İnternet çöpleşiyor

gokhans19

Profesör
Reaksiyon puanı
5
99470122vp6.jpg

Eskiden ne güzel www.***.com veya www.***.net siteleri vardı.Hemen hemen herkes hangi neyi hangi sitede bulacağını bilirdi.
Bir takım host sahipleri çıktı ve ben ücretsiz host veriyorum ama bir şartım var dedi.Site adresine benim sağladığım servisin adresinide ekliyecez.(Ayrıca siteye reklam koyanları es geçiyorum şimdilik)
Sonra bir anda herkesin sitesi olmaya başladı.Adresler biraz garipti:
www.xyz.beleşhost.com veya www.beleşhost.com/xyz gibi.Yani aldığımız bedava adres aslında bir subdomain benzeri bişeydi..Weblogların blog olarak adlandırılmasıyla blog patlaması bir oldu ve buda ücretsiz hostların patlayıp her 5 siteden 2 sinin ücretsiz hosttan yapılmış olmasına sebep oldu ve bir anda her 10 internet kullanıcısından 5i webmaster oldu.. Blog okadar patladıki artık her web sitesi olanın yanında birde blogu vardı.
Ama bir gariplik vardı.Bloglar açılmıştı tamam ama içine yazılacak konu gerekiyordu.Bunada bir çözüm bulundu.Çoğu blogger(blogcu) teknoloji ve bilişim sitelerine dadandı ve bu sitelerden konuları kopyalayıp kendi bloglarında bazıları alıntıyı belirterek bazıları kendisi yazmış gibi fırına sürdüler.
Bu sayede internet artık bilgi ortamı değil bir çöplük olmaya başladı.Sitelerinde kendi kişisel yazılarını yazanlar arama motorlarında kendi konularını arattıklarında kendi konularının onlarca başka blogda veya sitede yayınlandığını gördüler.Kopyalama işlemini yasaklayanlar oldu ama buda tam çözüm olamadı.Çünkü birçok başka browser(internet tarayıcısı) vede google önbellek sayesinde bu yazılarda kopyalama korumasına rağmen rahatlıkla kopyalanabildi...

Daha ilginç olan birşey vardı.Blog açan biri açtığı 10 konuyuda başka sitelerden kopyalamıştı.Blogger 10 konuyuda başka yerlerden kopyalamış bloguna hiçbir kişisel yazı yazmamıştı.Yani blog boşuna açılmış internete bir çöp site daha katılmıştı.

İnternetteki her 10 kişiden 5inin bir blogu olduğunu ve bunlarda 2sinin çöp olduğunu düşünürsek buna kopyala yapıştırla oluşturulmuş siteleride eklediğimizde internette ciddi bir çöp site ortamı yaratılmış durumda..

Buna karşılık cidden sadece kendi fikirlerini paylaşan, kopyala yapıştırı en az yapıp daha çok kendi yazılarını ve yaptıklarını paylaşan bloggerlerde var..

Gökhan..

KAYNAK: http://geccetr.blogspot.com/2007/08/internet-pleiyor.html

S e r s e r i

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Çok haklısın arkadaşım. Son zamanlarda forum çılgınlığı başladı. Herkez forum işletmenin sadece kopyala yapıştırdan ibaret olduğunu sanıyor. Birde işin kötü yanı yaptıkları alıntının altına Emeğe saygı, Bir teşekkür yeter, Emeğe saygı için + Rep verin. gibisinden şeyler yazıyorlar. Zaten bir çok forumda bu yüzden ilerleyemediği için kısa sürede kapanıyor. Aralarından sıyrılanlar ise temiz ve başka yerlerden çalınmamış içeriği olanlar.

muratcanberber

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Amerikada bloguna sabah kahvaltıda ne yediğini nasıl yediğini yazanlar varmış.

Buna biri dur demeli diyemeyeceğim çünkü bu da bir özgürlük bir yerde.

Kişileri daha bilinçli olmaya davet ediyorum

gokhans19

Profesör
Reaksiyon puanı
5
muratcanberber dedi ki:
Amerikada bloguna sabah kahvaltıda ne yediğini nasıl yediğini yazanlar varmış.

Buna biri dur demeli diyemeyeceğim çünkü bu da bir özgürlük bir yerde.

Kişileri daha bilinçli olmaya davet ediyorum
Kendi kişisel fikirlerini yazanlara bişey demiyoruz ama tüm yazıları biyerlerden kopyalayıp bide utanmadan alıntı filanda demiyolar böyleleri için yazdım bu konuyu..

emckare

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kopyala yapıştırla oluşturduğu mesajları bir süre sonra kendisinin makalesiymiş gibi inananlar ve savunanlar da var.Alıntı yazsa belki inanmayacak ama o sihirli kelime Alıntı nelere kadir bakın işte...

fobyram

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bence hekes kendi özgün yazılarını, fotolarını, video vs.. paylaşması için site açmasında hiç bir sakınca yok.
ama kopyala-yapıştır mantığı sitelere bir dur denilmeli