İMF'ye Son Taksidi Ödüyoruz

BeyaZayeB

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Sen özgürsen laiklik sayesinde özgürsün milli içkimiz ayran diyen hükümet sayesinde degil işi siyasete sokma benle bu konuda konuşacak kadar görüp geçirmemişşin
sen demesende olur bak ADOLF HİTLER NE DEMİŞ ;
efendim yahudileri öldürmeye çalışıyorsunuz neden yahudiler neden türkler değil
ADOLF HİTLER ;Türkler öyle bir milletki son 1 kişi kalsa bile ordu kurar intikamını alır
şimdi özgürlügünün tadını çıkar hadi...

Müthiş bir siyasi bilgin olduğu belli oluyor.
En iyisi seninle tartışmayayım !
İyi Forumlar

webrettin

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Bir zamanların mitinglerinde IMF'yi kovucaz, vurucaz tekmeyi yapmazsam nağmerdim naralarının meydanlarda alkışlanıp yine kalabalağın yinede inanmayıp içten içe birtarafıyla güldüğü (o nasıl oluyorsa :D) günleri yıllarca yaşadık.Çokta uzak olmayan zamanlarda (propaganda slaytlarının e-maillere gönderildiği zamanlar) borçlu olursan yönetirler tabi iç işlerine de karışır dış işlerine de söylemleri az değildi,hangi muhalefet olursa olsun muhalefetin en sevdiği argümandı. Elbruz46'nın bahsettiği eziklikler ayrı bir utanç konusuydu. Paramızın tuvalet kağıdı muamelesi gördüğü zamanlardı.İngiliz holiganlar ülkemize maça geldiklerinde kameralar otobüste onları çekerken pantolonlarını indirip su görmemiş yerlerine paramızı sürüp değeriyle eğlendiği günler yaşamıştık.İçe dışa suya sabuna dokunamayan maaşlara takati kalmayıp borç para istemeye gücü kalmış kendine mecali olmayan bir ülke profili yine de hiçte azımsanmayacak sayıda kişi için hala cazibesini koruyor.

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Sen özgürsen laiklik sayesinde özgürsün milli içkimiz ayran diyen hükümet sayesinde degil işi siyasete sokma benle bu konuda konuşacak kadar görüp geçirmemişşin
sen demesende olur bak ADOLF HİTLER NE DEMİŞ ;
efendim yahudileri öldürmeye çalışıyorsunuz neden yahudiler neden türkler değil
ADOLF HİTLER ;Türkler öyle bir milletki son 1 kişi kalsa bile ordu kurar intikamını alır
şimdi özgürlügünün tadını çıkar hadi...

Ben bu sözlere inanmıyorum + laiklikte yanlış empoze edildi bu millete.

BERVA

Doçent
Reaksiyon puanı
8
IMF'ye olan borcun bitmesi güzel birşey. 1 lira dahi olsa kârdır. Fakat ben ekonomiden pek anlamam.
Ama 10-13 yıl önceki hükümetleri, devleti aşağılamak vatana ihanettir.
Çünkü o zamanki şartlarımızı, Bugün ile kıyaslamak doğru değil.
28 Şubat, 1998 Asya-Rusya Krizi, 1999 Depremi,Ülkemizden kaçırılan sıcak paralar,"Cari Açık",Yabancı bankaların yaptığı pislikler.Halkın bankalara olan güvensizliği gibi daha onlarca neden var.

Bugünkü duruma gelirsek. Kimse kendini kandırmasın "Cari Açık" çok önemli bir etkendir.Sadece ithalat ihracatla ilgili bir terimde değildir. "Cari açık" sadece devletin oluşturduğu bir şeyde değildir. Özel sektör ve halk olarak bizimde katkımız vardır "Cari Açık"ta. Hatta Devlet'ten çok özel sektörün marifetidir.

Ama Devlet'in "Cari Açık" gibi "Dış borcu" engellemesi için atılım yapması gerekir.Kendi Uçağımızı,otomobilimizi yapmıyoruz,cep telefonu bile yapmıyoruz.

Kusura bakmayın da ha bire bir yerler özelleştiriliyor.Ama yerine yenileri yapılmıyor.Devletin Özelleştirme yaptığı , aldığı vergiler,yapılan zamlarla toplanan paraya oranla Ekonomik olarak hiçte iyi yerde değiliz.Bunu sokaktaki halkta söylüyor,tv deki şaklabanlar da.

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Seni de hangi yönetici onaylıyor merak ediyorum. Sen de doğru düzgün anlat da hepimiz bilelim.

Zıttırı vıttırı her mesajı yöneticiler onaylayıp yayınlıyorlşar ya gıcık oluyorum.

Özal bundan yaklaşık 20 yıl kadar önce rahmetli oldu. Zamanında iyi gibi görünen bir çok şey bugün ülkemiz için zararlı olduğu ortaya çıktı. Bu günde aynısı olmasa da bir çok benzer şekli Tayyip Erdoğan döneminde yaşıyoruz. Bundan bir 20 - 30 yıl sonra belki aklış tutacağız yaptığı politika için belkide yereceğiz. Ama inşallah hayırlısı olur diyorum.

Yönetici işte hocam ne olacak. Sallama muhalefet ağzıyla konuşanları takmayacaksın.Tartışmaya bile değmez.

cuhadar

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Bilgi edinme başvurusu çerçevesinde özel sektör ve kamu kesiminin yıllara göre iç ve dış borç stoku bilgisini istedim. Cevap gelirse burdan paylaşacağım

Hafiye

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Sağ cebe 1 koyup sol cepten 10 alarak borç sıfırlanıyorsa tebrik etmek lazım.

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Hep eleştir hep eleştir de 'sen ne yaptın, tarafın ne yaptı' diye sorarlar adama. Bu millet onlara da şans verdi, ne yaptılar?

poyrazl

Asistan
Reaksiyon puanı
0
satılmadık yer kalmadı, imf ye borç kalmadı diye sevinmek mi lazım? iyi düşünün.. iyi forumlar...

BERVA

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Hep eleştir hep eleştir de 'sen ne yaptın, tarafın ne yaptı' diye sorarlar adama. Bu millet onlara da şans verdi, ne yaptılar?

Hocam çok özür dilerim tarafım yok şuan, Ama M.Kemal Atatürk'ün yokluk zamanında,savaştan yeni çıkmış bir ülkede, genç neslinin büyük bölümünü kaybetmiş,kalanların yaralı ve hasta olduğu zamanda yaptıklarıyla bugünü kıyaslasak;

Aradaki farka ışık hızı yetmez.

kgt1453

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Elbruz 46 topalsolucan Seyyah abim fikirlerinize sağlık..

İmfye borc bitmistir. Hayirli olsun. İyi bir gelisme.

Ekonomi ve gidisati begenmeyen secimlerde iradesini kullanir.

Bizler begeniyoruz sizler begenmiyorsunuz. Ortak noktada da bulusamiyoruz. Bosubosuna yorulmanin anlami yok.

BERVA

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Hocam özür dileyerek söylüyorum.

Bu Emekliler neden açız diye bağırıyor o zaman ?
Gelir dağılımını göz önünde bulunduran kimse yok. %20 lik dağılıma göre en fakir kesimle en zengin kesim arasında 8 kat fark var.
Ülkenin %60'ı toplam milli gelirden sadece %25 pay alıyor.

Devletin Ekonomisi rakamlardan ibaret olabilir ama halkın ekonomisi cebine giren paraya bağlı.
Doğalgaz'a, elektriğe,suya ... gelen zamlara oranla eşit zam mı aldınız acaba yada daha fazlasını mı ?
Ne işle meşgulsünüz merak ediyorum açıkçası,Sizin refah seviyeniz artarken bizimki niye düşüyor.Yada dediğim gibi fakir kesim nasıl oluyorda dahada fakirleşiyor zengin kesim dahada zenginleşiyor.

Söyleyin bizde kazanalım milli gelirden pay.Malum Halk kazandıkça devlet kazanacak e devlet kazandıkça sizde kazandığınıza göre.Bizim kazanmamız sizede kazandıracak.

Reaksiyon puanı
10,325
Ne olur bizi bırakmayın!

bu da ayrı bir haber, yine bu konuyla alakalı olarak...
[MENTION=139621]BERVA[/MENTION] haklısın can, ne ki, dünyanın hiçbir yerinde istediğin ölçülerde tam bir adaletin olduğuna şahit olmadı insanlık.
asr-ı saadet haricinde dünya böyle bir şeye şahit de olmadı, maalesef!

ama dediğin gibi, alt ile üst arasındaki makas belki biraz fazla açıldı, bunu kabul etmemek haksızlık olur.

BERVA

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Hocam biliyorum olmayacak öyle bir adalet bir daha.
Ama insan istiyor be. :)

Mg.

Profesör
Reaksiyon puanı
24
Gsmh artsın ve bize yansısın bir de şu vergiler azalsın işte o zaman bir şeyler yolunda gidiyordur. Son taksit ödenir yenisi gelir hesabına dönmesin olayların görünmeyen kısmı. Şimdilik dışa bağımlılığı azaltalım yeter, birden kalkınmak olmaz zaten

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
[video=youtube;Ad10ur1mDO8]http://www.youtube.com/watch?v=Ad10ur1mDO8[/video]

S

SDN Okuru

SDN Okuru
devlet vatandaştan alarak borcunu ödüyor da vatandaş 3 kuruşla çalıştığı için borcunu ödeyemiyor asıl sıkıntı burda
arkadaşım artık türkiyenin bi yere borcu olmadığı için para içeride kalacak artık hem devlet kazanıcak hemde vatandaş kazanacak

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
2002 - 2011 arasında özelleştirme ile satılan ve gelir elde edilen onlarca kamu şirketini de düşünülürse bence asıl sorulması gereken borcun ödenmesinin niye bu kadar geciktiğidir.

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Hocam çok özür dilerim tarafım yok şuan, Ama M.Kemal Atatürk'ün yokluk zamanında,savaştan yeni çıkmış bir ülkede, genç neslinin büyük bölümünü kaybetmiş,kalanların yaralı ve hasta olduğu zamanda yaptıklarıyla bugünü kıyaslasak;

Aradaki farka ışık hızı yetmez.

Kıyaslamaya kalkarsak bir yere varamayız. Çünkü günün şartlarına göre politikalar farklılık gösterir. Şİmdi Sultan AbdulHamit ile Atatürk'ü karşılaştırırsak aradaki uçurumu kestiremeyiz.

rashoaga

Asistan
Reaksiyon puanı
2
T.C devletinin (uzun yıllar boyu süren) katrilyonlarca liralık borcu ödenmiş. IMF denen vampir kuruluştan kurtarılmış.
Buna rağmen, bu krediler alınırken gıkı çıkmayan ya da hatırlamayan (ayrıca ağzınla kuş tutsan yaranamayacağın) balık hafızalı bir kesim hala partizanlık hala show peşinde.
Yok şöyleymiş de yok böyleymiş de, sonuçta bu borç ödenerek kapanmış mı, bitirilmiş mi, bir kişi de çıkıp Allah razı olsun demiyor.
Ben kendi adıma diyorum "Allah, bu ülkeyi bu borçlardan kurtaran ve bitmesinde rol alan kişilerden razı olsun"...

cuhadar

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Sayın İmran ÇUHADAR
İlgi : 15/05/2013 tarihli başvurunuz.
4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’na istinaden Müşavirliğimize göndermiş olduğunuz başvurunuza Müsteşarlığımız Kamu Finansmanı Genel Müdürlüğü’nden gelen cevap aşağıda tarafınıza gönderilmektedir.
Bilgilerinize sunulur.
Hazine Müsteşarlığı Bilgi Edinme Birimi
E-posta: bilgiedinme@hazine.gov.tr
Tel : 0312. 204 70 32- 70 75- 70 61- 2046994 Faks : 0312. 212 23 53 - 212 34 38 Adres : Hazine Müsteşarlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği İnönü Bulvarı No: 36 06510 Emek / ANKARA
HAZİNE MÜSTEŞARLIĞI CEVAP METNİ
Merkezi yönetim borç stoku 2002 yılsonu itibarıyla 242,7 milyar TL iken 2013 Mart ayı sonu itibarıyla 537,2 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Uluslararası literatürde borç yönetimi performansı değerlendirilirken borç stoku miktarının gayri safi yurtiçi hasılaya oranı esas alınmaktadır. Bu kapsamda, söz konusu borcun gayri safi yurt içi hasılaya oranı 2002 yılında %69,2 iken 2012 yılında %37,5 düzeyine gerilemiştir.
Bununla birlikte merkezi yönetim iç ve dış borç stoku dağılımı aşağıdaki tabloda yer almaktadır. İç borç stoku 2002 yılsonu itibarıyla 149,9 milyar TL iken 2013 Mart ayı sonu itibarıyla 392,8 milyar TL olarak gerçekleşmiş olup söz konusu stokun gayrisafi milli hasılaya oranı 2002 yılında %42,8 düzeyindeyken 2012 yılında %27,2 düzeyine gerilemiştir. Dış borç stoku 2002 yılsonu itibarıyla 92,8 milyar TL iken 2013 Mart ayı sonu itibarıyla 144,4 milyar TL olarak gerçekleşmiş olup söz konusu stokun gayrisafi milli hasılaya oranı 2002 yılında %26,5 düzeyindeyken 2012 yılında %10,3 düzeyine gerilemiştir.
2002-2013 yılları arasında iç ve dış borçlanma neticesinde elde edilen kaynaklar merkezi yönetim bütçe ve proje finansmanı için kullanılmıştır.
14 Mayıs 2013 tarihi itibarıyla Uluslararası Para Fonu (IMF)’na olan borcun son ödemesi gerçekleşmiş olup Türkiye Cumhuriyeti’nin bu tarih itibarıyla IMF’ye borcu bulunmamaktadır.
Merkezi yönetim borç stokunun 2002 – 2013 yılları arasında izlediği seyir tabloda yer almaktadır.

0

Ayrıca, kamu dış borç stokuna ilişkin bilgiler Müsteşarlığımız internet sayfasında (http://www.hazine.gov.tr) yayınlanmakta olan istatistiklerde ve Kamu Borç Yönetim Raporlarında düzenli olarak kamuoyu ile paylaşılmaktadır. İlgili bilgilere Hazine Müsteşarlığı internet sitesinde yer alan “Kamu Finansmanı” linki üzerinden ulaşılabilmektedir.

GELEN CEVAP