iPhone Almamak İçin 10 Neden

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,152
Son 6 aydır iPhone hakkında dünyanın dört bir yanında binlerce haber yapıldı. Peki eksik tarafları ne? iPhone hayranıysanız yazımızı okuyun ve tekrar düşünün.

iPhone hakkında çok şey söylendi ve sonunda piyasa çıktı. Çok sık duymaya başladığımız bu telefon, Apple'ın en başarılı ürünlerinden biri mi? Yoksa balon mu? Şu ana kadar yapılan pazarlama ve reklam faaliyetleri, onu rüya ürün gibi gösterse de bilmeniz gereken bazı acı gerçekler var. İşte, acı da olsa bazı gerçekler.

1. Şarkılarınızı zil sesi tonu olarak kullanamıyorsunuz.
2. Oyun yok.
3. Flash ve Java desteği yok.
4. (widgets sayesinde youtube videolarını izleyebiliyorsunuz)
5. MMS atamıyorsunuz.
6. Çok iyi fotoğraf çekmesine rağmen video kaydı yapamıyorsunuz.
7. Wireless Bluetooth Stereo Streaming desteği yok.
8. Taşınabilir bataryası yok.
9. En geç 2 günde bir bataryasını şarj etmek zorunda kalacaksınız.
10. 3G ve GPS desteği yok.
11. Genişletilebilir hafızası yok.

Bilgi için: Apple
Yazar: Burak Barbak
SDN - http://shiftdelete.net

Ahmethz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
398
almayalım forever microsoft :p

3mr3

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Öbür neden nerden geldi :) 11. maddeyi soruyorum ;D Sanırım bu nedenler 20 ye kadar çıkacak ama gerçekten muhteşem ya. Youtube.com da videosunu izleidm gerçekten müthiş ama Bu nedenler olmazsa ;)

Reaksiyon puanı
23
unutulmaması gereken bir nokta var bu almamak için sıralanan 10 sebep tamanen ürün özellikleri okunarak yapılmış. Bir kere ürünün piyasaya çıkmasına daha 2 gün kadar bir süre var. ayrıca sayılan dezavantajların bir kısmıda satışa kadar ürüne eklenecek özellikler arasındadır.

hozer

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Telefonda YOK yokmuş... pufff<br /><br />Ama iPHONE'na da alternatif var. Çin işi Japon işi bunu yapan bir kişi... İşte Karşınızda tPHONE hemde çift hat destekli...<br /><br />

Ahmethz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
398
ne bu ya çakma iphone, apple logosunu kurtlar yemiş biraz, windows log-on melodisi de anılarımızı canlandırdı :p

akifsever

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Troy dedi ki:
7. Wireless Bluetooth desteği yok.
6. Çok iyi fotoğraf çekmesine rağmen video kaydı yapamıyorsunuz.
11. Genişletilebilir hafızası yok.

nereden aldınız bunları. yanlış bilgi bunlar.

http://images.apple.com/iphone/technology/images/wireless_hero20070621.jpg

*Wireless ve Bluetooth desteği tabiki var.

Video

* Video formats supported: H.264 video, up to 1.5 Mbps, 640 by 480 pixels, 30 frames per second, Low-Complexity version of the H.264 Baseline Profile with AAC-LC audio up to 160 Kbps, 48kHz, stereo audio in .m4v, .mp4, and .mov file formats; H.264 video, up to 768 Kbps, 320 by 240 pixels, 30 frames per second, Baseline Profile up to Level 1.3 with AAC-LC audio up to 160 Kbps, 48kHz, stereo audio in .m4v, .mp4, and .mov file formats; MPEG-4 video, up to 2.5 Mbps, 640 by 480 pixels, 30 frames per second, Simple Profile with AAC-LC audio up to 160 Kbps, 48kHz, stereo audio in .m4v, .mp4, and .mov file formats

*hafıza kartına gerek olduğunu düşünmüyorum çünkü 4GB veya 8GB hafızalı modeller.

http://www.apple.com/iphone/specs.html

Sheythun

Asistan
Reaksiyon puanı
20
Biz yine insaflı davranıp az yazdık Akif :) Bluetooth var ama Wireless Bluetooth Stereo Streaming (A2DP)yok. :) Ayrıca video gösterebilme özelliği var ancak video kayıt özelliği yok...

Bak biz insaflı davrandık az yazdık al sana daha detaylı liste, bu liste iPhone sahip olmadığı özellikler...

• Support for all iPod accessories—doesn't support all car adapters for playing back, only charging
• An easy way to transfer phone numbers, via AT&T, from an existing phone
• Copy and paste support
• MP3/iTunes music ringtones
• Built-in game support
• Flash support anywhere (including browser)
• Instant Messaging
• Picture messaging (MMS)
• Video recording
• Voice recognition or voice dialing
• Wireless Bluetooth Stereo Streaming (A2DP support)
• One-size-fits-all headset jack (May have to buy an adapter for certain headphones)
• 3G (EV-DO/HSDPA)
• A hardware keyboard
• GPS
• Removable battery
• Expandable Storage
• Direct iTunes Music Store Access (Over Wi-Fi or EDGE)
• BlackBerry support
• Flash or zoom on the camera
• Windows Media support

soulmate

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
1-Cingular denilen sirketin tekelcigiligi bu malesef.Ayrıca zil sesi alacaksınız.Bizdeki dizi melodileri gibi:)
2-Safari uzerinden pek cok developers su an kasıyor.Muhtemel safari uygulaması altında oyun olacaktır.Bkz:WWDC 07 KEYNOTE....
3-Bu kotu.Ama java destegi boyle bir telefonda ne işe yarar?Adam herseyi koymus zaten...
4-??
5-Ama e-mail var.Biz kendimize gore dusunuyoruz ama zaten bizde asla ama asla cıkamayacak bu telefon.Once iTunes store acılması lazım tr'ye.Korsan muzige BANN!!!Diyebilirsiniz ki her yerde net mi var ki e mail için?Evet var.Beyoglu gibin her yer abd de.Acık konusayım.Bn abd ye gidemedim.Ama dayımın konustugu arkadası var.Skype ile adam yoldan konusuyordu.Birtek tunelde kesildi baglantı:)
6-Apple zihniyeti...Ama yazılım guncellemi ile bunu asarlar bence..Yada 3. parti bir yazılım herseyi halleder safari uzerinde...
7-Bunu kim nasıl salladı bilmiyorum...
8-Batarya cıkarılabilir...
9-Bunda yorum yapamam.Ama batarya omru 400 sarj.
10-Wireless var daha ne olsun..Tr gibi dusunmeyelim efendim..
11-8 gb kime yetmez?

Su haliyle tr de asla kullanılmaz ama abd de olsaydım mutlaka alırdım...Ne de olsa apple urunu ne kadar kotu olabilir?

duppata

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hemen cevap vereyim:
2- Hazır gelen oyun yok, ama 3. parti yazılım desteği olacağı WWDC'07 de açıklandı. İnanmayanlar Apple keynotelarına bakabilir. Hatta sırf bu nedenle onlarca iphone yazılım sitesi açıldı.
3- Flash desteği Safari'yle geliyor, Java desteği 3.parti yazılım olarak eklenebilir, tabii ki Sun Microsystems çıkarırsa.
7- Şaka mısın SDN? iPhone "internet telefonu" olduğunu böyle ilan etti. http://www.apple.com/iphone/internet/
9- Sanki bu özeliklere sahip diğer marka telefonlarda daha uzun dayanıyormuş gibi...
10- 3G desteği zaten Türkiye'de 2008'de yapılmaya başlanacak, 2010'da hazır olacak. O zamana kadar iPhone 2.nesil çıkar zaten. GPS desteği olmasa da Google Maps desteği var.

Bakın yukarıda ne yazıyor. "Biliyorsan paylaş, bilmiyorsan sor." Bilmeden paylaşılmış bir haber bu. Yakışmıyor sana SDN!

Sheythun

Asistan
Reaksiyon puanı
20
Arkadaşlar bilmeden konuşmayın... Wireless Bluetooth Stereo Streaming (A2DP) desteği yoktur. NewyorkTimes ya da USA Today okumanızı tavsiye ederim. Bakın orada Bluetooth yazmıyor, Wireless Bluetooth Stereo Streaming yazıyor.İkisi farklı şeylerdir. Bilmeden atıp tutmayın. İngilizce bilen arkadaşlar Newyorktimes ya da USA Today 'i okuyabilirler, bakın...

Sheythun

Asistan
Reaksiyon puanı
20

duppata

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
7. Wireless Bluetooth desteği yok.

Eskiden böyle yazıyordu. Değiştirmişsiniz, iyi yapmışsınız. Yalnız özür dileyeceğinize tepkiniz böyle oluyor. Üzücü...

akifsever

Asistan
Reaksiyon puanı
0
duppata sana katılıyorum.

Bir anda kimileri iphone hastası kimileride düşmanı oldu ne acayip şey. Türkiyeye gelene kadar nekadar şey eklerler çıkarırlar bilemiyorum. Ama bence bu yeni işletim sistemi(OS X) sayesinde çok çabuk değişikliklere ayak uydurabilir bir cihaz olucak.

Benim merak ettiğim titreşimi var mı yok mu? :D N90 gibi olmasın.

soulmate

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
SDN'nin bu cevabı genel kalitesine yakısmamıs.İlk yayınladıgınız mesaj wireless ve bluetooth olmamasıydı.Bir de ingilizcesi olanlar okusun falan demişsiniz ama zaten o linki veren bendim.Bari hatanız yuzunden bir ozur dileseydiniz benim linkimi bana suncagınıza.Neyse beta olması baglayalım işi forumun.Eger sdn kalitesine zarar verdigimi dusunuyorsanız ozurumu de eklemek isterim...

Downsat

Müdavim
Reaksiyon puanı
64
Durumu karıştırmaya başlamışsınız arkadaşlar. Tartışma sırasında yükselen sesimiz olduysa herkes adına özürdilerim. Sonuçta burada altı üstü bir telefon yüzünden birbirimizi kıracak değiliz. Telefon şöyledir, böyledir, herkes bir şeyler söyleyebilir. Şimdi ABD'de bütün herkes iPhone'u inceliyor. Denilenler ne kadar doğru hepbirlikte göreceğiz.

Artık yukarıdaki mesajları uzatmaya gerek yok. Ortada bir hata olsaydı elbetteki özürdilenirdi. Bunu da ilk yapan yazarımız olurdu. Bunun yanında haberde en çok tartışma konusu olan 7. madde için açıklayıcı bir bilgi vermiş olsaydık daha güzel olurmuş. Biz sizin 7. maddenin ne olduğunu bildiğinizi ve karıştırmayacağınızı düşünmüştük. Bu düşüncemizi tutturamadık.

aydogan

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Ortada bir yanlış anlaşılma olmuşsa bütün ekip adına bende özür dilerim.

Bu arada akifsever'in merakından yola çıkarak araştırdım, iphone'da titreşim yokmuş.

akifsever

Asistan
Reaksiyon puanı
0
aydogan dedi ki:
Ortada bir yanlış anlaşılma olmuşsa bütün ekip adına bende özür dilerim.

Bu arada akifsever'in merakından yola çıkarak araştırdım, iphone'da titreşim yokmuş.

:D teşekürler. N90 gibi yani :D :D :D

akifsever

Asistan
Reaksiyon puanı
0
duppata dedi ki:
Tamam o zaman mevzuyu rafa kaldıralım. Ben de ağır tepkimden dolayı özür dilerim.

+ video: iPhone iWait :D
http://www.cnn.com/video/player/pla...oos/2007/06/28/moos.iphone.iwait.in.line.affl

(L) SDN'i Seviyoruz (L) iPhone'u Seviyoruz (L)

iWait güzel olmuş :D ama o görüntülere yabancı değiliz PS3 için Windows vista içinde böyle bekleyenler oldu. Beklentilere yanıt verecekmi bilinmez.

Sonuçta cihazın bir telefon olduğunu ve Türkiyede çalışırmı diye düşünmek gerek. http://www.dugumkume.org/iphone-turkiyede-calisir-mi/