İnsan aklını da Allah kontrol etmez mi?

Bu konuyu okuyanlar

?Eggman?

Asistan
Reaksiyon puanı
166
Dinime (İslam) karşı çıkmak amacım yok, merak ediyorum. Allah her şeyi kontrol ediyorsa, bunun içine İnsan aklı da girmez mi? Ya da onun kendini kontrol etmesine izin mi veriyor? Kaderimiz zaten belirli olduğuna göre Allah yaptığımız ve yapacağımız tüm iyi ve kötü şeyleri kendisi belirlememiş midir?

By Maskely

Doçent
Reaksiyon puanı
508
Dinime (İslam) karşı çıkmak amacım yok, merak ediyorum. Allah her şeyi kontrol ediyorsa, bunun içine İnsan aklı da girmez mi? Ya da onun kendini kontrol etmesine izin mi veriyor? Kaderimiz zaten belirli olduğuna göre Allah yaptığımız ve yapacağımız tüm iyi ve kötü şeyleri kendisi belirlememiş midir?
Allah karşımıza bir iyi yolu bir kötü yolu koyar. Hangisini seçeceğimiz bize kalıyor.
Üfff Nihat Hatipoğlu gibi konuştum :D

Son düzenleme:

ahmetysf099

Asistan
Reaksiyon puanı
222
insan aklını kontrol etmez etse idi şuan herkes namazında niyazında olurdu. herkesi kendi iradesine bıraktı dileyen Allahın yasaklarına karşı gelmez uyar cenneti kazanır isteyen de her türlü pisliği yapar cehennemi boylar

sualimvar

Asistan
Reaksiyon puanı
162
Kardeşim Allah bize akıl vermiş, bizim düşünüp onun katındaki dine yani İslam'a ulaşmamız gerekiyor. Allah Kur'an'ın birçok yerinde bizlere akletmeyi öğütlüyor, böyle bir durumda Allah insan aklını kontrol etmiyor. Kaderinin belirliliği konusuna gelecek olursak Allah'ın bir ismi de Alim'dir yani O her şeyi bilendir. Geçmişteki ve gelecekteki her şeyi bilir, O'nun için zaman ve mekan yoktur yani kaderimizi biz şekillendiririz ancak Allah tealanın sıfatlarından biri de ilimdir yani Allah'ın gerek duyular alemine gerekse duyu ötesine ait bütün nesne ve olayları bilmesidir. Allah bizim idrak edemeyeceğimiz kadar yücedir.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,378
Kader konusunu biraz daha araştırman gerekir. Şimdi evrendeki her şey sebep-sonuç ilişkisi içerisindedir. Dünyada da bu böyledir. Tüm insanlar birbiri ile yaşadığı süre boyunca bir şekilde bağlantılıdır. Yani kader ortaktır ve bu ortak kaderde her insanın önünde birden fazla yol vardır. Biz ise verilen kısmı irade ile bu yollardan birini seçeriz. İşte bu seçtiğimiz veya seçmediğimiz tüm yollar ve bunların olacak veya olmayacak tüm sonuçları bir araya geldiğinde kader denen kavram ortaya çıkıyor. Allahın kaderimizi bilmesi demek kaderimizdeki seçimlerimizi de belirlediği anlamına gelmez. Allah kaderimizde seçimlerimizi ve seçimlerimizin sonucunda olacak veya olmayacak her şeyi belirlemiştir. Bize ise bu seçimleri yapabilmemiz için bir irade vermiştir.

Akdeniz124

Doçent
Reaksiyon puanı
424
Bizim seçtiğimiz kaderi yine Allah yaratıyor İslam'a göre. Bizim seçtiğimiz bir şey yok. Senin seçme mekanizmanı da Allah yaratıyor. Tabii bunlar İslam'da ki tanrı mantığına göre.
Kaderimizi birinin bilmesi kaderimizi yönettiği anlamına gelmez.

Akdeniz124

Doçent
Reaksiyon puanı
424
Düzgün konuş.

Kaderimizi görebiliyorsa, neden değiştirmiyor? Acı çekmemizi mi istiyor?
Acı çekmeni isteseydi seni direk cehenneme atabilirdi.

Sana şans veriyor.

Mesela Öğretmenlerinde seni seviyor ancak sınav sorularını önceden vermiyor yada sınav sorularının cevaplarını.

sualimvar

Asistan
Reaksiyon puanı
162
Düzgün konuş.

Kaderimizi görebiliyorsa, neden değiştirmiyor? Acı çekmemizi mi istiyor?
Neden Allah'ı bir yaratılmış gibi düşünüyorsun Allah bizi bir sınava tabi tutuyor Allah, insanları ve cinleri O'na kulluk etsinler diye yaratmıştır. Bize doğru yolu da vahyetmiştir ve akletmemizi de emretmiştir bu sebeple acıyı kendi kararlarımız sonunda çekeceğiz.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Neden Allah'ı bir yaratılmış gibi düşünüyorsun Allah bizi bir sınava tabi tutuyor Allah, insanları ve cinleri O'na kulluk etsinler diye yaratmıştır. Bize doğru yolu da vahyetmiştir ve akletmemizi de emretmiştir bu sebeple acıyı kendi kararlarımız sonunda çekeceğiz.
Neden sınava tabi tutuyor bizi?

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Tartışmaya girilecekse konu kapanacaktır bilginiz olsun forumdaşlar.

sualimvar

Asistan
Reaksiyon puanı
162
Neden sınava tabi tutuyor bizi?
Bu saçma bir sorudur. Allah insanlara akıl ve irade vermiştir ve bizi de O'na kulluk etmemiz için yaratmıştır. Bizlere peygamberleri ve kitaplarıyla hidayete ermemiz için yol göstermiştir. Bizi dileseydi melekler gibi yaratabilirdi fakat bizlere akıl ve irade verdiği için biz hayatımız boyunda yapacağımız şeylerin karşılığında bir ceza veya mükafat alacağız.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Abicim niye sınava giriyoruz? Allah'ın gücü sınırsız değil mi? Neden bizi sınav yapmak zorunda?
nedeni basit ve derin bir ödül için bir yarışma var iyi salih amel ve ibadetleri düzgün olanları en güzel makamlarda tutucam sözü verilmiş , bunları yapmayanlarında bir ödülü var orasıda ne kadar aşağılık ve ateşli olduğundan bahsediliyor şimdi insan bile bile hangisini seçmeli üstelik rabbim bu yarışmanın tüyolarını da bir kitapta toplamış !

kayacaN0

Asistan
Reaksiyon puanı
220
hocam ben bunu din hocama sormuştum bi ara cevap vermemişti her zamanda düşünürüm bi cevap bulamadım :(

Reaksiyon puanı
2,554
Ben bunu bir derste dinlemiştim işte herşey belli ise neden Dünya'da yaşıyoruz ki herkes yaşamadan o zaman cennete ya da cehenneme gitsin bunun da cevabını anlatan hoca şöyle diyordu : İşte yaşadığın hayat yaptığın seçimler hepsi şahidi oluyor böylece itiraz hakkı da kalmıyor insanın.Hani diyorlar ya etme bulma dünyası aynen öyle.
İnsana irade ve seçim hakkı verilmiş kaderin bir kısmı bizim irademize bağlıdır.
Bazen de bişi yapmasak bile başımıza bazı şeyler gelir bu da bize bağlı olmayan kısmıdır.
Mesela düşünün aynı olay iki farklı insanın başına gelir biri dine yönelirken diğeri içki ve kumara yönelir.İşte burda seçimini sen yapıyorsun.
Bazen de başımıza kötü olaylar gelir aslında Allah kuluna kendini hatırlatır hatırlayabilirse ne mutlu ona.
İnsan yaşadıkça yaşı ilerledikçe gerçekleri anlıyor hiçbir yaşanan şeyin boşuna olmadığını görüyor yaptığı şeyleri bunların yol açtığı sonuçları görünce hele ki istediği şey olmayınca zamanı geldiğinde neden olmadığını istemediği şey olunca zamanı gelince neden olduğunu hep anlıyor bu da tecrübe oluyor işte.Her insanın başına uyarı mahiyetinde bir olay mutlaka gelir kişi ya aklını başına alır doğru yolu girer ya da tam tersi daha da bozulur ve süresi dolup ölünce de yaptıklarının bedelini öder veya karşılığını alır.