Yardım Isınan Yeni Bilgisayar

Bu konuyu okuyanlar

mimarsli

Supreme Сasual Dating - Authentic Maidens
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar,
Çok uzun bir metne başlıyorum, şimdiden kusura bakmayın. :) İki gün önce Msi WE76 elime ulaştı. Amerikadan aldığım için Amerika prizini hesaba katmamışım. Bilgisayarı açma heyecanı ile prizin ucuna topraklamasız dönüştürücü taktım. Şöyle bir hatam oldu sanıyorum ki önce bataryayı birleştirmem gerekiyordu. Prize önce taktım sonra bataryayı birleştirirken elektrik attı ama hemen çektim. Bilmiyorum belki birleştirip sonra prize taksam yine de olacaktı. Bataryada herhangi bir sorun varmış gibi gelmedi bana. Ama priz kısmında minik bir yanık izi oluştu. Ertesi gün de dönüştürücü siparişini bekleyemedim. :) En yakın elektrikçide mutlusan marka ucuz bir dönüştürücü vardı onu alıp dün kullandım. Bilmiyorum kalite farkı etkiler mi? Her ayrıntıyı yazıyorum ki bilgisayarımın neden ısınmış olduğu hakkında daha iyi bir dönüş alırım. Dün şarj edip sadece pilden kullandım ve ısınma sorunu yaşamadım. Bu gün full şarjda kullandım ki render alırkan daha performanslı olsun diye. Ama daha hiçbir şey yapmadan bilgisayar 65 derece üstüne çıkmaya başladı. İki gündür yüklemeler yapıyorum yanlışlıkla bir cookie mi kabul ettim diye düşündüm ama öyle bir şey olsa bilgisayar direk kaldırıyor zaten. Korumayı hiç kapatmadım. Sebebini anlayamadığım için bilgisayarı kapattım ve soğumasını bekledim. Şarjda tekrar açtım ve hemen ısındı. Şimdi bu yazıyı yazarken şarjı çıkardım ve fanları çalıştırdım. Bilgisayar soğudu. Adaptörü ya da pili bozacak bir şey yapmış mıyım? Sadece dönüştürücüden kaynaklı yetersiz güç olabilir mi? İndirdiğim performance uygulamasında power kısmında max 35 W civarı yazıyordu. Bu bilgisayara gelen güç mü oluyor? Eğer sebebi güçse pilin ömrünü etkilemiş midir? Çözüm olarak ne önerirsiniz? Gerçekten içimi rahatlatırsanız çok sevinirim. Bilgisayarın daha ilk taksidi ödendi. Panik içerisindeyim. :) Şimdiden teşekkürler...

Ekli dosyalar

• Capture.PNG
    Capture.PNG
    25.4 KB · Görüntüleme: 86

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bilgisayar boşta kaç derece, render alırken kaç derece civarında geziyor? Render alırken Cooler Boost açıyor musunuz?

mimarsli

Supreme Сasual Dating - Authentic Maidens
Reaksiyon puanı
0
Isınma problemini restore yaparak çözdüm. Teşekkür ederim. Sorun galiba windows update ya da kullandığım koruma programı. Şu anda audiosu çalışmıyor. Hem mic hem de spekar tuşunun ışığı yanıyor. Normalde sadece off ken yanıyor. Sadece zoom dayken kullanabiliyorum. O da 5-6 seçenekten sadece intel olanı seçersem. Koruma programının audio yu engellediği için bir yazılım çakışması olabilir diye kaldırdım ama düzelmedi. Sonra gerçekten de bir uyarı aldım koruma programının block ettiği ile ilgili. Ama kaldırırken blok ettiklerini de mi kaldırdım acaba. :) Bugün de restore uyarısı aldım. Düzgün yapılamadı diye. Sürekli restore yapmak bilgisayara zarar verir mi? Msi ile gelen uygulamalar, fanlar düzgün çalışmamaya başladı. Realtek controlü açılmıyor. İlginç bir şekilde bilgisayarı en rahat render aldığım zaman kullanıyorum. :) Galiba yine restore yapacağım. Bu bilgisayarı nasıl kullanmam gerekiyor tekrar bu sorunları yaşamamam için?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Isınma problemini restore yaparak çözdüm. Teşekkür ederim. Sorun galiba windows update ya da kullandığım koruma programı. Şu anda audiosu çalışmıyor. Hem mic hem de spekar tuşunun ışığı yanıyor. Normalde sadece off ken yanıyor. Sadece zoom dayken kullanabiliyorum. O da 5-6 seçenekten sadece intel olanı seçersem. Koruma programının audio yu engellediği için bir yazılım çakışması olabilir diye kaldırdım ama düzelmedi. Sonra gerçekten de bir uyarı aldım koruma programının block ettiği ile ilgili. Ama kaldırırken blok ettiklerini de mi kaldırdım acaba. :) Bugün de restore uyarısı aldım. Düzgün yapılamadı diye. Sürekli restore yapmak bilgisayara zarar verir mi? Msi ile gelen uygulamalar, fanlar düzgün çalışmamaya başladı. Realtek controlü açılmıyor. İlginç bir şekilde bilgisayarı en rahat render aldığım zaman kullanıyorum. :) Galiba yine restore yapacağım. Bu bilgisayarı nasıl kullanmam gerekiyor tekrar bu sorunları yaşamamam için?
Restore yapmayın. USB bellek ile temiz bir format atın. Sürücüleri ürünün internet sitesinden yükleyin.

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,469
Sırayla söyliyim çünkü birden fazla soru barındırıyor

1- Şarjda ısının düşmesi normal çünkü laptoplar şarj modunda işlemci saat frekanslarını oldukça düşürürler.
2- Dönüştürücünün kalitesiyle bilgisayarının ısınmasının çok alakası yok. Ben yurt dışında bırak dönüştürücüyü elimle kabloların bir ucunu prize diğerini laptop'a tutturuyordum öyle kullanıyordum.
3- Bilgisayarın aşırı ısınmasının elektrik yüksek-alçaklığıyla çok ilgisi yok. İçerisinde power fazla enerjiyi içeriye göndermez.

Laptopun ağır yükte 65 derece civarlarındaysa, bu laptop için gayet normal değerler.

Son mesajlar