İletişim biter!

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Ulaştırma Bakanlığı İnternet Kurulu Başkanı ve Teknoloji Bilgilendirme Platformu Başkanı Serhat Özeren, Yargıtay kararını eleştirdi!

747220_detay.jpg

HABERTURK.COM EKONOMİ SERVİSİ
SELİN KUNT ZENGİN
skunt@haberturk.com

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, baz istasyonlarının insan sağlığına zararlı olduğu ve şehir dışına çıkarılması gerektiği yönündeki yerel mahkeme kararını onadı. Peki bu karar ne anlama geliyor? Sağlık hepimizin en kıymetli varlığı ama öte yandan cep telefonlarının ve mobil iletişimi hayatımızdaki yeri de yadsınamaz bir gerçek. Yargıtay’ca onanan karar iletişimde teknik sorunlara neden olur mu? Günlük hayatımızın vazgeçilmezi olan mobil iletişim artık mazide bir anı haline mi gelir?
Konuyla ilgili Ulaştırma Bakanlığı İnternet KuruluBaşkanı ve Teknoloji Bilgilendirme PlatformuBaşkanı Serhat Özeren ile görüştüm.
"CEPLER SUSAR"
Serhat Özeren: Baz istasyonlarında daha doğrusu GSM şebekesinin iletişim teknolojisi olarak hücresel sistemler kullanılır, tüm dünyada bu aynı.
Şehir dışına taşınması demek mobil haberleşmenin olmayacağı demek, bu anlam gelir.

Selin Zengin: Mobil iletişime etkisi kesin olur yani?

Serhat Özeren: Evet kesinlikle etkiler. Çok ufak yerlerde çok büyük ve tek bir baz istasyonuyla iletişimi devam ettirebilirsiniz ama çok yüksek güç sarf ettirmek gerekir. Günümüz teknolojisiyle baz istasyonları sinyal gücü git gide daha da azaltılarak daha sık noktalara kurularak insana daha az etki etmesi sağlanıyor.

SZ: Bu şekilde elektromanyetik dalgaların gücü mü azalıyor?

SÖ: Tabi ki. Şimdi bunu tek bir noktadan yaparsan o kadar yüksek bir şiddette yayın yapman lazım ki etkisi de büyük olur; ki bu da ufak yerler için. Büyük yerler için böyle bir imkan da yok. Dünyada böyle bir teknoloji yok. Bunun yapılmasının mümkünatı yok. Bu mobil haberleşmenin bitmesi anlamına gelir. Ciddi bir kaos oluşturur.

SZ: Dünyada bir örneği yok diyorsunuz peki dünyada nasıl konumlandırılıyor baz istasyonları

SÖ: Aynen şu anda Türkiye'deki gibi. Zaten topu topu dünyada 6 tane üretici firma var tüm dünya bu firmaların ürünlerini alıyor. Kullanılan başka ürün yok, başka alternatif bir çözüm yok dünyada.

"DÜNYADA BUNA UYGUN BİR TEKNOLOJİ YOK"
SZ:
Bu kararın mobil iletişimde yaratacağı sonuç ne olacak?

SÖ: Bu kara şu demek "Uçaklar havadayken tehlikeli, bundan sonra karadan gitsin". Siz böyle bir karar alırsanız o artık uçak olmuyor otobüs oluyor.
SZ: Yani bu karar uygulanır ve baz istasyonları şehir dışına taşınırsa cep telefonları çekmez mi?

SÖ: Kesinlikle çekmez. Bir de şu var İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerin şehir dışı sınırı neresi? Biri bunu açıklasın. İstanbul'un şehir dışı sınırı nerresi, İzmit mi? Öbür tarafta Tekirdağ mı?
Bakın altını çiziyorum böyle bir sınır çizseniz bile böyle bir teknoloji yok, yöntem yok. Dünyada böyle bir teknoloji yok. Bütün dünyanın yapmış olduğu sistemi kurmuş olduğu düzeni biz kendimize göre yeni bir teknoloji haline getirmeye çalışıyoruz, afedersiniz uydurmaya çalışıyoruz.
haberturk

Nemre

Profesör
Reaksiyon puanı
29
Peki Yargıtay Neye dayanarak böyle bir karar alıyor, Kriterleri Ne ?

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Tamam eleştirsinde şu Adaletsiz kullanım kotalarını verilen dandik hızları aşırı net ücretlerini felanda eleştirsin...

Bunlar hep kendine müslüman galiba...

halil413

Profesör
Reaksiyon puanı
0
sonunda doğru bir karar verilmiş işallah tüm baz istasyonları toplanır şehir içinden
milletin paradan baska gozu gormuyor herkes kendi statüsünü düşünüyor,
sımdı sıcaklıklarla bırlıtke elektromanyetik dalgalar dahada etki ediyor

-MuzaffeR-

Adult games: dating for spicy meetups
Reaksiyon puanı
4
sonunda doğru bir karar verilmiş işallah tüm baz istasyonları toplanır şehir içinden
3g çok yavaş, iletişim kalitesi düşük demeyeceksin o zaman.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Bakalım neler olacak :)

xarax

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Cep telefonları baz istasyonlarından uzaklaştıkça baz istasyonuyla erişim sağlamak için o kadar radyasyon yayar. Bu da demek oluyor ki asıl baz istasyonları uzaklaştıkça cep telefonunun yaydığı radyasyonun artmasıyla sağlığa daha zararlı olur. Hatta baz istasyonlarının sayıları artmalı. Kısaca sağlığa zararlı olan baz istasyonundan daha çok cep telefonlarıdır. GSM şirketleri baz istasyonunun konumunu gerekli ölçümlere, sinyal seviyesine göre belirliyor. Hücresel bir sitem var altıgen bir yapı. bu yapı bozulursa harcanan enerjide artar sinyal gücü kaybı da artar. Yargıtay bu kararı hangi iş bilmez bilirkişinin raporuna göre verdiyse kılavuzunu değiştirse iyi olur.

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31

Yavaşlıktan ziyada sinyal gücü uzaklığın karasi ile azaldığı için 10 kat daha uzak mesafeye koyunca 100 kat da güçlü baz istasyonları gerekecek. Beynimizin dibindeki telefonlar da bu istasyonlara bağlanabilmek için güçlerini sürekli maksimumda çalıştıracak.

Dolayısı ile bu karar iyi mühendis ve avukatlar ile temyizden döner...

Pardon sıcaklıklar ile alakası ne? Bilimsel olarak bağlantısını bulup buraya linkini koyalım o zaman...

-MuzaffeR-

Adult games: dating for spicy meetups
Reaksiyon puanı
4
Yavaşlıktan ziyada sinyal gücü uzaklığın karasi ile azaldığı için 10 kat daha uzak mesafeye koyunca 100 kat da güçlü baz istasyonları gerekecek. Beynimizin dibindeki telefonlar da bu istasyonlara bağlanabilmek için güçlerini sürekli maksimumda çalıştıracak.

Dolayısı ile bu karar iyi mühendis ve avukatlar ile temyizden döner...

Pardon sıcaklıklar ile alakası ne? Bilimsel olarak bağlantısını bulup buraya linkini koyalım o zaman...

yani lafın kısası yağmurdan kaçarken doluya tutulmuş olacağız.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Ne yazık ki bizdeki hakim ve savcılar cumhuriyetin ilk yıllarından kaldıkları için teknoloji konusunda torunlarının binde biri kadar bilgiye sahip değiller.
Sürekli kapanan internet siteleri ve teknoloji konusundan alınan kararlar bunun en büyük göstergesi...

Yargı sistemimiz hakimlerin yeterli bilgiye sahip olmadıkları konularda karar vermelerini kolaylaştırmak için BİLİR KİŞİDEN yararlanma sistemini geliştirmiş. Ancak bu bilirkişi işinde PARA DÖNDÜĞÜ için genelde bilir kişilik işi bilir kişilere değil bir takım tanıdıklara veriliyor!

O tanıdıklar da Bilir Kişi oldukları konuda yeterli derecede bilgiye sahip değilse ortaya abuk subuk kararlar çıkıyor!

Sürekli Avrupa Birliği Standartları diyoruz...

Avrupa Birliği hıyarın boyutuna kadar her şeye standart geliştirmiş bir birlik.

Yargıtay bu konuda bu kadar mı aciz!

Baksın gelişmiş ülkelerde, Avrupa'da ABD'de Japonya'da uygulamalar nasıl?

Dünya bu konuda nasıl bir standart belirlemiş! Bunu araştırsın buna göre karar versin!

Avrupa'da kaç nüfuslu şehirde kaç baz istasyonu var? Bu baz istasyonları şehirlerde ne şekilde konumlandırıyor.

Bunların hepsi bellidir. Biz de dünyadaki bu standartlara göre hareket edelim!

Kendi kafamızdan Baz İstasyonlarını Şehir dışına çıkararak insanların sağlığını koruyacağımızı zannetmeyelim...

burns206

Profesör
Reaksiyon puanı
1
cepten net ucuzlamaya baslarsa ttnet millete zorla telefon abonesi ve kablo parasi alamiycak.
ama baz istasyonlari disari alinirsa millet yine dsl hatlarini kullanmak zorunda kalicak . ki fiyat ne olursa olsun. cepten internet ticari bi risk olmiycak :p
uygulanirsa ttnet zam yapmaya hazir demektir yoksa zam yapmalari zor her zamdan sonra 3-5 millet cepten internete kacisi articak :p

tv yayinini lambalari ve bobinli devreleri yani motor adaptor trafo gibi seyleri de kapatsinlar mumla yasariz artik :D

221BSHERLOCK

Dekan
Reaksiyon puanı
23
Baz istasyonları, olması gerektiği gibidir. Sayıları, hem iletişim için hem insan vücudu için zararlı olmayacak kadardır. Tüm Avrupada da öyle, dünyada da öyle. Yok kanser yapıyor falan, bunlar yetkili kuruluşlar olarak araştırıldı çoktan ve zararlı olmayacak şekilde standartlaştırıldı.
Bunları şehir dışına alırsanız yüksek güçte sinyal göndermek zorunda kalırlar yani tehlike, işin zararlı boyutu açığa çıkar. İletişimde yaşanacak sıkıntı da işin ikinci önemli boyutu...

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Şunu bir denesinler; önce il sınırı içindeki bütün telefonları sınır dışına çıkarıp ölçüm yapsınlar, sonra baz istasyonlarını şehir dışına çıkarıp ölçüm yapsınlar. Bakalım hangisinde daha az zarar var.

Yav bunlar insanla kafa mı buluyor, baz istasyonu taşınacakmış da insan sağlığı yerine gelecekmiş..

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31
yani lafın kısası yağmurdan kaçarken doluya tutulmuş olacağız.

Türkiye'de insanların hepsi bilimsel düşündüğünü sanıyor ancak cidden bilimsel olarak yada okuduğuyla, öğrendiğiyle mantıksal sonuçlar çıkararak kendisini ve çevresindekini ileriye götürebilecek, etrafına yarar sağlayabilecek az insan var. Yeri geliyor kendimi sorguluyorum, tamam bunu dedim ama ya kurduğum mantık yanlış ise. Bilim adamlarımızdan bile öğrendiklerimiz yanlış çıkabiliyor ki gazeteden, twitter'daki bir kaç siyasetçiden öğrendiğimiz çoğu şeyin yanlış olmaması tabi ki garip kaçmıyor...

Bilimadamı dediğim bilişim ve elektronik teknolojilerinin nasıl çalıştığı hakkında yeterli bilgi sahibi olmayıp uzmanlığı sadece biyoloji ve tıp olan insanlardan bahsediyorum. Alanında uzmanlığı olarak konuşanlardan bahsetmiyorum. Alanı olmayan konuda hayat vizyonu dar ve hiç bir bilgisi olmayan kişiler benim hedefimde olanlar.

Kadir Sekme

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Ben inanmıyorum baz istasyonunun zarar verdiğine falan. Ona bakarsak senelerce radyo vericilerlede yaşadı yurdumuz. Hiç radyo sinyallerinden ölen oldu mu? Ee bugüne kadar hiç baz istasyonundan ölen oldu mu?

Sadece baz istasyonu eğer çok büyük bir yoğunluk varsa yakınında bulunan insanların vucüt sıcaklığını en fazla 1 derece çıkartıyor o kadar. Başka hiç bir zararı yok.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Bu konuda uzman olan biri çıkıp medyaya yada medyayı bırak internete açıklama yapmazmi.

zarkon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yahuu benim anlamadığım arabaların yaydığı eğsoz gazı, onu geçtim belediyenin millete kışın yakması için dağıttığı kömür daha tehlikeli. Onları da şehir dışına sürün yada yasaklayın bir zahmet. Ben bir uzman olarak baz istasyonlarının yaydığı radyasyonun abartıldığını düşünüyorum. En azından karşısında saatlerce oturup keyif yaptığımız TV'lerden daha fazla değil yaydıkları radyasyonlar.

halil413

Profesör
Reaksiyon puanı
0

3g kullanmak ıstemıyom

Türkiye'de insanların hepsi bilimsel düşündüğünü sanıyor ancak cidden bilimsel olarak yada okuduğuyla, öğrendiğiyle mantıksal sonuçlar çıkararak kendisini ve çevresindekini ileriye götürebilecek, etrafına yarar sağlayabilecek az insan var. Yeri geliyor kendimi sorguluyorum, tamam bunu dedim ama ya kurduğum mantık yanlış ise. Bilim adamlarımızdan bile öğrendiklerimiz yanlış çıkabiliyor ki gazeteden, twitter'daki bir kaç siyasetçiden öğrendiğimiz çoğu şeyin yanlış olmaması tabi ki garip kaçmıyor...

Bilimadamı dediğim bilişim ve elektronik teknolojilerinin nasıl çalıştığı hakkında yeterli bilgi sahibi olmayıp uzmanlığı sadece biyoloji ve tıp olan insanlardan bahsediyorum. Alanında uzmanlığı olarak konuşanlardan bahsetmiyorum. Alanı olmayan konuda hayat vizyonu dar ve hiç bir bilgisi olmayan kişiler benim hedefimde olanlar.

yargıç herhalde ideolojik bir karar vermıyor,sen saglıgını dusunmuyorsun dıye benım ve dıger insanların saglıklı yasama ozgurlugunu kısıtlamaya hakları yok ki burası Türkiye buda cok normal,
insanları tanımadan sadece bilgisayar başında ön yargılı konusmak sızın ıcın ala olmalı

Hwoarang

Doçent
Reaksiyon puanı
0
İletişime bir şey olmaz. GSm dışında farklı sistemlerde var.

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Düzce Merkez de avea bilgisayarın yanında çekmiyor.Konuşmak için balkona çıkıyorum.Şehir dışına alınırsa nasıl olacak?:D

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31
3g kullanmak ıstemıyom

yargıç herhalde ideolojik bir karar vermıyor,sen saglıgını dusunmuyorsun dıye benım ve dıger insanların saglıklı yasama ozgurlugunu kısıtlamaya hakları yok ki burası Türkiye buda cok normal,
insanları tanımadan sadece bilgisayar başında ön yargılı konusmak sızın ıcın ala olmalı

Hayır sadece bilgisayar başında edindiğim bilgilerle durmuyorum burda. Aksine bir şeyler konuşuyorsam yaşıtlarım sadece top peşinde koştururken ortaokuldan beri okuduğum kitaplar ve aldığım eğitim ile konuşuyorum.

Yargıçlar uzmanı olmadıkları bu konuda ideolojik karar vermiyor evet. Ancak sadece biyologları dinleyerek karar veriyor. Oysaki elektronik, fizik mühendisleri, doktorlar ve biyologlardan oluşan bir ekibin tartışması sonucu karar vermeli. Bilimsellik sadece bir iki bilim adamına dinleyerek olmuyor.

Ben insan sağlığını düşünmüyor değilim. Üstüne kendim kadar senin de daha az zarar görmen için burada bunları söylüyorum. İstediğin kadar 3G kullanma, yakınında illaki cep telefonu kullanan olacak. Bundan artık neredeyse kaçış yok. Baz istasyonlarını şehir dışına koyduklarında telefonlar bağlantı kurabilmek için maksimum güçte çalıştığında hele ki cep ile konuşurken beyninin dibinde şu ankinden muhtemelen en az 10 kat daha enerji harcadığında oluşacak etkiyi düşünemiyorum. O baz istasyonu her daim senden en az 10 metre uzakta ama kafana yakın olan cihaz inan daha tehlikeli. Çünkü sinyal gücü mesafenin karesi ile azalıyor.

zarkon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yargıçlar uzmanı olmadıkları bu konuda ideolojik karar vermiyor evet. Ancak sadece biyologları dinleyerek karar veriyor. Oysaki elektronik, fizik mühendisleri, doktorlar ve biyologlardan oluşan bir ekibin tartışması sonucu karar vermeli.

Lütfen biyologlara laf yok. ;Zaten memlekette değerimiz yeterince bilinmiyor. Bak ben ne diyorum. Evet zararlı ama en az onun kadar zararlı olan ama günlük yaşantımızda kullanıp vazgeçmediğimiz bir o kadar teknoloji var. Örnek vermişim arabalar. O zaman ben de etrafımda dolaşan arabaların egzoz gazlarını solumak istemiyorum, onları da şehir içinde yasaklayın bir zahmet. Veya yolda yürürken adamın içtiği sigaranın dumanını solumak zorunda kalıyorum. Şehir içinde sigara içmek yasaklansın bir zahmet.

Kısaca demek istediğim bu işin sonu gelmez. Sonuçta insanlar bir şekilde ölmeli. Ya bu şekilde yada savaş yoluyla. Çünkü bu dünya hepimize yetmez!

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31
Benim lafım biyologlara değil, vizyonu geniş olmayan her bilim adamına. Sadece uzmanlık alanına bakarak konuşana.

Biyologlar olmadan fizikçiler ve elektronikçiler tek başlarına baz istasyonlarının zararlı olup olmadığını bilemezler. Bazı şeyleri ezbere konuşmak yerine sadece karşılıklı danışıp konuşup deneyler yaparak söylemek gerekir..