İkinci el telefon alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Rint

Profesör
- İphone için eğer garantili ise apple sitesinden garanti süresini kontrol edebilirsiniz. Bahsedildiği şekilde iphone 5s aldık biradere sorunsuz kullanıyor ve 22 ay garantiydi. Sıfır cihazın 400 TL altına almış olduk.
 

CheriouR

Asistan
Merhabalar, bu konuda 2. el telefon alırken dikkat ettiğim konuları ve tecrübeleri sizin ile paylaşacağım. Umarım işinize yarar.


1) Dükkandan alıyorsanız yerimiz yurdumuz belli deseler dahi bir sorun olduğunda kimi yerler kabul etmez bu sebeple faturanızı (dükkan tarafından kesilen) isteyin.

2) Piyasada çok iyi klon telefonlar var hatta o kadar ince işçilik olanlar var ki sadece işlemci özelliklerine bakarak anlaşılabiliyor veya uzun süre kullanımda deformasyondan fark ediliyor, bu sebeple alacağınız telefonun yazılım ve donanım özelliklerini iyice araştırıp öğrenin.

3)Telefonunuzun kayıtlı olup olmadığınızı telefonun IMEI numarası ile BTK nın sitesinden kesinlikle kontrol edin

4) Kutu ve fatura kağıdı üzerinde ki ımei numarası ile cihaz içerisinde *06# ile öğrendiğiniz numaranın aynı olmasına özen gösterin (garantisi süren telefonlar için özellikle)

5) Cihaz mümkünse garantisi ve faturası olan cihaz olmalı.

6) Ölü piksel kontrolü yapın

7) Cihaz çerçevesinde hasar ve darbeleri kontrol edin

8) Batarya gözlemlenebiliyorsa şişme, etrafında renk değişimi, akma vs var ise dikkat edin. İlerine sorun çıkartacaktır.

9) Birisi ile görüşme yaparak telefonun mikrofonunu ve ahizesini kesinlikle kontrol edin.

10) Ön ve arka kamera kontrolü yapın dalgalanma vs var ise sıkıntı olabilir

11) Jack girişi kontrolünü yapın ileride kulaklık kullanmak isterseniz sıkıntı yaşamayın,

12) Şarj aleti orjinalliğini kontrol edin (bir çok dükkan/kişi orjinal ürünleri kendisine saklayıp yan sanayi ürünleri teslim etmeyi tercih eder buna dikkat edin) ayrıca şarj soketin de oynama ve gevşeme var mı bunu kontrol edin

13)Kesinlikle Kimlik bigileri, ulaşılabilecek numaralar ve telefon imei model bilgilerinin bulunduğu satış sözleşmesi düzenleyin.

14) Mümkünse daha önce alışveriş yaptığınız veya güvenli profil oluşturan kişileri tercih edin istemeden kayıp bir telefon alırsanız bir gün polis kapınızı çalabilir.bu durum ile kimse karşılaşmak istemez.

15) Kablosuz bağlantı özelliklerini kontrol edin günümüzde akıllı telefonlarda sadece wifi adaptörü bozulmaları vs gerçekleşebiliyor.

16) Yurt dışı ürünlerde pasaport kayıdını sorgulatmanızı öneririm.

18) Tanıdığınız bir teknik servis varsa veya rica ederek telefonun tamir geçmişini sorgulamanızı öneririm.

19) Almak istediğiniz modelin kronik sorunu var ise kaynaklardan öğrenip alacağınız cihazda olup olmadığını kontrol edin

20) Varsa bildirim ledi kontrolü sağlayın


Yukarıda yazdıklarım benim 2. el telefon alırken dikkat ettiğim aşamalar sizler de eklemeler yapabilirsiniz veya gereksiz olan kısımları çıkartabilirsiniz.

iyi forumlar...
Güzel bir konu olmuş. Herkesin bilmesi gerekiyor mutlaka bunları
 

TeknoLee

Doçent
Şimdi bir de bylock işleri falan çıktığı için ikinci el telefon alırken daha dikkatli olmak lazım bu devirde.
 
bugüne kadar 2.el telefon hiç kullanmadım, kullanmam da ! hatta bir ara tarihi eser sayılabilecek eski telefonumu kullandım parasızlık sebebiyle, ama yinede 2.el almadım ! çok şükür şimdi sizden akıllı olmasın var bir tane akıllı telefonum :)
yani kardeş 2.el den uzak dur !
ha bir de eskiden cep telefonu işi yapan bir arkadaşımın bana söylediği söz vardı ; "cep telefonu işi yapıp da sahtekarlık yapmayan adam yok" dediydi ! sen yaptın mı diye sorduğumda "ben de yaptım" diyebilmişti !
2.el telefon işi yapıp da helalinden kazanan arkadaş varsa onu tenzih ediyorum, kusuruma bakmasın !
 
ben ikinci elden aldım telefon ama 10 üründen ancak 5-6 sı sağlam çıkmıştır. eski telefonlar ise daha sağlamlardı. ben şimdi bulsam eski telefonlarımdan bir koleksiyon yapmak için almak durumundayım fakat çok zor bulunuyolar... ve pahalılar da :)
 

WellTime54

Profesör
Bu arada uzun zamandır sıfır cihazlardan kazanamadıkları paraları 2.elden kazanıyor bu işi yapan tüm zatlar :)
 

ahm@

Profesör
Apple dışında almayın Apple alırsanız da check-up yaptırın. Zaten her şeyi çıkıyor
 
Bilindik yerlerden ve her zaman alisveris yaptimiz yerden almaya dikkat etmwliyiz yada daha uygun fiyata 0 bir telfon almaliyiz
 
Üst
stat counter