İşletim sistemi yapmak istiyorum.

Bu konuyu okuyanlar

Muz Art

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
42
Komut arayüzlü basit bir şey yapmak istiyorum. Dosya sistemi falan. Unix-like yapmak istemiyorum pek, dosya ağacı, komut sistemi vb. kendine has olsun istiyorum. Nasıl yapabilirim? Assembly kullanacağım onu biliyorum ama kaynak çok az. İngilizcem A2. Çok iyi değil ama az çok anlayabiliyorum yani İngilizce kaynak da olabilir. Dosya sistemini sanal makinede nasıl çalıştıracağım onu da bilmiyorum.

Kaynak?

hakaya

Asistan
Reaksiyon puanı
109
Sadece assembly çok yıpratıcı olur. Diğer işletim sistemlerini yazanları örnek almak gerekirse C iyi bir tercih gibi görünüyor. Google'da aratınca bayağı bir şey çıktı. Onlara göz attınız mı?

Muz Art

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
42
Sadece assembly çok yıpratıcı olur. Diğer işletim sistemlerini yazanları örnek almak gerekirse C iyi bir tercih gibi görünüyor. Google'da aratınca bayağı bir şey çıktı. Onlara göz attınız mı?
MikeOS'u bulabildim. O da sadece Assembly ile yazılmış. Ve sanırım sadece 800×600 pixellik görüntü veriyor. Onun gibi MichaelOS da var, o daha iyi çözünürlük verebiliyor ve mouse driverı var. Ama ben kendim yapmak istiyorum. C ile yapabilirim ama nasıl makineye sunacağımı bilmiyorum.

hakaya

Asistan
Reaksiyon puanı
109
İşletim sistemi yazmak benim için çok ileri seviye bir konu. Ne yazıkki daha fazla yardımcı olamam. Forumda daha bilgili arkadaşlar olduğunu ümit ediyorum.