ÖSS 2008 açıklandı Ama.

Bu konuyu okuyanlar

0ReiS0

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
91
ÖSS 2008 açıklandı, birincilik kürsüsüne ulaşan adaylar tartışma yarattı: Yoksa bu çocuklar ÖDÜL AVCISI MI?

AKŞAM GAZETESİ, ÖSS SONUÇLARINA İLİŞKİN ÇOK İLGİNÇ BİR İDDİAYI MANŞETİNE TAŞIDI
HABER ŞÖYLE:

Merakla beklenen ÖSS sonuçları açıklandı. Sınava katılan 1.5 milyon öğrenciden yüzde 93’ü tercih yapma hakkı kazandı. 6 öğrencinin birinciliği paylaştığı sınavda, bazı şampiyonlar geçen yıldan tanıdık çıktı. 2007 ÖSS’de dereceye girip iyi üniversitelere yerleşen öğrencilerin bu yıl da zirvede yer alması akıllara ‘ödül için mı sınava giriyorlar’ sorusunu getirdi

ÖSS 2008 açıklandı, birincilik kürsüsüne ulaşan adaylar tartışma yarattı. 2007 yılında dereceye giren kimi adaylar ÖSS 2008’de de zirveye ulaştı. Gençlerin en iyi Türk ve Amerikan üniversitelerinde eğitim aldıkları halde, sınav yarışına ortak olması dershanelerin vaat ettiği otomobil ve para ödüllerine bağlandı. Derece karşılığı verilen hediyelerin, öğrencileri ‘ödül avcılığına ittiği yorumları yapıldı. Şampiyon ‘sınavcıların’ açıklamaları da bu yönde oldu:

Dershanem Citroen C-4 alacak

2007’nin ÖSS ikincisi bu yılın ÖSS EA2 ve Sözel 2 bölümlerinin birincisi olan Princeton Üniversitesi öğrencisi Çağrı Berk Onuk, “Geçen sene gittiğim dershane sözünü tutmadı, istediklerimi alamadım. ÖSS’ye girip birinci oldum.

VİTES ŞARTI

Deshanemden bana Citroen C-4 marka otomobil alacakları bildirildi. Ben de otomatik vitesli olmasını istedim. Sınava kendimi denemek için girdim. Bu başarma azmimden kaynaklanıyor” dedi. Başarılı gencin babası Dr. Berk Onuk ise Çağrı’nın yeniden bölüm seçmeyeceğini söyledi. Baba Onuk, “Geçen yıl ki dershanesi 21 birinciye otomobil verirken oğluma sadece laptop vermek istediler. Biz de kibarca reddettik. Zaten çocuklarım devamlı dershanede birinci oldukları için laptop kazanıyorlardı. Normalde herkese verildiği gibi hakkı otomobildi” dedi. Çağrı’nın ağabeyi Fatih Berk Onuk ise, bu yıl ÖSS’de 7’nci oldu. Ağabey Fatih Koç Üniversitesi’noe okuduğunu, yeniden sınava girdiğini şimdi Boğaziçi Üniversitesi’nde İşletme Bölümü’nü istediğini söyledi.

Vaat edilen paranın onda birini verdiler

Çağrı Sert, geçen yıl Sözel ve Fransızca’da birinciliğe, eşit ağırlıkta ise üçüncülüğe ulaşmıştı. Çağrı bu yıl Sözel-2 puan türünde 2’nci oldu. Boğaziçi Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrencisi Çağrı, eski dershanesinin vaat ettiği ödülün onda birini verdiğini belirterek, “Bu durum büyük hayal kırıklığı yaşattı. Bunu telafi etmek ve kendimi denemek için sınava girdim” dedi. Birinciliği kaçırdığı için buruk bir sevinç yaşadığını dile getiren Çağrı, “Okulumdan memnunum, bölüm değiştirmeyeceğim” diye konuştu.

OTOMOBİLE EŞ DEĞER ÖDÜL

Çağrı’nın Boğaziçi’nden oda arkadaşı Murat Ahıskalı da tanıdık şampiyonlardan. Geçen yıl EA’da 2’nci olan Murat, bu yıl Sözel-2 de 3’üncü oldu. Uluslararası İlişkiler öğrencisi Murat “Geçen sene bir otomobile eş değer bir para ödülü verdiler. Bu sene de verirler herhalde. Tercih yapmayacağım” dedi.

Sınavda stres yapmamak lazım

ÖSS Dil puan türünde 300’er puan alan Oğuzhan Atay ve Mehmet Burak Soysal da geçtiğimiz yıl dereceye girmişti. 2007 Yabancı Dil Sınavı’nda Türkiye 6’ncısı olan Oğuzhan, Amerika’da üniversite eğitimi alıyor. Bu yıl İngilizce puan türünde birinci olan Oğuzhan, “Küçük puanlarla, bir arkadaşımız bizden daha çok çalıştığı halde geri sıralarda yer alıyor. Stres yapmamak lazım. Ben çok rahattım” dedi. Bu yılın Almanca birincisi Mehmet Burak Soysal ise geçtiğimiz yıl 7’nci olmuştu. Soysal “Boğaziçi Elektrik Elektronik Bölümü’nde okuyorum. Bölümümü değiştirmeyi düşünmüyorum. Şansımı denemek istedim” diye konuştu.

Denizli iki dalda zirvede

ÖSS 2008’de, sayısal ve eşit ağırlıklı puana göre Denizli birinci sırada yer aldı. 2006 yılında eşit ağırlık ve sayısalda birinci, Sözel’de ikinci olan Denizli, geçtiğimiz yıl eşit ağırlıkta birinci, sayısal puanda da ikinci olmuştu. Bu yılki ÖSS’de Sözel ağırlıklı puana göre ise en başarılı il Kırşehir oldu. Sınavda, 145 ve üstünde puan alanların yüzdesine göre ilk 10 ilin başarı sırası şöyle:

1. Karaman yüzde 95,99

2. Nevşehir yüzde 95,33

3. Denizli yüzde 95,18

4. Kırşehir yüzde 95,13

5. Aydın yüzde 95,07

6. Mersin yüzde 95,03

7. Karabük yüzde 95,02

8. Hatay yüzde 94,97

9. Konya yüzde 95,95

10. Kırklareli yüzde 95,91

Tercihlere dikkat

UĞUR Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü Turgay Polat, ÖSS 2008’de, tercihlerin daha dikkatli yapılması gerektiğini söyledi. Polat, sınav sonuçlarını şu şekilde yorumladı: Hem baraj puanların aşağıya çekilmesi hem de kontenjanların önemli ölçüde artırılması tercihlerde sıkıntıya yol açacaktır. Örneğin geçen yıl bir bölüm 40 öğrenci almış ve buna göre taban puan ve sıralama oluşturmuşken bu yıl aynı bölümün kontenjanı 60 kişiye yükseltilmiştir. Dolayısıyla bu bölümün kontenjan açısından %50 artışı vardır bu da sıralamaları önemli ölçüde değiştirecektir. Öğrencilerin dikkatli tercih yapması gerekmektedir.

KIZILTEPE’DE YİNE ORGANİZE KOPYA

MARDİN Kızıltepe OKS’den sonra ÖSS’ye de kopya ile damgasını vurdu. ÖSS’de 150 adayı sınavları, salona cep telefonu soktukları için iptal edildi. Cep’çilerin 90’ı Kızıltepe’den çıktı. İlçede çok sayıda öğrencinin, dışarıdaki öğretmenlerle bağlantı kurmak için özel dizayn edilmiş cep telefonları ile sınava girdikleri tespit edildi. Bazı telefonların saatler içerisine yerleştirildiği ve bunların da emniyet tarafından anlaşıldığı belirtildi. Kızıltepe’de sınav öncesi aralarında öğretmenler ve idarecilerin de olduğu 177 kişi gözaltına alınmıştı OKS’de ise sınavın yapıldığı 9 okuldan 8’inde organize kopya tespit edilmişti. Mardin Milli Eğitim Müdürü Abdulmenaf Bilgin, komisyon kurulduğunu ve incelemenin devam ettiğini söyledi.

İPTALLERİN ÇOĞU CEP TELEFONUNDAN

ÖSS’DE 423 adayın sınavı geçersiz sayıldı. İptallerin 12’si kılık-kıyafet, 20’si yerine başkasını sokma, 15’i sınava giriş belgesi ve kimlik belgesi getirmeme, 160’ı kural dışı davranma, 97’si kopya, 2’si cevap kâğıdının olmaması ve 177’si ise lise diploma denkliğinin kabul edilmemesinden kaynaklandı. En çok kopya Matematik-1 testinde çekildi.

ESKİ MEZUNLAR LİSELİLERİ SOLLADI

ÖĞRENİM durumuna göre sınav başarısında, eski mezunlar herhangi bir programa yerleşmemiş ve kaydolmamış adaylar önde yer aldı. Son sınıf düzeyindeki adayların yüzde 17,79’u; eski mezun, yerleşmemiş, kaydolmamış adayların yüzde 58,17’si; üniversite öğrencisi olan adayların yüzde 15,77’si; üniversite mezunu olan adayların yüzde 3,94’ü ve diğer adayların yüzde 4,34’ü ÖSS’de başarılı oldu.

532 BİN KONTENJAN

BU yıl yapılan baraj değişikliği sonucu ÖSS’deki puan türlerinin en az birinden 145-165 arasında puan alanlar 2 yıllık meslek yüksek okullarını 165 ve üstü puan alanlar da lisans programlarını tercih edebilecekler. Merkezi yerleştirmeyle öğrenci alan yükseköğretim programlarında (açıkögretim hariç) toplam 532 bin 538 kontenjan bulunuyor.

Fen sorularından kaçıp Türkçe’yi yanıtladılar

ÖĞRENCİ Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan ÖSS ve YDS sonuçlarıyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Sonuçları yorumlayan Yarımağan, en başarılı okulların fen liseleri, en başarısız okulların ise meslek liseleri olduğunu söyledi. Yarımağan, doğru yanıtlama oranlarına bakıldığı zaman Türkçe testinin geçtiğimiz yıllara göre daha kolay olduğunu, adayların Sosyal Bilimler testinde diğerlerine göre daha çok zorlandığını belirtti. Yarımağan, öğrencilerin fen testlerinden kaçtığının görüldüğünü de belirtti.

KIZLAR DAHA BAŞARILI

SINAV sonuçlarına göre, sınavı geçerli sayılan 1 milyon 504 bin 533 adaydan 838 bin 681’i erkek (yüzde 55.74), 665 bin 852’si ise kız (yüzde 44.26) oldu. Erkek adaylardan yüzde 91,46’sı kız adaylardan da yüzde 95,85’i ÖSS’de tercih yapma hakkını elde etti. Erkek adayların yüzde 82,79’u, kız adaylardan ise yüzde 89,95’i puan türlerinin en az birinden 165 ve daha fazla puan aldı.

Şampiyonun tercihi ODTÜ

ÖSS’DE üç dalda da birincilik ipini göğüsleyen Ankara Atatürk Anadalu Lisesi öğrencisi Fırat Cem Yücel, sınav sonuçlarını, mezun olduğu okulda kutladı. Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde elektrik-elektronik ya da makine mühendisliği okumayı planladığını söyleyen Fırat, başarısının sırrını çok değil ama verimli çalışmaya bağladı. Fırat “Yakın zamanda kaybettiğim dedem ve beni yetiştiren anneannem şu an eminim beni görüyorlar. Bu başarıyı onlara adıyorum” derken gözyaşlarını tutamadı.

Birincilik sevincine ‘reklam’ gölgesi

ÖSS Sayısal 2’de birinciliğe ulaşan Orkun Bildir, sevincini İstanbul’daki dershanesinde kutladı. Ancak, Orkun’un sınav sonuçlarının açıklanmasından bir gün önce İzmir’den İstanbul’a götürülmesi ailesi ve mezun olduğu İzmir Fatih Koleji’nin tepkisini çekti. Kolej Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Doğanata, ‘şeker hastası’ olan Orkun’un özel bakıma ihtiyacı olduğunu belirterek “7 yıldır yetiştirdiğimiz Orkun’u elimizden kaçırdılar” dedi. Gencin ailesi ise bu mutluluğu Orkun’dan ayrı yaşadı.

Kaynak

ÖSS 2008 açıklandı, birincilik kürsüsüne ulaşan adaylar tartışma yarattı: Yoksa bu çocuklar ÖDÜL AVCISI MI? - NetHaber Internet haber sitesi