Haber İntihar eden Enes Kara'nın babasından açıklama geldi! "Manevi olarak ahiretine katkısı olsun istedim."

Buse Özübek

SDN
SDN
Reaksiyon puanı
260
İntihar eden Enes Kara'nın babasından açıklama geldi!
Kendisinin 25 yıldır Nur Cemaati içerisinde olduğunu belirten baba Mehmet Kara şunları söyledi:

"Kaldığı yer güzel insanların kaldığı yer. Talebelerin kaldığı yer. Orada kalmasını tavsiye ettim. Devlet yurduna başvuru yapmadık. Durumumuz iyi. Manevi olarak ahiretine faydası olsun istedim. Ben 25 yıldır Resale-i Nur okuyorum. Bir zararını görmedim. Ben 25 yıldır bu cemaatin içindeyim. Kaldığı yerde hiçbir sorun yoktu. Sürekli arkadaşlarıyla iletişim halindeydik. Birkaç ay kalır sonra alışır dedim. Cenazeyi aldık şu an dönüyoruz Hatay'a. Biz kimseden şikayetçi değiliz. Olaydan sonra durumunu daha iyi anladık."

Mehmet Kara'nın açıklamasından sonra çoğu kişiden büyük tepkiler geldi, gelmeye devam ediyor. Tepkilerin bazıları; " Ve beyin koşarak uzaklaşır...", "Umarım başka çocuğu yoktur.", "Cemaatinizde boğulun!", "Çocuğun durumunu öldükten sonra anlayan baba da ne bileyim..."

Babasının bu açıklamasına sizin yorumunuz nedir?

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,506
Bunlar nasıl anne ve baba?! Sanki kendi çocukları değil gibi hiç haberleri yok neredeyse. Nasıl bir durumda olduğunu fark etmeleri lazımdı. Asıl aşırı baskı falan yapmasalardı bunların hiç biri olmazdı.
Benim böyle arkadaşım olsa ve hep konuşsak falan anlardım az çok derdini sıkıntısını. Sonuçta insanın yüzüne bakınca bile mutsuz olduğu anlaşılabilir.

Constantin87

Profesör
Reaksiyon puanı
1,934
Videosunu izlemiştim çocuk o kadar bıkmış ve vazgeçmiş ki sesinden bile anlaşılıyordu. Çocuk belki gelecekte inanan olup namazında, niyazında sizin(ailenin) istediğiniz gibi bir Müslüman olacaktı. Ama buna bile izin vermeyip baskı ile bu yola sokmaya çalıştınız. Doğal olarak uzaklaşmasına sebep oldunuz.

Olan gidene oluyor. Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

leoh

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
Atatürk ne büyük bir adammış ki hiç bir icraatını boşa yapmamış. Bunlar hep bu adamın yolundan sapmış olduğumuz için oluyor. Laiklik ülke cemaatlerin, tarikatların eline geçmesin diye var. Laiklik olmazsa bu ülkenin sonu afganistandır bunu bilesiniz

Martin Archimbaud

Profesör
Reaksiyon puanı
3,729
Bu cemaat yurtlarının hepsi böyle maalesef. Kendim bizzat bir yıl kaldım ve gördüm. Hocalar kafasına göre birini tutup dövüyorlar. Neden dövdüklerini sorunca "Allah için dövüyorum" diyorlar. Şuan ben o yurt bozuntusundan kurtuldum fakat arkadaşım hala ailesinin zoruyla kalıyor. Geçen hocalar zorla telefonunu karıştırırken Atatürk'ün fotoğrafını görünce "telefonunda niye bu salağın fotoğrafı var" deyip azarlamışlar. Arkadaşım telefonunu 3 haftadır alamıyor, hocalarda. Bende bu yurtlardayken intihar düşüncelerindeydim. Hatta foruma yurtta kaldığım zaman "Yaşamak istemiyorum" diye konu açmışlığım var. Şimdiye bakarsak bu yurtlara ağzımdan verdiğim karbondioksit temas etmesin diye özen gösteriyorum. Yurda başlarken müslümandım, şuan hiç bir dine inanmıyorum. Yurt bana dinden nefret ettirdi tabiri caizse. Öyle söyleyeyim size.

Buse Özübek

SDN
SDN
Reaksiyon puanı
260
Videosunu izlemiştim çocuk o kadar bıkmış ve vazgeçmiş ki sesinden bile anlaşılıyordu. Çocuk belki gelecekte inanan olup namazında, niyazında sizin(ailenin) istediğiniz gibi bir Müslüman olacaktı. Ama buna bile izin vermeyip baskı ile bu yola sokmaya çalıştınız. Doğal olarak uzaklaşmasına sebep oldunuz.

Olan gidene oluyor. Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.
Kesinlikle katılıyorum.

Buse Özübek

SDN
SDN
Reaksiyon puanı
260
Bu cemaat yurtlarının hepsi böyle maalesef. Kendim bizzat bir yıl kaldım ve gördüm. Hocalar kafasına göre birini tutup dövüyorlar. Neden dövdüklerini sorunca "Allah için dövüyorum" diyorlar. Şuan ben o yurt bozuntusundan kurtuldum fakat arkadaşım hala ailesinin zoruyla kalıyor. Geçen hocalar zorla telefonunu karıştırırken Atatürk'ün fotoğrafını görünce "telefonunda niye bu salağın fotoğrafı var" deyip azarlamışlar. Arkadaşım telefonunu 3 haftadır alamıyor, hocalarda. Bende bu yurtlardayken intihar düşüncelerindeydim. Hatta foruma yurtta kaldığım zaman "Yaşamak istemiyorum" diye konu açmışlığım var. Şimdiye bakarsak bu yurtlara ağzımdan verdiğim karbondioksit temas etmesin diye özen gösteriyorum. Yurda başlarken müslümandım, şuan hiç bir dine inanmıyorum. Yurt bana dinden nefret ettirdi tabiri caizse. Öyle söyleyeyim size.
Yuh gerçekten Allah için dövüyorlar mı? Hangi cemaat yurdu bu?

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,116
Cemaatler kapanmaz, mevcut hükümetin bir numaralı oy depolarından birisi maalesef. Yani esasen FETÖ de böyle başladı ama halen akıllanmıyorlar. Kız kardeşleri için üzüldüm., umarım birileri yardım eder.

Buse Özübek

SDN
SDN
Reaksiyon puanı
260
Cemaatler kapanmaz, mevcut hükümetin bir numaralı oy depolarından birisi maalesef. Yani esasen FETÖ de böyle başladı ama halen akıllanmıyorlar. Kız kardeşleri için üzüldüm., umarım birileri yardım eder.
Bence de kapatılmaz. :( Kız kardeşleri bence aynı baskıyı görmez bu olaydan sonra gerçi babanın açıklamasından sonra belli de olmaz.. Psikolojileri eminim ki çok kötüdür.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,116
Bence de kapatılmaz. :( Kız kardeşleri bence aynı baskıyı görmez bu olaydan sonra gerçi babanın açıklamasından sonra belli de olmaz.. Psikolojileri eminim ki çok kötüdür.

Vefat eden kardeşiminizin babası gibi kafada olanlar maalesef hiçbir şeyden akıllanmaz, fikir yürütmezler. Onlar için kendilerine uyarlanmış olan dinden başka gerçek yoktur, olamaz da. Bu sebeple çocuğunun tıpı kazanmış olması onun için pek bir şey ifade etmiyordu zaten.

Maalesef ülkemizde bu tarz ailelerde yetişen kız çocuklarının işi daha zor. Mezun olsa da işe başlasa da bu tarz ailelerde baskıdan kurtulamıyorlar. Aile ile temelli ilişkilerini kesmeleri lazım. Çevremde birkaç kız arkadaşım vardı bu şekilde, aileleri ile görüşmüyorlardı.

linuxmanyagi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Bunca zamandır zaten insanlar diledikleri gibi yaşıyor artık İslam'a b...k atmaktan vazgeçmeyecek misiniz?.. Neymiş efendim İslam yüzünden intihar etmişmiş.... Arkadaşlar intihar dediğiniz şey bir anda verilecek karar değil... Artık dine, cemaatlere ve tarikatlara suçu atmaktan vazgeçin zira çok komik görünüyorsunuz.

damzchevk

Profesör
Reaksiyon puanı
1,013
Bunca zamandır zaten insanlar diledikleri gibi yaşıyor artık İslam'a b...k atmaktan vazgeçmeyecek misiniz?.. Neymiş efendim İslam yüzünden intihar etmişmiş.... Arkadaşlar intihar dediğiniz şey bir anda verilecek karar değil... Artık dine, cemaatlere ve tarikatlara suçu atmaktan vazgeçin zira çok komik görünüyorsunuz.

Cemaatlerdeki ortamı bilen biliyor çocuğun intiharındaki sebep ailesinin çocuğu cemaate teslim etmesi ve oradaki ve ailesindeki insanlık dışı dini baskılar olduğu ortada. Hala cumhuriyet düşmanı Atatürk düşmanı cemaatlerin nesini savunuyorsun? Tabiiki b•k onlara atılacak.

linuxmanyagi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Cemaatlerdeki ortamı bilen biliyor çocuğun intiharındaki sebep ailesinin çocuğu cemaate teslim etmesi ve oradaki ve ailesindeki insanlık dışı dini baskılar olduğu ortada. Hala cumhuriyet düşmanı Atatürk düşmanı cemaatlerin nesini savunuyorsun? Tabiiki b•k onlara atılacak.
Atatürk düşmanı mı? WTF man??? Elbette ki başıbozuk çevreler var fakat bu İslam'a çamur atılabileceği anlamına gelmiyor dostum. Herkes her şeyin farkında ve herkes her şeyi çok iyi biliyor, bu nedenle suçu ona buna değil o kirli ve lanetli elleriniz atın bence!.. Buradan tüm tarikatlara saygı duyuyor ve sayılarının daha da artırılmasını diliyorum, thanks!..

Martin Archimbaud

Profesör
Reaksiyon puanı
3,729
artık İslam'a b...k atmaktan vazgeçmeyecek misiniz?
Kim nerede islama laf attı söyler misiniz?
Neymiş efendim İslam yüzünden intihar etmişmiş
O kişi islamdan dolayı değil, cemaat yurtları yüzünden intihar etti. Henüz okuduğunuzu anlamazken gelip burada insanlara laf atmanın ne mantığı var?
Arkadaşlar intihar dediğiniz şey bir anda verilecek karar değil
Nerede Enes Kara'nın intihar etmeye bir anda karar verdiği yazıyor? Belki o çocukluğundan beri yurtlarda ve yıllardır intihar düşüncesi içini kemiriyordu. Bilemezsin.
Artık dine, cemaatlere ve tarikatlara suçu atmaktan vazgeçin zira çok komik görünüyorsunuz.
Dediğim gibi islama suç atan falan olmadı. Suç kimde dersen, tabiiki de tarikatlarda. Oradaki insan dışı baskılarda, dini alet edip istediğini yapan hocalarda. Enes Kara öylesine intihar etti mi sanıyorsun? Bu durumda komik gözüken tek kişi sizsiniz. Okuduğunuzu anlamaya başladıktan sonra gelip tartışmaya devam edersiniz.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,116
İslam yüzünden intihar etti diyen kim? Ne alaka yani. Cemaatlerde yaşananların gerçek din olduğunu mu sanıyorsun. Üst tabakadakiler paralarıyla yaşayıp gününü gün ediyor, alt tabakayı da din ile olayalıp sürekli şükrettiriyorlar. Fetullahçı yurtları da böyledi. Şimdiki süleymancılar veya menzilciler de böyle. Değişen hiçbir şey yok.

linuxmanyagi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
İslam yüzünden intihar etti diyen kim? Ne alaka yani. Cemaatlerde yaşananların gerçek din olduğunu mu sanıyorsun. Üst tabakadakiler paralarıyla yaşayıp gününü gün ediyor, alt tabakayı da din ile olayalıp sürekli şükrettiriyorlar. Fetullahçı yurtları da böyledi. Şimdiki süleymancılar veya menzilciler de böyle. Değişen hiçbir şey yok.
Kurban onlara dostum!.. Tırnakları olamazsın haberin olsun!..

Buse Özübek

SDN
SDN
Reaksiyon puanı
260
İslam'a bok atılmıyor ki. İslam yüzünden intihar etti diye hiç bir yerde de duymadım ben. Bence olayı çarptıran kişi sizsiniz. Siz istemediğiniz halde kiliseye her gün yollanırsanız ya da istemediğiniz başka şeylere maruz kalırsanız. Hayatınız çalınmış olur. Çalıntı bir hayat ile kimse yaşamak istemez. Ama muhtemelen şu anda ne demek istediğimi anlamayacaksınız. O yüzden size başka bir şey söyleyerek kendimi yormayacağım.

Martin Archimbaud

Profesör
Reaksiyon puanı
3,729
Alemlerin Rabbi olan Allah c.c. Hz. akıl dağıtırken, siz sanırım bir şeylerin üzerine oturmuş mantıksızca düşüncelere dalıyordunuz sanırım, ? Allah'ın malı yaaa.... Güldürdün beni bravo mal!..
??
Sunduğum argümanlara en küçük bir cevap bile vermeyip sadece hakaret etmek kolay olsa gerek. Bir de adam akıllı cevap verde görelim.

damzchevk

Profesör
Reaksiyon puanı
1,013
Atatürk düşmanı mı? WTF man??? Elbette ki başıbozuk çevreler var fakat bu İslam'a çamur atılabileceği anlamına gelmiyor dostum. Herkes her şeyin farkında ve herkes her şeyi çok iyi biliyor, bu nedenle suçu ona buna değil o kirli ve lanetli elleriniz atın bence!.. Buradan tüm tarikatlara saygı duyuyor ve sayılarının daha da artırılmasını diliyorum, thanks!..

Sen daha cemaatlerin Atatürk düşmanı olduğunu bilmiyorsun... Atatürk düşmanı olup cumhuriyeti sevmeyipte Cemaatlere destek verenleri anlıyorum ama senin gibiler akıl tutulması yaşıyorsunuz.

ember_moon7

Profesör
Reaksiyon puanı
2,169
Bu ülkede başımıza ne geldiyse bu cemaatler ve tarikatlar yüzünden geldi. Yüzün kızarmadan hala onları destekliyorsan pes..

Constantin87

Profesör
Reaksiyon puanı
1,934
Kılıçdaroğlu bile doğru dürüst açıklama yapmadı. Beklemeyi uygun görmüş, oy kaygısı olmamış. Bence külliyen yalan, muhalefet bir Tarkan kadar olamadı yazık.