Kendi İşletim Sisteminizi Yapın!

Bu konuyu okuyanlar

fatihege

Doçent
Reaksiyon puanı
398
Merhabalar. Dün gece @LX_ sizden özür dilemek için bir konu açmıştı. Ve bugün de bana bir mesaj gönderdi. Foruma özür dilerim diye bir konu açmanın yeterli olmadığını, özür dilemek için bir katkıda bulunmak istediğini söyledi. Aşağıdaki rehberi LX_, kötü biri olarak bilinmemek için yazdı. Umarım katkısı olmuştur. Aynı zamanda paylaştığı kaynağı Türkçe'ye de çeviriyor. Şimdilik daha tam bir türkçe çevirisi yok, ama kısa bir süre içerisinde paylaştığı kaynağı tamamen Türkçeleştirecek. Belirli bir kısmını Türkçeleştirdiği zaman burada da paylaşacağım. Şimdi rehbere geçelim:
LX_ dedi ki:
Hepinize merhabalar. Ben LX_. Fatihege değil, ben, alıntılanan kişi LX_. Bu rehberi paylaşmamın sebebi, hem SDN'ye minik bir katkıda bulunmak, hem de gıcık bir tip olarak bilinmemek. Moderatörlere tekrar özürlerimi sunuyorum ve konuya geçiyorum:

Çok uzun süredir kendi işletim sistemimi yapmak istiyordum ve kaynak bulamıyordum. Hepsi sanki 40 yıllık yazılımcıymışız gibi anlatıyordu. Ama sonunda bir kaynak buldum:

C dili ile basit bir işletim sistemi yapmayı öğretiyor. Maalesef kaynak İngilizce, ama bulunabilecek en iyi kaynaklardan biri. Çok açık bir şekilde anlatıyor. Örneğin 1. bölümü LX_ olarak sizin için Türkçe'ye çevirdim:

Okumadan önce araştırmak isteyebileceğiniz kelimeler: Assembler, BIOS

Hedef: BIOS'a kendini çalıştırılabilir bir disk olarak gösteren bir dosya oluşturmak

Bu çok heyecanlı, kendi boot sektörümüzü yapacağız!

Teori​

Bilgisayar başlatıldığında, BIOS işletim sistemini nasıl yükleyeceğini bilmez, bu nedenle bu görevi önyükleme sektörüne devreder. Bu nedenle, boot sektörü bilinen, standart bir konuma yerleştirilmelidir. Bu konum diskin ilk sektörüdür (silindir 0, kafa 0, sektör 0 (ÇN: Ben de anlamadım burayı.) ) ve 512 bayt alır.

BIOS, diskin çalıştırılabilir olup olmadığını kontrol etmek için 511 ve 512. baytların 0xAA55 olup olmadığını kontrol eder.

Bu olası en basit bootloader'dır:

e9 fd ff 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00
00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00
[ 29 tane daha içerisinde 16 tane boş bayt bulunan satır. ]
00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 55 aa

Temelde tümü sıfırdır ve 16 bitlik değer 0xAA55 ile biter (Endianness'a dikkat edin, x86 bir küçük endian'dır). İlk üç bayt sistemin sonsuza kadar çalışmasını sağlıyor.

ÇN: endian/endianness: Önemli baytların sağda veya solda olması durumu. Küçük endian, önemli bayt sağda, büyük endian, önemli bayt solda demektir.

En basit başlatma sektörü​

Yukarıdaki 512 baytı bir ikili düzenleyici ile yazabilir veya çok basit bir Assembly kodu yazabilirsiniz:

Kod:
; Sonsuz döngü (e9 fd ff)
loop:
jmp loop

; Son iki bayt ve bundan önceki baytlar hariç olan kısmı boşalt (bütün baytları 00 yap.)
times 510-($-$$) db 0
; BIOS'a bu sektörün çalıştırılabilir olduğunu açıklıyoruz.
dw 0xaa55

Derlemek için: nasm -f bin boot_sect_simple.asm -o boot_sect_simple.bin

OSX uyarısı: hata verirse, bölüm 00'ı tekrar okuyun.

Denemek için sabırsızlandığını biliyorum (ben de!), öyleyse hadi yapalım:

qemu boot_sect_simple.bin

Bazı sistemlerde, şunu çalıştırmanız gerekebilir: qemu-system-x86_64 boot_sect_simple.bin Eğer bir SDL hatası verirse, --nographic ve/veya --curses bayraklarını atlamayı deneyin. (ÇN: yine anlamadım.).

"Booting from Hard Disk..." diyen bir açılır pencereyi göreceksiniz ve başka bir şey görmeyeceksiniz. En son ne zaman bir sonsuz döngüyü görmek için çok sabırsızlanmıştınız? ;-)

Son mesajlar