İnsanlar neden tarikata üye olur?

ThorJ

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,758
Bilemiyorum:D

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,387
Seni de ben kapatıcam şimdi. Devletin dini de olur bu madde kaldırıldı diye bu yok oldu anlamına gelmiyor
Devlet bir birey olmadığı bir yönetim şekline sahip vatan olduğundan dolayısıyla devletin dini İslamdır dersek yönetim buna uygun olmalıdır. Eğer devletin yönetimi buna uygun olursa laiklik inkılabı yerine getirilmemiş olur.

PropHeTe

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
insanlar telkine ihtiyaç duyduklarını zan ederler ve bunun içinde bir şeyler arar durur bu boşluğu birilerinin topluluğunda bulduğunu düşünür ve orada bulunur istemsizce onlara sıkıntısız bağlanır ve ailesini de katar bu tür şeylere ve ne anlatılırsa onu doğru kabul eder, Halbuki Allah C.C size şah damarınızdan da yakınım der ayette anlamını bilene tabi ki (=
beni menzil tarikatından bir arkadaşım gel bir gün bize takıl dedi anlık kabul ettim gittim ve ne kadarda aptal olduklarına şahit oldum Akıl sahibi ve nefsini bilen zaten Allah ile arasına Kutsal kitap ve peygamberden başkasını almaz gönlüne.

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
kapatılmalı tarikatlar sadece sorun oluyorlar devletin dini olmaz insanların dini olur.
Ha diyorsun ki Allah sadece insanlara hüküm versin diğer kurum ve kuruluşlara devletlere filan karışmasın. Gerçekten her bir yazınız ayrı bir komik. Üzüldüğüm din konusunda kulaktan duyma bilgilerle yorum yapıyorsunuz. Fikir bazında aynı düşüncede olduğunuz insanlar ne diyorsa sizde aynı fikirleri savunuyorsunuz. Şahsi fikrim şu at gözlüklerini bir çıkarıp kendiniz bakın araştırın. Bu gün dünya üzerinde bir kaç ülke "Laik" diğerleri hala din üzerine yönetiliyor. İngiltere ABD İsrail vb. bu ülkeleri Laik filan mı sanıyorsunuz? Din (ki sonuncusu İslamdır) insanların birbirleri ile en iyi şekilde yaşaması için, kendilerini ahlaklı şekilde yetiştirmeleri için gelmiştir. Dediğim gibi kulaktan duyma bilgileri din sanmayın araştırın lütfen
Mesaj otomatik birleştirildi:

Devlet bir birey olmadığı bir yönetim şekline sahip vatan olduğundan dolayısıyla devletin dini İslamdır dersek yönetim buna uygun olmalıdır. Eğer devletin yönetimi buna uygun olursa laiklik inkılabı yerine getirilmemiş olur.
Kısaca ülkemiz dinsiz diyorsunuz

Reaksiyon puanı
5,171
Tarikatlar siyasete giriyor, pek çoğunun kendi arzuları var(hilafet gibi yada ülkenin dinle yönetilmesi gibi)

Pek çoğu cahil insanlar cübbe takıp satranç oynamak haram diyorlar. Ve hayır kurumlarının %50 sini ellerinde tutuyorlar. Tam olarak ne kadar kazandıkları yada nereye harcama yaptıkları asla bilinemiyor.

Günümüzde çok büyük tarikatlar var. (Cübbelinin tarikatı, Osman Hoca tarikatı Süleymancılar... milyonlarca müritleri var. Çok güçlüler.

Ve en tehlikeliside tek bir noktadan yönetilmesi. O noktada sadece cemaat lideri. Durum böyle oluncada dış mihrakların ilgisini çekiyor.

Son düzenleme:

Szayel

Profesör
Reaksiyon puanı
1,147
Tarikatlardan çıkan bu kadar cinsel istismarların dışında, bunlar olmasa bile insanlar kendi başlarına da ibadetlerini yerine getirir ve dua edebilir. Bunun için neden bir aracıya veya öncüye ihtiyaç duyarlar?
Soruna bir cevap verebilirim. Ama bunun için müslüman olup olmadığını söylemen gerekiyor. Eğer müslümansan; vereceğim cevapta kendi cevabını bulacak ve bence sorunu geri alacaksın.

Reaksiyon puanı
16,118
devlet insan değil hükümetler insanlar devletin dini olmaz insanların olur aşırı sağ her zaman zararlıdır aynı durum hıristiyanlar,musevilerde de var sözde din hindularda da var en sapıkları onlar zaten ...

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Bahsedildiği kadar masum yerler değil. Buradaki insanlar artık şeyhlerine tarikat liderlerine tabi oluyor, bu liderler bu insanlar yerine karar veriyor, liderler yüceltilerek ne derse yapılacak konuma geliniyor. Peygamber bile bu kadar yüceltilmemiştir herhalde. Beyinlerini bu adamlara teslim ediyorlar. Yardıma muhtaç insanların zayıflıklarından yararlanarakta kendilerine çekiyorlar. İnsanları tarikatlarına dahil etme operasyonları yapıyorlar, okul çağındaki çocukları asıl hedef alıyorlar ve en tehlikelilerinden olan durum siyasete karışıyorlar. Birkaç liderin kontrol ettiği bir kitle kendi hür siyasi değerlendirmesini nasıl yapar? Akıl almaz durumlar bunlar. Ha insanlar nasıl buralara dahil oluyor konudada yazılmış insanların boşluklarından, zayıflıklarından ve dini duygularından yararlanıyorlar. Tarikat geçmişi olan insanları dinleyin internette bunların nasıl guruplar olduklarını anlarsınız. Bu tarikatların iç yüzleri ile alakalı birçok kitap var. Böyle guruplarda bulunmak ayrıca insan psikolojisinede çok zararlı.

Bu guruplar sadece İslam için değil diğer dinlerde de varlar.

Hafiyye-iAbdülhamid-iSani

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,169
devlet insan değil hükümetler insanlar devletin dini olmaz insanların olur aşırı sağ her zaman zararlıdır aynı durum hıristiyanlar,musevilerde de var sözde din hindularda da var en sapıkları onlar zaten ...
Bak konfik gene aynı şeyi yapıyorsun bak çocuk, haddini bil 50k boş mesaj yazmışsın bak küfür edicem, geçen baş örtüsüne laf atmıştın. Sonra sağ görüşe atmıştın harbi diyorum sovucem sana yetti çocuk

Aşırı solculuk bütün insanlara zararlıdır. Sol kadar boş bir görüş yoktur. Sol insanlara zehirdir

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,169

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,387
Tarikatın sağ görüş ile ne alakası varsa artık ( parti olarak)

Sağcılık sadece parti olarak değildir bunu hatırlatayım. Sağcılık veya solculuk birer görüş düşünme biçimidir. Aşırı sağ olan kendi dini kendi mezhebi hatta kendi cemaati veya tarikatı dışındakileri düşman gibi görür. Aşırı solcu ise herhangi bir dine mensup olanları veya kendi ırkı soyundan farklı olanları düşman olarak görür.

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,169
Hem Conficker'e kızıp hem de Fakehero'yu destekliyorsun.
İkisi de aynı şeyi söylüyor zaten.

Burada boş yapan kim düşün bakalım.
Durduk yere neden SAĞ görüşe laf atıyor? Geçende baş örtüye laf atmadı mı? Tarikatın sağ görüşle ne alakası var? Hani insan bir düşünür tarikat ile sağ görüş ne alaka bir düşüneyim yazmadan. Yok. Laf atacak yer arıyor

Reaksiyon puanı
5,171
Aşağıdaki tablodanda anlaşılabilineceği gibi dünya genelinde sağ ve sol iki farklı ekonomi politikası dinle çokta bağlantılı bir şey değil ancak üç beş oy için bizde sağcılığın ve solculuğun tanıtılış şekli içler acısı.

images.png

Muhtemelen ne ben sağcıyım diyen nede ben solcuyum diyen tam olarak neyi benimsediğini bilmiyordur bu ülkede...

Szayel

Profesör
Reaksiyon puanı
1,147
Bahsedildiği kadar masum yerler değil. Buradaki insanlar artık şeyhlerine tarikat liderlerine tabi oluyor, bu liderler bu insanlar yerine karar veriyor, liderler yüceltilerek ne derse yapılacak konuma geliniyor. Peygamber bile bu kadar yüceltilmemiştir herhalde. Beyinlerini bu adamlara teslim ediyorlar. Yardıma muhtaç insanların zayıflıklarından yararlanarakta kendilerine çekiyorlar. İnsanları tarikatlarına dahil etme operasyonları yapıyorlar, okul çağındaki çocukları asıl hedef alıyorlar ve en tehlikelilerinden olan durum siyasete karışıyorlar. Birkaç liderin kontrol ettiği bir kitle kendi hür siyasi değerlendirmesini nasıl yapar? Akıl almaz durumlar bunlar. Ha insanlar nasıl buralara dahil oluyor konudada yazılmış insanların boşluklarından, zayıflıklarından ve dini duygularından yararlanıyorlar. Tarikat geçmişi olan insanları dinleyin internette bunların nasıl guruplar olduklarını anlarsınız. Bu tarikatların iç yüzleri ile alakalı birçok kitap var. Böyle guruplarda bulunmak ayrıca insan psikolojisinede çok zararlı.

Bu guruplar sadece İslam için değil diğer dinlerde de varlar.
Birinin eylemini diğerlerine maal etmek doğru değildir. Hele ki hiçbirinin içinde bulunmayıp sağda solda konuşanların sözlerine göre değerleme ve değerlemeye göre de tümüne yapındırma gene doğru değil. Aslında en güzel şeydir bu yapılan ama yapılma yöntemi yanlıştır. Gidersin hep birlikte oturursun, önce okur kulaklarının pasını silersin sonra okuyan mealini açar ve tüm kesimi bilgilendirirsin. Bilgi olmayan, hipodrom muhabbeti dönen, taş oyunları oynadığın alanlarda tecrübe edinemezsin, keyfidir. Ama haftada 1 keyif yapmanda sakınca olmadığı gibi toplu olarak Allahın kelamını dinlemek, dua etmek, birlikte direkt olarak kuranı bir yansıtıcıdan meali ile okuyup görmek çok güzeldir.

Aslında 21 yaşında güzel bir noktaymış değindiğin. Tabi yaşın doğruysa. Şuan o belirttiğin okul çağında olayı hala daha oluyor ama alelade bunu tarikatlar için değil siyasi görüşler için yapıyorlar. Ben lise yaşlarımda girdim milliyetçi bir gruba. Birlikte tarih dinledik yazılı kitaplardan, birlikte çay içtik, birlikte büyüdük öğrendik. Milli duyguları kapsayan bu etkinlikte siyasi görüş ön planda değildi benim zamanımda "milli"lik öndeydi. Şimdi dediğini siyasi parti de yapıyor, bir cemaatte. Herkes bunu bir kisve altında yapıyor. Sen sen olup, farklı bir durumu fark ettiğinde çıkıp gitmelisin. Zekan var sonuçta. Ama birine kızıp hepsine sallamak yine uygun değil. Basit olanı işte bu ön yargıyla atıp tutmak bilip bilmeden veya bilerek taraflı bilinçli olarak bir kesime zarar verme düşüncesi olarak.

Reaksiyon puanı
5,171
Müridlerinin vereceği oya bile müdahil olanları silersek muhtemelen geriye yüzlerce cemaatten 3 5 tane kalır.

Reaksiyon puanı
10,325
Müridlerinin vereceği oya bile müdahil olanları

Hayatım boyunca sırf bu yüzden hiçbir tarikate ve cemaate katılmadım. Birinin benim iradem üzerinde ipotek sahibi olmasını asla kabullenemedim. Mesela bir seçimde cemaatlerden birine mensup bir vatandaş, A partisine oy vermek isterken, liderinin vaziyete el koymasıyla istemeye istemeye B partisine oy vermişti, ağlamaklı gibiydi adeta. Hala unutamadım bu durumu ve o cemaat hakkında iğreti duydum her zaman. Gerçi bunların çoğunluğu da böyledir ya... Seçimler zamanı yukarıdan emir gelir, falan partiye oy vereceksiniz derler, bizim biat etmiş kuzular da ister istemez kuzu kuzu istenilen yere oylarını atarlar.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,387
Bakın daha öncede yazdım yine yazıyorum. Yıl 2013 iktidar dershaneleri kapatma kararı alır.CHP bunu Anayasa mahkemesine taşır. Misilleme olarak FETÖ 17-25 Aralık baskınını yapar. Parasal anlamda pastadan payının düşeceğini farkeden FETÖ bugüne kadar cemaattekilere iktidara oy verin referanduma evet diyin CHP ülkeyi karıştırıyor siyaseti açıktan yapmayın derken 30 Mart 2014te AKP belediyeleri alamasın diye o il ve ilçede ikinci gelen partiye oy verin talimatını veriyor. Örneğin Bursada büyükşehir için CHP Mustafakemalpaşa için MHP adayına yönlendirme yapıyorlar. Her şehir için hangi ikinci en yüksek oy oranını bir önceki seçimde alan parti varsa ona verilsin talimatı gidiyor. Doğuda muallak olmak üzere HDP olduğunu düşünüyorum çünkü bunu asla alenen dillendirmediler. Bütün bunları nereden bildiğime gelirsek o seçimlerin olduğu sene onların içinde öğretmen olarak çalışıyordum tabi Haziran 2014te sözleşmem bitince yolumu ayırdım. Yolunu ayırmayanlar ise darbe teşebbüsü sonrası KHKlarla ihraç edildiler tutuklandılar.

invisibled

Asistan
Reaksiyon puanı
39
yaşım 40, şimdiye kadar iyi haberler ile ortaya çıkan bir tarikat görmedim duymadım., eğer öyle olsaydı etrafımızda, bir çok insan aç, açıkta, muhtaç olmazdı. bu tarikat denen gruplar ayrdım eder. elinden tutardı. bizde vay ne iyi toplulukar var derdik..

insanların tarikatlara üye olmalarının sebepleri bana göre öncelikli olarak cahil olmaları. sonra duygusal yada din kullanılarak kandırılmaları. hiç bir lider görünümlü insanın, HOCA, PAPAZ, HAHAM v.s. her ne ise hayatımı nasıl yaşayacağımı neler yapacağımı söylemesine müsade etmem. Hayatımızın bir akışı var ve toplum kuralları var aldığımız aile eğitimi, etrafımızdaki insanların yaşam tarzları ve almış olduğumuz eğitim bizi yeterince şekillendiremiyor ise kendi kişiliğimiz doğrultusunda araştırarak istediğimiz her şeyi öğreniriz. kimseye eğer din'i inancım var ise o dinle ilgili bir şey sormama gerek yok çünkü zaten her din' için bir kutsal kitap inmiş kendin okuyarak her şeyi anlayabilirsin. onlar senden farklı anlayamaz yada yorumlayamaz zira yoruma kapalıdır zaten bu içerikler. hadis v.s. gibi hiç bir kanıtsız hikayeye inanmam inanılmamalıdır da bence. zira gerçekte olduğu ve nasıl olduğu belli değildir. kulaktan kulağa 1 - 10 olur. şeyh miş bilmemneymiş hepsi şarlatan. bir insan'a gerçekten çok okumuş, araştırmış, ve bir çok yaşanmışlık sonucunda tecrübe sahibi olmuş ise mevcut tecrübelerine saygı duyarım ama gerisi boş. profesör olması demek herşeyi biliyor demek değil. önce kendi aklını kullanmayı öğrenmeli insan, kimseye köle, kul olmamalı. kimsenin bir çobana ihtiyacı yok. kimsenin neyi nasıl yapacağını sorması gereken bir insan yok. toplum kurallarına ve hukuk kurallarına uyduktan sonra kimseyi ilgilendirmez kimin neyi nasıl yapacağı. araba alacaktır gider icazet alır. işe girecektir gider icazet alır. evlenecektir gider icazet alır. tabi bunlar bedava olmaz. alt katındaki komşu açtır yardım etmez gider o tarikata maaşının yarısını akıtır. çok boş işler. yazık insanların hayatlarına. aslında devlet bunun için var müsade etmeyecek. imkan vermeyecek. eğitecek, muhtaç bırakmayacak. kötü niyetle olanı en ufak şikayette incelemeye alıp, ömür boyu tıkacak ceza evine. hürriyetinden yoksun bırakma sadece fiziksel cezaya tabi olmamalı. ruhsal olarak ta insanlar hürriyetinden yoksun bırakılıyor bu en büyük ceza olmalı.
bunların hepsi benim düşüncelerim sadece ...

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
yaşım 40, şimdiye kadar iyi haberler ile ortaya çıkan bir tarikat görmedim duymadım., eğer öyle olsaydı etrafımızda, bir çok insan aç, açıkta, muhtaç olmazdı. bu tarikat denen gruplar ayrdım eder. elinden tutardı. bizde vay ne iyi toplulukar var derdik..

insanların tarikatlara üye olmalarının sebepleri bana göre öncelikli olarak cahil olmaları. sonra duygusal yada din kullanılarak kandırılmaları. hiç bir lider görünümlü insanın, HOCA, PAPAZ, HAHAM v.s. her ne ise hayatımı nasıl yaşayacağımı neler yapacağımı söylemesine müsade etmem. Hayatımızın bir akışı var ve toplum kuralları var aldığımız aile eğitimi, etrafımızdaki insanların yaşam tarzları ve almış olduğumuz eğitim bizi yeterince şekillendiremiyor ise kendi kişiliğimiz doğrultusunda araştırarak istediğimiz her şeyi öğreniriz. kimseye eğer din'i inancım var ise o dinle ilgili bir şey sormama gerek yok çünkü zaten her din' için bir kutsal kitap inmiş kendin okuyarak her şeyi anlayabilirsin. onlar senden farklı anlayamaz yada yorumlayamaz zira yoruma kapalıdır zaten bu içerikler. hadis v.s. gibi hiç bir kanıtsız hikayeye inanmam inanılmamalıdır da bence. zira gerçekte olduğu ve nasıl olduğu belli değildir. kulaktan kulağa 1 - 10 olur. şeyh miş bilmemneymiş hepsi şarlatan. bir insan'a gerçekten çok okumuş, araştırmış, ve bir çok yaşanmışlık sonucunda tecrübe sahibi olmuş ise mevcut tecrübelerine saygı duyarım ama gerisi boş. profesör olması demek herşeyi biliyor demek değil. önce kendi aklını kullanmayı öğrenmeli insan, kimseye köle, kul olmamalı. kimsenin bir çobana ihtiyacı yok. kimsenin neyi nasıl yapacağını sorması gereken bir insan yok. toplum kurallarına ve hukuk kurallarına uyduktan sonra kimseyi ilgilendirmez kimin neyi nasıl yapacağı. araba alacaktır gider icazet alır. işe girecektir gider icazet alır. evlenecektir gider icazet alır. tabi bunlar bedava olmaz. alt katındaki komşu açtır yardım etmez gider o tarikata maaşının yarısını akıtır. çok boş işler. yazık insanların hayatlarına. aslında devlet bunun için var müsade etmeyecek. imkan vermeyecek. eğitecek, muhtaç bırakmayacak. kötü niyetle olanı en ufak şikayette incelemeye alıp, ömür boyu tıkacak ceza evine. hürriyetinden yoksun bırakma sadece fiziksel cezaya tabi olmamalı. ruhsal olarak ta insanlar hürriyetinden yoksun bırakılıyor bu en büyük ceza olmalı.
bunların hepsi benim düşüncelerim sadece ...
İlk mesajlarda yazdığım arkadaşlar bir vakfa bağlılar.Onlarla ilk çalıştığım yerde tanıştık tabi o zamanlar bir vakfa bağlı olduklarını bilmiyordum.İslam üzerine çok konuştukları için ve konuştuklarının içini de doldurmayı başardıkları için onlarla merak ettiğim çoğu konuyu konuştum sordum güzelce anlattılar.Zaten okumayı araştırmayı insanlara yardımcı olmayı çok seven insanlardı.Yani sadece toplandıkları zaman okumuyorlar kendileri kişisel olarak da okumayı seven insanlardı.Peki neden böyle insanlar bir çatıda toplanıyor çünkü daha önce de belirttim daha büyük çapta yardım toplamak için herkes tanıdığı kişilere bir şekilde ulaşarak beraber topluyorlar parayı alıyorlar eşyaları beraber kordine olup paketliyorlar ve sonra da dağıtıyorlar.Bir de öyle diğer kafası yıkanan gençler gibi değiller inançlarının dinlerinin ne gerektirdiğini bilen insanlar dolayısıyla yarın öbür gün liderleri ters bişi söylese ona da karşı olurlar.Daha önce de türlü cemaatler gördüm ama işte belliydi nasıl insan oldukları.Umarım onları da kullanmazlar diyeyim çünkü gerçekten birebir tanıdığım iyi insanlar yani şahit de oldum birebir kendim.

bilexsamet

Profesör
Reaksiyon puanı
2,415
Tarikatlardan çıkan bu kadar cinsel istismarların dışında, bunlar olmasa bile insanlar kendi başlarına da ibadetlerini yerine getirir ve dua edebilir. Bunun için neden bir aracıya veya öncüye ihtiyaç duyarlar?
Neden bir aracıya veya öncüye ihtiyaç duyarlar sorusu, "İnsan niye bir mezhebe (Hanefi, Şafi, Maliki, Hanbeli) tabi olur?" soruna benzer bir soru olmuş.
Günümüzde birilerinin yanlışı veya sapıklığı üzerinden gelmiş geçmiş âlim ve hak tarikatları da içine katarak karalamak cahilce bir yaklaşım olsa gerek.

Constantin87

Profesör
Reaksiyon puanı
1,934
Bir yerlere gelebilmek için, din falan hikaye bence. İmanın şartı belli, İslamın şartı belli,çok ortada kaldığın bir konu mu var? sor diyanete

Bu arada el ayak öpme, yediği hurmadan yeme falan Aman Allah'ım bana göre dinde bunun yeri yok.