iPhone 11 App Store yavaş indirme problemi

Bu konuyu okuyanlar

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Geçtiğimiz pazartesi almış olduğum iPhone 11 elime ulaştı. Ancak App Store'dan uygulama veya sistem güncellemesi indirirken internet aşırı yavaşmış gibi oluyor. Speedtest ile internet hızını ölçtüğüm zaman sonuçlar aşağıdaki gibi. Zaten tarayıcıdan internete girerken veya uygulama kullanırken internet hızı ile alakalı bir sorunum yok. Sadece App Store'dan uygulama indirirken ve güncellerken bu sorunu yaşıyorum. Mesela telefonu ilk aldığım zaman yaklaşık 30 tane uygulama indirdim. Hepsinin inmesi bu internet hızı ile yaklaşık 90 dakikamı aldı. Ek olarak cihaz iOS 13.7 ile gelmişti. 14.2 güncellemesini indirmem abartısız 12 saatimi aldı. Geçen günlerde abimlere gittim onlarda cayır cayır iniyordu programlar. Sanırım DNS ile ilgili bir problem var. Ağ ayarlarını sıfırladım sorun düzelmedi.

WhatsApp Image 2020-11-15 at 10.52.32.jpeg

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
Geçtiğimiz pazartesi almış olduğum iPhone 11 elime ulaştı. Ancak App Store'dan uygulama veya sistem güncellemesi indirirken internet aşırı yavaşmış gibi oluyor. Speedtest ile internet hızını ölçtüğüm zaman sonuçlar aşağıdaki gibi. Zaten tarayıcıdan internete girerken veya uygulama kullanırken internet hızı ile alakalı bir sorunum yok. Sadece App Store'dan uygulama indirirken ve güncellerken bu sorunu yaşıyorum. Mesela telefonu ilk aldığım zaman yaklaşık 30 tane uygulama indirdim. Hepsinin inmesi bu internet hızı ile yaklaşık 90 dakikamı aldı. Ek olarak cihaz iOS 13.7 ile gelmişti. 14.2 güncellemesini indirmem abartısız 12 saatimi aldı. Geçen günlerde abimlere gittim onlarda cayır cayır iniyordu programlar. Sanırım DNS ile ilgili bir problem var. Ağ ayarlarını sıfırladım sorun düzelmedi.

Ekli dosyayı görüntüle 124155
Yavaş indirme olayı güncellemeden kaynaklı olabilir yada bulunduğun ortamda şebekenin iyi çekmemesinden kaynaklı olabilir.Net bir şey diyemiyorum.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Yavaş indirme olayı güncellemeden kaynaklı olabilir yada bulunduğun ortamda şebekenin iyi çekmemesinden kaynaklı olabilir.Net bir şey diyemiyorum.
Bütün uygulamalarda aynı sorunu yaşıyorum. Mobil veri ile saniyede iniyor veya güncelleniyor uygulamalar. Ancak Wi-Fi'a geçince bir uygulamayı güncellemem 5-10 dakikamı alıyor. Abimlere gittiğim zaman uygulamalar çok çabuk iniyor. Wi-Fi'ın o hızını alabiliyorum yani. Ancak kendi ağımda 200 Mbps'lik internetten eser yok. Hatta internet yok gibi. Sistem güncellemesini belki sunucu yoğunluğundan dolayı geç indirdi dedim ama mağazada bu kadar yavaş olması normal değil gibi.

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
Bütün uygulamalarda aynı sorunu yaşıyorum. Mobil veri ile saniyede iniyor veya güncelleniyor uygulamalar. Ancak Wi-Fi'a geçince bir uygulamayı güncellemem 5-10 dakikamı alıyor. Abimlere gittiğim zaman uygulamalar çok çabuk iniyor. Wi-Fi'ın o hızını alabiliyorum yani. Ancak kendi ağımda 200 Mbps'lik internetten eser yok. Hatta internet yok gibi. Sistem güncellemesini belki sunucu yoğunluğundan dolayı geç indirdi dedim ama mağazada bu kadar yavaş olması normal değil gibi.
Şunuda söyleyeyim iPhone 11 ailesinde kronik Wi-Fi sorunu var.11 lerin hepsinde tüm modemlerle uyumlu olmayan İntel modem kullanıldığı için wifi de kopmalar ve yavaş indirme olayı uyumlu olmayan bir modemde kendini belli ediyor.

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Bunu arada sırada ben de yaşıyordum. Giriş-çıkış yapınca düzeliyordu. Bir de ülke değiştirme formülü var. ABD yapınca sorun ortadan kalkıyordu.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Şunuda söyleyeyim iPhone 11 ailesinde kronik Wi-Fi sorunu var.11 lerin hepsinde tüm modemlerle uyumlu olmayan İntel modem kullanıldığı için wifi de kopmalar ve yavaş indirme olayı uyumlu olmayan bir modemde kendini belli ediyor.
Elimde aslında epey pahalı ve güncel bir TP-Link router var. Sorun bundan kaynaklı olsa diye Vodafone'un kendi orijinal modemine bağlandım sorun devam etti. Sonra başka bir Router ile yine denedim sonuç aynı.

Bunu arada sırada ben de yaşıyordum. Giriş-çıkış yapınca düzeliyordu. Bir de ülke değiştirme formülü var. ABD yapınca sorun ortadan kalkıyordu.
Bunu nasıl yapacağız birde ben deneyeyim bakalım.

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Elimde aslında epey pahalı ve güncel bir TP-Link router var. Sorun bundan kaynaklı olsa diye Vodafone'un kendi orijinal modemine bağlandım sorun devam etti. Sonra başka bir Router ile yine denedim sonuç aynı.

Ayrlar>en üstteki menü>App Store>Apple kimliği>ülke seçimi
Yerleri değişmiş olabilir. Bulamazsan yine bir bakayım telefondan.

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075
Hocam şöyle yapalım;
Bir uygulama belirleyelim aynı anda yükleyelim.
Benimki de 14.2
Bakalım nasıl olacak?
Bende de ara sıra wifi ye bağlanırken internet yok yazıyor sonra bağlanıyor internet oluyor.
İndirme sorunu bende yok.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Hocam şöyle yapalım;
Bir uygulama belirleyelim aynı anda yükleyelim.
Benimki de 14.2
Bakalım nasıl olacak?
Bende de ara sıra wifi ye bağlanırken internet yok yazıyor sonra bağlanıyor internet oluyor.
İndirme sorunu bende yok.
Bağlantı kopması veya internet yok sorunu hiç yaşamadım. Görünürde de hiçbir sorun yok gibi zaten. Sadece sistem güncellemeleri ve uygulamalar çok geç iniyor. Sanırım bir modem uyumsuzluğu var. Yoksa neden abimlerde cayır cayır çalışırken bizim evde bu tarz bir sorun yaşamış olayım.

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075
Bağlantı kopması veya internet yok sorunu hiç yaşamadım. Görünürde de hiçbir sorun yok gibi zaten. Sadece sistem güncellemeleri ve uygulamalar çok geç iniyor. Sanırım bir modem uyumsuzluğu var. Yoksa neden abimlerde cayır cayır çalışırken bizim evde bu tarz bir sorun yaşamış olayım.
Bağlantı kopmuyor da eve gelince bağlanırken önce internet yok diyor sonra bağlanıyor internet yok yazısı gidiyor.
İsterseniz dediğim testi bir yapalım.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bağlantı kopmuyor da eve gelince bağlanırken önce internet yok diyor sonra bağlanıyor internet yok yazısı gidiyor.
İsterseniz dediğim testi bir yapalım.
Denemeye deneriz de hiçbir uygulama bende hızlı inmiyor ki. Ortalama 5-6 dakikada anca güncelleyebiliyor veya indirebiliyorum.

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075
Denemeye deneriz de hiçbir uygulama bende hızlı inmiyor ki. Ortalama 5-6 dakikada anca güncelleyebiliyor veya indirebiliyorum.
Benim cihazımda böyle bir sorun yok. İnternetinizde sorun yokmuş zaten. App Store kaynaklı olabilir ama bende yok mesela.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Benim cihazımda böyle bir sorun yok. İnternetinizde sorun yokmuş zaten. App Store kaynaklı olabilir ama bende yok mesela.
Bir önceki mesajı yazdığımda Twitter'ı güncelle dedim mesela. Arada geçen süreye rağmen dörtte birini anca güncelledi.

Aliigg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

Ekli dosyayı görüntüle 124155
Aynı sorun bende de var hocam uygulamaları kendi veri paketimden indirdim güncelleme ertesi gün inebildi

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075
Bir önceki mesajı yazdığımda Twitter'ı güncelle dedim mesela. Arada geçen süreye rağmen dörtte birini anca güncelledi.
Bir de ben deniyorum. Şimdi başlatacağım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aa benimki güncellemiş ama.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Aynı sorun bende de var hocam uygulamaları kendi veri paketimden indirdim güncelleme ertesi gün inebildi
Yarın Apple destek ile konuşacağım. Telefon uzaya da çıksa evimdeki ağı bu şekilde kullanamadıktan sonra ne yapayım ben o telefonu. Bir çözüm bulunur umarım.

tugrlaksoy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar bende ise sorun tam tersi. Wi-Fi’a bağlıyken çok bir sorun yok gibi ancak hücresele geçtiğim anda indirme süresi dakikaları buluyor. Henüz süre ölçmedim ancak tas çatlasa en fazla 1 dakika sürmesi gereken indirme 7 - 8 dakikaları buluyor. Telefonu yeni aldım arkadaşımın iPhone X’i de benzer sürelerde indirince AppStore sunucularında geçici bir problem var sandım ancak gecmiyor...

ibolo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar aynı sorun bende de var telefonum İphone SE yeni aldım eğer idaretten bir çözüm istiyorsanız çözümü VNP indirmektir (Turbo VPN indirebilirsiniz) VNP ile sorunsuz bir şekilde olması gerektiği gibi iniyor fakat normal şartlarda wifi'ye bağlı olunca kattiyen hızlı değil apple destek ile görüştüm, telefonu sıfırladım, ağ ayarlarını sıfırladım ve dns ayarlarını değiştirdim hiç biri işe yaramadı şu anlık bir kesin çözüm yok yazılımdan kaynaklı yüksek ihtimalle güncellemeyle düzeltmelerini bekleyecez bu arada modemle alakası olduğunu hiç sanmıyorum tamamen telefonun yazılımı ile alakalı

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bugün Apple destek ile 20 dakika görüştüm bir çözüm bulamadık. En son servis sağlayıcınız ile görüşün dendi. İşin garibi görüştüğüm iki kişi de ilk defa böyle bir sorun ile karşılaştıklarını söylediler.

ibolo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
evet bende de aynı şekilde. bizim gibi bu sorunla karşılaşan bir çok kişi var araştırdığım kadarıyla ios14'ten kaynaklanıyormuş yakın zamanda düzelteceklerini umuyorum., dediğim gibi şimdilik vpn iş görür.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
evet bende de aynı şekilde. bizim gibi bu sorunla karşılaşan bir çok kişi var araştırdığım kadarıyla ios14'ten kaynaklanıyormuş yakın zamanda düzelteceklerini umuyorum., dediğim gibi şimdilik vpn iş görür.
Bence sorun iOS 14 kaynaklı değil. Cihaz kutudan iOS 13.7 ile çıktı bende. O zaman da aynı sorun vardı. Zaten iOS 14.2 güncellemesini 250 mbps internet ile indirmem 12 saatimi aldı yaklaşık.

ibolo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
evet haklısın aslında benim de ios14 değildi unutmuşum aynı şekilde ios 14 indirmem 1 günümü almıştı. Sorun tam olarak neyden kaynaklanıyor acaba o zaman

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Modemden Google DNS kullanıp deneme yapar mısınız?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Ben şunu merak ediyorum. Diyelim ki internet servis sağlayıcısı ile görüştüm ve onlar da bir çözüm bulamadı. Servis bir sonraki etapta ne yapabilir. Cihaz mı değiştirirler, iade hakkı mı verirler nasıl olur acaba? Ben bu şekilde kullanmak istemiyorum çünkü telefonumu.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Ben şunu merak ediyorum. Diyelim ki internet servis sağlayıcısı ile görüştüm ve onlar da bir çözüm bulamadı. Servis bir sonraki etapta ne yapabilir. Cihaz mı değiştirirler, iade hakkı mı verirler nasıl olur acaba? Ben bu şekilde kullanmak istemiyorum çünkü telefonumu.
Değişim yaparlar, dediğim yöntemi de bir uygulayın çözüm olabilir.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Farklı internet üzerinde denediniz mi yad mobil veride de aynı sorunu yapıyor mu?
Mobil veride aynı sorun yok. Abimlerin Wi-Fi ağında denemiştim onda da sorun yoktu. Ancak o ağda da güvenlik sorunu uyarısı veriyordu.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Mobil veride aynı sorun yok. Abimlerin Wi-Fi ağında denemiştim onda da sorun yoktu. Ancak o ağda da güvenlik sorunu uyarısı veriyordu.
Çok acayip, kendi internetiniz üzerinde farklı bir iphone telefon üzerinde deneme imkanınız varmı?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Çok acayip, kendi internetiniz üzerinde farklı bir iphone telefon üzerinde deneme imkanınız varmı?
Çevremde hiç iPhone 11 veya SE kullanan yok. Sorunun modem-internet sağlayıcısından mı yoksa telefondan mı kaynaklı olduğu aslında en net başka bir iPhone 11 ile deneyerek ortaya çıkar ama onu da nereden bulacağım işte.