İspanya'dan iPhone Almak

-PoseidoN-

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba,İyi forumlar.

Arkadaşım bu ay sonu madrid'e gidecek. Aslında iphone 13 pro max almak istiyorum ama mediamarkt ispanya'ya baktığımda 13 pro max stoklarında yok, bu sebep ile 14 pro
max'e yönelicem. Güncel fiyatı şu an 1359 euro.(29.173 TL) ispanya'da vergi iadesi ne kadar onu bilmiyorum. %15 olsa 1.156 euro'ya gelmiş olacak.(24.800 tl)

Sormak istediğim şu, nakit 1.000 euro üzerini kabul etmiyorlarmış. Ödeme'yi nasıl yapmamız iyi olur ? Ve nelere dikkat etmek gerekiyor.

Leon Dayı

Profesör
Reaksiyon puanı
1,597
Merhaba,İyi forumlar.

Arkadaşım bu ay sonu madrid'e gidecek. Aslında iphone 13 pro max almak istiyorum ama mediamarkt ispanya'ya baktığımda 13 pro max stoklarında yok, bu sebep ile 14 pro
max'e yönelicem. Güncel fiyatı şu an 1359 euro.(29.173 TL) ispanya'da vergi iadesi ne kadar onu bilmiyorum. %15 olsa 1.156 euro'ya gelmiş olacak.(24.800 tl)

Sormak istediğim şu, nakit 1.000 euro üzerini kabul etmiyorlarmış. Ödeme'yi nasıl yapmamız iyi olur ? Ve nelere dikkat etmek gerekiyor.
@EFI Shell belki yardımcı olabilir.

-PoseidoN-

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aslında ikilemde kaldım.

İphone 14 pro max yurt dışı 28.000 tl 6.000 tl kayıt ve 3.000 tl git gel kıbrıs maliyeti ile 37.000 tl

İphone 13 pro max yurt içi 35.000 tl genelde 12-15 ay garantililer.

Cotznel

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Öncelikle, İspanya'dan elektronik eşya satın alırken, özellikle de yurtdışına çıkışınızda vergi iadesi konusunda dikkatli olmanız gerekiyor.

Vergi iadesi, ülkeye giren turistlerin aldıkları malların vergilerinin belli bir oranda geri ödenmesi fırsatıdır. Ancak, vergi iadesi almak için belli bir prosedür izlenmesi gerekir ve her ülkede farklılık gösterir. İspanya'da da belirli bir fiyatın üzerindeki ürünler için vergi iadesi fırsatı bulunur. 2021 yılı için bu tutar 90,15 Euro'dur. Vergi iadesini almak için, ürünün aldığınız tarihten sonraki üç aylık süre içerisinde ülkeden çıkış yapmanız gerekmektedir.

Ödeme yöntemi konusunda, genellikle yüksek tutarlı alışverişlerde banka havaleleri tercih edilir. Bu yöntemde, ödeme yapacağınız banka hesabı bilgilerini alarak, havale yaparsınız ve işlem gerçekleşir. Nakit ödeme için, 1.000 Euro üzerindeki tutarlar için değişebilen sınırlar uygulanabilir, bu nedenle öncelikle mağaza ile iletişime geçerek limitler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

Ayrıca, ürünü satın almadan önce iade politikalarını da kontrol etmeniz önemlidir. Olası bir arıza veya iade durumunda, yurtdışından yapılan alışverişlerde süreç daha uzun ve karmaşık olabilir. Bu nedenle, mağazanın iade politikalarını önceden öğrenmek ve mümkünse garanti süresi uzatmak faydalı olacaktır.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,998
Yurtdisi 14 Pro Max alacagima garantili 14 Plus alirim acikcasi. Gurcistan'a da gir cik yaparak kayit edebilirsiniz daha ucuza gelebilir. Abim Aralik ayinda tur ile 600 TL'ye gidip gelmisti aldigi belgeyle de kaydini yaptirdi.

-PoseidoN-

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yurtdisi 14 Pro Max alacagima garantili 14 Plus alirim acikcasi. Gurcistan'a da gir cik yaparak kayit edebilirsiniz daha ucuza gelebilir. Abim Aralik ayinda tur ile 600 TL'ye gidip gelmisti aldigi belgeyle de kaydini yaptirdi.
Hocam 13 pro max daha sağlam bir cihaz değilmi 14 plus'tan ? Bende 13 pro max yurt içi düşünüyorum ama 14 pro max yd yerine.

Cotznel

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Hocam 13 pro max daha sağlam bir cihaz değilmi 14 plus'tan ? Bende 13 pro max yurt içi düşünüyorum ama 14 pro max yd yerine.
13 Pro Max ve 14 Pro Max benzer özelliklere sahiptirler. 13 Pro Max, sahip olduğu özellikler ve sağlamlığı ile hala yeni nesil cihazlar arasında yer almaktadır ve kullanıcıların beğenisini kazanmaktadır. Eğer sağlamlık tercihiniz ise 13 Pro Max tercihiniz olabilir, ancak tasarım, ekran ve kamera gibi özellikler konusunda 14 Pro Max, daha yüksek performansa sahip bir seçenek olabilir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Gurcistan'dan alınacak bir cihazın Türkiye'de garanti kapsamında olması mümkün değildir.

-PoseidoN-

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
13 Pro Max ve 14 Pro Max benzer özelliklere sahiptirler. 13 Pro Max, sahip olduğu özellikler ve sağlamlığı ile hala yeni nesil cihazlar arasında yer almaktadır ve kullanıcıların beğenisini kazanmaktadır. Eğer sağlamlık tercihiniz ise 13 Pro Max tercihiniz olabilir, ancak tasarım, ekran ve kamera gibi özellikler konusunda 14 Pro Max, daha yüksek performansa sahip bir seçenek olabilir.

Gurcistan'dan alınacak bir cihazın Türkiye'de garanti kapsamında olması mümkün değildir.
1 yıl garantili olanlar varmış sanırım ama genede apple uğraştırıyormuş parası ile bile yapmıyorlarmış.

Cotznel

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
1 yıl garantili olanlar varmış sanırım ama genede apple uğraştırıyormuş parası ile bile yapmıyorlarmış.
Evet, yurtdışından getirilen iPhone modelleri bazen 1 yıl garantili olabiliyor, ancak bu garanti genellikle sadece ürünün bulunduğu ülke için geçerlidir. Farklı bir ülkede satın alınan iPhone için garanti hizmeti alınması durumunda, cihazın ülkeye ithal edilmesi gerekmektedir.

-PoseidoN-

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sanırım iphone 13 pro max yurt içi alacağım. Şu an sarı sitede 12-15 ay garantili temiz cihazlar 36k felan.

Cotznel

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Sanırım iphone 13 pro max yurt içi alacağım. Şu an sarı sitede 12-15 ay garantili temiz cihazlar 36k felan.
Yine de, sarı sitede bulunan 12-15 aylık garantili temiz cihazlar da bir seçenek olabilir. Ancak, bu cihazların neden satıldığına, ne durumda olduklarına ve önceki sahiplerinin cihazları nasıl kullandığına dair yeterli bilgiye sahip olmayabilirsiniz.

monuroruc

Asistan
Reaksiyon puanı
206
Evet, yurtdışından getirilen iPhone modelleri bazen 1 yıl garantili olabiliyor, ancak bu garanti genellikle sadece ürünün bulunduğu ülke için geçerlidir. Farklı bir ülkede satın alınan iPhone için garanti hizmeti alınması durumunda, cihazın ülkeye ithal edilmesi gerekmektedir.
Dostum yanlış bilgilendirme yapıyorsun. Yurtdışı cihazlarının 1 yıl Türkiye'de garantileri mevcut. Bizzat kendim sordum ve teyit ettim.

-PoseidoN-

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yine de, sarı sitede bulunan 12-15 aylık garantili temiz cihazlar da bir seçenek olabilir. Ancak, bu cihazların neden satıldığına, ne durumda olduklarına ve önceki sahiplerinin cihazları nasıl kullandığına dair yeterli bilgiye sahip olmayabilirsiniz.
Evet 2.el her zaman risk ama bütmeçizde belli. :) Genede sahibinden değilde uzun yıllardır telefon satış ıyapan bir dükkandan almakta fayda varyeri belli en azından.

goqhan06

Emektar
Reaksiyon puanı
57
Dostum yanlış bilgilendirme yapıyorsun. Yurtdışı cihazlarının 1 yıl Türkiye'de garantileri mevcut. Bizzat kendim sordum ve teyit ettim.
14 Pro A2890- 14 Pro Max A2894 kodlu yurtdışından getirilen cihazlar Türkiyede 1 sene Garantili. Ama bununda şartları var.
1. Bozulduğunda götürürseniz BTK kaydına bakıyorlar.
2. En önemlisi Yurt dışından alındığında size verilen Faturayı istiyorlar. (Amazon-Yetkili satıcılar)
Fatura olmaz ise sistemde 1 sene sınırlı garanti görünsede Garantiye sokmuyorlar.

Lütfen yanlış bilgilendirme yapmayalım.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,998

13 Pro Max'i sifir almayacaksin degil mi bu senaryoda. Daha iyi cihaz olmasina ragmen dedigim gibi sifir alinan bir 14 Plus'i tercih ederim ben. Pili de inanilmaz gidiyor. Benim icin telefon sifir olsun, bir model dusuk olsun.