(IOS/Android)Mobil için oynanabilecek 5 yarış oyun (Ve deneyimlerim)

Bu konuyu okuyanlar

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Karantina zamanları başladığından beri kendimi mobildeki yarış oyunlarına atamaya başladım. Şu anda tabletimde 5 tane yarış oyunu var ve hepsini anlatmaya çalışacağım. Benim konularımın çoğu gibi bu konu da çok uzun olacak. Bundan dolayı patlamış mısırlarınız hazır olsun :)

Her oyundaki deneyimimi anlatacağım konular sırasıyla:
a) Kontrol tarzı/fiziği
b)Grafiği
c)Iyi ve kotü yanları olacaktır.

1) Real Racing 3
Sanırım mobildeki en çok bilinen yarış oyunu bu. İlk olarak 2013’te çıktığında aynı asphalt 8 gibi çağ değiştiren oyunlardan birisiydi diyebilirim. Kontrolleri,grafikleri falan çok güzeldi. 7 yıl sonra bile oyun hala ölmedi ve sapasağlam. 200den fazla arabaya sahip bu oyunda aynı zamanda dış görünüşü modifiye etme seçeneği de bulunuyor.

Kontrol olarak gerçekçiliği sağlamayı denemişler. Hızlı bir şekilde dönmeye çalışırsan araban kayıyor,yol dışına çıkarsan da arabanın kontrölleri zorlaşıyor. 2013 için çok iyi fiziğe sahip olsa da artık daha iyi alternatifleri var.

Grafik olarak 2013’e göre çok etkileyici ama kontroller gibi artık daha iyi grafikli oyunlar çıktı. Yinede 2020ye göre bile grafikleri gayet güzel ve keskin. Kokpit kamerası ise en iyilerinden birisi diyebilirim. Çoğu cihazlar bu oyunu rahat kaldırabiliyor.
EB35B445-868F-49A1-AB55-3881B7F84743.jpeg

9F7FC3CE-B7ED-404C-A7A0-937A74603D7A.jpeg

İyi Yanları:
Oyun bedava
Tonlarca çeşit araba var
Fiziği kolayca alışılır
Birçok cihaz oyunu kaldırabilir
Kokpit deneyimi muazzam
Dış görünüş modifikasyonu çok güzel

Kötü Yanları:
Oyun aşırı bir şekilde p2w (para ödemeden oynamak çok sıkıntılı/zor. Parayı ödeyen avantaja giriyor)
Arabaları bir süre sonra tamir etmek gerekiyor. Bu hem para,hem de zaman kaybettiriyor.
Fiziği eski. Daha gerçekçi fiziğe ve grafiğe sahip oyunlar var
Tüm dosyalar indirildiğinde çok yer kaplıyor
Araba sesleri çok ta gerçekçi değil

2) Asphalt 9
2018’de çıkan asphaltın en yeni serisi. Asphalt 8 ile 2013 yarış oyunlarının çağını değiştiren Gameloft bu sefer 9. Serisi ile geldi. Bu oyun,gerçekçi bir yarış deneyimi yerine daha çok tersini yaptı: Arabaları yerinde 360 derece döndürebiliyor,rampadan takla atabiliyorsunuz ve istediğiniz kadar drift çekebiliyorsunuz.(yani asphalt 8 gibi :) )

Fiziği,diğer bahsettiğim/bahsedeceğim oyunlardan çok ama çok farklı. Gerçekçiliğin tam tersi olduğu için daha eğlenceli olabiliyor: Arabalar hafif ve hiperaktif hissi veriyor. Rampadan atlayıp 3 kere 360 derece dönmek gibisi yok.

Grafikleri ise çok gelişmiş. Hdr,bloom,güzel görünen refeksiyonlar ve efektler,hareket izi.... Ne arasan burada var. Yalnız bu grafiklere sahip olmak için iyi bir cihaz lazım. Yoksa bazı grafikler düşük olacak,hatta bazı efekler hiç olmayacak. 2018 amiral gemilerinden itibaren 60fps ile oynayabiliyor.
76D52A08-E160-48C6-B980-492DFB2B6E68.jpeg

291C88AF-F2EA-45EE-918E-D018B9AD3AE4.jpeg

İyi Yanları:
Oyun bedava.
Grafiği müthiş.
Dokunmatik sürüşle oyunu bir bebek bile oynayabilir.
Oyunlar kısa sürdüğü için çok zaman öldürmene gerek yok.
Birçok cihaz oyunu kaldırabiliyor.
Gerçekçi olmadığı için bazı kesimler için müthiş bir seçim.

Kötü Yanları:
Kart sistemine sahip. Yani istediğin bir arabayı almak çok zor.
P2w belirtisi var
Dış görünüşü değiştirmek çok kısıtlı
Gerçekçi yarış oynamak isteyenler için kötü bir seçim
Benzin sisteminden dolayı istediğin kadar oynayamıyorsun

3) Assoluto Racing
Son zamanlar deneyimlediğim bir oyun. 2016’da çıkan bu oyun,fiziği ve modifikasyonuyla öne çıkıyor. 110’dan fazla aracı olan bu oyun aynı zamanda gerçek yarış pistlerini de barındırıyor.

Fiziği inanılmaz diyebilirim. Cidden o beygir gücünü ve o hızı çok rahat hissedebiliyorsunuz. En iyi fiziklerden birisine sahip yarış oyunu desem yeridir.

Grafiği ise gayet güzel. Asphalt 9 seviyesinde olmasa da gayet şade ve şık. Tek şikayetim,daha iyi anti aliasing seçeneği olmaması ve maalesef birçok arabada kokpit seçeneğinin bulunmaması; sadece birkaç belli arabada bu özellik var.
D419486C-8DA2-44F1-B0E8-D76C175CB3B0.jpeg

F92D48DE-290A-4B28-B504-B2C102C8460A.jpeg

İyi Yanları:
Oyun bedava
Çok p2w değil.
Hareket fizikleri müthiş
Her arabanın belli özelliği var,bazıları daha iyi dönüyor,bazıları düz yolda daha iyi,bazıları ise daha iyi drift yapabiliyor
Tuning yapma seçeneği gelişmiş. İnce ayarlar yaparak arabanızı geliştirebilirsiniz.
Grafikleri gayet güzel
Araba sesleri gayet güzel
Tost makinesi bile bunu kaldırır

Kötü Yanları:
Oyun parasını kazanmak zor ve uzun sürüyor
Kaza fiziği berbat. Kaza yapınca arabada bir çizik veya bükülme bile yok.
Arabaların bir kısmı sadece ithalat ile alınıyor(lootbox gibi bir mekanik)
Dış görünüşü değiştirme seçenekleri çok az ve sade.

4) GRID Autosport:
2014’te Xbox 360 ve PS3 için çıkan Autosport,bu sefer mobile 2017 yılında geldi. İlk geldiğinde oyun,zamanındaki en güçlü telefon olan İphone X’te bile kasıyordu ve grafiği kötüydü ama 2018’den beri artık çok daha iyi bir oyun haline geldi. 100 farklı yer ve 100 farklı araba ile oyunun çeşitliliği gayet fazla.

Fizik olarak oyun çok güzel. Hareket fiziği Assoluto kadar olmasa da gayet gerçekçi. Kaza fiziği ise muazzam,hatta en iyisi diyebilirim. Hızlı giderken yol dışına çıkarsan büyük ihtimalle 5 takla atarsın,tampon gibi birçok parçanı da kaybedersin.

Grafik olarak ise mükemmel,hatta yarış oyunları arasında mobilde en iyisi diyebilirim: Gölgeler,refleksiyonlar,detaylı arabalar,animasyonlu seyirciler, ne ararsan burada var. Kokpit kamerası ise diğerlerinden değişik: Kokpit,sen hızlandığında bulanık oluyor ve yola odaklanıyormuşsun hissi veriyor.
12B87065-447C-4391-A3AC-86BCEA8F5F6A.jpeg

3F44E27A-4518-43B7-A0E9-F5D376213BEB.jpeg

E8763E22-A834-41C0-89DC-13355B55E9CB.jpeg

İyi Yanları
Grafiği muazzam
Genel olarak fiziği harika
Çok fazla araba ve yol seçeneği var
Araba sesleri harika
Oyun tamamen p2w’in tam tersi. Her şey açık,oyun parası yok,bekleme zamanı yok ve gelecekteki her özellik bedava olacak.

Kötü Yanları
Oyun 10$ (yaklaşık 70₺)
Her özelliği indirince oyun 6 GB’a yakın bir yer kaplıyor.
Çoklu oyuncu seçeneği yok(şu anlık test aşamasında)
Her cihaz bu oyunu kaldıramıyor/desteklemiyor. En düşük iphone 6s veya snapdragon 820 kullanan bir cihaz lazım.
Dış görünüşü modifiye etme seçeneği aşırı kısıtlı
Cihaz çok ısınmasın diye oyun en yüksek grafikte 30fps’e kilitliyor.

5) Rush Rally 3
Bu oyun diğerlerinin aksine tamamen ralli ile alakalı bir oyun. 2019’da çıkan bu oyunda belli başlı ülkelerde ralli yapıyoruz. Amaç,en kısa sürede bitiş çizgisine ulaşmak ama aynı zamanda trafikten kaçınma gibi bir sürü mini oyuna da sahip.

Fiziği bir mobil oyuna göre güzel ama çok gerçekçilik beklemeyin.

Grafiği ise en iyisi olmasa da çok güzel diyebilirim. Kokpit kamerası ise de gayet güzel ama fotoğraf limitinden dolayı gösteremeyeceğim :)
ABB4517C-587E-4D43-A9EA-77C45F0336B9.jpeg

İyi Yanları
Oyun p2w değil
Mobildeki en iyi ralli oyunu
Grafikleri çok güzel
Tost makinası bile oyunu kaldırır
Dış görünüşü değiştirme seçenekleri rr3 kadar iyi
Tuning yaparak inçe ayarları değiştirip arabanı belli başlı durumlar için hazırlayabilirsin

Kötü Yanları
Oyun 3,5$ (Yaklaşık 24,5₺)
Etkinliğe girmek istiyorsan ayrı olarak 2$ ödemen lazım(tek geliştirici olmanın zor yanı)
Araba çeşidi çok fazla değil,yetmiyor gibi bir kısmı gerçek para karşılığında alınıyor
Fiziği o kadar da etkileyici değil

Hepsi bu kadar. Umarım yarış oyunu seçecekken deneyimlerim size yardımcı olur. Yinede ben sizin yerinizde olsam,bedava olanları indirip kendim denerdim çünkü herkesin zevkleri farklı :)

Gerektiğinden daha fazla uzamasın diye tüm detayları yazmadım. Eğer sorunuz olursa aşağıda veya özelden yazabilirisiniz ;)

Son düzenleme:

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Need For Speed No Limits 'i de eklemek lazım, ücretsiz ve oyun içi satınalma var.
Uzun zamandır oynuyorum asphalt 9 dan sonra 2. sırada benim için.

The Cyclist

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,906
Elinize sağlık, güzel bir makale olmuş:)

Asphalt 9'dan sonra yeni bir oyun arıyordum, şuan Assoluto'yu indiriyorum:)

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Bence deneyin tavsiye ederim, para harcamadan her hafta 1-2 araba açabiliyorsunuz şuan.
Zamanım olduğumda ilk şey onu indirmek ve deneyimlemek olacak :)

Umarım nfs’nin ikonu olan m3 gtr’yi almak kolaydır.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Elinize sağlık, güzel bir makale olmuş:)

Asphalt 9'dan sonra yeni bir oyun arıyordum, şuan Assolutoyu indiriyorum:)
Teşekkür ederim. Bana birkaç gün önce assoultoyu @EFI Shell önermişti ve çok sevdim. Umarım siz de seversiniz.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Zamanım olduğumda ilk şey onu indirmek ve deneyimlemek olacak :)

Umarım nfs’nin ikonu olan m3 gtr’yi almak kolaydır.

Teşekkür ederim. Bana birkaç gün önce assoultoyu @EFI Shell önermişti ve çok sevdim. Umarım siz de seversiniz.
M3 GTR'yi özel etkinlikle veriyor şuan ondan önce tamamlamanız gereken 2 etkinlik var onlar çabucak bitiyor. Yanlış hatırlamıyorsam 2. hafta 5 yıldız olarak alırsınız. Ama yarışları biraz gereğinden fazla zorlaştırmışlar.

60 civarunda arabayı bu şekilde açtım, keyifli oluyor şuan Ferrari F355 i almaya çalışıyorum.

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
M3 GTR'yi özel etkinlikle veriyor şuan ondan önce tamamlamanız gereken 2 etkinlik var onlar çabucak bitiyor. Yanlış hatırlamıyorsam 2. hafta 5 yıldız olarak alırsınız. Ama yarışları biraz gereğinden fazla zorlaştırmışlar.

60 civarunda arabayı bu şekilde açtım, keyifli oluyor şuan Ferrari F355 i almaya çalışıyorum.
O zaman ilk fırsatta onu almaya çalışacağım. O arabaya bayılıyorum. Umarım mw2005 veya carbondaki gibi v8 sesi vardır.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
O zaman ilk fırsatta onu almaya çalışacağım. O arabaya bayılıyorum. Umarım mw2005 veya carbondaki gibi v8 sesi vardır.
Valla sese çok dikkat etmedim ama Koningseg Agera yı almıştım kadran 550 km/saati görüyor sürüşü de harika. Asphalt dahil diğer oyunlarda üst segment arabaları almak bu kadar kolay değil. Haftalık özel etkinliği tamamladığında 5-6 yıldız araba senin oluyor.

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Valla sese çok dikkat etmedim ama Koningseg Agera yı almıştım kadran 550 km/saati görüyor sürüşü de harika. Asphalt dahil diğer oyunlarda üst segment arabaları almak bu kadar kolay değil. Haftalık özel etkinliği tamamladığında 5-6 yıldız araba senin oluyor.
Yani (varsa) skyline r34,mclaren f1,m3 gtr ve is300’ü kaparsam bana yeterli olur :)

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Yani (varsa) skyline r34,mclaren f1,m3 gtr ve is300’ü kaparsam bana yeterli olur :)
Lexus IS300 olmaz ise, Lexus IS200 ya da Toyota Altezza var. :D

Karantina zamanları başlandığından beri kendimi mobildeki yarış oyunlarına atamaya başladım. Şu anda tabletimde 5 tane yarış oyunu var ve hepsini anlatmaya çalışacağım. Benim konularımın çoğu gibi bu konu da çok uzun olacak. Bundan dolayı patlamış mısırlarınız hazır olsun :)

Her oyundaki deneyimimi anlatacağım konular sırasıyla:
a) Kontrol tarzı/fiziği
b)grafiği
c)iyi ve kotü yanları olacaktır.

1) Real Racing 3
Sanırım mobildeki en çok bilinen yarış oyunu bu. İlk olarak 2013’te çıktığında aynı asphalt 8 gibi çağ değiştiren oyunlardan birisiydi diyebilirim. Kontrolleri,grafikleri falan çok güzeldi. 7 yıl sonra bile oyun hala ölmedi ve sapasağlam. 200den fazla arabaya sahip bu oyunda aynı zamanda dış görünüşü modifiye etme seçeneği de bulunuyor.

Kontrol olarak gerçekçiliği sağlamayı denemişler. Hızlı bir şekilde dönmeye çalışırsan araban kayıyor,yol dışına çıkarsan da arabanın kontrölleri zorlaşıyor. 2013 için çok iyi fiziğe sahip olsa da artık daha iyi alternatifleri var.

Grafik olarak 2013’e göre çok etkileyici ama kontroller gibi artık daha iyi grafikli oyunlar çıktı. Yinede 2020ye göre bile grafikleri gayet güzel ve keskin. Kokpit kamerası ise en iyilerinden birisi diyebilirim. Çoğu cihazlar bu oyunu rahat kaldırabiliyor.
Ekli dosyayı görüntüle 108203
Ekli dosyayı görüntüle 108204

İyi Yanları:
Oyun bedava
Tonlarca çeşit araba var
Fiziği kolayca alışılır
Birçok cihaz oyunu kaldırabilir
Kokpit deneyimi muazzam
Dış görünüş modifikasyonu çok güzel

Kötü Yanları:
Oyun aşırı bir şekilde p2w (para ödemeden oynamak çok sıkıntılı/zor. Parayı ödeyen avantaja giriyor)
Arabaları bir süre sonra tamir etmek gerekiyor. Bu hem para,hem de zaman kaybettiriyor.
Fiziği eski. Daha gerçekçi fiziğe ve grafiğe sahip oyunlar var
Tüm dosyalar indirildiğinde çok yer kaplıyor
Araba sesleri çok ta gerçekçi değil

2) Asphalt 9
2018’de çıkan asphaltın en yeni serisi. Asphalt 8 ile 2013 yarış oyunlarının çağını değiştiren Gameloft bu sefer 9. Serisi ile geldi. Bu oyun,asphalt 8 gibi gerçekçi bir yarış deneyimi yerine daha çok tersini yaptı: Arabaları yerinde 360 derece döndürebiliyor,rampadan takla atabiliyorsunuz ve istediğiniz kadar drift çekebiliyorsunuz.

Fiziği,diğer bahsettiğim/bahsedeceğim oyunlardan çok ama çok farklı. Gerçekçiliğin tam tersi olduğu için daha eğlenceli olabiliyor. Arabalar hafif ve hiperaktif hissi veriyor. Rampadan atlayıp 3 kere 360 derece dönmek gibisi yok.

Grafikleri ise çok gelişmiş. Hdr,bloom,güzel görünen refeksiyonlar ve efektler,hareket izi.... Ne arasan burada var. Yalnız bu grafiklere sahip olmak için iyi bir cihaz lazım. Yoksa bazı grafikler düşük olacak,hatta bazı efekler hiç olmayacak. 2018 amiral gemilerinden itibaren 60fps ile oynayabiliyor.
Ekli dosyayı görüntüle 108207
Ekli dosyayı görüntüle 108208

İyi Yanları:
Grafiği müthiş.
Dokunmatik sürüşle oyunu bir bebek bile oynayabilir
Oyunlar kısa sürdüğü için çok zaman öldürmene gerek yok
Birçok cihaz oyunu kaldırabiliyor
Gerçekçi olmadığı için bazı kesimler için müthiş bir seçim

Kötü Yanları:
Kart sistemine sahip. Yani istediğin bir arabayı almak çok zor.
P2w belirtisi var
Dış görünüşü değiştirmek çok kısıtlı
Gerçekçi yarış oynamak isteyenler için kötü bir seçim
Benzin sisteminden dolayı istediğin kadar oynayamıyorsun

3) Assoluto Racing
Son zamanlar deneyimlenirim bir oyun. 2016’da çıkan bu oyun,fiziği ve modifikasyonuyla öne çıkıyor. 110’dan fazla aracı olan bu oyun aynı zamanda gerçek yarış pistlerini de barındırıyor.

Fiziği inanılmaz diyebilirim. Cidden o beygir gücünü ve o hızı çok rahat hissedebiliyorsunuz. En iyi fiziklerden birisine sahip yarış oyunu desem yeridir.

Grafiği ise gayet güzel. Asphalt 9 seviyesinde olmasa da gayet şade ve şık. Tek şikayetim,daha iyi anti aliasing seçeneği olmaması. Maalesef birçok arabada kokpit seçeneği bulunmuyor. Sadece birkaç belli arabada bu özellik var.
Ekli dosyayı görüntüle 108211
Ekli dosyayı görüntüle 108212

İyi Yanları:
Oyun bedava
Çok p2w değil.
Hareket fizikleri müthiş
Her arabanın belli özelliği var,bazıları daha iyi dönüyor,bazıları düz yolda daha iyi,bazıları ise daha iyi drift yapabiliyor
Tuning yapma seçeneği gelişmiş. İnçe ayarlar yaparak arabanızı geliştirebilirsiniz.
Grafikleri gayet güzel
Tost makinesi bile bunu kaldırır

Kötü Yanları:
Oyun parasını kazanmak zor ve uzun sürüyor
Kaza fiziği berbat. Kaza yapınca arabada bir çizik veya bükülme bile yok
Arabaların bir kısmı sadece ithalat ile alınıyor(lootbox gibi bir mekanik)
Dış görünüşü değiştirme seçenekleri çok az ve sade

4) GRID Autosport:
2014’te Xbox 360 ve PS3 için çıkan Autosport,bu sefer mobile 2017 yılında geldi. İlk geldiğinde oyun,zamanındaki en güçlü telefon olan İphone X’te bile kasıyordu ve grafiği kötüydü. Ama 2018’den beri artık çok daha iyi bir oyun haline geldi. 100 farklı yer ve 100 farklı araba ile oyunum çeşitliliği gayet fazla.

Fizik olarak oyun çok güzel. Hareket fiziği Assoluto kadar olmasa da gayet gerçekçi. Kaza fiziği ise muazzam,hatta en iyisi diyebilirim. Hızlı giderken yol dışına çıkarsan büyük ihtimalle 5 takla atarsın.

Grafik olarak ise mükemmel,hatta yarış oyunları arasında mobilde en iyisi. Gölgeler,refleksiyonlar,detaylı arabalar,animasyonlu seyirciler, ne ararsan burada var. Kokpit kamerası ise diğerlerinden değişik: Kokpit,sen hızlandığında bulanık oluyor ve yola odaklanıyormuşsun hissi veriyor.
Ekli dosyayı görüntüle 108216
Ekli dosyayı görüntüle 108217
Ekli dosyayı görüntüle 108218

İyi Yanları
Grafiği muazzam
Genel olarak fiziği harika
Çok fazla araba ve yol seçeneği var
Araba sesleri harika
Oyun tamamen p2w’in tam tersi. Her şey açık,oyun parası yok,bekleme zamanı yok ve gelecekteki her özellik bedava olacak.

Kötü Yanları
Oyun 10$ (yaklaşık 70₺)
Her özelliği indirince oyun 6 GB’a yakın bir yer kaplıyor.
Çoklu oyuncu seçeneği yok(şu anlık test aşamasında)
Her cihaz bu oyunu kaldıramıyor/desteklemiyor. En düşük iphone 6s veya snapdragon 820 kullanan bir cihaz lazım.
Dış görünüşü modifiye etme seçeneği aşırı kısıtlı
Cihaz çok ısınmasın diye oyun en yüksek grafikte 30fps’e kilitliyor.

5) Rush Rally 3
Bu oyun diğerlerinin aksine tamamen ralli ile alakalı bir oyun. 2019’da çıkan bu oyunda belli başlı ülkelerde ralli yapıyoruz. Amaç,en kısa sürede bitiş çizgisine ulaşmak ama aynı zamanda trafikten kaçınma gibi bir sürü mini oyuna da sahip.

Fiziği bir mobil oyuna göre güzel ama çok gerçekçilik beklemeyin.

Grafiği ise en iyisi olmasa da çok güzel diyebilirim. Kokpit kamerası ise de gayet güzel ama fotoğraf limitinden dolayı gösteremeyeceğim :)
Ekli dosyayı görüntüle 108229

İyi Yanları
Oyun p2w değil
Mobildeki en iyi ralli oyunu
Grafikleri çok güzel
Tost makinası bile oyunu kaldırır
Dış görünüşü değiştirme seçenekleri rr3 kadar iyi
Tuning yaparak inçe ayarları değiştirip arabanı belli başlı durumlar için hazırlayabilirsin

Kötü Yanları
Oyun 3,5$ (Yaklaşık 24,5₺)
Etkinliğe girmek istiyorsan ayrı olarak 2$ ödemen lazım(tek geliştirici olmanın zor yanı)
Araba çeşidi çok fazla değil,yetmiyor gibi bir kısmı gerçek para karşılığında alınıyor
Fiziği o kadar da etkileyici değil

Hepsi bu kadar. Umarım yarış oyunu seçecekken deneyimlerim size yardımcı olur. Yinede ben sizin yerinizde olsam,bedava olanları indirip kendim denerdim çünkü herkesin zevkleri farklı :)
Şu ralli oyununa Lisans gelsin o zaman tadından yenmez bence. Suzuki, Toyota, Mitsubishi, Subaru vs.

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Lexus IS300 olmaz ise, Lexus IS200 ya da Toyota Altezza var. :D
Altezza Avrupa olanı neyseki. Lexus yoksa altezza olur umarım :)

Şu ralli oyununa Lisans gelsin o zaman tadından yenmez bence. Suzuki, Toyota, Mitsubishi, Subaru vs.
Dediğin markaların hepsi var ama maalesef lisans yok. Onun yerine uyduruk isimler var. Tek geliştirici olunca iş zor :(

Bahsettiğim araba paketini alırsan araba isimlerini de değiştirebiliyorsun. Lisans’ın alternatifi bu olsa gerek

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Asphalt 8 serinin en iyi oyunudur
9 gelince 8’i unuttum :) Birde 8’deki hesabımı kaybettim :(

skyline 34 var da fakir arabası gibi duruyor son :).
Mclaren P1 var P1 GTR var var oğlu var.
Ekli dosyayı görüntüle 108237Ekli dosyayı görüntüle 108238
Ekli dosyayı görüntüle 108239
P1 benim için boş ama F1’e bayılıyorum. Görünüşe göre F1 LM varmış. Nfs hp2 anılarım aklıma geldi :)

Son düzenleme:
M

Murat Burç

SDN Okuru
Grid Autosport amirallerin ne kadar güçlü olduğunun kanıtı.
Snapdragon 845 üstü hatta 835 üstü bile diyebiliriz bugün Nintendo Switch(Tegra x1) den güçlü ama Witcher 3, Crysis 1 remastered Apple veya Androide gelmiyorsa bunun tek nedeni termal bütçe.
Apple ileride bu işi yapacak gibi geliyor bana şu Arcade mevzusu ile birlikte.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Aslında amirallerin daha fazla potansiyeli var ama dediğin gibi termal kısmında sorunlular. Autosportta grafik moduna ayarlasan bile aslında en yüksek grafikleri sergilemiyor(onun için dosyalardan grafik konfigürasyonu değiştirmek lazım).

O tip oyunların gelmeme nedeni aynı zamanda APIsi de olabilir. Belki de geliştiriciler,Metal ve Vulkan’a alışık değillerdir ama evet,termal stabilitesi şu anlık SoC’ların en büyük sorunu. Sadece red magic 3 gibi cihazlarda termal sorun az(yinede switch kadar iyi mi orasını bilemiyorum)
FPS ayarını da ayarlayamıyor muyuz ayarlardan

Mesela cihazın gücü yetecekse hem grafik hem 60/90 fps

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Oyunda 3(2018-2020 ipad pro için 4) mod var:

Grafik modu: Grafiği yüksek yapıyor(ama dediğim gibi en yüksek yapmıyor. Onun için dosyadan değiştirmek lazım). 30fps sınırı var.

Performans modu: Hdr/bloom,hareket izi gibi grafik ayarları kısılıyor ama oyun 60fps oluyor.

Performans modu+: Sanırsam bu sadece 2018 ve 2020 model iPad proda var. Grafikler kısılıyor(ama neler kısılıyor bilmiyorum) ve max fps limiti 120 oluyor.

Batarya tasarruf modu: Bloom,hareket izi,dinamik gölge gibi olabildiğinde grafikleri düşürüyor ve fps limitini 30’a ayarlıyor. Amacı daha az batarya sömürmesi.

Grafik konfigürasyon dosyasından fps’i 90 yada 120 yapabiliyoruz ama resmî olarak 2018-2020 iPad Pro hariç cihazların fps limiti 60.

Bazı eski cihazlar 60fps limitinden bile yararlanamıyor. Onlar her türlü 30fps alıyor.
Herhalde V-sync açıyor olabilir oyun 30FPS ya da 60FPS olduğuna göre. Ya da normal FPS limiti olmalı.

Reaksiyon puanı
6,381
Benim hayatımda gördüğüm en iyi fiziklere ve gerçekçiliğe sahip oyun real racing 3 (mobilde). Şu an oynuyorum. Hileli oynuyorum. Daha önceden baya bir oynamıştım ve oyun bitmemişti. Ve bitmiyorda. Ama gerçekten inanılmaz fizikleri var. İç kamerası da çok gerçekçi. Gerçekten iç kamerada seslere, ve her hangi bir dönüş, kavis gibi şeylerde ki hareketlere çok özenmişler. Ve en iyisi 2GB ram ile oynanabiliyor.

Son düzenleyen moderatör:

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Benim hayatımda gördüğüm en iyi fiziklere ve gerçekçiliğe sahip oyun real racing 3 (mobilde). Şu an oynuyorum. Hileli oynuyorum. Daha önceden baya bir oynamıştım ve oyun bitmemişti. Ve bitmiyorda. Ama gerçekten inanılmaz fizikleri var. İç kamerası da çok gerçekçi. Gerçekten iç kamerada seslere, ve her hangi bir dönüş, kavis gibi şeylerde ki hareketlere çok özenmişler. Ve en iyisi 2GB ram ile oynanabiliyor.
Em güzel yanlarından birisi de eski cihazla kolayca oynayabilmek. Fiziği 2013’e göre çok güzeldi ama artık çok daha iyi fiziğe sahip oyunlar var. Diğer bedava oyunları indirip fiziklerini deneyimlemeni öneririm.

Oyun çok pay2win olmasaydı ve tamir etmeyle zaman falan kaybettirmeseydi bitirmek çok daha kolay olurdu diye düşünüyorum.

İç kamerası en iyisi diyebilirim. Her arabada çok detaylı bir şekilde kokpit kamerası yapmışlar. Diğer oyunlar bu kadar yapmadı.

Ses olarak ta assoluto ve grid gibi oyunlar daha gerçekçi. Elbette bu tüm arabalar için geçerli olmayabilir.

Son düzenleyen moderatör:
Reaksiyon puanı
6,381
Em güzel yanlarından birisi de eski cihazla kolayca oynayabilmek. Fiziği 2013’e göre çok güzeldi ama artık çok daha iyi fiziğe sahip oyunlar var. Diğer bedava oyunları indirip fiziklerini deneyimlemeni öneririm.

Oyun çok pay2win olmasaydı ve tamir etmeyle zaman falan kaybettirmeseydi bitirmek çok daha kolay olurdu diye düşünüyorum. Merak ettim,hileyle çoklu oyuncu oynayabiliyor musun?

İç kamerası en iyisi diyebilirim. Her arabada çok detaylı bir şekilde kokpit kamerası yapmışlar. Diğer oyunlar bu kadar yapmadı.

Ses olarak ta assoluto ve grid gibi oyunlar daha gerçekçi. Elbette bu tüm arabalar için geçerli olmayabilir.
Elimde olsa oynamak çok isterdim diğer oyunları da. Zaten emini daha iyidir fizikleri ama ben elimdeki tableti çok da fazla zorlamak istemiyorum zaten eski ve real racing 3 oynarken iyi performans için aşırı ısınıyor, diğerlerini pek de denemek istemiyorum. Çünkü tablet çok zorlanıyor ve eğer her hangi bir şey olursa sıkıntıdan patlarım. Ve şu tamir ettirme konusunda kesinlikle katılıyorum.

Reaksiyon puanı
7,997
Savaş oyunları için de benzer bir yazı hazırlayabilir misiniz? Gerçekten güzel bir yazı olmuş elinize sağlık.

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Elimde olsa oynamak çok isterdim diğer oyunları da. Zaten emini daha iyidir fizikleri ama ben elimdeki tableti çok da fazla zorlamak istemiyorum zaten eski ve real racing 3 oynarken iyi performans için aşırı ısınıyor, diğerlerini pek de denemek istemiyorum. Çünkü tablet çok zorlanıyor ve eğer her hangi bir şey olursa sıkıntıdan patlarım. Ve şu tamir ettirme konusunda kesinlikle katılıyorum.
Assoluto’nun fiziğini denemenizi öneririm. İvmesi,hızı falan çok güzel yansıtmışlar. Yanlış hatırlamıyorsam o oyunu en yüksek grafikte s7 bile oynatıyordu. Tabletinin modelini bilmiyorum ama düşük grafikleri deneyimlediğimde birçok cihazın rahatça kaldırabileceği kanısına vardım.

Savaş oyunları için de benzer bir yazı hazırlayabilir misiniz? Gerçekten güzel bir yazı olmuş elinize sağlık.
Teşekkür ederim :) Savaş değil de onun geneli olan aksiyon oyunlarını yapmayı planlıyorum.

Yeterince deneyimlediğimde hazırlamaya başlayacağım.

Reaksiyon puanı
6,381
Assoluto’nun fiziğini denemenizi öneririm. İvmesi,hızı falan çok güzel yansıtmışlar. Yanlış hatırlamıyorsam o oyunu en yüksek grafikte s7 bile oynatıyordu. Tabletinin modelini bilmiyorum ama düşük grafikleri deneyimlediğimde birçok cihazın rahatça kaldırabileceği kanısına vardım.
Desteklemiyor. E-TAB 5 var baya bir eskiden kalma. Neden olduğunu bilemiyorum. Play store dışında bir yerden indirsem sıkıntı olur mu? Veya nereden indirebilirim?

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Desteklemiyor. E-TAB 5 var baya bir eskiden kalma. Neden olduğunu bilemiyorum. Play store dışında bir yerden indirsem sıkıntı olur mu? Veya nereden indirebilirim?
Ah. Etab 5 ise sıkıntı olabilir. Hangi işlemciyi kullandığını bilmiyorum ama çok,çok eski olduğunu biliyorum.