İlköğretim 3. sınıf öğrencisi 1 yılda 560 kitap okudu

Pupilla

Dekan
Reaksiyon puanı
138
İlköğretim 3. sınıf öğrencisi Deniz Karakuş (9), tam bir kitap kurdu. Bir yılda 560 kitap (54 bin 63 sayfa) bitirerek büyük bir başarıya imza atan Deniz, okulunda bu yıl en fazla kitap okuyan öğrenci seçildi.

E.TUNA ALATÜRK'ün haberi

Yemekte ve lavaboda bile kitap okuduğunu söyleyen küçük kız, takdirname alarak sınıf birincisi oldu.

Bursa Kükürtlü Ticaret ve Sanayi Odası İlköğretim Okulu'nda her yıl geleneksel olarak düzenlenen kitap okuma yarışması sonuçlandı. Proje kapsamında 200'ün üzerinde kitap okuyan öğrenciler 'Kitap Okuma Üstün Başarı Belgesi' ve plaketle ödüllendirilirken, Deniz Karakuş, yarışmanın birincisi oldu. Geçtiğimiz yıl 408 kitap (22 bin 191 sayfa) okuyarak yine birinci olan küçük kitap kurdu, bu yıl başarısını ikiye katladığına dikkat çekiyor. Okumayı, en çok da romanları sevdiğini vurgulayan küçük kız, "İlk kitaplarımı çok severek okudum. Bende alışkanlık yaptı. En son Küçük Prenses'i okudum. Kitaplarımı genellikle arabada, evde, odamda, balkonda okuyorum. Gece saat en geç 11.00'de yatıyorum, televizyonu çok sevmiyorum. Sadece haberleri seyrediyorum." diyor.

Oturduğu apartmanda ve mahallede arkadaşı bulunmadığını, en iyi arkadaşının kitaplar olduğunu dile getiren Deniz, şöyle devam ediyor: "Yalnızca Uygar isimli bir arkadaşım ve kedilerim var. Onlarla oynuyorum. Bunun dışında sürekli kitap okuyorum. Derslerim çok iyi, bu dönem takdir aldım, sınıf birincisiyim. Aynı zamanda okul ikincisiyim." Kitap kurdu Deniz, büyüdüğünde yazar olmak istediğini belirtiyor.

Baba Gaffari Karakuş ise kızına küçüklüğünden beri kitap okuduğunu anlatarak, şunları söylüyor: "Okumayı öğrenmeden önce ona kitap okumaya başladım. Birinci sınıfta okumayı öğrendikten sonra bir daha elinden kitabı bırakmadı. Şimdi çok fazla kitap okuyor. Bazen biz okumamasını istiyoruz. Evde her yerde, tuvalette, yemekte bile kitap okuyor. Bazen elinden kitapları alıyoruz."

kaynak

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Deniz'i ve ona destek veren ailesini, öğretmenlerini tebrik ederim.

Güzel örnekler çok. Her yıl Kayseri'de kitap okuma yarışması yapılıyor ve binlerce öğrenci katılıyor. İstanbul da başladı bu yarışmaya. Umarım çok okuyan bir nesil gelir. Tabi aile desteği ilk şart.

emubaltaci

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
129
helal olsun umarım hep böyle devam eder

tuskilidi

Profesör
Reaksiyon puanı
17
benim sınıfta da 2 öğrenci kitaplıkta bulunan 107 kitabın tamamını okudu (sayfa sayısına bakmadım ama piyasada bulunan 3.sınıf seviyesindeki kitaplardan) ama bu kız baya baya kitap kurduymuş. bence bu çocuk artık okumanın yanında hayal gücünü kullanarak yavaş yavaş yazı yazmalı.

oxytacin

Asistan
Reaksiyon puanı
6
sadece okulundamı birinci seçilmiş bence dünyada bikaç taneden biridir

çağlar522

Doçent
Reaksiyon puanı
5
hayat okunarak degil yaşanarak,ögrenilir,hiç arkadaşı falan yokmuş,hiç salıklı bir durum deil,abartmamak gerek.....

korsan12

Doçent
Reaksiyon puanı
3
türkiyenin dünya çapındaki ortalamasıı etkilemişmidir :D