iPhone 12 Serisinde 120hz Ekran Onaylandı!

grbzz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,768
20200826_011438.jpg

Uzun süredir iPhone 12 serisinin ekranlarının 120hz destekli olacağı konuşuluyordu ve az önce iOS 14 Beta 6 ile ayarlar kısmında 120hz desteği ortaya çıkmış oldu. Bunu da daha önceden de iPhone 12 serisinin 4 modelden oluşacağını, SE modelinin tanıtımdan önce sızdıran, Apple'ın sızdırmacısı diyebileceğimiz Jon Prosser ortaya çıkardı.

20200826_012409.jpg

Bunun yanında da iPad Pro'da gördüğümüz LiDAR lensin de yeni seride kendine yer bulacağı da kesinleşti. Serinin en büyük ekranlı cihazı olacak iPhone 12 Pro Max'te 6.7 inçlik ekran boyutuyla bu zamanda kadar ki en büyük ekranlı iPhone olacak.
120hz desteğe hangi modellerin sahip olacağı bilinmezliğini korurken iddialar sadece Pro Max modelinde olacağı yönünde.

-----
Bu da 12 Pro Max'in en net görüntüsü. Cihazın videosunu da görmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

20200911_213913.jpg

Son düzenleme:

TheTruthHurts

Profesör
Reaksiyon puanı
3,139
Epıl sabah kahvaltıda yürek yemiş.

Eğer o batarya kapasitesiyle 120hz seçeneği gelirse A14’ün çok daha verimli olmasını umuyorum.

Bu haber ile alakalı bir konuyu 3 gün önce yapmayı planladım ama şahsen ben bu yılki iphonelarda 120hz geleceğini düşünmüyorum. Öyle yaparlarsa batarya ömrü “eh işte” den “müthiş” e fırlayan 11 serisinin gölgesi gibi bir şeyi olur. 12 serisinin panelleri Samsung’larınki kadar da verimli olmayacak deniyor.

Hep sabit bir şekilde 120hz vereceğine adaptif yenileme hızı seçeneği olması güzel bir şey ama ama direkt 60hz limiti olmaması da kötü olmuş (belki batarya tasarruf modunda yenileme hızını 60hz yapıyorlardır,bilemiyorum)

grbzz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,768
Epıl sabah kahvaltıda yürek yemiş.

Eğer o batarya kapasitesiyle 120hz seçeneği gelirse A14’ün çok daha verimli olmasını umuyorum.

Bu haber ile alakalı bir konuyu 3 gün önce yapmayı planladım ama şahsen ben bu yılki iphonelarda 120hz geleceğini düşünmüyorum. Öyle yaparlarsa batarya ömrü “eh işte” den “müthiş” e fırlayan 11 serisinin gölgesi gibi bir şeyi olur. 12 serisinin panelleri Samsung’larınki kadar da verimli olmayacak deniyor.

Hep sabit bir şekilde 120hz vereceğine adaptif yenileme hızı seçeneği olması güzel bir şey ama ama direkt 60hz limiti olmaması da kötü olmuş (belki batarya tasarruf modunda yenileme hızını 60hz yapıyorlardır,bilemiyorum)
Pil konusunda hak veriyorum ama Apple mutlaka bunu göz önünde bulundurarak bir hamle yapar diye düşünüyorum. Zaten boyutunda büyümesi dolaylı olarak pilin kapasitesinin de artacağını gösteriyor sanki. iOS ile de optimizasyonu sağlar Apple.

Ek seçenkler mutlaka eklenecektir sadece 120h olacağını sanmıyorum. Daha çok yeni bilgiler zaten zamanla netleşir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

120 Hz olayının bu kadar gündem oluşturması bana çok saçma geliyor. Bu telefonu alacak kullanıcıların %90'ının bu durumdan haberi bile olmayacaktır.
Olmayacaktır mı? Senenin bombası zaten 120hz olacak. Geçen yıl kameraları gözümüzün içine soktular reklamlarda bu yıl da devasa 120hz ekran yazısını göreceğiz. O yüzden bu Samsung'un 8K olayına benzemez, herkes duyacaktır :)

BarKoda1010

Profesör
Reaksiyon puanı
353
Olmayacaktır mı? Senenin bombası zaten 120hz olacak. Geçen yıl kameraları gözümüzün içine soktular reklamlarda bu yıl da devasa 120hz ekran yazısını göreceğiz. O yüzden bu Samsung'un 8K olayına benzemez, herkes duyacaktır :)
Pazarlama stratejilerini bunun üstüne kuracaklarını düşünmüyorum bu sene standart bir model çıkaracaklar bence, fazla yenilik beklemeyin :D

grbzz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,768
Pazarlama stratejilerini bunun üstüne kuracaklarını düşünmüyorum bu sene standart bir model çıkaracaklar bence, fazla yenilik beklemeyin :D
Zaten bu yıl ekran hariç çok bir esprisi olmayacak iPhone'ların. Strateji de tamamıyla bunun üzerinden gidecek emin olun.

KaTaRaN

Profesör
Reaksiyon puanı
2,513
120 Hz olayının bu kadar gündem oluşturması bana çok saçma geliyor. Bu telefonu alacak kullanıcıların %90'ının bu durumdan haberi bile olmayacaktır.
Olanlar da pil tasarrufu için kullanmayacak bence çok oyun oynayanlar kullanır gibi geliyor

TheTruthHurts

Profesör
Reaksiyon puanı
3,139
Pil konusunda hak veriyorum ama Apple mutlaka bunu göz önünde bulundurarak bir hamle yapar diye düşünüyorum. Zaten boyutunda büyümesi dolaylı olarak pilin kapasitesinin de artacağını gösteriyor sanki. iOS ile de optimizasyonu sağlar Apple.

Ek seçenkler mutlaka eklenecektir sadece 120h olacağını sanmıyorum. Daha çok yeni bilgiler zaten zamanla netleşir.
Optimizasyona bir şey diyemem ama iddialara göre batarya kapasitesi 11 serisine göre biraz daha düşük olacak. Önceden de böyle yapmışlardı.

Umarım batarya konusunu iyice göz önünde bulundurmuşlardır.

grbzz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,768
Bu arada hızlı şarj Pro Max modelinde bile kutudan çıkmıyormuş :)

Optimizasyona bir şey diyemem ama iddialara göre batarya kapasitesi 11 serisine göre biraz daha düşük olacak. Önceden de böyle yapmışlardı.

Umarım batarya konusunu iyice göz önünde bulundurmuşlardır.
Yavaş yavaş ortaya çıkıyor bakalım ama ben 11 serisinden daha düşük bir pil performansı beklemiyorum.

3 inçlik bir artış olunca da çentik ufalmış gibi duruyor.

20200826_114732.jpg

(Evo)lution

Dekan
Reaksiyon puanı
5,639
Bu arada hızlı şarj Pro Max modelinde bile kutudan çıkmıyormuş :)

Yavaş yavaş ortaya çıkıyor bakalım ama ben 11 serisinden daha düşük bir pil performansı beklemiyorum.

3 inçlik bir artış olunca da çentik ufalmış gibi duruyor.

Normal 12 Max, 11 den 3 saat daha fazla pil süresi verecekmiş.

TheTruthHurts

Profesör
Reaksiyon puanı
3,139
Yavaş yavaş ortaya çıkıyor bakalım ama ben 11 serisinden daha düşük bir pil performansı beklemiyorum
Ben de daha düşük olacağını sanmıyorum çünkü A14 daha verimli olacak. Yalnız kapasite biraz düşük olacak diyorlar.

Normalde bu sorun değil çünkü Apple bunu önceden de yaptı ama bu sefer ekran 120hz olacakmış....Bu hızı kısacak seçenekler sunsalar bile batarya ömrünün (5nm’lik a14 aşırı verimli olmayacaksa) 120hz’de iyi olacağını sanmıyorum.

grbzz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,768
Normal 12 Max, 11 den 3 saat daha fazla pil süresi verecekmiş.
Bakalım göreceğiz. Ama 12 Pro Max 120hz ile nasıl bir pil performansı sunacak orası biraz karışık. Kapasite arttı ama umarım 11 Pro Max ile yanı seviyede kalmaz.

Şu malum görsel de kılıf olduğu için böyleymiş. Ekran büyüdüğü için AM ve PM de artık görüşecekmiş.

20200826_115142.jpg

Python 3.8.2

Doçent
Reaksiyon puanı
558
S20 ve Note 20 serisinde çok gereksiz diyenler iPhone'da öve öve bitiremezler şimdi :)

TheTruthHurts

Profesör
Reaksiyon puanı
3,139
S20 ve Note 20 serisinde çok gereksiz diyenler iPhone'da öve öve bitiremezler şimdi :)
İphondaki daha güçlü işlemci,oyunlarda 120fps potansiyelini arttırabilir ama ikisinin arasında bence tek iyi yanı bu.

Onun haricinde ya farkı yok(ikisi de 120hz),ya da daha kötü(panel verimliliği vs)

(Evo)lution

Dekan
Reaksiyon puanı
5,639
Bakalım göreceğiz. Ama 12 Pro Max 120hz ile nasıl bir pil performansı sunacak orası biraz karışık. Kapasite arttı ama umarım 11 Pro Max ile yanı seviyede kalmaz.

Şu malum görsel de kılıf olduğu için böyleymiş. Ekran büyüdüğü için AM ve PM de artık görüşecekmiş.

Ekli dosyayı görüntüle 113705
5.4 inçlik iPhone 12 yi merak ediyorum. Umarım bataryası günü rahatlıkla çıkarır.

grbzz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,768
Biraz haklılık payınız var Apple yapınca pire deve oluyor ama Exynos modellerinde pili adeta sömürüyor 120hz. Eğer Apple pili de orantılı bir seviyede tutarsa övgüyü hakediyor bence :)

5.4 inçlik iPhone 12 yi merak ediyorum. Umarım bataryası günü rahatlıkla çıkarır.
OLED varsa nasıl olur merak ediyorum. Apple o seviyeye çok da bir pil eklentisi yapmaz herhlade.

Python 3.8.2

Doçent
Reaksiyon puanı
558
Biraz haklılık payınız var Apple yapınca pire deve oluyor ama Exynos modellerinde pili adeta sömürüyor 120hz. Eğer Apple pili de orantılı bir seviyede tutarsa övgüyü hakediyor bence :)
Pil konusunda bence Samsung'tan beter olur. Oyunlarda 120 FPS verebilirse överiz.

TheTruthHurts

Profesör
Reaksiyon puanı
3,139
Pil konusunda bence Samsung'tan beter olur. Oyunlarda 120 FPS verebilirse överiz.
Birçok cihaz,yüksek yenileme hızını destekleyen oyunlarda 120fps verebilecek kapasiteye geldi.

Artık sıra daha ağır oyunlarda 120fps alabilmesi veya 120fps alabilmek için düşürülmüş grafiği yükseltmek. Hiç desteklemeyen uygulamalar da işlemciler güçlendikçe 120fps destekleyebilecek hale gelecektir.

ozciceky

Profesör
Reaksiyon puanı
2,748

Açıkçası ben telefon ekranında 120hz ile 60 hz farkını anlayamıyorum. tamam benim gözlerim problemli olabilir belki ama bana telefonda olmaz ise olmaz dedirtecek bir seçenek değil.

Webhead

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Ekli dosyayı görüntüle 113679
Uzun süredir iPhone 12 serisinin ekranlarının 120hz destekli olacağı konuşuluyordu ve az önce iOS 14 Beta 6 ile ayarlar kısmında 120hz desteği ortaya çıkmış oldu. Bunu da daha önceden de iPhone 12 serisinin 4 modelden oluşacağını, SE modelinin tanıtımdan önce sızdıran, Apple'ın sızdırmacısı diyebileceğimiz Jon Prosser ortaya çıkardı.

Ekli dosyayı görüntüle 113681
Bunun yanında da iPad Pro'da gördüğümüz LiDAR lensin de yeni seride kendine yer bulacağı da kesinleşti. Serinin en büyük ekranlı cihazı olacak iPhone 12 Pro Max'te 6.7 inçlik ekran boyutuyla bu zamanda kadar ki en büyük ekranlı iPhone olacak.
120hz desteğe hangi modellerin sahip olacağı bilinmezliğini korurken iddialar sadece Pro Max modelinde olacağı yönünde.
Alamayacaz zaten boşver hocam 120hz cok da lazım değil zaten maliyeti arttıran etmenlerden birj olmasa da olur hem insan gözü 60hz yukarısı görebilir mi ?

grbzz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,768
Alamayacaz zaten boşver hocam 120hz cok da lazım değil zaten maliyeti arttıran etmenlerden birj olmasa da olur hem insan gözü 60hz yukarısı görebilir mi ?
Öyle deme hocam gerçekten çok fark ediyor yağ gibi kayıyor sanki.

Webhead

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Öyle deme hocam gerçekten çok fark ediyor yağ gibi kayıyor sanki.
S20 de 120hz modunu actım test ettim cidden yağ gibi kayıyor ama bu özelligi hangi birimiz kullanır ki ?
120hz maliyeti arttıran etmenlerden biri bu arada İPhone 12'yi anca rüyamızda görürüz bence alamayacağımız bir telefon icin konusmak cok anlamsız bu arada Apple artık çentiği Huawei P20 serisi gibi kücültsün sıktı artık büyük centik

Szayel

Profesör
Reaksiyon puanı
1,147
İyide kardeşim ekran üstü çentiği anladık kamera iris falan derken yapıştı kaldı da köşelerdeki çerçeveler niye bu kadar kalın ??????????????????????????????