iPhone 6S'ten Samsung Galaxy S21 FE'ye geçiş...

Bu konuyu okuyanlar

Graveworm

Müdavim
Reaksiyon puanı
498
Arkadaşlar herkese merhaba.

Kendimi bildim bileli iPhone kullanırım. Fakat fiyatlarının her zaman yüksek olmasından dolayı 3GS ve 6S kullanabildim.
Malum telefonlara da yeni zam geliyor o yüzden acil bir karar ile Samsung Galaxy S21 FE satın aldım.
Bana lütfen "Abi o paraya şunu da alabilirdin" ya da "Keşke iPhone'ı bırakmasaydın alışamazsın" gibi argümanlarla gelmeyin. Telefonu aldım, olan oldu.

İlk kez Android tabanlı bir telefon kullanacak olmam sebebiyle sizlerden isteğim şu;

Android kullanırken nelere dikkat etmeliyim ? (Güvenlik, şifre vs...)
Bazı arkadaşlarda sistem hızlandırma türü programlar görüyordum onlar gerçekten etkili mi ?
Daha telefonu kutusundan çıkartmadım. Açar açmaz kullanayım mı ? Yoksa sarja takıp %100 olduktan sonra mı başlayayım ?

Bu 3 soruyu lütfen güzel bir dille yanıtlarsanız çok sevinirim...

Ayrıca bana söyleyeceğiniz her ipucu, her bir app için dua mı alırsınız :)

Şimdiden teşekkürler
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ha bir de bu canını yediğim IOS'ta telefon rehberini sime nasıl aktaracağım ? :D

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,234
İyi yapmışsın, rehber için önereceğim tek şey Gmail hesabına aktar oradanda telefona aktarabilirsin, bunuda Google drive indirerek yapılabiliyor diye biliyorum ?

Graveworm

Müdavim
Reaksiyon puanı
498
İyi yapmışsın, rehber için önereceğim tek şey Gmail hesabına aktar oradanda telefona aktarabilirsin, bunuda Google drive indirerek yapılabiliyor diye biliyorum ?
Hocam peki ilk kullanım olayına ne diyorsun ? Açar açmaz sarja takayım mı ? Yoksa ilk önce % kaçsa o bitene kadar kullanayım mı ? Telefon almayalı uzun zaman oldu da =)

goracayri

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
1. Guvenlik: Android de guvenli kalmak icin marketten kurdugun butun uygulamalara verebilecegin en az izni ver ve App Store gibi her onune geleni indirme.
2. Bazı arkadaşlarınızın bahsettiği "sistem hızlandırma" programları genellikle reklam yazılımları veya dolandırıcılık amaçlı uygulamalardır ve genellikle telefonunuzun performansını daha da yavaşlatır. Bu tür uygulamaları indirmek yerine, telefonunuzdaki gereksiz uygulamaları silmek, arka planda çalışan uygulamaları kapatmak ve cihazınızı düzenli olarak temizlemek, performansını artırmanın daha iyi yollarıdır.
3. SIM deki kisileri aktarmak icin
a.Samsung telefonunuzun Ayarlar menüsünden "Kişiler"e gidin.
b."İçe Aktar/İçe Ver" seçeneğini seçin ve SIM kartınızdan kişileri içe aktarın.
4. Adguard DNS kullanabilirsin. Adguard DNS kisaca Adguard ekibinin gelistirdigi bir DNS servisi ve bu DNS servisi sizi reklam ve viruslerden bir nebze daha uzak tutar. Kullanmak icin asagidaki adimlari kullanabilirsin:
android-dns-01.jpg

android-dns-02.jpg

android-dns-03.jpg

Buraya "tls://dns.adguard-dns.com" yazabilirsin eger calismazsa sadece "dns.adguard-dns.com" yazarak dene mobil veri baglanmiyorsa (nadiren) kullanmayi birakmak icin Automatic tusuna bas.Reklam engelleme YouTube da calismiyor ancak pek cok sitede ve uygulamada reklamlar cikmiyor.

Graveworm

Müdavim
Reaksiyon puanı
498
Hocam bir şey daha soracağım. Modem de yeni bağlandı benim fiber alt yapı falan çekildi. Telefon da 5G destekliyor modem de destekliyor fakat telefona bağlayamadım 5G olarak wireless tan. Nedenini biliyor musun ?

goracayri

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Wifi ayarlarinda 5Ghz ibaresi gozukuyor mu

Graveworm

Müdavim
Reaksiyon puanı
498
Wifi ayarlarinda 5Ghz ibaresi gozukuyor mu

Hocam salaklığıma denk gelmiş şifreyi yanlış girmişim. Tamam android alemine yeniyim de bu telefonu alınca teknolojiye yeniymişim gibi oldu ahahahaha kusura bakma.

Bu arada başka program ya da bir trick varsa sonuna kadar dinleyebilirim.

goracayri

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Hocam salaklığıma denk gelmiş şifreyi yanlış girmişim. Tamam android alemine yeniyim de bu telefonu alınca teknolojiye yeniymişim gibi oldu ahahahaha kusura bakma.

Brave tarayici yukleyebilirsin reklam engelleme isini bir ust noktaya cikariyor

MG4446

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,248
Arkadaşlar herkese merhaba.

Kendimi bildim bileli iPhone kullanırım. Fakat fiyatlarının her zaman yüksek olmasından dolayı 3GS ve 6S kullanabildim.
Malum telefonlara da yeni zam geliyor o yüzden acil bir karar ile Samsung Galaxy S21 FE satın aldım.
Bana lütfen "Abi o paraya şunu da alabilirdin" ya da "Keşke iPhone'ı bırakmasaydın alışamazsın" gibi argümanlarla gelmeyin. Telefonu aldım, olan oldu.

İlk kez Android tabanlı bir telefon kullanacak olmam sebebiyle sizlerden isteğim şu;

Android kullanırken nelere dikkat etmeliyim ? (Güvenlik, şifre vs...)
Bazı arkadaşlarda sistem hızlandırma türü programlar görüyordum onlar gerçekten etkili mi ?
Daha telefonu kutusundan çıkartmadım. Açar açmaz kullanayım mı ? Yoksa sarja takıp %100 olduktan sonra mı başlayayım ?

Bu 3 soruyu lütfen güzel bir dille yanıtlarsanız çok sevinirim...

Ayrıca bana söyleyeceğiniz her ipucu, her bir app için dua mı alırsınız :)

Şimdiden teşekkürler

Ha bir de bu canını yediğim IOS'ta telefon rehberini sime nasıl aktaracağım ? :D
Direkt kullanabilirsin ilk açışta sanırım yüzde 70 falan oluyor şarjı. Yüzde 20 ye düşünce şarja takarsanız da iyi olur. Ayarlarda pili koru gibi bi seçenek vardı yüzde 80 e kadar şarj ediyor onu da açarsanız pil sağlığı açısından daha iyi olur

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,199
1.
  • DuckDuckGo, Brave gibi tarayıcılar kullanın.
  • Güvenlik güncellemelerini kesinlikle aksatmayın.
  • Root işleminden uzak durun.
  • BitLocker benzeri uygulamalar kullanabilirsiniz.
2.
  • Bu tarz uygulamalar genellikle CPU gücünü mining için kullanan, belleğinizi sömüren uygulamalardır. Uzak durun.
3.
  • Cihazı direkt olarak kullanabilirsiniz. Yok full şarj edin falan bunlar şehir efsanesi. Daha doğrusu günümüz için artık öyle.
4.
  • iPhone cihazınızdan "Kişiler" uygulamasına girdikten sonra "Dışa Aktar" diyerek paylaşabilirsiniz. Sonrasında Samsung cihazınızdan "İçe Aktar" diyerek aktarım sağlayabilirsiniz.

goracayri

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4

Android de silemedigin ve gereksiz oldugunu dusundugun uygulama varsa uygulamaya basili tutup uygulama bilgileri kismindan devre disi birak telefon baya rahatliyor

1.
  • DuckDuckGo, Brave gibi tarayıcılar kullanın.
  • Güvenlik güncellemelerini kesinlikle aksatmayın.
  • Jailbreak işleminden uzak durun.
  • BitLocker benzeri uygulamalar kullanabilirsiniz.
2.
  • Bu tarz uygulamalar genellikle CPU gücünü mining için kullanan, belleğinizi sömüren uygulamalardır. Uzak durun.
3.
  • Cihazı direkt olarak kullanabilirsiniz. Yok full şarj edin falan bunlar şehir efsanesi. Daha doğrusu günümüz için artık öyle.
4.
  • iPhone cihazınızdan "Kişiler" uygulamasına girdikten sonra "Dışa Aktar" diyerek paylaşabilirsiniz. Sonrasında Samsung cihazınızdan "İçe Aktar" diyerek aktarım sağlayabilirsiniz.
Hocam sanirim Jailbreak degil de Root demek istediniz. Bu arada Android de sifreleme bir surumden sonra acik geliyordu galiba hatam varsa duzeltin. Bence Bitlocker tarzi bir uygulama yerine is gorur.

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Kullanmadığın uygulamaları sil silinmiyorsa güncellenesini kaldır devre dışı bırak.
Google uygulamasını kesinlikle devre dışı bırak. Çok gereksiz bir uygulama. Silince telefon rahatlıyor. Samsung internet browser kullan reklam engelleyici indir. Gece modu çok iyidir. Rahat kullanırsın. O zaman google chrome ide kaldırmak mantıklı olur Samsung internet varken ona gerek yok. S9+ kullanıcıları grubunda benim görüşüm vardı fotoğraflı neleri kaldırdığımı göstermiştim 2-3 yıl öncesine ait ama android androiddir. Bakıp referans alıp kendine göre yorumlayabilirsin

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Hayırlı olsun. Sistem uygulamalarını rootsuz devre dışı bırakmak için ADB Appcontrol kullanabilirsin.