hastanenin en çok çalışan durumu, laboratuvar ve röntgen teknisyenliğinden uzak durun acilden farksız çalışıyor. Sürekli hastalık riski altındasınız. En temizi atanırsan öğretmenlik yaz tatili bayram tatili corona tatili kar tatili o tatili özel dersi şusu busu öğretmenlik kadar rahat bir meslek yok

Sektörün içinde olduğum için biliyorum. Gelip size bağıran çağıran laf eden insanlara birşey diyemiyorsunuz sağlık sektöründe.

Ve kesinlikle çalıştığınızın hakkını alamıyorsunuz öyle bir çalışmaya az bence o maaş. Adı memurluk sağlık sektörü için

bilexsamet

Profesör
Reaksiyon puanı
2,415
En garanti meslekler: Güvenlik (asker, polis) ve sağlık (doktor, hemşire vs. sağlık personeli) sektöründe devlet memurluğu.
Allah göstermesin ama savaş bile çıksa bu sektörler yine çalışır. ?

Ama asker ve polislerin çalışma şartları çok zordur. Yakın tanıdıklarım var. Eğer sevdiğiniz bir meslek değilse son çare olarak asker ve polislik düşünülebilir.

Zaten asker ve polisler okulunu okuduktan sonra direkt atanıyor. Sağlıkçılar atanmak için ilave sınava (KPSS) giriyor.

Eğer tatili bol, çalışması rahat bir meslek istiyorsanız devlet kadrosunda öğretmenlik en temizi. Ama KPSS'ye iyi çalışmanız lazım. Benim tavsiyem bu. Ama atanmak önemli.

TheChild

Profesör
Reaksiyon puanı
1,569
En garanti meslekler: Güvenlik (asker, polis) ve sağlık (doktor, hemşire vs. sağlık personeli) sektöründe devlet memurluğu.
Allah göstermesin ama savaş bile çıksa bu sektörler yine çalışır. ?

Ama asker ve polislerin çalışma şartları çok zordur. Yakın tanıdıklarım var. Eğer sevdiğiniz bir meslek değilse son çare olarak asker ve polislik düşünülebilir.

Zaten asker ve polisler okulunu okuduktan sonra direkt atanıyor. Sağlıkçılar atanmak için ilave sınava (KPSS) giriyor.

Eğer tatili bol, çalışması rahat bir meslek istiyorsanız devlet kadrosunda öğretmenlik en temizi. Ama KPSS'ye iyi çalışmanız lazım. Benim tavsiyem bu. Ama atanmak önemli.
Son kısım hariç söylediğiniz herşeyi şiddetle red ediyorum. Kusura bakmayın ama haksızsınız

The Commander

Profesör
Reaksiyon puanı
1,338
Vallaha işsiz kalmayım, işten çıkarılmayım diye düşünüyorsanız arkadaşların yorumuna katılıyorum. Devlet kapısı her zaman garantidir. Atandığınız takdirde ömür boyu garantidesiniz, maaşınız günü gününe yatar. İyidir yani. Kendinizi geliştirebileceğiniz alanda işler yapmak istiyorsanız medya sektörü, bilişim sektörü üzerine işler güzeldir. Kendinizi geliştirdiğiniz ve gündeme göre yenilendiğiniz sürece bu işlerde de ekmek yersiniz. Hatta devletteki işlere göre çok daha yüksek gelirler elde etmeniz mümkün olabilir.

TheChild

Profesör
Reaksiyon puanı
1,569
Niye reddediyorsunuz? Açıklayın.
Tabiki.
1.si sağlık çalışanları her daim hasta, hasta yakını ve hastalık riski altındadır.
2.si polislerin yıpranma payı vardır masabaşı polisi trafik polisi olsalar dahi ama sağlık çalışanlarının yoktur(röntgen teknisyenleri hariç radyasyondan dolayı oda)
3. Sü dediğiniz gibi atamaların önü tıkanmış durumda.
4. Sağlık çalışanlarına herhangi bir ek ücretlendirme verilmiyor
5. Bugün mezun olan doktorun sadece iş garantisi mevcut, eczacının ve diş hekiminin bile devlet ataması garantisi yok.
6. Tabii ki maaş. Yeni atanmış bir eczacı ve diş hekimi 6.500 tl maaş alıyor bir poliste okadar maaş alıyor( Doğu görevi hariç)
7. Sağlık personelinin hasta üzerinde sorumlulukları çok fazla sizin tahlil sonucunuz yanlış gelse dahi sorulturma ve sürgün geçirebilirsiniz ama polislerin şiddet ve hakaretten bazen yargılanmadıklarını biliyoruz dün polisle arabanın motoru açık ve 4 lüm yanarken ve ben arabanın içindeyken bana gıcık oldu diye 2 kere park cezası yazmaya çalıştı. Böyle güçleri var elinde. Olayın da kamera kaydı açık burda biraz yakınmışım olayla alakası yok.
8. İnsanlar sağlık personeline bağırıp hakaretler ediyor ama polise gık denemiyor. Buda ülkemizde ki sağlık personeline olan saygının apaçık delilidir.
9. Eğitim süreçleri gerçekten çok zordur 5 yıl canını dişine tak oku, bölümüne masraf yap para harca üstüne stajyerlik yap her yaz, okul döneminde sayısız hasta bak mezun ol sonra bir yıl yardımcılık yap gibi süreçlere tabiidir.
10. Hiç farkettiniz mi bilmiyorum ama ülkemizde sağlık personelinin bir tane sosyal tesisi bulunmamakta. Nereye giderseniz gidin dsi, öğretmen ve polis evi bulabilirsiniz. Sağlıkçı iseniz onlardan biraz daha yüksek bir mebla ile kalabiliyorsunuz.
11. Polis ve askerlere şehiriçi ulaşım Türkiye’nin heryerinde ücretsizdir. Fakat sağlıkçıların öyle bir hakları yoktur.
Siz şimdi gelip polisliğin mi zor olduğunu söylüyorsunuz?

Bu arada amacım polisleri kötülemek değildir polisliği örnek gösterdiğiniz için oradan devam ettim

Son düzenleme:

bilexsamet

Profesör
Reaksiyon puanı
2,415
Tabiki.
1.si sağlık çalışanları her daim hasta, hasta yakını ve hastalık riski altındadır.
2.si polislerin yıpranma payı vardır masabaşı polisi trafik polisi olsalar dahi ama sağlık çalışanlarının yoktur(röntgen teknisyenleri hariç radyasyondan dolayı oda)
3. Sü dediğiniz gibi atamaların önü tıkanmış durumda.
4. Sağlık çalışanlarına herhangi bir ek ücretlendirme verilmiyor
5. Bugün mezun olan doktorun sadece iş garantisi mevcut, eczacının ve diş hekiminin bile devlet ataması garantisi yok.
6. Tabii ki maaş. Yeni atanmış bir eczacı ve diş hekimi 6.500 tl maaş alıyor bir poliste okadar maaş alıyor( Doğu görevi hariç)
7. Sağlık personelinin hasta üzerinde sorumlulukları çok fazla sizin tahlil sonucunuz yanlış gelse dahi sorulturma ve sürgün geçirebilirsiniz ama polislerin şiddet ve hakaretten bazen yargılanmadıklarını biliyoruz dün polisle arabanın motoru açık ve 4 lüm yanarken ve ben arabanın içindeyken bana gıcık oldu diye 2 kere park cezası yazmaya çalıştı. Böyle güçleri var elinde. Olayın da kamera kaydı açık burda biraz yakınmışım olayla alakası yok.
8. İnsanlar sağlık personeline bağırıp hakaretler ediyor ama polise gık denemiyor. Buda ülkemizde ki sağlık personeline olan saygının apaçık delilidir.
9. Eğitim süreçleri gerçekten çok zordur 5 yıl canını dişine tak oku, bölümüne masraf yap para harca üstüne stajyerlik yap her yaz, okul döneminde sayısız hasta bak mezun ol sonra bir yıl yardımcılık yap gibi süreçlere tabiidir.
10. Hiç farkettiniz mi bilmiyorum ama ülkemizde sağlık personelinin bir tane sosyal tesisi bulunmamakta. Nereye giderseniz gidin dsi, öğretmen ve polis evi bulabilirsiniz. Sağlıkçı iseniz onlardan biraz daha yüksek bir mebla ile kalabiliyorsunuz.
11. Polis ve askerlere şehiriçi ulaşım Türkiye’nin heryerinde ücretsizdir.
Siz şimdi gelip polisliğin mi zor olduğunu söylüyorsunuz?
Bırakın bu işi. 40 yılın başı koronavirüs çıktı. Sağlıkçılar ağlıyor.
1. Ölüm riski asker ve poliste mi fazla sağlıkçılar da mı?
2. 2018 yılında yıpranma /fiili hizmet zammı sağlık personeline de getirildi.
4. Neyine ek ücret verecek ki? Ek iş mi yapıyorlar sağlık personeli? Asker polis gibi 24 saat mi çalışıyor. Ülke karışınca sağlık sektörü mü çalışıyor? Sınır dışı operasyona sağlık personeli mi gidiyor?
6. Diş hekiminin maaşına döner sermayesi vs. ekleyin. Ayrıca 09:30-12:00 13:30-16:30 çalıştığını da bir zahmet ekleyin. Asker polisin 12/24 çalıştığını da belirtin. Doktor haftada 40 saat açlışırken 12/24 çalışan asker/polis haftada 56 saat çalışıyor. Anormal durumlarda daha fazla çalışıyor asker/polis. Asker polisin resmi tatillerde de izinleri yok.
7. Daha bugün 1 polisin genci vurup tutuklandığı ile ilgili forumda tartıştık. Çatışmada şehit olanlar da sağlık personeli zaten (!). Doktorun riski daha fazla (!)
8. Sağlık personeline mukavemet daha yeni kanunlaşmadı mı? Ağlaya ağlaya sağlıkta şiddet maddesi eklettiler.
9. Asker polis zaten 2-4 yıl güle oynaya okul bitiriyor (!) Adamlar sırf bu eğitim angaryasından askere gitmek istemiyor. Polis asker 2-4 yıl yatılı okuyor askerlik gibi. Hele rütbeli ise 8 yıl yatılı okuyor.
10. Sağlık Evine çok mu ihtiyaçları var? Varsa açarlar zaten sendikaları bastırdım biraz. Zaten Öğretmen ve Polis Evinde kalabiliyor tüm kamu personeli. Kendi personeline 30 TL ise diğer kamu personeline 35TL falandır.
11. Şehiriçi ulaşım basın mensuplarına, PTT'ye de ücretsiz. Ne yani? Sadece asker polis mi?

TSK ve Emniyet'in kendini savunacak sendikası yok. Grev lokavt vs. suç.

Çoğu 12/24 sistemine göre çalışıyor. Haftada en az 56 saat çalışıyor. Doktor gibi 40 saat değil. Olağan üstü durumlarda terör, darbe, seçim, teröristlerin önemli günleri vs. daha da yoğun çalışıyor.

Ayrıca TSK şehir merkezinden uzak. Dağda bayırda operasyon yapıyor. Kaç tane doktor işi başında şehit oldu (?)

Polis ceza yazdı diye zorunuza gitmiş anlaşılan. Yazdıysa kanuna uygundur.

O kadar insan salak mı okuyup doktor olmaya çalışıyor, kısa yoldan asker polis olmak varken?

Afedersiniz ama yiyorsa doktorluktan veya her ne sağlık işi yapıyorsanız istifa edip asker ya da polis olun.
Madem polisliğe askerliğe kolay diyorsanız istifa edin.

Bir ülkenin güvenlik güçleri bu kadar aşağılanmaz ya.

TeknoTakip

Doçent
Reaksiyon puanı
444

bana bi site oluşturur musun reis

bilexsamet

Profesör
Reaksiyon puanı
2,415
bana bi site oluşturur musun reis
Bence web tasarımı işi de öldü. Profesyonel işler hariç.
Kimse sıfırdan site yapmıyor. Wordpress, Joomla, Drupal gibi içerik yönetim sistemi ile -özellikle Wordpress- istediği hazır şablonu kullanarak istediği türde bir site oluşturuyor. Birçok ücretsiz şablon var. Kod yazmaya bile gerek kalmıyor. Site yapıp satanlar da böyle yapıyor aslında. Wordpress kullanmayı öğrenmek gerekli.

TeknoTakip

Doçent
Reaksiyon puanı
444
Bence web tasarımı işi de öldü. Profesyonel işler hariç.
Kimse sıfırdan site yapmıyor. Wordpress, Joomla, Drupal gibi içerik yönetim sistemi ile -özellikle Wordpress- istediği hazır şablonu kullanarak istediği türde bir site oluşturuyor. Birçok ücretsiz şablon var. Kod yazmaya bile gerek kalmıyor. Site yapıp satanlar da böyle yapıyor aslında. Wordpress kullanmayı öğrenmek gerekli.
teknoloji blogu oluşturmak istiyorum. tutunamaz mıyım?

TheChild

Profesör
Reaksiyon puanı
1,569
Sağlıkçılar ağlıyor diyosun da hastalandığın zaman gözün yaşlı hastanelere koşmayı biliyorsun ama ? Domuz gribi kuş gribinde de bu durum böyle idi şimdi mi corona virüs var diye ağlar oldu sağlıkçılar ? Senin gibi mantalite de insanlar olduğu sürece daha çok doktorlar sağlık personelleri kafalarına parke taşı vurularak öldürülürler. Sizin bu zihniyetinizden utanç duydum.Aşağılama yapan sizsiniz ben sizin verdiğiniz örnek üzerinden karşılama yapmıştım, ve aracımın kin ve nefret olmadığını özellikle belirttim fakat belli ki siz suçlama ve nefret söylemi içerisindesiniz. Laflarınıza ve sözlerinize dikkat edin had ve hudud denen şeyi aşmayın.
Madem bu kadar memnun değilsiniz sağlık sektörü ve çalışanından gidin ülke dışında tedavinizi olun efendim kimse kimseyi zorla tedavi etmiyor.
Şimdi diğer mevzuya gelecek olursak sağlık personellerinin bir çoğu 24 saat yani nöbet usulü ile çalışıyor.
Ortalama bir ilçe hastanesinde yaklaşık bir doktor 180 kişi muayene ediyor en az buda saatte 8 kişiye denk geliyor. Yani 7 dakika da bir hasta geliyor. Ve küçük hastanelerde tek doktor tek teknisyen çalışıyor (laboratuvar, röntgen vs..)
SANIRIM OKUMADINIZ RÖNTGEN TEKNİSYENLİĞİ HARİÇ YIPRANMA PAYI SAĞLIK ÇALIŞANLARINA VERİLMİYOR.
SAĞLIK SİSTEMİNİN ÇALIŞMA MANTIĞI TOPLAM İŞ GÜNÜ x8 SAATTİR YANİ AYDA 22 gün iş günü varsa 22x8=176 saat mesai doldurmak zorundalardır. VE SAĞLIK PERSONELİNİNDE RESMÎ TATİLLERDE İZNİ BULUNMAMAKTADIR.
Bu arada yiyorsa polis olun demişsiniz ya sizdede akıl varsa buyurun doktor olun görelim ?
BEN SİZİN KADAR SAĞLIKÇISINA DÜŞMAN OLAN BİR KİŞİ GÖRMEDİM KINIYORUM SİZİ

bilexsamet

Profesör
Reaksiyon puanı
2,415
teknoloji blogu oluşturmak istiyorum. tutunamaz mıyım?
Yok, tutunmakla alakalı değil söylediğim. Site yapmak artık günümüzde çok basitleşti. Biraz ilgili olan herkes kolayca öğrenebilir. Onu demek istedim. Yani boş site yapımından bahsettim.

Tutunma konusu çok farklı bir konu. Tutunmak site yapmaktan daha fazla emek ister. İçerik üretimi , güncellik vs.

PropHeTe

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
Şaka gibi gelebilir ama her daim iş imkanı cenaze işlerdir, tavsiyem o tür yada onun kollarında bir iş bul malum müşterisi bol ve maneviyatıda yüksek bir iş. ((=

TheChild

Profesör
Reaksiyon puanı
1,569
Sağlık personeline mukavemet daha yeni kanunlaşmadı mı? Ağlaya ağlaya sağlıkta şiddet maddesi eklettiler.
Şunu da şimdi gördüm kimin aşağıladığı bilfiil ortada

Birşey yazmanıza da gerek yok, sonuç olarak siz haklı olduğunuzu kabul edin maalesef fikriniz/fikrim değişmeyecek. Tartışma ve muhattapa alma gereği duymuyorum sizi. Sizde almazsanız sevinirim

Son düzenleme:

TeknoTakip

Doçent
Reaksiyon puanı
444
Yok, tutunmakla alakalı değil söylediğim. Site yapmak artık günümüzde çok basitleşti. Biraz ilgili olan herkes kolayca öğrenebilir. Onu demek istedim. Yani boş site yapımından bahsettim.

Tutunma konusu çok farklı bir konu. Tutunmak site yapmaktan daha fazla emek ister. İçerik üretimi , güncellik vs.
hangi yerden site açarsam reklam verip para kazanabilirim? bildiğim kadarıyla her sitede reklam veremiyosun nerden kuracam siteyi